انواع روکش دندان و مزایا و معایب هر کدام

معرفی انواع معمول روکش‌های دندانی و مزایا و معایب هر کدام​

برای خرید روکش دندان باید با انواع مختلف آن آشنا باشید. در ادامه 5 نوع اصلی روکش دندانی را معرفی کرده و سپس مزایا و معایب هر کدام را توضیح می‌دهیم. بسته به شرایط و ویژگی‌های بیماران مختلف می‌توان برای درمان او از یک کدام از روکش‌های زیر استفاده کرد.
روکش‌های دندانی از نظر جنس به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

1. روکش‌های تماما فلزی​

یکی از انواع روکش‌های دندانی، روکش‌های تماما فلزی هستند که بسته به نوع فلز موجود در آن‌ها ممکن است به رنگ سفید یا طلایی باشند. برای ساخت روکش‌های فلزی از آلیاژهای مختلفی نظیر آلیاژهای قیمتی مثل طلا و تیتانیوم، آلیاژهای نیمه قیمتی و آلیاژهای معمولی‌تر نظیر کروم و نیکل استفاده می‌شود.
استفاده از این روکش‌ها مزایا و معیاب مخصوص به خود را دارد. برای مثال روکش‌های فلزی طلا، در گذشته بیشتر استفاده می‌شدند اما امروز به دلیل رنگ‌شان زیاد طرفدار ندارند.
از مزایای روکش طلا می‌توان به استحکام بالا، عمر طولانی و مقاومت در برابر فرسایش آن‌ها اشاره کرد. البته استفاده از روکش‌های طلا ممکن است باعث بروز عوارض جانبی نظیر آلرژی و حساسیت در افراد شود.

2. روکش‌های سرامیکی​

روکش‌های سرامیکی از یک نوع چینی مانند پرسلن ساخته می‌شوند. استفاده از روکش‌های سرامیکی در مقابل استفاده از روکش‌های فلزی، طبیعی‌تر جلوه می‌کند و از نظر زیبایی شناختی مشکلی برای بیمار به وجود نمی‌آورد.
روکش‌های تماما سرامیکی اولین نسل روکش‌های دندانی به منظور بازسازی زیبایی از دست رفته دندان‌ها هستند. اما این روکش‌ها معایبی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.
معایب روکش‌های سرامیکی عبارتند از:
  • روکش‌های سرامیکی نسبت به روکش‌های تماما فلزی و PFM، استحکام کمتری دارند و ضعیف‌تر هستند.
  • این روکش‌ها به آسانی دچار شکستگی می‌شوند و نیاز به مراقبت بالایی دارند.
  • روکش سرامیکی تنها برای استفاده در تک دندان مناسب است و نمی‌توان برای بریج دندان از آن استفاده کرد.
  • برای ایمپلنت دندان مناسب نیست.
  • روکش‌های سرامیکی تنها برای دندان‌های جلویی کاربرد دارند.
روکش‌های دندانی ترکیب سرامیک و فلز

3. روکش‌های دندانی ترکیب سرامیک و فلز
این نوع روکش‌ها در واقع ترکیبی از سرامیک و فلز هستند که به عنوان معمول‌ترین روکش دندانی شناخته می‌شوند. این روزها روکش‌های دندانی ترکیب فلز و سرامیک یا همان PFM، نسبت به سایر روکش‌ها بیشتر در مطب‌های دندان‌پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
قسمت فلزی این روکش‌ها سطح دندان‌ را در بر می‌گیرد و باعث استحکام بیشتر قسمت سرامیکی روکش می‌شود. از این روکش‌ها می‌توان برای تمام دندان‌ها استفاده کرد و محدودیت مصرف ندارند همچنین در مقایسه با بقیه روکش‌ها قیمت پایین‌تری دارند که همین باعث محبوبیت بیشتر آن‌ها شده است.
استفاده از روکش‌های PFM برای دندان‌های دارای پوسیدگی ریشه و همچنین افرادی که دندان قروچه دارند بسیار مناسب است.

4. روکش دندان ترکیب سرامیک و زیرکونیا​

یکی دیگر از انواع روکش‌های دندانی، روکش‌های ترکیب سرامیک و زیرکونیا هستند. نحوه تراش روکش PFM با روکش زیرکونیا متفاوت است. همان‌طور که می‌دانید سرامیک به تنهایی استحکام زیادی ندارد و روکش‌های تماما سرامیکی به آسانی دچار شکستگی می‌شوند.
روکش‌های ترکیب سرامیک و زیرکونیا نسبت به سایر انواع روکش‌ها، زیبایی و استحکام بسیار خوبی دارند و با لثه بسیار سازگار هستند. البته برای استفاده از این نوع روکش، محدودیت‌هایی وجود دارد. مثلا در بریج‌ دندان بلند نمی‌توان از این روکش‌ها استفاده کرد.

5. روکش‌های تماما زیرکونیا​

روکش‌های تماما زیرکونیایی یکی از جدیدترین مدل‌های روکش دندانی هستند که می‌توانید در مطب دندان‌پزشکی از آن‌ها استفاده کنید.
این روکش‌ها علاوه بر استحکام بالا، شفافیت و زیبایی بسیار خوبی هم دارند و به عنوان شبیه‌ترین روکش به دندان‌های طبیعی شناخته می‌شوند. البته قیمت این روکش‌ها در مقایسه با سایر انواع روکش‌های دندانی بسیار بالاتر است و برای ساخت آن‌ها به ابزارهای پیشرفته‌ای نظیر اسکنرهای دندان نیاز دارید.

خرید متریال باکیفیت نقش مهمی در افزایش کیفیت خدمات دندان‌پزشکی دارد، به همین دلیل بهتر است انواع روکش‌های دندانی و سایر ملزومات دندان‌پزشکی مورد نیاز خود را از فروشگاه‌های معتبری نظیر دنتیوا سفارش دهید.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا