حالت های عکاسی دوربین

daydad

Member
هر دوربینی برای خود یک یا چند حالت عکاسی دارد. لازم نیست تمام حالت های آن را یاد بگیرید، اما می توانید حداقل یکی از آنها را بهتر بشناسید.

حالت های کنترل دوربین – روشن کردن دوربین

روشن کردن دوربین جزء ابتدایی ترین حالت های عملکردی در دوربین می باشد، و الزاما به دوربین می فهماند که باید عکس بگیرد، یا عکس گرفته شده را نمایش دهد ( در اغلب دوربین های دیجیتال. م ). برخی از دوربین ها تنها حالت خاموش و روشن دارند. حالت های روشن – خاموش کردن دوربین، معمولا توسط دکمه ها، یا عقربک ها بر روی بدنه ی دوربین انجام می شوند.

operating_modes_1.jpg
operating_modes_3.jpg
operating_modes_2.jpg

cameramode_icon_record.png
On / Record: که حالت عکاسی و گرفتن عکس می باشد. بعد از اینکه دوربین در این حالت قرار گرفت، شما می توانید یک حالت عکاسی را نیز انتخاب کنید ( برخی اوقات یک دکمه به نام Power نیز نام دارد ).

cameramode_icon_play.png
Playback: این حالت دوربین را از حالت عکاسی خارج کرده و به عکاس اجازه می دهد که تصاویر ثبت شده را ببیند، یا آنها را ویرایش نماید ( برخی اوقات این دکمه بر روی عقربک یا شاسی عکاسی دیده می شود ).

cameramode_icon_off.png
Off: در این حالت دوربین به طور کامل خاموش می شود، که معمولا به دکمه ای به نام خاموش دیده می شود ( بعضی وقتها در همان دکمه ی Power می باشد ).

حالت های دوربین

دوربین های قدیمی تنها دارای یک حالت می باشد، و آن هم حالت دستی است. تنظیمات دوربین می تواند توسط عکاس با فوکاس کردن، تنظیم شود.
دوربین های جدید همه ی این کارها را به صورت خودکار انجام می دهند، اما به کمک نیز نیاز دارد. با انتخاب یکی از حالت های عکاسی، شما به دوربین خود می فهمانید که از او چه می خواهید، و او نیز سعی می کند نیاز شما را برآورده کند.
مثل راندن دوچرخه، کار با دوربین تان، باید برایتان طبیعی شود. شما حداقل بایستی یکی از حالت های عکاسی را بشناسید تا بتوانید بدون مکث، عکس بگیرید.

camera_mode_dial.jpg

یک عقربک نوعی دوربین

تمرکز کردن روی یک نقطه و عکس گرفتن از آن: حالت خودکار / و حالت قابل برنامه ریزی

بین تمام حالت های عکاسی، احتمالا حالت Auto / Program پرکاربردترین حالت دوربین می باشد. بسیاری از مردم دوست ندارند واقعا بدانند یک دوربین چگونه کار می کند، و تمرکز کردن روی یک نقطه و عکس گرفتن از آن بهترین راه است. حالت تمام خودکار (A)uto یا (P)rogram حالت پیش فرض برای بسیاری از دوربین های جدید کنونی است. عکاس به راحتی می تواند یک نقطه را نشانه بگیرد، و دکمه را فشار دهد، و از اینکه عکسی بسیار خوب خواهد داشت اطمینان داشته باشد. حالت تمرکز روی نطقه و عکس گرفتن از آن در رده ی دوم قرار ندارد! حتی عکاسان حرفه ای نیز دوربین خود را در حالت program قرار می دهند، بنابر این می توانند به جای فکر کردن به نوردهی بر روی گرفتن عکس متمرکز شوند.

حالت های دوربین Auto / Program:

cameramode_icon_auto.png
cameramode_icon_a.png
در این حالت دوربین به صورت خودکار کنترل فلاش و نوردهی را در دست می گیرد. بر روی بدنه ی بسیاری از دوربین ها این با نشانه ی auto یا به سادگی کلمه ی A وجود دارد. برخی از دوربین ها تنها حالت program دارند.

cameramode_icon_program.png
Program: دستیار – خودکار، فقط نشانه بگیرید و عکاسی کنید. در این حالت که شبیه به حالت کاملا خودکار نیست، شما می توانید فلاش و دیگر تنظیمات دوربین را به صورت دستی، خودتان تنظیم کنید.

دیگر حالت های معمول عکاسی:

در حالی که حالت (P)rogram مهمترین حالت دوربین برای استفاده های روزانه می باشد، برخی از دوربین ها دوجین حالت بیشتر نیز دارند، که شبیه این است که داخل دوربین خود، یک دستیار عکاس داشته باشید که سعی کند به شما در برآورده کردن احتیاجتان کمک نماید.

حالت های معمول دوربین:

cameramode_icon_movie.png
Movie / Video: در این حالت، در دوربین های دجیتال شما قادر خواهید بود که تصویربرداری به صورت فیلم و مداوم داشته باشید ( فیلم برداری ).

macro.png
Macro / Close-up: این حالت برای گرفتن عکس از فاصله ی بسیار نزدیک است ( نمای نزدیک ).
cameramode_icon_night.png
Party / Night: برای نوردهی بیشتر، در عکاسی از صحنه های تاریکتر کاربرد دارد. که معمولا به همراه فلاش می باشد و دیگر تاثیرهای حرکتی جالب را می تواند بوجود بیاورد.
cameramode_icon_portrait.png
Portrait: دوربین در این حالت از سریعترین تنظیمات لنز ( دیاف ) خود برای مات کردن پس زمینه استفاده می کند.
cameramode_icon_landscape.png
Landscape: در این حالت دوربین سعی می کند جزئیات بیشتری از پس زمینه و اطراف با استفاده از تنظیمات سرعت ( دیاف ) را ثبت کند.
cameramode_icon_sports.png
Sports برای منجمد کردن حرکات، دوربین با استفاده از سریعترین سرعت شاتر ممکن خود، عکاسی خواهد کرد.
cameramode_icon_stitch.png
Stitch: برای بوجود آوردن عکس های چندتایی ( panorama ) دوربین از این حالت استفاده می کند ( در این حالت شما می توانید چند عکس را کنار هم گذاشته و گستره عکاسی 360 درجه را در پایان با ویرایش و به هم چسباندن عکس ها داشته باشید. م ). این حالت به شما کمک می کند تلفیقی از عکس ها را در گستره ی بازی داشته باشید، که بسیار جالب است.
cameramode_icon_av.png
Aperture Priority: در این حالت عکاس سرعت بسته شدن دیاف را تنظیم می کند و دوربین می تواند نوردهی خوبی داشته باشد. برخی از دوربین ها از دکمه ای به نام A به جای Av ، برای این حالت استفاده می کنند.
cameramode_icon_tv.png
Shutter Priority: عکاس شاتر را تنظیم خواهد کرد و دوربین سعی می کند نور دهی بهتری داشته باشد. برخی از دوربین ها از دکمه ی S به جای Tv استفاده می کنند.
cameramode_icon_manual.png
Manual: در این حالت کل تنظیمات به صورت دستی خواهد بود، و عکاس بایستی هم شاتر و هم دیاف را به صورت دستی تنظیم کند.

منبع: http://www.photonhead.com/beginners/cameramodes.php

آخرین ویرایش:

daydad

Member
Pooriya_Online2 گفت:
آقا داري ميتركونيا...
راستي دوربين خودت مدلش چيه؟
خواهش می کنم قربان، بهانه ای هست واسه ی یادگیری خودم، وگرنه دوستان اینجا حرفه ای هستن.
من Pentax دارم.

daydad

Member
assan گفت:
دمت گرم
خیلی عالی
خواهش می کنم، فقط می خواستم ببینم می شه عکس های دوستان رو در قسمت هنر عکاسی
به صورت طبقه بندی در بیارین که بانک عکس خوبی بشه واسه ی همه؟ و تاپیک های شکل هم
باز نشه، و همه اش توی یه تاپیک باشه، بنده یک جا تاپیک زدم که هر کدوم از دوستان عکسی
دارن بگذارن اونجا، و هر کس نظری داره همونجا بده، اینجوری همه ی عکس های خوب دوستان
سر جمع می شه.

H-assan

Well-Known Member
دوست عزیز نظر خوبیه ولی صحفه ها خیلی سنگین می شن -یکم صبر کنید ولی در کل نظر خوبیه در صورتی که سایز نمایش عکس رو کویچک کنن دوستان و به صورت لینک باشه

daydad

Member
Pentax Optio 33LF
دیجیتال

اینم نمونه ی عکس من با این دوربین ...

desert_star.jpg

آخرین ویرایش:

H-assan

Well-Known Member
وای خدای من یعنی می شه من هم بتونم این جوری عکس بگیرم
خیلی عالی

ToFaN

Well-Known Member
دمت گرم daydad
اقا نطرت در مورد دوربين انالوگ mamiya چيه؟
خوبه بگيرم؟ چه مدلش براي كارهاي حرفه اي پيشتهاد ميدي؟ بيخيال پولش
در ضمن ميخوام حمل نقلي باشه گرفتي منظورمو؟

Pooriya_Online

Active Member
طوفان جان ماميا خوبه ولي روي پنتاكس و هيستابل هم فكر كن چون اونا هم تو دوربينهاي قطع متوسط (كه هم حرفه اي هم قابل حمل) فكر كن...
من خودم سال ديگه شايد به جاي يه لنز يه دوربين قطع متوسط يا قطع بزرگ بخرم...

daydad

Member
اول از همه باید ببینیم کارت با دوربین چی خواهد بود؟
دوم اینکه چرا آنالوگ؟ هدف خاصی داری؟
و سوم اینکه اگه کار حرفه ای می خوای بکنی من سری دیجیتال نیکون رو بهت پیشنهاد می کنم،
که البته سری کنون هم خوبه، تایید که من روی نیکون صرفا علاقه ی شخصیه، چون در ایران این
دو تا دوربین رو شرکت نیکو نگرش ارائه می کنه ( با هم ! ) رقابت آنچنانی بین این دو تا حداقل توی
ایران دیده نمی شه ( که خیلی هم با هم رقیب هستن ). خوبیه این دو تا اینه که نمایندگی داخل
کشور دارن. ولی اگه فامیلی توی خارج داری که باهاش راحتی و زیاد رفت و آمد می کنی، می تونی
روی سری Pentax هم فکر کنی. به هر حال حرفه ای هایی که الان کار می کنن توی تهران اکثرا
نیکون دارن.
اینم من خیلی قبول دارم: http://herron.50megs.com/NC1000.htm ولی بازم می گم، چرا آنالوگ؟

حیفت نمی آد؟
ببین اینا رو:
http://www.europe-nikon.com/details.aspx?countryid=20&languageid=22&prodId=120&catId=91

http://www.pentax.co.uk/product_details.php?divisionid=2&productid=1198&parentid=15

http://www.canon.co.uk/for_home/product_finder/cameras/digital_slr/index.asp

daydad

Member
black-die گفت:
عزیز اگر از قیمت پنتاکس و نیکون خبر داری بگو

واسه نیکون با نیکو نگرش می تونی تماس بگیری، سایتشم هست، من یه چیزی بگم، بعد کمتر و بیشتر
باشه درست نیست:
http://www.niko-negaresh.com/

واسه ی پنتکس هم سایت رسمی خودش هست، به دلار باید ببینی چقدر می شه:

http://www.pentax.com/

ToFaN

Well-Known Member
حاجي من واسه كارهاي شخصي يا خونگي نمي خوام من يه دوربين قطع بزرگ و كيفيت بالا
واسه يه استاديو فرض بگير مي خواييم در ضمن حمل و نقلي باشه

daydad

Member
ToFaN گفت:
حاجي من واسه كارهاي شخصي يا خونگي نمي خوام من يه دوربين قطع بزرگ و كيفيت بالا
واسه يه استاديو فرض بگير مي خواييم در ضمن حمل و نقلي باشه

من DSLR های نیکون رو بهت پشنهاد می کنم، هم دیجیتاله، هم می تونی روش لنز اضافه کنی،
هم قابل حمل و نقله! ( الان دوربین غیر قابل حمل کمتر می سازن ). لینک ها رو توی پست های قبلی
گذاشتم، یه نگاهی بنداز.

Pooriya_Online

Active Member
daydad عزيز ايشون براي كار آتليه ميخوان و مديوم سايز ميخوان به نظر من يا همون پنتاكس رو بخر يا ماميا يا هسابلاد رو كه همشون تو ناصرخسرو پره و از 200-300تومن هستش تا 4-5 مليون تومن...

daydad

Member
Pooriya_Online2 گفت:
daydad عزيز ايشون براي كار آتليه ميخوان و مديوم سايز ميخوان به نظر من يا همون پنتاكس رو بخر يا ماميا يا هسابلاد رو كه همشون تو ناصرخسرو پره و از 200-300تومن هستش تا 4-5 مليون تومن...

پوریا جان ممنون. من متوجه نشدم که برای کار فروشگاه می خوان. طوفان خان، من اطلاعی از دوربین های
آنالوگ و قیمتشون ندارم، پوریا جان درست می فرمایند حتما.

davoodvajdi

Member
اقایون عشق دیجیتال چرا حرف پوریا رو گوش نمی دید کاملا حق با ایشونه
اول از همه بحث قیمته یه دوربین دیجیتال معقول که بتونه جای دوربین انالوگ را بگیره حداقل یک میلیون تومانه بدون تجهیزات اضافه اما یه دوربین انالوگ بهترین مارک و ست لنز و فلاش توپ به زور یکمیلیون میشه البته به غیر از سری Af خوب این بحث قیمت اما از نظر کیفیت انالوگ بین 20تا30 مگا پیکسل در حالت عادی ظرفیت ضبط تصویر داره اما دیجیتال در بهترین حالت 16.2 مگا پیکسل حالا بماند چه بلایی سر اون 20 مگا پیکسل میاریید که در حد یک عکس 1 مگاپیکسلی دیجیتال هم جواب نمیده
اما بزرگترین اشکال دوربین دیجیتال که همین تازگی متوجه اون شدم البته در سطح حرفه مشکل نور پذیری Ccd این نوع دوربینهاست یعنی نوری که به Ccd تابیده میشه همونی نیست که در سوژه وجود داره این مشکل و یکی او دوستانم که کار عکاسی تبلیغاتی میکنه متوجه شد با دوربین 12 مگا پیکسلی کانن از سوژه ای در ضمینه سفید با فلاش چتر عکاسی میکنه ولی نتیجه کار تراز ناهماهنگ سفیدی بودش یعنی گوشه تصویر سفید و طرف دیگر اون به کرم میرفت البته بطور نامحسوس بنده خدا بعد کلی عکس گرفتن و سره کله زدن با فلاش و نورسنج دستی در اخر متوجه عیب کلی دوربین های دیجیتال شد حالا تصمیم داره در همین نماشگاه تجهیزات دیجیتال که 14 تا 18 همین ماه برگزار میشه به نمایندگان کانن ثابت کنه که دوربین 6.5 میلیونیشون قد زنیط هم نمیارزه البته کلیه دوربین های دیجیتال به این صورته
در اخر زیاد جدی نگیرید تا این چشم بادامی ها هستند نباید غصه این جور مسائل رو خورد انشا اله تا یه ده بعد مشکلشو حل میکنند جالبه هیچ کجا از این مورد حرفی نزدند
ضمنا این نایشگاه در هتل استقلال برگزار میشه دیدنش خالی از لطف نیست
مسئول این انجمن کیه چرا از این خبرا نمیزاه افتتاحیه نمایشگاه عکس و تجهیزات عکاسی و از این قبیل
ضمنا فرهنگسرای نیاوران هم تونستید برید نمایشگاه عکسی از عکاسان افریقاست
خانه عکاسان هم نمایشگاه عکاسی باران هستش
خوش باشید

ToFaN

Well-Known Member
davoodvajdi گفت:
اقایون عشق دیجیتال چرا حرف پوریا رو گوش نمی دید کاملا حق با ایشونه
اول از همه بحث قیمته یه دوربین دیجیتال معقول که بتونه جای دوربین انالوگ را بگیره حداقل یک میلیون تومانه بدون تجهیزات اضافه اما یه دوربین انالوگ بهترین مارک و ست لنز و فلاش توپ به زور یکمیلیون میشه

سيد مطمني يك ميليون بيشتر نميشه؟

جدیدترین ارسال ها

بالا