طراحی سرویس بهداشتی در اتاق خواب

redpanel

New Member
اتاق خواب آرامترین و خصوصی‌ترین بخش منزل شما محسوب می‌شود. در فضای اتاق خواب فعالیت‌هایی چون استراحت کردن، تعویض لباس، مطالعه و احیاناً کار انجام می‌شود. این مکان باید در قسمت ساکت خانه قرار بگیرد و به حمام و سرویس بهداشتی دسترسی داشته باشد. بیشتر افرادی که در خانه‌های مدرن زندگی می‌کنند برای هر اتاق خواب یک سرویس بهداشتی متصل به آن در نظر می‌گیرند. این نوع از اتاق خواب‌ها برای استفاده کنندگان فضای بسیار راحتی را خلق می‌کنند. اگر بخواهید برای هر اتاق خواب یک سرویس بهداشتی جداگانه داشته باشید در ابتدا باید به مساحت زمین خود هم نگاهی بیندازید زیرا برای طراحی سرویس بهداشتی در اتاق خواب به فضای زیادی نیاز دارید. قطعا اینکه بخواهیم در اتاق خواب خود سرویس بهداشتی داشته باشیم مزیت‌ها و نواقص خود را دارد که در این مقاله به آن می‌پردازیم.
دکوراسیون مینیمالیستی
در ابتدا لازم است این را بدانید حمام و سرویس بهداشتی که به صورت مدرن و کوچک در داخل اتاق خواب طراحی و اجرا می‌شود بخشی از دکوراسیون داخلی مینیمالیستی به حساب می‌آید. این نوع طراحی سرویس بهداشتی در اتاق خواب، یکی از بهترین طراحی‌های داخلی دنیا، محسوب می‌شود. به ویژه اگر فضای کافی برای داشتن یک سرویس بهداشتی وسیع و دلباز وجود نداشته باشد هم می‌توانید با در نظر گرفتن فضای کوچکی در اتاق خواب این طراحی را ایجاد کنید.

سهولت سرویس بهداشتی در اتاق خواب
مزایا یا بهتر است بگوییم سهولتی که این نوع اتاق خواب در آپارتمان‌ها و خانه‌هایی که در آنها پیاده سازی می شوند ایجاد می‌کند علاوه بر فضای شخصی بودن و راحتی که برای کاربر دارد سهولت استحمام را برای افراد راحت‌تر می‌کند. همچنین هر فرد فضای شخصی خودش را دارد و کسی نمی‌تواند برای دیگری مزاحمت ایجاد کند در نتیجه باعث سهولت برای کاربر می‌شود.

سرویس بهداشتی در اتاق خواب از نگاه فنگ شویی
فنگ شویی که به معنای باد و آب است، یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمان‌ها استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به‌طور کلی انرژی مثبت "چی" داشته باشد. از نگاه فنگ شویی بهتر است که سرویس بهداشتی در اتاق خواب طراحی نشود. ولی وقتی که ضرورت آن در بعضی از مکان‌ها مثلا اتاق مهمان محسوس است پس در اینجا راهکارهایی را برای چیدمان درست تخت‌خواب و دیگر موارد بیان کرده است.

  • فنگ شویی بیان می‌کند که تخت‌خواب خود را در راستای مستقیم با هیچ دری حتی درب سرویس بهداشتی قرار ندهید. اجازه ندهید هیچ دری به طور مستقیم مطابق با تختخواب باز شود. به خصوص از جایی که پای شما به درب اشاره می‌کند. یعنی قسمت پايين تخت (قسمتی که پايمان قرار می‌گیرد) هرگز نباید به سمت درب باشد، دليل اين مساله از نگاه فنگ شویی اين است که انرژی ساير قسمت‌های خانه سبب کم شدن آرامش هنگام خواب می‌گردد.
  • اگر اتاق خواب شما دارای سرویس بهداشتی است بهتر است درب اتاق خواب در فضای داخلی اتاق بیشتر جلوه کند تا درب سرویس بهداشتی(یعنی به دلیل اینکه در اتاق خواب دو درب قرار داده شده است پس درب اتاق خواب بزرگتر باشد تا بیشتر به چشم بیاید) و برای این منظور می‌توانید هم اینکه اندازه درب‌ها را متفاوت در نظر بگیرید و یا اینکه با رنگ‌آمیزی جلوه بیشتری به درب اتاق خواب بدهید.
  • از نگاه فنگ شویی یکی از اصول ساده‌ای که نباید فراموش کرد این است که درب سرویس بهداشتی همیشه بسته باشد، البته همین اصل هم در رابطه با بسته بودن درب اتاق خواب هم صدق می‌کند.
  • مخالفت فنگ شویی در رابطه با وجود سرویس بهداشتی در اتاق خواب بیشتر دلیل بر سلامتی و پاکیزگی است. چنان‌که از نظر فنگ شویی وجود مقدار زیاد رطوبت در هوا در اتاق خواب برای سلامتی مضر است. این اصل بر جریان مناسب انرژی تاکید دارد و بر همین اساس خلق تاثیرات آن را بین اتاق خواب و سرویس بهداشتی بیان می‌کند.
نوسازی اتاق خواب
اگر در فکر نوسازی خانه خود هستید و می‌خواهید که برای اتاق خواب خود سرویس بهداشتی در نظر بگیرید پس به نکات زیر توجه کنید:

  • مشاوره گرفتن از یک مهندس برای وزنی که طراحی سرویس بهداشتی بر طبقه پایین وارد می‌کند.
  • لوله کشی برای سرویس بهداشتی و انتقال لوله از طبقات پایین و در نظر گرفتن مسیر دیگر لوله‌ها
  • در نظر گرفتن مساحت اتاق
  • در نظر گرفتن سیستم تهویه
  • در نظر گرفتن سیستم الکتریسیته یا برق سرویس بهداشتی
  • و در آخر باید گفت تمام این‌ها به پول زیادی نیاز دارد.

وقتی دیگر افراد به سرویس بهداشتی در اتاق خواب نه می گویند
اینکه این چنین اتاق‌هایی برای اکثر افراد پسندیده است اما برای بعضی دیگر چنین نیست هیچ جای تعجبی ندارد زیرا آنها هم دلیل خود را دارند. از نگاه این افراد اینگونه سرویس بهداشتی‌ها که در اتاق خواب قرار دارند اکثرا در مجاورت اتاق‌های دیگر طراحی می‌شوند و اغلب اوقات کسی که در نیمه‌های شب به توالت برود صدای فلش تانک برای اتاق مجاور مزاحمت ایجاد می‌کند. هر چند بهترین راهکار استفاده از عایق صدا در دیوارهای کناری سرویس بهداشتی است علاوه بر این شما می‌توانید در طراحی اتاق‌های مجاور سرویس بهداشتی با استقرار کمدها در بدنه مشترک مانع از انتقال صدای مزاحم به داخل فضا شوید.

باز هم با وجود این راهکارها این دسته از افراد بیشتر به جنبه زیبایی آن می‌پردازند و از دید آنها سلیقه شما هر طور که باشد وجود دو درب در یک اتاق برای طراحی دکوراسیون داخلی نامناسب است و باعث محدودیت در طراحی می‌شود. همچنین دلیل دیگری که بیان شده است این بوده که با وجود داشتن سرویس بهداشتی در اتاق خواب باید گاهی اوقات بوی ناخوش سرویس بهداشتی و همچنین صدای چرخش سیستم تهویه را تحمل کرد که برای آنها غیرقابل تحمل است. در نتیجه از دید این افراد بهتر است که سرویس بهداشتی جدا از اتاق خواب در نظر گرفته شود.
دکوراچی مرجع تخصصی طراحی و تولید سفارشی انواع محصولات دکوراتیو
 

جدیدترین ارسال ها

بالا