اطلاعات به آسانی از هارد دیسک پاک نمی شوند!

tarhebartar

Member
اطلاعات به آسانی پاك نمی‌شوند!
186172238160281012427611019765173201521396.jpgآیا تاكنون به این موضوع فكر كرده‌اید، اطلاعاتی را كه از روی رایانه یا كارت حافظه تلفن همراهتان پاك می‌كنید، همچنان روی هارد دیسك رایانه و كارت حافظه تلفن باقی می‌ماند؟
آیا به‌این فكر كرده‌اید كه با استفاده از هزاران نرم‌افزار بازیابی اطلاعات موجود در بازار، اطلاعات پاك شده به راحتی قابل دریافت هستند؟ بنابراین حتما این را هم می‌دانید كه نباید رایانه، تلفن همراه یا دوربین دیجیتالی خود را در اختیار افرادی كه مورد اعتماد شما نیستند یا آنان را نمی‌شناسید قرار دهید.
البته باید گفت كه بازیابی اطلاعات مانند یك چاقو عمل می‌كند، به‌ طوری كه می‌تواند هم مفید باشد و هم خطرناك، مفید به آن معنی كه اگر مقاله یا تحقیق شما پاك شده دوباره می‌توانید آن را بازیابی كنید.
اما حتماً تمامی شما مواردی را شنیده یا دیده‌اید كه طی چند سال گذشته فیلم‌ها و تصاویر خانوادگی و شخصی افراد به صورت غیرقانونی و گاه با هدف اخاذی در سطح گسترده‌ای منتشر شده كه این موضوع با گسترش هر چه بیشتر فناوری اطلاعات، روند فزاینده‌ای داشته است.
میهمانی‌های خصوصی، مراسم تولد، عروسی و عكس‌های خانوادگی، از جمله اطلاعات خصوصی مردم هستند كه بعضا انتشارعمومی یافته‌اند. اكنون با توسعه فناوری‌های جدید اطلاعات و ارتباطات، انتشار اطلاعات و دریافت آن به راحتی و به سرعت امكان‌پذیر شده است و در این میان سودجویان و متخلفان در پی سوء استفاده از این فناوری هستند.
مدیر نرم‌افزار یك شركت امنیت و بازیابی می‌گوید: زمانی كه یك كاربر، فایلی (اطلاعات، عكس، مقاله، فیلم و...) را عمدا یا سهوا از روی رایانه خود پاك می‌كند، این فایل به صورت واقعی از روی سامانه عامل پاك نمی‌شود و فقط در آدرس دهی، سامانه عامل می‌گوید كه فضایی كه فایل پاك شده در آن قرار داشته، خالی و آزاد است.
درصورتی كه اطلاعات هنوز روی سامانه به صورت مخفی باقی است اما آدرس در اختیار ما نیست تا بتوانیم فایل مورد نظر را پیدا كنیم.
25323757886963931851801231495213254175157.jpg

پاك شدن آدرس‌های فایل، این تصور را در افراد به وجود می‌آورد كه فایل مورد نظر به‌طوركلی پاك شده و در بسیاری از موارد افراد به تصور اینكه فایل شخصی و خصوصی آنها پاك شده‌است، هارد رایانه خود را به دلایل متعدد در اختیار دیگران و افراد ناشناس قرار می‌دهند.
ممكن است فردی كه تمایل به سوء‌استفاده دارد به هارد شما دسترسی پیدا كرده و اطلاعات شخصی شما را بازیابی كند و به هر نحوی كه تمایل دارد از آن بهره برداری كند. كسی كه می‌خواهد اطلاعات خود را به معنی واقعی از سامانه عامل، حافظه سیم‌كارت یا موارد مشابه پاك كند می‌تواند با استفاده از عمل Wipo Info (انهدام اطلاعات) این كار را انجام دهد، به‌طوری كه دیگر به هیچ عنوان اطلاعات پاك شده بازیابی نخواهد شد.
اكنون تعدادی از ابرسازندگان دوربین‌های دیجیتال در دنیا برای حفظ امنیت مواردی را مورد توجه قرار داده‌اند به‌طوری كه هر زمان كارت حافظه دوربین دیجیتال فرمت شد، دیگر اطلاعات آن قابل بازیابی نیست.
در مورد تلفن همراه نیز باید گفت اگر اطلاعات پاك شده، روی سیم كارت ذخیره باشد، به راحتی قابل بازیابی نیست، به‌دلیل اینكه سیم كارت‌ها دارای رمز امنیتی هستند، اما اگر اطلاعات پاك شده روی كارت حافظه گوشی باشد، مانند رایانه به راحتی قابل بازیابی است.
برای بازیابی فایل‌های پاك شده، روش‌های متنوعی وجود دارد كه در مرحله نخست آدرس‌های فایل پاك شده به Recycle Binمی‌رود كه با كلیك راست ماوس و انتخاب گزینه Restoreمی‌توان فایل را بازگرداند.

اما اگر در Recycle Bin نبود با نرم‌افزارهای متفاوتی نظیر Undelete Fast File و Easy Recovery قابل بازیابی است.
اگر هارد رایانه شما دارای ۱۰۰ گیگابایت حافظه باشد و اطلاعات شما نیز پاك شده باشد و دوباره رایانه را پر از اطلاعات كنید به‌طوری كه ۱۰۰ گیگابایت، باز هم پر شود، دیگر فایل پاك شده شما قابل بازیابی نیست زیرا به جای آن، فایل دیگری قرار داده‌اید.
...و در آخر اینكه بهتر است بیشتر مراقب باشید.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا