فایل command.com موقع بوت شدن ویندوز در کدام سکتور هستش ؟

mangool

Member
با سلام
من نیاز به آدرس فایل command.com دارم یعنی وقتی که پارتیشن تیبل دنبال این فایله می گرده واسه بوت شدن آدرسش کجاست ؟ چون من می خوام این آدرس رو تغییر بدم و آدرس یک فایل خودم رو بزارم و بعد جامپ بشه به آدرسه فایل command.com یعنی اول فابل خودم اجرا بشه بعد سیستم عامل خیلی مهمه واسم
ممنون میشم راهنماییم کنید

mazoolagh

Active Member
فایل command.com در هر جای دیسک میتونه قرار داشته باشه. ضمنا" اندازه اش ممکنه از یک کلاستر هم بیشتر باشه.

اون فایلی که شما میخوای قبل از command.com اجرا کنی رو باید به عنوان command interpreter به سیستم عامل معرفی کنی.

mazoolagh

Active Member
ضمنا" وقتی هنوز command.com لود نشده شما چجوری میخوای از L&E استفاده کنی؟

mangool

Member
با سلام ممنون از اینکه جواب می دی
این مسئله ذهن منو مشغول خودش کرده شدید اگه راهنماییم کنی خیلی خیلی ممنون میشم !
این command interpreter که گفتی یعنی چی میشه واضح تر توضیح بدی که چطور باید این کارو انجام بدم ؟
این جور که یکی واسم تعریف کرده اول که سیستم عامل می خواد بوت بشه یه آدرسی توی Bios هستش که از اونجا جامپ می شه به پارتیشن تیبل که در پارتیشن تیبل درایو فعالمون مشخص شده و به یه آدرس مشخصی که در اون سیلندر و سکتور مخصوص به سیستم عامل داخلشه ( منظور فایل Command.com هستش ) جامپ میشه حالا من می خوام این آدرس رو تغییر بدم وآدرسه فایل خودم قرار بدم بعد که فایل من اجرا شد جامپ بشه به فایل مخصوص لود شدن سیستم عامل ولی نمی دونم چطور ؟
منتظر پاسخت هستم
بازم ممنون

mazoolagh

Active Member
محل command.com در پارتیشن تیبل مشخص نمیشه. از طرفی پارتیشن تیبل FAT و NTFS با هم متفاوت هستن و از تکنولوژیهای متفاوتی استفاده میکنن. اصولا" هر جای دیسک میتونه باشه.

همیشه راه های بهتری هم پیدا میشه. شما اگر یک مقدار سئوالتون رو واضحتر بیان کنین و خواسته دقیقتون رو بگین بهتر میتونم کمکتون کنم.

منظور از command interpreter همون بخش پوسته یا shell سیستم عامل هست که بین بخش هسته (kernel) و کاربر قرار میگیره.

mangool

Member
با سلام
ببخشید نمی دونم چرا واسم میل نشده بود که جواب پستم داده شده ! واسه همین ببخشید که الان پاسختون رو دیدم
ببینید خیلی راحت توضیح بدم شاید بتونید راهنماییم کنید
من می خوام همون اول که ویندوز می خواد بیاد بالا قبل از بالا اومدن ویندوز اول فایل اجرایی من اجرا بشه بعد از اون ویندوز بیاد بالا همین کارو می خوام انجام بدم یعنی هر دفعه که ویندوز می خواد بیاد بالا اول فایل من اجرا بشه بعد ویندوز همین !
منتظر پاسختون هستم
بازم ممنون

mazoolagh

Active Member
فایل اجرایی شما باید وقتی اجرا بشه که سیستم عامل لود شده باشه چون این سیستم عامل هست که فایل شما رو از دیسک میخونه و در حافظه قرار میده و در مود محافظت شده اجرا میکنه.

چیزی که شما میخواین اجرا بصورت سرویس مود هست. اگر سورس برنامه دست خودتون هست باید به رفرنسهاتون مراجعه کنید که چجوری میشه یک سرویس ساخت. اگر هم نیست و فقط فایل اجرایی رو دارین میتونین با یک سری برنامه های کمکی مخصوص کاری کنین که بصورت سرویس اجرا بشن.

البته اگر بخواین مثل بابیلون بصورت خودکار اجرا بشه میتونین از طریق رجیستری هم اقدام کنین.

mangool

Member
ممنون كه پاسخ مي دين
ببينيد فايلي كه من مي خوام اجرا بشه همين طور كه گفتم يك فايل اجرايي هستش حالا بايد همون حول و حوش COMMAND.COM اجرا بشه كه با هر بار بالا اومدن ويندوز اون فايل هم اجرا بشه يعني من همچين چيزي مي خوام حتما هم بايد قبل از cOMMAND.COM يا بلا فاصله بعد از COMMAND.COM اجرا بشه خيلي هم انجام اين كار واسم مهمه اگه لطف كنيد يكم واضح تر صحبت كنيد كه من متوجه حرفاتون بشم خيلي ممنون مي شم
بازم ممنون

mazoolagh

Active Member
شما میتونین کاری کنین که command.com همون دفعه اول که اجرا میشه این فایل رو هم اجرا کنه. البته در nt قضیه command.com کلا" فرق میکنه.

من پیشنهاد میکنم از طریق رجیستری وارد بشین و اسم برنامه رو اینجا اضافه کنین
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

mangool

Member
آقا بازم ممنون که جواب می دین
از طریق Command.com به چه شکل هستش؟
میشه بیشتر توضیح بدین
خیلی ممنون

mazoolagh

Active Member
همون روش رجیستری بهتره - یا اینکه اسم برنامه رو در فایل autoexec.bat وارد کنی

هدایت command.com (البته قبلا" هم گفتم در xp دیگه اسمش این نیست) به اینکه موقع اجرا یک برنامه دیگه رو هم اجرا کنه نیازمند به تغییراتی هست که برای پاسخ صحیح باید خودم یک دفعه تست کنم و البته حاضر به ریسک روی سیستمی که باهاش کار میکنم نیستم.

مطمئنم شما با همون روش رجیستری صددرصد به خواسته تون میرسی.

mangool

Member
خیلی ممنون که راهنمایی می کنید
من تقریبا هر روز میلم و چک می کنم ولی نمی دونم چرا به من میل نشده بود که جواب پستم داده شده ! الانم از طریق گوگل اومدم اینجا دیدم جوابم داده شده !
من راجع به همیک کار یه سری سوال هایی پرسیدم و انجامشم خیلی واسم مهمه
حرفم اینه که نمیشه شما رو یه جا ببینم که بتونم از شما بهتر راهنمایی بگیرم و یا حداقل با هم چت کنیم ...
چون خیلی مهمه حل این مشکلم
منتظر پاسختون هستم

mangool

Member
هنوز منتظر پاسختون هستم
می دونین چیه به من گفته شده کتاب Pc intern system programing رو مطالعه کنم

mangool

Member
با سلام
آقای old user ( ببخشید فامیلتون رو نمی دونم ) خیلی ممنون که جواب دادی
من این کتاب رو که 3 جلده از کتابخونه دانشگاه گرفتم
فقط یه سری مشکلاتی دارم
شما این کتابو خوندین ؟
منتظر پاسختون هستم

Old User

Member
با سلام
آقای old user ( ببخشید فامیلتون رو نمی دونم ) خیلی ممنون که جواب دادی
من این کتاب رو که 3 جلده از کتابخونه دانشگاه گرفتم
فقط یه سری مشکلاتی دارم
شما این کتابو خوندین ؟
منتظر پاسختون هستم

من خانم Old User هستم :) من بعضی قسمتاشو خوندم البته PDF نسخه قدیمیش ... تا جاییم که من اطلاع دارم دو جلد بیشتر نداره (زبان اصلی) .

مشکلتون چیه ؟بگید اگه کمکی از دستم براومد در خدمتم .

موفق باشید:wink:

mangool

Member
خانم old user مشکلی که من دارم اینه که می خوام یه سری دستورت با استفاده از وقفه های بایوس بنویسم که بیاد حالت یک کلید صفحه کلید رو عوض کنه به عنوان مثال اگه کلید اسلش رو زدیم کلید بک اسلش چاپ بشه !
و حتما باید از وقفه های بایوس استفاده بشه نه وقفه های سیستم عامل
اگه کمکم کنید که واقعا به من لطف کردین چون کارم واقعا گیره !

منتظر پاسختون هستم
بازم ممنون

Old User

Member
من قبلا آموزش اینو با رجیستری داشتم امتحانشم کرده بودم ولی الان یادم نیست چطوری بود...

خودتم یه سرچ تو گوگل کن، ببینم میتونم پیداش کنم یا نه...

جدیدترین ارسال ها

بالا