انتخاب پروفایل رنگ در سند چاپی

mehrabany

New Member
سلام
چند وقت من با چاپخانه ای که هفته نامه طراحی شده من رو چاپ می کنه مشکل پیدا کردم .
عکسهای هفته نامه را خیلی بد چاپ می کنه . عکسا خیلی کدر می شه از او شفافیتی که داره در میاد و انگار یک لایه مه روی همه اونها کشیده شده . وقتی به هش می گم چرا اینطوری چاپ می کنی میگه از طراحیه . نمی دونم شاید راست میگه . من هفته نامه را تو ایندیزاین صفحه آرایی می کنم . جالب اینجاست که چنتا نشریه دیگه هم چاپ می کنه ولی اونا خیلی خوب چاپ میشه . البته بگم که اونارو من طراحی نمی کنم .
حالا سوال من اینه که چه پروفایل رنگی رو انتخاب کنم که کار چاپی با کیفیت و شفافی داشته باشم ؟
اگر کسی از دوستان در این مورد اطلاعاتی داره ممنون میشم راهنماییم کنه .
با تشکر

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
سلام دوست عزیز
قبل از اینکه من یا دوستان دیگه بتونیم پاسخی به سوال شما بدیم تقاضا می کنم اطلاعات زیر رو در اختیار ما قرار بدین :
1- آیا مجله شما سیاه و سفید چاپ می شه یا رنگی و اگر رنگی هست آیا 4 رنگ هست یا 2 و یا 3 رنگ؟
2. مجله شما روی چه کاغذی چاپ می شه ؟ لطفا مشخصات کاغذ رو اعم از وزن و سایر مشخصات ظاهری با ما در میون بگذار.
3. لطفا بگو عکس های خودت رو با چه نرم افزاری آماده می کنی و در اون نرم افزار با چه رزلوشنی و فرمتی ذخیره می کنی در ضمن بگو که منبع عکس های شما چی هست( اسکن کردی ؟ از اینترنت گرفتی ؟ با دوربین دیجیتال عکاسی شده و لطفا بگو قبل از اینکه با نرم افزار ادیت رویه تصاویر کار کنی عموما مشخصات تصاویر خام شما چی هست؟)
4. پلیت یا اصطلاحا زینک شما با چه روشی تهیه شده ؟ ( زینک مستقیم یا با استفاده از فیلم ایمجستر و بعد زینک)
5 . کار شما با چه دستگاهی چاپ شده ( مشخصات دستگاه رو اگر می دونی بگو)
6 . آیا شده تا حالا قبل از چاپ مجله از صفحات نمونه یا پرینت بگیری؟ اگر جواب بله هست ، لطفا بگو با چه پرینتری این کار رو کردی و آیا تصاویر در این نمونه هم کدر هستند؟
7 . آیا شده تا حالا مشخصات فایل خودت یا نمونه چاپی رو با دوستانی که کاراشون خوب از آب در اومده مقایسه کنی؟
8 . برای طراحی از چه نوع مانیتوری استفاده می کنی؟
9. لطفا اطلاعاتی رو هم که فکر می کنی به درد خوره و در میون سوالات نیست ارائه کن.
منتظر جواب های شما هستیم
موفق باشی
امین زردوزی

mehrabany

New Member
سلام دوست عزیز
قبل از اینکه من یا دوستان دیگه بتونیم پاسخی به سوال شما بدیم تقاضا می کنم اطلاعات زیر رو در اختیار ما قرار بدین :
1- آیا مجله شما سیاه و سفید چاپ می شه یا رنگی و اگر رنگی هست آیا 4 رنگ هست یا 2 و یا 3 رنگ؟
2. مجله شما روی چه کاغذی چاپ می شه ؟ لطفا مشخصات کاغذ رو اعم از وزن و سایر مشخصات ظاهری با ما در میون بگذار.
3. لطفا بگو عکس های خودت رو با چه نرم افزاری آماده می کنی و در اون نرم افزار با چه رزلوشنی و فرمتی ذخیره می کنی در ضمن بگو که منبع عکس های شما چی هست( اسکن کردی ؟ از اینترنت گرفتی ؟ با دوربین دیجیتال عکاسی شده و لطفا بگو قبل از اینکه با نرم افزار ادیت رویه تصاویر کار کنی عموما مشخصات تصاویر خام شما چی هست؟)
4. پلیت یا اصطلاحا زینک شما با چه روشی تهیه شده ؟ ( زینک مستقیم یا با استفاده از فیلم ایمجستر و بعد زینک)
5 . کار شما با چه دستگاهی چاپ شده ( مشخصات دستگاه رو اگر می دونی بگو)
6 . آیا شده تا حالا قبل از چاپ مجله از صفحات نمونه یا پرینت بگیری؟ اگر جواب بله هست ، لطفا بگو با چه پرینتری این کار رو کردی و آیا تصاویر در این نمونه هم کدر هستند؟
7 . آیا شده تا حالا مشخصات فایل خودت یا نمونه چاپی رو با دوستانی که کاراشون خوب از آب در اومده مقایسه کنی؟
8 . برای طراحی از چه نوع مانیتوری استفاده می کنی؟
9. لطفا اطلاعاتی رو هم که فکر می کنی به درد خوره و در میون سوالات نیست ارائه کن.
منتظر جواب های شما هستیم
موفق باشی
امین زردوزی
سلام
مجله دارای 8 صفحه می باشد که در قطع دو ورقی می باشد و هر صفحه آن 35×50 است صفحات 1 و 8 4 رنگ و مابقی صفحات سیاه و سفید یا تک رنگ می باشد
کاغذ مجله اندونزی 80 گرمی
عکسها رو با فتوشاپ ادیت می کنم معمولا عکسهای سیاه و سفید را بدلیل اینکه می خواهم اونها را به مود gray تبدیل کنم ولی عکسهای رنگی را که معمولا منبع عکسها دوربین دیجیتال است را بدون باز کردن در فتوشاپ مستقیما در ایندیزاین وارد می کنم و مشخصات تصویر ها RGB و دارای رزولوشن 72 با سایز 100 × 70 می باشد
زینک به روش فیلم ایمجستر است که بعد زینک
کار با دستگاه دو رنگ هایدلبرگ دو ورقی البته قدیمیه مدل ساخت دستگاه و نمیدونم
پرینت نگرفتم
مونیتور سامسونگ 17 اینچ
من عکسهای رنگی رو تو فتوشاپ CMYK نمی کنم و همونطور RGB وارد ایندیزاین می کنم چون فکر کنم که خود ایندیزاین این تبدیل رو انجام میده آیا این کار اشتباهه ؟
lpi خروجي رو هم 130 مي گیریم
با تشکر از توجه شما
منتظر پاسخ شما هستم

Mehdi_Naissipour

کاربر VIP
سلام
با توضیحاتی که دادید میشه یه چیزهایی فهمید. اگر اندازه عکس ها رو در InDesign تغییر ندادید و ضمنا این ماتی و کدری رو در شکلهای رنگی اعم از تصویرسازیها و المانهای صفحه آرایی ندارید و این مشکل فقط در عکسهای رنگی دیده میشه به احتمال بسیار زیاد ایراد از لیتوگرافی خواهد بود. اگر زاویه صحیح ترامهای رنگی رو رعایت نکرده باشند این مشکل ممکنه بوجود بیاد. زوایای صحیح عبارتند از: C-75,M-15,Y-90,K-45 که دلیل هم داره. مثلا مشکی چون پررنگ تره و چشم راحت تر اون رو میبینه باید زاویه 45 درجه داشته باشه چون این زاویه از نظر بصری و فیزیک چشم کمتر مورد توجه قرار میگیره و زاویه 90 درجه هم اوج توجه چشم رو به خودش جلب می کنه و بهمین دلیل کم رنگ ترین رنگ چاپ یعنی زرد رو در اون زاویه قرار میدن تا بهتر دیده بشه و از این قبیل ...
بنابر این توصیه من اینه که با لیتوگرافی مربوطه هم مشورت کنید.

mehrabany

New Member
اینهایی که گفتین خودم میدونم
ولی تو سیاه و سفید ها هم خیلی سیاه میشه
من احتمال میدم از lpi باشه
مگه اگر اندازه عکس ها رو در ایندیزاین تغیر بدیم کار خراب میشه مثلا عکس بزرگ رو کوچک کنیم کار خراب میشه؟

mehrabany

New Member
امشب از لیتوگرافی سوال کردم دیدم lpi رو 150 میگیره به نظر شما زیاد نیست؟

Mehdi_Naissipour

کاربر VIP
ببینید به هر حال کاغذی که شما دارید برای اون مجله استفاده می کنید از کاغذ روزنامه کیفیت بالاتری داره. برای روزنامه lpi رو 120 میگیرن. به نظر من 150 برای کار شما مناسبه و زیاد هم نیست.
راجع به عکس ها هم باید بگم که صد در صد افزایش سایز عکسها در ایندیزاین از کیفیت اونها کم میکنه و کاهش سایز اونها هم کیفیت اونها رو میبره بالا اما در چاپ این کیفیت بالا به چشم نمی یاد و در نتیجه فقط فایلتون رو بیخود سنگین کردین. بهتره عکسها رو قبلا در فتوشاپ به همون اندازه مورد نیاز در بیارین و خروجی eps یا psd بگیرید تا تغییرات رو روی عکس اصلی اعمال نکنید و ضمنا بهترین کیفیت ممکن رو هم داشته باشین.
موفق باشی

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
سلام دوست عزیز:
1. دوست عزیز مد رنگ ، فرمت و رزلوشن اولیه کار شما همیشه باید برای چاپ انتخاب بشه و مناسب باشه . RGB مد رنگ مناسب برای چاپ نیست مگر اینکه شما با دستگاهی این کار رو بکنید که چاپ و یا تفکیک مد رنگ RGB رو رو به عنوان رنگهای موضعی پشتیبانی کنه. در واقع مد رنگ انتخابی شما تا وقتی که شما از سیستم رایج چاپ استفاده می کنید CMYK هست و بنابراین تنظیمات مد رنگ شما هم حتما باید در مد CMYK باشه تا رنگها در 4 کانال تعریف بشه . البته شاید شما تصور کنید صرف تبدیل شدن نهایی مدها و اینکه مثلا شما 4 تا زینک در آخر دارین دلیل موجه هست اما این صحیح نیست. چرا؟ چون وقتی شما مثلا در فتوشاپ مد رنگ رو از RGB به CMYK تغییر می دین تازه متوجه می شین که کنتراست و روشنایی و وضوح تصویر تا حدی افت کرد. دلیل این مساله این هست که محدوده رنگهایی که مد RGB قادر به ساخت اونها هست بیشتره و در نتیجه هنگام تبدیل به CMYK شما متوجه می شین که تصویر دیده شده رو باید کمی بازسازی کنین برای این کار هم حتما باید مانیتور شما کالیبره باشه تا در حد امکان اگر شما دارین رویه تصویر تبدیل شده کار می کنین تغییراتی که اعمال می شه کم یا زیاد نباشه و مثالا یک دفعه شما به فرض اینکه کنتراست کار بعد از تبدیل افت می کنه نیاین کار رو اونقدر کنتراستش رو بالا ببرین که نهایتا تصاویر تیره چاپ بشن. مد رنگ RGB ویژه تصاویری هست که شما اونها رو با ترکیب این 3 رنگ از خروجی های الکترونیکی مثل مانیتور می بینید ولی غیر از اون مد تصاویر پروسس شما که به 4 رنگ تفکیک می شن باید CMYK باشه . بنابراین اول تبدیل به CMYK و بعد اصلاح تصویر تبدیل شده به تعادل.

2 . مساله بعدی رزلوشن هست : رزلوشن دوربین های دیجیتال نیمه حرفه ای اصولا 72 DPI هست که این برای چاپ مناسب نیست . و باید برای اطمینان حتما روی 300 DPI باشه . البته این به این معنیه که تصویر شما قبل از چاپ در یک رزلوشن منطقی باشه و 300 DPI عموما در نهایت به یک رزلوشن منطقی می رسه . پس قدم دیگه تغییر رزلوشن به 300 هست.

3. اما فرمت ذخیره تصاویر: فرمت JPG هم فرمت ذخیره تصاویر چاپی نیست! چرا ؟ چون در هنگام ذخیره تصویر این فرمت کاره فشرده سازی رو روی فایل شما انجام می ده و با این کار قسمتی از اطلاعات مربوط به کانالهای رنگ شما از بین می ره !! در ثانی این فرمت بیشتر مد رنگ RGB رو پشتیبانی می کنه . اما فرمت مناسب TIFF هست که اگر با گزینه LZW در فتوشاپ کاره ذخیره رو انجام بدین عمل فشرده سازی انجام نمی شه و از طرفی هم فرمت TIFF به خوبی از سیستم رنگ CMYK پشتیبانی می کنه. پس یادتون نره که تصاویر چه CMYK و چه GRAY با فرمت TIFF ذخیره بشن.

4. LPI خروجی شما بر اساس کاغذ یا ماده چاپ شونده شما انتخاب می شه . اگر شما از LPI بالاتر استفاده کنیین این لزوما به معنی کیفیت بالاتر نیست. LPI بالاتر، کاغذ مناسب تر و سیستم و دستگاه مناسب چاپ می خواد. وقتی کاغذ شما تحریر هست شما باید بدونی که این کاغذ خواهی نخواهی قدرت جذب بالاتری داره و نمی شه انتظار داشت که تصاویر رنگی بعد از چاپ همون کیفیت چاپ روی کاغذ گلاسه رو داشته باشن. چرا؟ چون هنگام چاپ قدرت جذب کاغذ تحریر باعث می شه تا مرکب در الیاف کاغذ نفوذ کنه و بنابراین از ضخامت مرکبی که رنگش با برخورد نور محیط به اون به چشم شما می رسه کم و در نهایت تصویر کم رمق به نظر بیاد. از سوی دیگر نفوذ مرکب در الیاف به معنی بخش شدن اون در الیاف و این به معنی تغییر شکل ترام ها خواهد بود که همه در افت کیفیت چاپ دخیل هستند. البته از طرفی باید توجه داشت که چاپ و دستگاه چاپ هم اهمیت خودش رو داره. اگر فشار تنظیم نباشه یا رطوبت زیاد باشه درصد خطا بالاتر می ره . پس اگر مثلا دستگاه جدا از اندازه کاغذ مصرفیش مثلا 1 یا 2 رنگ هست و کار شما 4 رنگ خود این مساله ریسک خطا رو بالا می بره و اگر قدیمی هست باز هم یک قضیه دیگه!
5. در مورد تصاویر سیاه سفید هم شما احتمالا در تصحیح کنتراست زیاده روی می کنی! البته فشار بالای دستگاه هم خیلی موضوعه با اهمیتی هست. به هر حال تنظیمات این تصاویر هم باید مناسب برای چاپ باشه .

6 . تغییر اندازه تصاویر شما : این مساله چند بعدی هست. اگر شما دارین یک عکس رو با رزلوشن پایین بزرگ می کنین این مشکل ایجاد می کنه ولی اگر دارین کوچیک می کنین نه . اما اگر تصویر شما رزلوشن بالا داره باز کوچیک کردن ایراد نداره. این رو هم توجه کنین که ما 2 جور بزرگ کوچیک کردن داریم . یک وقت شما دارین تصویر رو بدون تغییر در رزلوشن اون بزرگ یا کوچک می کنین یک وقت هم دارین با تغییر رزلوشن و در واقع با اضافه کردن یا کم کردن نقاط تشکیل دهنده تصویر ابعاد رو تغییر می دین. وقتش شما یک تصویر با رزلوشن 72 داری و بعد به 300 تغییر می کنه این یعنی به تعداد نقاط تصویر اضافه شده و طول عرض هم بالا رفته و البته حجم فایل هم همینطور. اما در حالت اول اندازه نقاط تغییر می کنه نه تعدادشون پس حجم فایل هم ثابت خواهد بود. در حالت اول با تغییر ابعاد و نه رزلوشن اگر رزلوشن شما پایین باشه تصویر اصطلاحا پیکسلایز می شه یعنی نقاط تصویر به چشم می یان و در حالت دوم با تغییر رزلوشن اگر رزلوشن اولیه شما کم باشه با اضافه کردن رزلوشن نرم افزار اطلاعاتی رو از خودش و البته با حساب کتاب خودش به تصویر اضافه می کنه که این خودش ممکنه تا حدی به بهم خوردن سایه روش های تصویر منجر بشه ولی خوب چاره ای هم ممکنه نباشه جز این کار.
دوست من همیشه به خاطر داشته باش که بهره گیری از اطلاعات درست و نظارت مداوم تمام مراحل، کار رمز موفقیت شما در چاپ هست. چون چاپ یک علم هست نه یک پدیده تجربی! همیشه قسمت زیادی از وقت خودت رو به مطالعه اصول هر کاری اختصاص بده .
لطفا اگر مشکلی بود باز سوال کن
موفق باشی

امین زردوزی
( این مقاله سعی در عنوان مطالب صحیح دارد با این حال هر محتوا ممکن است دارای نقصان باشد. با مطالعه بیشتر و تکمیل یا تصحیح اطلاعات به نویسنده ، خود و دیگران کمک کنید.)

آخرین ویرایش:

parham85

Member
سلام
من دنبال کدهای رنگ بعد از چاپ هستم . اگر کسی سایتی را سراغ دارد که رنگها و کدهای رنگی بعد از چاپ را داشته باشه به من معرفی کنه.
ممنون

bagher007

New Member
سلام من باقر هستم من اپراتور دستگاه چاپ فلکس هستم خوشحال میشم کمکتان کنم
bagher0072000Qyahoo.com

MY60_63

New Member
عرض سلام و احترام خدمت دوستان متخصص در طراحی
من یک دستگاه پرینتر L805 Epson دارم و از فتوشاپ CC2015 استفاده میکنم
قبلا یک عکس 4*3 داشتم که وقتی مراجعه میکردم به دفاتر طراحی و پرینت میگرفتم از کیفیت بسیار خوب ورنگ طبیعی برخوردار بود
حالا با توجه به همین ابزاری که در اختیار دارم و همون فایل PSD که از عکسم دارم ، وقتی پرینت میگیرم رنگ ها طبیعی بنظر نمیاد و کمی تیره تر میزنه
خدمتتون عرض کنم که من مانیتور رو کالیبره کردم که البته ربطی به این پرینت نباید داشته باشه چون بحرحال این فایل قبلا طراحی شده و نتیجه پرینتش در دفاتر طراحی خوب بوده
و اما بنده هیچ تخصصی در زمینه پروفایل در فتوشاپ ندارم ولی در هنگام کار با کاغذ گلاسه تنظیمات را روی Epson L805 series Primium Glossy قرار میدم
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
ضمنا عکس رو هم در حالت RGB و هم CMYK پرینت کردم اما نتیجه مشابه بوده تقریبا ..

جدیدترین ارسال ها

بالا