انما یا تنقیه در منزل کرج

geekgirl

Member

انما یا تنقیه چیست؟​

تنقیه چیست؟


برای حل مشکل جمع شدن مدفوع در قسمت انتهایی روده از روشی به نام انمای تخلیه ای (تنقیه) استفاده می شود، و معمولاً بیشتر اوقات برای درمان یبوست شدید استفاده می‌ شود. با استفاده از این روش مواد دفعی بدن از راست روده خارج شوند، و زمانی از این روش استفاده می شود، که فرد نمی تواند مواد زائد بدن خود را دفع کند. کیت‌ های تنقیه برای انجام تنقیه در منزل در داروخانه‌ ها موجود است، اما شخص قبل از انجام آن در منزل جهت جلوگیری از به وجود آمدن آسیب‌ های احتمالی حتماً باید با پزشک مشورت کنید.

از دیگر انواع تنقیه جهت تمیز کردن کولون (روده بزرگ) استفاده می‌ شود‌. هم چنین برای تشخیص بهتر سرطان کولون و پولیپ‌ ها به کمک کولونوسکوپی، باید این نواحی بدن عاری از مدفوع باشد. زمانی که علائم بعد از انجام دادن تنقیه بیشتر شد، حتماً با پزشک معالج خود صحبت کنید. پس توجه داشته باشید، که انجام تنقیه در منزل برای افراد بیمار و سالمند امری بسیار مهم و حیاطی می باشد.

کاربرد انما​

با توجه به این که یبوست یکی از مشکلات شایع گوارشی می باشد، و معمولاً و زمانی اتفاق می‌ افتد، که کولون قادر به دفع مدفوع از مقعد نباشد. شخصی که به این وضعیت دچار شده است، معمولاً در طول هفته سه و یا کمتر از سه بار عمل تخلیه و دفع مدفوع را انجام می‌ دهند. یبوست خفیف اغلب زمانی رخ می‌ دهد، که به طور منظم فیبر یا آب کافی مصرف نکنید. با قرار دادن ورزش در برنامه ی روزانه زندگی خود می تواند به پیشگیری از یبوست کمک کند.

از انما برای شست و شوی روده‌ ی کوچک استفاده می‌ شود، ولی استفاده از این روش به عنوان آخرین راهکار برای درمان یبوست توصیه می شود. اگر رژیم غذایی و ورزش برای عملکرد منظم دستگاه گوارش کافی نباشد، پزشک قبل از انجام انما استفاده از مسهل را پیشنهاد می‌ کند. در برخی موارد شب قبل از انجام انما فرد باید از مسهل استفاده کند، تا به دفع مدفوع کمک شود. همچنین می‌ توان قبل از معاینه‌ ی کولون از روش انما استفاده کرد. پزشک قبل از عکسبرداری با اشعه‌ ی ایکس از کولون جهت تشخیص پولیپ انما تجویز می‌ کند، تا تصویر واضح تر باشد. این روش قبل از کولونوسکوپی هم انجام می‌ شود.

انواع تنقیه در منزل کرج​

عوارض تنقیه چیست؟


رایج ترین انواع تنقیه عبارتند از:

 • تنقیه پاک کننده​

استفاده از این روش تنقیه بر پایه آب می باشد، و شامل عملیات تزریق آب داخل رکتوم برای مدت زمان کوتاهی می باشد، تا بتوانند روده ی بزرگ را به طور کامل شست و شو دهند. بعد از شست و شوی داخل رکتوم بدن بیمار ظرف مدت چند دقیقه مدفوع را آزاد یا دفع می کند.

کیت تنقیه​

محلول تنقیه


کیت تنقیه به راحتی در منزل قابل استفاده است. فقط کافیست، که فرد شانه و بازوهای انعطاف پذیری داشته، و بتواند دست خود را به پشت خود برساند‌.

ولی در هنگام انجام این روش خطراتی هم وجود دارد.
 • استفاده از مقدار زیادی مایعات​

در این مورد بدن ممکن است، مقداری از مایعات مصرفی را در خود نگه داشته، و بعد بدون این که فرد اختیاری داشته باشد، آن را تخلیه کند.
 • کشیدگی روده‌ ها​

کشیدگی روده‌ ها احتمال سوراخ شدن دستگاه گوارش را بالا می برد. در این شرایط لایه پوشاننده‌ ی روده بزرگ دچار پارگی می‌ شود‌. در این شرایط امکان نشت محتویات روده بزرگ درون بدن و ایجاد عفونت وجود دارد.
 • استفاده از مایعات خیلی سرد و یا خیلی گرم​

استفاده از این نوع مایعات می توانید باعث ایجاد درد و احساس ناراحتی خواهد شد. محلول مورد استفاده در تنقیه باید به دمای محیط رسیده باشد. حتماً قبل از انجام تنقیه نکاتی که بر روی کیت درج شده است، را با دقت مطالعه کنید، و از یک کیت چندین بار و مکرر نباید استفاده کرد. هر کیت تنقیه ویژگی‌ های خاص خود را دارد. حتماً راهنمای استفاده از آن را با دقت مطالعه کنید. حتماً زمان کافی را برای انجام تنقیه و استراحت پس از آن اختصاص دهید. پزشکان استحمام یک ساعت بعد از انجام این روش را توصیه می‌ کنند.

استفاده از این روش ممکن است، باعث احساس ناخوشایندی در فرد شود، اما به هیچ وجه نباید فرایندی دردناک باشد. اگر در هنگام انجام آن دردی احساس کردید، حتماً به سرعت با پزشک خود مشورت کنید، و از کادر درمانی کمک بگیرید. استفاده از وازلین تا حد زیادی احیای ناخوشایند ناشی از ورود لوله تنقیه به راست روده را تسکین خواهد داد.

عوارض تنقیه چیست؟​

 • به هم خوردن تعادل طبیعی بدن​

استفاده از این روش ممکن است، سبب به هم خوردن تعادل باکتری‌ های طبیعی روده و الکترولیت‌ های بدن شود. انجام تنقیه برای آماده سازی فرد برای انجام درمان‌ های پزشکی مانند جراحی بر باکتری‌ های طبیعی دستگاه گوارش تأثیر می‌ گذارد، با این همه این اثر گذاری موقتی است. زمانی که تنقیه در دو نوبت و با دو مقدار مختلف انجام شود، اثری روی تعادل میکروارگانیسم‌ های طبیعی بدن نخواهد گذاشت. اختلال و عدم تعادل الکترولیت‌ ها هم در انواع مختلفی از تنقیه مانند تنقیه با مقدار زیادی کف صابون و روش‌ های حاوی مواد معدنی دیده شده است.

تنقیه با نمک اپسوم یا نمک حمام یا منیزیم سولفات به خاطر اوردوز ناشی از منیزیم ممکن است، باعث مرگ شخص شود. یک مورد دیگر از مرگ مردان مسن‌ تر که دوبار تنقیه با سدیم فسفات را انجام داده‌ اند، حکایت دارد. در این موارد اختلال شدید مقدار الکترولیت‌ ها در بدن باعث مرگ شده است. از سمت دیگر استفاده‌ ی بیش از حد از تنقیه جهت خالی کردن روده باعث از دست رفتن آب بدن شدید شده که می‌ تواند کشنده باشد.

 • آسیب رساندن محلول‌ های تنقیه به روده​

با توجه به این که آبلیمو، سرکه سیب و قهوه بسیار اسیدی می باشد، و موثر بودن و یا بی خطر بودن استفاده از آن‌ ها در تنقیه بسیار کم است. ساختار اسیدی این مواد باعث آسیب روده، سوختگی مقعد، التهاب، عفونت و حتی مرگ می‌ شود. التهاب روده، اسهال خونی، استفراغ و مشکلات بلند مدت در کودکانی که با هیدروژن پر اکسید اسیدی تنقیه شده‌ اند، دیده شده است.

استفاده از گیاهان دارویی برای تنقیه در برخی افراد باعث خونریزی داخلی روده می‌ شود‌. در این موارد باید پیوند خون انجام شده، و بخشی از روده از بدن خارج شود.

 • خطر عفونت و آسیب بر اثر وسایل آلوده و یا استفاده‌ ی نادرست از آن‌ ها​

اگر می خواهید تنقیه در منزل انجام دهید، باید قبل از انجام کار از تمیز بودن و استریل بودن آن‌ ها مطمئن شوید. استریل بودن وسایل هر گونه میکروب را از روی وسایل پاک می‌ کند. هم چنین استفاده ی نادرست از ابزار تنقیه باعث آسیب فیزیکی به مقعد، راست روده و کولون می‌ شود. و اجرای مکرر تنقیه می‌ تواند به سوراخ شدن روده منجر شود، که فرد را در معرض خطر عفونت اندام‌ های داخلی قرار خواهد داد.

کیت‌ های استریل تنقیه که شامل یک کیسه، لوله، محلول و گاهی اوقات یک لامپ می باشد، در داروخانه‌ ها موجود است. طرز استفاده کیت روی آن نوشته شده، حتماً قبل از انجام این روش نکات مهم نوشته شده بر روی کیت را بخوانید.

در چه مواردی نباید تنقیه انجام شود؟​

تنقیه فقط باید در موارد درمانی انجام شود. حتماً کیت تنقیه را از داروخانه‌ های مجاز خریداری کنید. به هیچ عنوان استفاده از کیت‌ های دست ساز خانگی را به شما توصیه نمی‌ کنیم. به هیچ عنوان نباید از این روش به صورت مداوم برای درمان یبوست استفاده کرد، چون که ممکن است، خطراتی برای سلامتی شخص به دنبال داشته باشد. حتی امکان وابستگی بدن به تنقیه برای دفع مدفوع و ضعیف شدن ماهیچه‌ های روده به مرور زمان وجود دارد.

با گذشت زمان بدن قادر به دفع مدفوع به صورت طبیعی نخواهد بود، و در برخی موارد تنقیه باعث بی اختیاری در دفع خواهد شد. زمانی که شخص مکرراً به یبوست مبتلا می‌ شود، حتماً باید به پزشک مراجعه کند، و دلایل بروز آن بررسی شود. پزشک توصیه‌ هایی در مورد تغییر سبک زندگی و یا نوع تغذیه به شخص خواهد کرد.

افرادی که به خاطر بیماری‌ هایی مانند سرطان خون دارای سیستم ایمنی در معرض خطر هستند، نباید از این روش استفاده کنند، چون که احتمال ورود باکتری‌ ها به بدن وجود دارد، و این افراد به خاطر ضعف سیستم ایمنی به صورت کامل قادر به مبارزه با عفونت‌ ها نیستند. افراد مبتلا به افتادگی راست روده که در آن پایین‌ ترین بخش روده از بدن بیرون افتاده است، نباید از تنقیه استفاده کنند. اگر فرد به بواسیر مبتلا است، برای جلوگیری از افزایش احساس ناراحتی باید بسیار مراقب باشد.

زمانی که فرد به تازگی جراحی روده بزرگ انجام داده، و یا دچار انسداد روده بوده است، نباید به هیچ عنوان از تنقیه استفاده کند، چرا که در این شرایط امکان سوراخ شدن لوله گوارشی وجود دارد.

موارد جایگزین تنقیه​

اگر می خواهید از تنقیه برای خالی کردن و تمیز کردن سیستم گوارشی خود استفاده کنید، بهتر است، بدانید که راه‌ های کم خطرتری هم وجود دارد، که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.
 • نوشیدن قهوه کافئین دار
 • نوشیدن آب به مقدار کافی و هیدراته باقی نگاه داشتن بدن
 • انجام ورزش‌ های روزانه (پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و ایروبیک)
 • مصرف داروهای ملین مانند منیزیم
 • خوردن بیش‌ تر مواد حاوی فیبر مانند میوه‌ ها، سبزی‌ ها، غلات کامل، خشکبار و آجیل‌ ها و دانه‌ های خوراکی
اگر از یبوست مزمن و شدید رنج می‌ برید، حتماً قبل از انجام تنقیه با پزشک مشورت کنید. پزشک معالج می تواند با بررسی عوامل مختلف تصمیم بگیرد، که آیا این روش درمانی برای فرد مناسب و بی خطر است، یا نه.

انما یا تنقیه چیست؟ عوارض تنقیه در منزل کرج
 

جدیدترین ارسال ها

بالا