طراحی داخلی آشپزخانه

far1370

Member
آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه است که به صورت روزانه توسط تمام اعضای خانواده مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل هم طراحی داخلی این محیط از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. البته طراحی داخلی آشپزخانه می‌تواند کاری استرس‌زا و وقت‌گیر باشد. علاوه بر این اصول و نکات تخصصی زیادی هستند که باید در مسیر طراحی به آن‌ها توجه داشته باشید تا در نهایت محیطی کاربردی و در عین حال جذاب و زیبا داشته باشید. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که برای این کار به یک متخصص طراح داخلی حاذق و باتجربه مراجعه کنید. در طراحی داخلی مسائلی فنی در نظر گرفته می‌شوند تا بتوان از محیط حداکثر استفاده را داشت.
آشپزخانه به دلیل آنکه محل طبخ و آماده‌سازی غذا است باید هوشمندانه و حرفه‌ای طراحی شود تا آشپز بتواند به راحتی و با سرعت تمام کارهای مورد نظر خود را انجام داده و با شلوغی و ازدحام مواجه نشود. از جمله این موارد می‌توان به تعبیه فضای کافی برای ذخیره‌سازی مواد و وسایل، استفاده از کفپوش‌های مناسب، ایمنی، و نورپردازی صحیح و حرفه‌ای اشاره داشت. در ادامه قصد داریم به بررسی بیش‌تر نکات طلایی برای طراحی فضای داخلی آشپزخانه بپردازیم. با استودیو آشینه همراه شوید.

فضای ذخیره‌سازی در طراحی داخلی آشپزخانه لوکس​

آشپزخانه محلی برای ذخیره‌سازی مواد غذایی و تجهیزات پخت و پز و آماده‌سازی و طبخ غذا است. واضح است که در این محل باید وسایل و ابزار زیادی را نگه دارید. بسیاری از افراد با طراحی نامناسب محیط داخلی آشپزخانه، با فضای کم برای ذخیره کردن وسایل خود مواجه می‌شوند. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که به هنگام بازسازی یا طراحی داخلی این محیط، از ایده‌های به روز و خلاقانه برای تعبیه مکان‌هایی برای ذخیره‌سازی مواد و ابزارهای مختلف استفاده کنید. در دسترس بودن این مکان‌ها با توجه به ماده یا ابزار ذخیره شده نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. ایجاد فضاهای مناسب برای ذخیره‌سازی در آشپزخانه‌های کوچک می‌تواند مشکل‌تر و چالشی‌تر باشد. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که در این مسیر از کمک یک متخصص طراح داخلی کمک بگیرید.

منابع انرژی در طراحی داخلی آشپزخانه کوچک​

داشتن منابع انرژی کافی برای تمام تجهیزات و ابزار موجود در آشپزخانه از دیگر مسائلی است که باید مورد توجه طراح داخلی باشد. متاسفانه برخی از افراد پس از اجرای طرح مورد نظر خود متوجه می‌شوند که خروجی گاز یا پریز برق به اندازه مورد نیاز برای تجهیزات آشپزخانه وجود ندارد. علاوه بر این تجهیزات بزرگ باید به دقت اندازه‌گیری شوند تا به راحتی در فضاهای مورد نظر جای گیرند. به طور مثال اگر فضای کافی برای ماشین ظرفشویی وجود نداشته باشد، به شلنگ‌ها فشار آمده و مایعات به درستی هدایت پیدا نمی‌کنند.

ایمنی در طراحی داخلی آشپزخانه مدرن کلاسیک​

همواره به خاطر داشته باشید که ایمنی بر هر چیزی مقدم است. برای آنکه آشپزخانه‌ای ایمن داشته باشید بهتر است طراحی را به گونه‌ای انجام دهید که از مکان پخت و پز بتوان به راحتی حیات پشتی را مشاهده کرد. همچنین بهتر است به دیگر نکات ایمنی نیز توجه داشته باشید؛ به طور مثال بهتر است از کانتر گرد و کفپوش‌های ضدلغزش استفاده کنید. علاوه بر این اگر در خانه فرزندی دارید بهتر است اجاق گاز و فر را در ارتفاعی قرار دهید که کودکان نتوانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. بدین ترتیب حوادث و سوختگی‌های احتمالی به حداقل رسیده و محیطی امن‌تر خواهید داشت.

نورپردازی صحیح در طراحی داخلی آشپزخانه ایرانی​

نورپردازی را می‌توان یکی از اصول بسیار مهم در طراحی داخلی هر فضایی دانست. با نورپردازی مناسب و حرفه‌ای نه تنها محیط آشپزخانه زیباتر و جذاب‌تر به نظر می‌رسد، بلکه کارکرد آن نیز بهینه‌تر می‌شود. توجه داشته باشید که بر خلاف دیگر اتاق‌های خانه نور سقفی برای آشپزخانه کافی نخواهد بود؛ دلیل آن نیز مزاحم بودن سایه شما به هنگام کار در آشپزخانه است. منابع روشنایی در آشپزخانه باید به گونه‌ای تنظیم شوند که در جلوی شما قرار گیرند. برای این کار می‌توان از تکنیک‌های مختلفی استفاده کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به تعبیه لامپ در زیر کابینت اشاره داشت. بهتر است به هنگام طراحی نورپردازی سیستمی منعطف ایجاد کنید تا بتوانید سیستم آشپزخانه را مستقل از دیگر فضاها تنظیم کنید. استفاده از روشنایی‌های ثانویه نیز ایده‌ای عالی برای داشتن آشپزخانه‌ای با طراحی حرفه‌ای است. در این مسیر باید به جهت، شدت، و رنگ نور نیز توجه کافی داشته باشید.

کفپوش در طراحی داخلی آشپزخانه​

از جمله نکات مهم دیگر که باید در طراحی داخلی آشپزخانه به آن توجه شود استفاده از کفپوش‌های مناسب است. بهتر است برای آشپزخانه از کفپوش‌های ضدلغزش استفاده شود تا ایمنی بیش‌تر باشد علاوه بر این نگهداری از این نوع کفپوش‌ها آسان‌تر نیز خواهد بود. بسیاری از افراد ممکن است به استفاده از کفپوش‌های چوبی در آشپزخانه علاقه داشته باشند؛ اما توجه داشته باشید که این نوع کفپوش‌ها در برخورد با یخچال، سینک، و گاز زودتر فرسوده شده و زیبایی خود را از دست می‌دهند. استفاده از سنگ‌های طبیعی و سخت نیز می‌تواند ایده‌ای عالی باشد و احساس زمینی و خاکی بودن در آشپزخانه ایجاد کند. این نوع کفپوش‌ها از مقاومت مناسبی نیز برخوردار هستند.

تهویه هوا در طراحی داخلی آشپزخانه کاربردی​

از دیگر نکات بسیار مهمی که باید در طراحی فضای داخلی آشپزخانه به آن توجه داشته باشید تهویه مناسب هوا است. به دلیل طبخ و آماده‌سازی غذا در آشپزخانه، معمولاً در این محیط بوی نامطبوعی ایجاد می‌شود. بهتر است از یک هود مناسب و قدرتمند استفاده کنید تا بوی غذا به بیرون هدایت شده و هوای محیط داخل آشپزخانه تازه شود. از هودی استفاده کنید که کم‌صدا و بهینه باشد.


شرکت طراحی داخلی آشینه
 

جدیدترین ارسال ها

بالا