خطاهاي چاپ

Mamad Magenta

New Member
سلام
میخواستم تو این تاپیک در مورد خطاهاي چاپ صحبت كنيم . من از يك گرافيست حرفه اي اين كلمه رو شنيدم . هر کسی در این زمینه تجربه و اطلاعاتی داره لطفاً بیان کنه . مرسي .

ToFaN

Well-Known Member
سلام دوست عزیز
خطاهای چاپ به چندین بخش مختلف تشکلی میشه
بخش اول و اصلی خطای چاپ رنگ می باشد که اکثرا با تغییر رنگ در چاپ مواجه می شوند
که آنها هم به بخشهای تشکلی می شوند
1-خطاهای که خودمون میتوانیم آن رو تصحیح کنیم
به عنوان مثال هنگام طراحی اگه به قانون Out of Gamut توجه نكنيم خوب مسلما در چاپ تغییر رنگ میکند
حالا out of gamut چیه:
ما در کامپیوتر سیستم رنگی داریم به عنوان RGB اين سيستم مشمول 5 ميليون ميشه خوب سيستم رنگ چاپی CMYK مي باشى كه مشمول 3 ميليون رنگ می باشد خوب این 2 میلیون رنگ باقی مانده از RGB رو ميگن out of gamut كه تو چاپ خوب در نمی یاد که ما باید هنگام طراحی به هیچ عنوان رنگ های out of gamut رو انتخاب نکنیم
اگه مایل بودی به من ندا بهده تا آموزش چگونگی حذف رنگ های out of gamut كه اسان مي باشد رو بدم

2-خطاهای که کامپیوتر بوجود میاره که درصد آنها کم می باشند

درصد خطاهای کامپیوتر معمولی خانگی که هممون استفاده میکنیم 8 درصد
و در صد خطاهای کامپیوترهای اپل مکنتاش که حرفه ای می باشد 3.5 می باشد

3-خطاهای که در هنگام لیتو گرافی گرفتن بوجود می آید
در هنگام چاپ ما متوجه میشیم که رنگ چاپ انچه که بدلخواهمون بود نیست
سریع به فکرمون میاد یا ما اشتباه کردیم یا دستگاه افست خوب نیست و قدیمی
ولی شاید در هنگام لیتو گرافی گرفتن هم ایرادات فنی داشته باشد
به عنوان مثال اگه لیتو گراف حرفه ای نباشد این خطاها رو متوجه نمیشه مثلا ما یه طرح 4 رنگ زدیم و به لیتو گراف دادیم که اون رو به صورت فیلم و زینگ به ما بده خوب اونم میشینه 2 تاشو امروز میده میگه خوب دو تا دیگشم فردا میام میدم که به نظرم من این یک اشتباست بدلیل اینکه امروز که شما داری فیلم میگیری دمای هوا به عنوان مثال 13 درجه می باشد و فردا بشه 15 درجه که اختلاف بین هماهنگی رنگ ها بوجود می یاره

اینها خطا های رنگ می باشند که 90 % خطای یه چاپ خوب رو به دست میاره
10% دیگه شامل خوب چاپ شدن خوب بودن دستگاه افست خوب بودن کسی که چاپ می کنه و خوب دای کات کاردن و الا آخر
به نظرم 80-70 درصد خطاهای که ما روزانه به ان برخورد میکنیم اینا باشند
سوالی داشتی منو در جریان قرار بده
موفق و پیروز باشید:)

S.H.R.M.K

Well-Known Member
من یه سری مقاله در این مورد دارم ایشالا به زودی میزارم

babi-esf

Member
یوسف و حمید جان هر کدومتون این مقاله رو دارین لطف کنین و بذارین چون بدجوری گیر افتادم .

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
توفان کامل و خوب توضیح داد منتها یه موردی هم که هست اینه که سعی کنین تا میتونین اولا مانیتور رو کالیبره کنین و ثانیا حتی در صورت کالیبره بودن مانیتور از کد رنگها و جدول مربوط به اونها استفاده کنین تا رنگا کاملا واقعی بشن. مثلا توی انتخاب رنگ ما میایم و رنگ مشکی رو که در انتهای قسمت انتخاب رنگ هست انتخاب می کنیم ولی اگر به کد مربوط به اون رنگ که در قسمت سمت راست انتخاب رنگ هست دقت کنیم میبینم که کد رنگ سیاه (100و100و100و100) نیست و بعد از چاپ هم رنگ مشکی حالت بور چاپ میشه. پس تا میتونیم کدها رو بصورت دستی وارد کنیم و از انتخاب رنگ تا جایی که میشه خودداری کنیم.

جدیدترین ارسال ها

بالا