سرور مجازی چیست؟

Alisaa9

New Member
سرور مجازی مخفف عبارت Virtual Private Server می باشد. این یک اصطلاح در صنعت هاستینگ است. معنای دقیق فارسی آن “سرور مجازی خصوصی” یا ماشین مجازی (زیرا در آن ها تکنولوژهایی نظیر VMware، KVM و…استفاده شده است) می باشد. می توان VPS را بخشی از سرور اختصاصی کامل دانست. وی پی اس ها با استفاده از مجازی سازی به وجود می آیند. در حقیقت منابع بالای یک سرور اختصاصی مانند هارد دیسک، RAM، CPU را به سرورهای کوچکتر اختصاص می دهند. فقط تفاوت آن با یک سرور اختصاصی این است که چند عدد سرور مجازی روی یک سرور فیزیکی قرار میگیرد. به طور کلی این سرور از دسترسی ها، منابع و امکانات بیشتری نسبت به سرورهای اشتراکی برخوردار است.
در مواقعی که بودجه و دانش کافی برای خرید و نگهداری یک سرویس اختصاصی را ندارید، vps بهترین گزینه می باشد.۱- مهم ترین مزایا کم هزینه بودن نسبت به بقیه سرورها: بیشتر وقت ها بسیار کم هزینه تر از سرورهای اختصاصی است و تمام امکانات آن را به همراه دارد.
۲- هر VPS به صورت کاملا مستقل عمل می کند. یعنی VPS های موجود بر روی یک سرور می توانند از سیستم عامل های مختلف و انواع نسخه ها و نرم افزار های اختصاصی خود استفاده کنند.
۳- مستقل بودن وی پی اس از سرور اصلی
۴- هر وی پی اس می تواند به صورت دلخواه IP معتبر و اختصاصی داشته باشد.
۵- داشتن امنیت بیشتر نسبت به سرورهای اشتراکی و اختصاصی
۶- داشتن سطح دسترسی به root و administrator که قادر به تغییر پیکره بندی سرور هستید که در میزبانی اشتراکی نمی توانید این سطح دسترسی را داشته باشید.
۷- در VPS شما می توانید در هر لحظه منابع سرور خود را تغییر بدهید.
۸- در صورت نیاز به موارد منابع بیشتر می توانید به راحتی منابع اختصاص یافته را افزایش دهید.
۹- برعکس هاست های اشتراکی که مجبور هستید برای افزایش ترافیک بیشتر، پهنای باند بیشتری خریداری کنید، در vps پهنای باند زیادی رزرو شده و برای مواقعی است که ترافیک سایت بسیار بالا می باشد. در این صورت جای نگرانی برای مدیران سایت وجود نخواهد داشت.
۱۰- با داشتن VPS به ایمیل سرور خود که فقط مخصوص دامنه ی شماست و تمامی ایمیل های دامنه ی شما را مدیریت می کند، دسترسی دارید. به این ترتیب شما کنترل و امنیت بالاتری را نسبت به بقیه ی سرورها دارید. (در سرویس های اشتراکی تعداد ارسال ایمیل در طول روز و هفته محدود است.)
۱۱- امکان مدیریت اختصاصی VPS از راه دور
۱۲- امکان نصب نرم افزار های دلخواه
۱۳- امکان عیب یابی سریع و انتقال اطلاعات
۱۴- استفاده از vps به عنوان عامل ارتباط ثانویه و رمزنگاری اطلاعات
۱۵- استفاده از خدماتی که ایران را تحریم کرده اند. مانند سرویس های گوگل (ادوردز، گوگل پلی و…). البته توجه کنید که حتما باید آی پی خارج از کشور باشید.
۱۶- گزینه ای مناسب برای نگهداری فایل ها و اجرای برنامه های خاص
مهم ترین تفاوت سرور مجازی و هاست در عدم دسترسی به مدیریت سرور در سرویس های اشتراکی و نصب نرم افزار های دلخواه می باشد.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا