لومینیرز چیست؟ + نقاط ضعف و قوت

اگر دندان‌های شما بدرنگ شده‌اند و یا شکسته شده‌اند، کوتاه و بلندند و حاشیه‌های ناصاف دارند، احتمالاً از اعتمادبه‌نفس شما برای لبخند زدن کاسته‌اند و نمی‌توانید به‌خوبی خود را در اجتماع ظاهر کنید. طبق تحقیقاتی که بر روی زنان و مردان آمریکایی انجام شده بود، ۷۰% افرادی که مشکلات زیبایی دندان داشتند از خندیدن با نمایان شدن دندان‌ها آگاهانه پرهیز می‌کردند و از لبخند خود راضی نبودند.
دندان‌پزشکی زیبایی
راهکارهای بسیاری برای رفع مشکلات ظاهری دندان‌ها و برطرف‌کردن نقص‌های آنان ارائه می‌دهد که یکی از آن‌ها لومینیرز است.

لومینیرز چیست؟​

احتمالاً نام لمینت را بارها در کلینیک‌های دندان‌پزشکی دیده و یا شنیده‌اید. لمینت‌ها نوعی ونیرند که پوشش‌های بسیار نازکی هستند که بر روی سطح خارجی دندان قرار می‌گیرند و زشتی‌ها و کمبودهای زیبایی دندان را برطرف می‌کنند. این پوشش‌های سطحی براق و شبیه دندان هستند و بسیار نازک‌اند.
برای این که درک درستی از شفافیت و نازکی لومینیرز داشته باشید می‌توانید به لنزهای رنگی چشمی بیندیشید. این پوشش‌های شفاف برای پوشانیدن لکه‌های بسیار پررنگ و تغییر رنگ‌های شدید مناسب نیستند.

لمینت‌ها از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند و نیازمند انجام یکسری آماده‌سازی‌ها برای جای‌گذاری بر روی دندان هستند.
مثلاً برای جای‌گذاری لمینت سرامیکی باید دندان اندکی تراشیده شود و سپس فرد منتظر بماند تا پرسلن ونیر مناسبش آماده شده و در جلسه‌ی بعدی بر روی دندان چسبانیده شود.
در کل بهتر است به این دو نکته توجه داشته باشید که؛

  • لمینت سرامیکی باعث می‌شود دندان شما سفیدتر و براق‌تر به نظر برسد. به طور دائم به دندان‌های شما متصل می‌شوند و جای‌گذاری آن‌ها اندکی زمان بر است.
  • لومینیرز نیازمند آماده‌سازی کمتری برای جای‌گذاری است و نسبت به لمینت‌ها کمتر عمر می‌کنند. همچنین پوشش‌دهی آن‌ها برای مشکلات زیبایی نسبت به لمینت کمتر است.

لومینیرزها، پوشش‌هایی شفاف‌تر​

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، یکی از استفاده‌های ونیرها پوشانیدن دندان‌هایی است که تغییر رنگ شدید داده‌اند. از طرفی گفته شد که لومینیرز نسبت به انواع لمینت، نازک‌تر و شفاف‌تر است.

جای‌گذاری لومینیرز بدون نیاز به تراشیدن دندان​

گفته شد که برای جای‌گذاری لمینت نیاز به تراشیدن دندان و اندکی نازک‌تر کردن آن است تا دندان آماده‌ی پذیرش لمینت بر روی سطح خارجی شود. از آن جایی که لومینیرزها بسیار نازک هستند، نیازی به نازک کردن دندان برای قرارگیری آنان و طبیعی جلوه‌دادن دندان نیست.

لومینیرز، پوششی نسبتاً دائمی​

برخلاف لمینت که دائمی است و بعد از گذاشتنشان، نمی‌توان پشیمان شد، لومینیرزها به‌سادگی و بدون رسانیدن آسیبی به دندان‌های شما جدا می‌شوند. البته باید توجه داشت که همانند سایر ونیرها، باید به شست‌وشوی لثه و تمیزکردن محل اتصال ونیرها توجه بسیار نشان داد زیرا احتمال بیماری التهابی لثه افزایش خواهد یافت.

لومینیرز هم از طول عمر بالایی برخوردار است و در صورت رعایت نکات بهداشتی می‌توانند بیش از ۱۰ سال بر روی دندان‌ها باقی بمانند. توجه داشته باشید که باید پیوسته به دندان‌پزشک مراجعه کنید و با او در ارتباط باشید.

نقاط قوت و ضعف لومینیرز​

۱-نقاط قوت لومینیرز​

  • نیازی به آماده‌سازی و تراشیدن دندان ندارند.
  • ارزان‌تر هستند.
  • نسبتاً دائمی هستند. در واقع هر زمان که بخواهید می‌توانید آن‌ها را بردارید.

۲-نقاط ضعف لومینیرز​

  • به‌اندازه‌ی لمینت دوام ندارند.
  • شفافیت آن‌ها به‌قدری است که در پوشانیدن لکه‌های پررنگ دندان ناتوان عمل می‌کنند.
توجه داشته باشید همه افراد نمی‌توانند از لومینیرز استفاده کنند برای آشنایی بیشتر با لومینیرز دندان مقاله تفاوت لمینت دندان با لومینیرز نوشته شده توسط دکتر محمد نیکزاد جراح و دندانپزشک را مطالعه کنید.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا