فونت فارسي

hamedfardin

Member
خيلي وقته در مورد كم توجهي به فونت فارسي در بين طراحان و توليدكنندگان فكر مي كنم و راهكاري نمي بينم...
روي ساكهاي دستي،بروشورها،لباسها ،محصولات خوراكي و....يا اصلا از فونت فارسي استفاده نميشه يا آنقدر بد استفاده ميشه كه بسيار ناراحت كننده است...

چرا ما روي لباسهامون به جاي نوشته هائي كه نمي دونيم چي هستند(به عنوان مثال okey يك شركت آمريكائي هست كه وسائل ضد بارداري توليد مي كنه) از نوشته هاي زيباي فارسي استفاده نمي كنيم.

اميدوارم دوستان ديگر كمك كنند تا در اين مبحث با توجه به گنجايش زياد بحث و تكنيكهائي مانند دي فيس كردن...بتونيم به نتيجه مطلوب برسيم.

آخرین ویرایش:

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
بله کاملا درست میگید شما.

البته این مقایسه یه مقایسه ی نسبی ئه! یعنی ما به نسبت فونتهای انگلیسی فونتهای کمتری داریم.

وگرنه خود من میتونم براتون حداقل 500 - 600 تا فونت فارسی معرفی کنم.

مخصوصا شرکت نرم افزاری مریم تو آخرین نسخه برنامه ی مریم حدود 480 تا فونت فارسی قرار داده.

ولی حرف شما کاملا درسته. به نسبت فونتهای انگلیسی که شاید بیشتر چند هزار تا فونت دارن ما هنوز خیلی عقبیم.

البته این هم دلیل داره. دلیلش اینه که زبون انگلیسی چون حروفش جدا از هم نوشته میشه شما میتونی به هر نحوی که دوست داشتی تغییرش بدی. مثلا تو یه کلمه مثل Font حرف F رو اگر شما دیفیس کنی هیچ مشکلی برای حروف بعدی خودش بوجود نمیاره و براحتی میشه در این حالت فونت جدیدی ساخت. ولی چون زبون فارسی برعکس این هست یعنی حروف تشکیل دهنده یه کلمه باید به هم بچسبن بخاطر همین هر حرفی به حرف بعدی مربوط میشه و نمیشه براحتی حروف رو با هم مچ کرد.

اما در مورد استفاده ی فونت فارسی کاملا درست میگی. حتی با همین بضاعت کم هم میشه خوب کار کرد. دلیلی نداره بگیم چون فونت فارسی کمه پس همینایی هم که داریم رو بد استفاده کنیم!! ولی بقول شما استفاده از فونت مثلا روی تی شرت هم جدیدا انجام میشه. من یه سری مد جدید رو دیده بودم که از تایپوگرافی قشنگی روی تی شرت استفاده کرده بودن. بد هم نشده بود ولی باید جا بیفته.

hamedfardin

Member
ممنون سارا جان از توجهت به اين بحث،چند وقت پيش برنامه اي استفاده از نستعليق رو روي تي شرتها اروپائي نشون ميداد كه با استقبال زيادي روبرو شده بود ،اينكار به همت يكي از ايرانيان مقيم اونجا صورت گرفته بود و جالبتر اينه كه روي تي شرتها جملاتي مانند اين بود:چو ايران نباشد تن من مباد....
درسته كه ما نمي تونيم از حروف جدا استفاده هاي زيادي ببريم ولي خوشنويسي ما دل غربي ها رو برده،به نظر من بايد ابتكارهاي جديدي دردي فيس فونت فارسي بوجود بياد..
دوستاني دارم كه هم اكنون مشغول چاپ روسري براي تابستان هستند....و من فقط تونستم با تلاش زياد جلوي اونها رو براي استفاده از فونت انگليسي بگيرم..ولي براي استفاده از فونت فارسي مجاب نشدند،چون فروششون رو تضمين نمي كنه...فقط كمي از طرحهاي باستاني خودمون در چاپهاشون وارد كردند...
خيلي دوست داشتم تا هنوز بساط چاپشون رو جمع نكردن...يه طرح با فونت فارسي بدم...ولي اميدوارم دوستان اين بحث رو جدي بگيرن....و با ارائه نظرات و ابتكارهاشون راهگشا باشند....

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
خوب همونطوری که گفتم باید فرهنگش بین ایرانیا جا بیفته.

اون تولید کننده هم حق داره! داره سرمایه گذاری میکنه و نمیتونه روی چیزی وقت بذاره که فروشش تضمین نیست.

اما اگر واقعا خوب کار بشه مطمئنا جا میفته.

NAKOOT

Well-Known Member
یه چند وقتی هستش که می خوام بزنم تو کار طراحی تی شرت ... ولی هنوز دارم تحقیق می کنم در رابطه باهاش!
127fs4730978.gif

اینم چندتا نمونه از همون تی شرت با حروف نستعلیق، اولین بار این تی شرت رو تن ئه محمد بیباک دیدم:

Shouli

Active Member
سلام :

این تی شرتا رو من دبی دیدم قیمتش هم 200 تومن بود, همین که بهرام رادان پوشیده ...

کار نیما زارعی باید باشه

hamedfardin

Member
nakoot عزيز كارهاي بسيار زيبائي كاش طرحي هم واسه روسري داشتي تا زودتر دست به كار ميشديم...آخه كمي تهيه قالبش وقت ميبره..
pinkFloyd فعال از آدرس سايتي كه دادي ممنون،كارهاي جالبي داره.انگار همه تمدن مار رو دوست دارند غير از خودمون...
ناكوت جان من با خلاقيت شما آشنائي دارم،بنظر شما نميشه يه ابتكارات جديدي در دي فيس بوجود آورد؟،تا حالا كارهائي شده ولي فكر نمي كنم با توجه به كمي فونت فارسي جوابگو باشه...ما فقط جملات رو به هم نزديك مي كنيم حروف رو بزرگ يا كوچيك و نهايتا بالا و پائين مي بريم...اين نهايت دي فيسي هست كه داريم...
اگه كسي كار جديدي از دي فيس فونت داره همينجا ارائه بده...تا باقي هم ايده بگيرن....

mehdinasiri

پارس لند گروپ
نمانی الان از بزرگترین برندهای دنیا شده.خانم میترا حجار هم برای ایشون مانکنی کرده.تو تهران تیشرت هاش از 20 هزار تومن
گیر میاد تا 70 هزار تومن. منم دارم :دی

tesla

New Member
حامد جان خیلی ممنون از توجهی که به این موضوع داشتی.
همیشه علاقه داشتم که به عنوان یک ایرانی
تش شرت یا لباسی بپوشم که نشون دهنده ی فرهنگ خودم باشه !
به نظرم آدم احساس غرور می کنه !

طرح های نیمانی هم الان یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین برندها در بازار ایرانییان ( مخصوصا ایرانیان مقیم خارج) شده.
من تو مشهد بارها دنبال کارهاش رفتم اما پیدا نکردم و این اولین باریه که از دوستمون شنیدم کارهاش تو تهران پیدا میشه.

به هرحال امیدوارم اونقدر استقبال از این نوع طرح ها در کشور زیاد بشه که تولید کنندگان دست به کار بشن :)

آخرین ویرایش:

mehdinasiri

پارس لند گروپ
اشتباه تايپي از مين بوده نماني اشتباه هست. نيماني درست تره!:d

جدیدترین ارسال ها

بالا