ایجاد نور در وی ری (با موضوع خاص)

*Sky*

Member
سلام دوستان گرامی

پیشاپیش ممنونم بابت توجه و راهنمایی های خوبتون..

برای طراحی آرایشگاه، مثل تصویر پایین

می خواستم دقیقا مثل تصویر پایین، این نوری که در اطراف آینه هست رو در وی ری درست کنم. ممکنه راهنمایی کنید و مراحلش رو بگید؟
Capture.JPG

Hidden Dragon

کاربر فعال
*Sky* عزیز سلام،

شما هم میتونید از VRay light بصورت Plane های باریک در پشت آیینه استفاده کنید و یا از طریق Spline یک چهارگوش به اندازه کمی کوچکتر از آیینه ترسیم کنیم

و اونرو با سظح مقطع دایره ای و با قطر دلخواه Renderable کنید و نهایتا یک متریال Vray light به اون نسبت بدید و اگر قصد دارید کیفیت محاسبات اون شبیه به

منابع نور باشه بهتره گزینه Direct illumination رو در متریال فعال کنید اما ...........

قبلا خدمتتون عرض کردم این روش برای فراگیری مطالب نه تنها اصولی نیست بلکه کارایی فوق العاده پایینی داره، بهتره برای فراگیری وی ری

1- کتاب مرجع وی ری که فکر میکنم نسخه فارسی اون هم موجود باشه رو مطالعه بفرمایید

2- آموزشهای Viscorbel برای شروع میتونه حسابی مفید باشه

موفق باشید.

*Sky*

Member
خیلی ممنون

اما در این تصویر، همونطور که مشخصه، در اطراف آینه، شیشه هست که ابعادش بزرگتر از آینه هست و آینه روی اون قرار گرفته و پشت این شیشه ی مات، یک منبع نوری هست که من می خواستم بدونم چطوری می شه اونو ایجاد کرد؟

یعنی درواقع، نورها پشت این شیشه ی مات هست..

Hidden Dragon

کاربر فعال
خیلی ممنون

اما در این تصویر، همونطور که مشخصه، در اطراف آینه، شیشه هست که ابعادش بزرگتر از آینه هست و آینه روی اون قرار گرفته و پشت این شیشه ی مات، یک منبع نوری هست که من می خواستم بدونم چطوری می شه اونو ایجاد کرد؟

یعنی درواقع، نورها پشت این شیشه ی مات هست..

*Sky* عزیز سلام،

شما خودت جواب خودت رو دادی، یعنی کافیه یک منبع نور Visible مثل حالتهایی که در پست قبلی خدمتتون عرض کردم پشت موضوعی با متریال شیشه مات قرار بگیره ( میزان Glossiness برای گزینه Refraction متریال وی ری کمتر از عدد یک تنظیم بشه)

و برای نور وی ری گزینه Double_sided فعال باشه.

HD_Refract_Glossiness.jpg

برای رفع نویز هم کافیه مقدار Subdivs رو برای گزینه Refract متریال وی ری افزایش بدید.

موفق باشید

*Sky*

Member
من هرکاری می کنم مثل این عکسی که شما گذاشتید نمی شه! و اینکه چطور می شه شیشه ی مات مثل عکسی که گذاشتید رو درست کنم؟
:cry:
وقتی رندر می گیرم، صحنه خیلی نویز داره..Subdivs برای شیشه رو باید عدد بالایی بدم؟
از نور صفحه ای که استفاده می کنم، خیلی خوب نمی شه و مثل اینه که خود صفحه نورانیه.. من می خواستم شبیه به کار شما بشه که نور پشت صفحه ی شیشه ای قرار گرفته باشه نه خود صفحه شیشه ای باشه..

ببخشید سوالم خیلی مبتدیه. من تازه در حال یادگیری هستم و باید کارمو هم سریع درست کنم:cry: و وقت هم ندارم به کلاس برم متاسفانه:sad:

خیلی ممنون

آخرین ویرایش:

Hidden Dragon

کاربر فعال
*Sky* عزیز سلام،

باور بفرمایید این روش پیگیری مطالب واقعا شما رو به جایی نمیرسونه، بهر حال چون فرمودید کارتون گیره چند تا نکته ای که فکر میکنم بتونه موثر باشه رو خدمتتون عرض میکنم؛

1- در عناوین مهم این انجمن در بالای پست های عادی یک عنوان قرار داره به نام V_Ray که توسط دوست خوبمون عارف ایجاد شده، در اون موضوع یک پست رو ارسال کردم با عنوان

V_ray universal setting که توصیه میکنم حتما اونرو مطالعه بفرمایید و دیگه نیازی نیست به تنظیمات Subdivs متریال یا نور و ... دست بزنید.

2- اگر از مکس 2014 و وی ری 2.4 و یا نسخه های بالاتر استفاده میکنید که هیچ در غیر اینصورت مطالبی که مربوط به (Linear workflow ( LWF میشه که پست های متعددی درباره اون

در همین انجمن موجود است رو مطالعه بفرمایید.

3- برای دستیابی به شدت نور مناسب یا از دوربین فیزیکال وی ری استفاده کنید و اگر با تنظیمات اون آشنا نیستید میتونید بجای استفاده از دوربین فیزیکال وی ری

شدت نورهای وی ری رو حدودا به یک دهم مقدار Default خودشون کاهش بدید تا اثری شبیه به تاثیرات Exposure دوربین وی ری داشته باشید

4- برای متریال شیشه مات از یک ویری متریال با رنگ دیفیوز مشکی (0،0،0 ) و رنگ سفید (255،255،255 ) برای Reflect و Refract استفاده کنید و حتما به خاطر داشته باشید

مقدار Glossiness مربوط به Refract رو روی اعداد کمتر از یک قرار بدید ( بسته به میزان ماتی که فعلا مورد نظرتون هست میتونید بین 0.6 الی 0.4 ) استفاده کنید هر چقدر این عدد کوچکتر باشه میزان ماتی شیشه افزایش پیدا میکنه.

و چک Fresnel reflections رو در بخش Reflection متریال وی ری فعال کنید.

5- برای تولید آیینه و شیشه مات اطرافش بهتره از Box استفاده کنید نه Plane

6- برای اینکه اثر نورها روی دیوار پشت آیینه بیشتر باشه بهتره نور ها بیشتر نزدیک به دیوار باشند

7- برای مثال بالا من از چند نور وی ری با پهنای کم و با فاصله از هم در پشت شیشه استفاده کردم که شما بسته به نیازتون میتونید از نورهای وی ری با ابعاد و تعداد متفاوت و با رنگهای مورد نظرتون بهره ببرید

موفق باشید

آخرین ویرایش:

*Sky*

Member
سلام دوستان

Capture.JPG

من می خواستم این لامپی که بالای این تصویر هست، نورش به این تابلو بتابه(مثل نمایشگاه عکس)..
ممنون می شم راهنمایی بفرمایید که از چه نوع نوری استفاده استفاده کنم و چطور؟

آخرین ویرایش:

LinkinForEver

مسئول بخش برنامه ها و مسائل گرافیک سه بعدی
دوست گرامی ، هرچیزی اصولی داره و قواعدی که باید با مطالعه و تمرین بدست بیارید انجمن جای برطرف کردن سوالات گنگ و نسبتا معمولی به بالاست ،این اطمینان رو بهتون میدم که هرگز نتیجه ای مانند بالا رو نخواهید گرفت .

دوست عزیزیمون hidden dragon همه چیز رو به وضوح گفتند .

اما برای حالت اول ، Glossiness کمی سرعت رندر رو کم میکنه برای بهبود میتونید از متریال 2side استفاده کنید .

اما درمورد سوال دومتون باید از نور های Photometric و IES اسفتاده کنید .
مقدار نور این نور ها بسیار دقیق و حساسه باید درست تنظیم کنید .

لطفا قبل از ادامه هر کاری کتاب ویری تالیف رسول نصیری رو بگیرید و بخونید .

*Sky*

Member
سلام دوستان گرامی..

من می خوام مثل این عکس:

72440_1_800.jpeg

که از رشته های فیبر نوری به عنوان جدا کننده ی اتاق استفاده شده، مدل سازی کنم.. چطور می تونم مثل این رو بسازم؟
از لاین استفاده کردم و renderable ش کردم و به مقدار زیاد کپی کردم که مثل این پرده شه..اما انتهای این رشته ها به صورت خمیده و شلال روی زمین افتاده.. چطوری این رو درست کنم؟

و برای اینکه مدل نوریش شبیه به این عکس بشه، از چه نوع نوری استفاده کنم؟

ممنون می شم راهنمایی های خوبتون رو دریغ نفرمایید..

mortezan

Active Member
سلام
اول اینکه میتونید با cloth انجام بدید... (که یکم پیچیده هست و منم بلد نیستم زیاد...
دوم اینکه میتونید توی editable poly و روشن کردن soft selection اینکارو انجام بدید(اگر بلد نیستید با soft selection کار کنید بگید... من فرض رو بر این گذاشتم که شما بلدید...

*Sky*

Member
سلام
اول اینکه میتونید با cloth انجام بدید... (که یکم پیچیده هست و منم بلد نیستم زیاد...
دوم اینکه میتونید توی editable poly و روشن کردن soft selection اینکارو انجام بدید(اگر بلد نیستید با soft selection کار کنید بگید... من فرض رو بر این گذاشتم که شما بلدید...

سلام ممنون بابت راهنمایی تون..
بلد هستم تا حدودی. اما برای این کار نمی دونم چطوری انجام بدم..

ممنون می شم بگید

جدیدترین ارسال ها

بالا