فرکانس پاسخگویی ساب ووفر

enasb

New Member

هر صدایی که به گوش شما می رسد فرکانس دارد و چون در محدوده فرکانسی که گوش شما قرار دارد منتشر می شود، به گوش ما می رسد و مثلاً ما آنها را می شنویم. امروز در این مقاله می خواهیم در مورد فرکانس پاسخگویی ساب ووفرها در ضبط ماشین صحبت کنیم.


به همین دلیل، بیشتر بلندگوهایی که طراحی شده اند، توانایی پخش موسیقی در محدوده شنوایی انسان را دارند. اگر خارج از این دوره برای ما پخش کنند، فایده ای ندارد. امروز در این مقاله به طور مفصل به بررسی این موضوع می پردازیم که پیشنهاد می کنیم حتما تا انتهای این مقاله بخوانید و از دست ندهید.

پاسخ فرکانسی یک ساب ووفر چیست؟​

ساب ووفرها از این قانون پاسخ فرکانسی مستثنی نیستند و می توانند محدوده فرکانس خاصی را اجرا کنند. همانطور که بارها گفتیم، subwoofer یک دستگاه به عنوان یک بلندگوی قدرتمند و قوی طبقه بندی می شود و منحصراً بر روی محدوده فرکانس تمرکز می کند.

ساب ووفرها نوعی بلندگو یا به اصطلاح اسپیکر در نظر گرفته می‌شوند که برای پخش فرکانس‌های باس و باس موسیقی استفاده می‌شوند و بسیار محبوب و فروخته می‌شوند. ساب ووفرها برای پخش کمترین فرکانس ها بر اساس طراحی آنها و پخش باس و ضربات موسیقی شما طراحی شده اند، با استفاده از این می توان گفت که به محدوده فرکانس کامل دست یافته ایم.

بازه فرکانسی شنیداری انسان​

گوش انسان بازه شنیداری بین 20 تا 20000 هرتز را پوشش می دهد و صدایی که فرکانسی کمتر یا بیشتر از این مقدار را داشته باشد را قادر به شنیدن نیست و در واقع به گوش ما نخواهد رسید. به همین دلیل بیشتر بلندگوهای طراحی شده بازه فرکانسی بین این محدوده را دارند.

چرا از ساب ووفر استفاده کنیم؟​

حالا اگر این محدوده فرکانس را به سه قسمت اصلی تقسیم کنیم، به این نتیجه می رسیم که دیگر بلندگوها به تنهایی نمی توانند کل محدوده فرکانس را اجرا کنند و فقط توانایی پخش محدوده فرکانس را به صورت خصوصی دارند محدوده فرکانس حدود 20-80 هرتز که فرکانس باس است برای ساب ووفرها است و در واقع بلندگوها نمی توانند حتی این فرکانس ها و با قدرت ساب ووفرها را اجرا کنند.

بازه فرکانسی در حدود 100-5000 هرتز، محدوده فرکانسی است که میانگین توانایی نواختن و اجرای آن را دارند و به آن محدوده فرکانس متوسط می گویند که تقریباً از صدا و آواز خواننده تشکیل شده است. از 20000 تا 5000 هرتز معمولاً برای پخش انواع توییترها استفاده می شود، محدوده فرکانس با توجه به نوع و طراحی آنها متفاوت است، این محدوده فرکانس نسبتا سریع و سه برابر است و برای شنوندگان قسمت احساسی موسیقی را فراهم می کند.

هر کدام از این قسمت ها ناقص یا ضعیف تر از بقیه هستند، قطعا صدای خوب و قابل قبولی نخواهید داشت و شنیدن و لذت بردن از موسیقی بسیار سخت خواهد بود. به عنوان مثال، ساب ووفرها هرگز قادر به نمایش و پخش موسیقی نبوده اند و بدون استفاده از بلندگوهای دیگر، فقط صدای تق تق از ساب ووفر می شنوید.

شما هنگامی که از می درنج و تیوتر استفاده نمایید صدای سرد و کسل کننده ای به ما خواهد داد و در واقع فرکانس ناقصی تحویلمان می دهد. اگر می‌خواهید هنگام گوش دادن به موسیقی هیجان‌زده شوید و از محدوده فرکانس نسبتاً کاملی لذت ببرید، باید از یک ساب ووفر استفاده کنید و اجازه دهید فرکانس‌های باس را کنترل کند.

بنابراین شما کاملاً از محدوده فرکانس و اهمیت هر درایور در جای خود آگاه هستید، در این مورد بیشتر بحث خواهم کرد و در مورد محدوده فرکانس ساب ووفر صحبت خواهم کرد.

چه چیزی باعث فرکانس پاسخ پایین ساب ووفر می شود؟​

همانطور که می دانید ساب ووفرها قوی ترین دسته بلندگوها محسوب می شوند و همچنین از نظر ابعاد و اندازه بلندگوها صدای بزرگ و قدرتمندی دارند. هوشمندانه‌ترین سوالی که می‌توان در مورد پاسخ فرکانسی یک ساب ووفر پرسید دقیقاً همان سؤال است که چرا می درنج 12 اینچی قابلیت اجرای صدای ووکال دارد ولی ساب ووفر 12 اینچی این قابلیت را ندارد؟

در واقع، اگر به صورت غیر فنی به این موضوع نگاه کنید، اندازه آنها در 12 اینچ یکسان است و به عنوان بلندگو طبقه بندی می شوند. اما این کجا و آن کجا...!

به دلیل طراحی صفحه نمایش، یک سیم پیچ صدا و یک قطعه ساب ووفر در رده میانی وجود دارد، توانایی انجام فرکانس های باس را ندارد و در برابر آنها ناتوان است. همچنین قابلیت پوشش فرکانس هایی که بصورت بم است را ندارد و فقط فرکانش های میانی را پوشش می دهد و آن هم اگر بدرستی تنظیم نشود ممکن است صدمه ببینند.

این دقیقاً همان چیزی است که ساب ووفر به دلیل طراحی Surand و صفحه نمایش و سیم پیچ صوتی آن از سایر بلندگوها و بلندگوها متمایز است. به همین دلیل پوشش فرکانس پایین و قدرت بالایی به دلیل طراحی دارد. این نقطه به شار مغناطیسی بلندگو نیز بستگی دارد که بر توان خروجی آن موثر است. البته، مطمئن شوید که آهن ربا را ترجیح می دهید و بلندگوی با آهنربای بزرگتر انتخاب و خریداری کنید.

Sorandi که برای ساب ووفر طراحی شده است، دارای قابلیت لرزش و انعطاف پذیری فوق العاده است و به همین دلیل ساخته شده است. با این حال، برای افراد میان رده، اغلب از آهنگ های فشرده یک تکه بدون توانایی پخش باس و راک استفاده می کنند.
 

shimalasim

Member
گشت و گذار، همیشه یکی از نیازهای اساسی هر انسانی بوده است. سفر با خودروی شخصی و در اختیار، لذت گردش را دوچندان می‌کند. با ورود خودروهای شیک، قدرتمند و پرسرعت چینی به بازار، بسیاری از هم وطنان بهترین ماشین های چینی برای مسافرت را انتخاب می‌کنند. این خودروها در عین ساختار رده بالا که از استانداردهای جهانی نیز برخوردارند، چیزی کم از کیفیت خودروهای کلاس A ندارند. مزیت بزرگ انتخاب بهترین خودرو چینی برای مسافرت، هزینه پایینتر آنها نسبت به خودروهای اروپایی است.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا