اصول طراحی لابی هتل و دکوراسیون آن

در این مقاله قصد داریم تا به نکات مهم در چینش و طراحی دکوراسیون لابی هتل بپردازیم. همینطور در انتها ۵ طرح منتخب از میان برترین طرح لابی های طراحی شده را برای شما به نمایش در می آوریم.

طراحی دکوراسیون و پلان لابی هتل

بخش پذیرش هتل و لابی توصیف کننده هتل شما در ذهن مخاطب است. پس باید تا جای ممکن برای بهبود این ذهنیتِ مخاطب تلاش کنید. با وجود رقبای قدر، استفاده از طراحی های ساده و پیش پا افتاده دیگر نمی‌تواند باعث جذب حداکثری مخاطبان به هتل شما شود. نکاتی که در ادامه برای شما بازگو خواهد شد از مهم ترین نکاتی است که طراحان حرفه ای برای طراحی پلان و دکوراسیون لابی هتل به آنها توجه می‌کنند.

۱_ نظم یا بی نظمی؟
نظم اصل مهمی است که باعث ایجاد زیبایی در هر نوع طراحی و دکوراسیونی می‌شود. اما می‌دانیم طراحان ده ها سال است که از نظم برای زیباسازی فضای داخلی و خارجی بنا های مختلف بهره میبرند. پس استفاده دوباره از آن مانند گذشته، شاید نتواند باعث ایجاد یک مزیت شود.
یکی از مهم ترین اصولی که در طراحی داخلیِ منازل و هتل ها و البته صرفا به دست طراحان حرفه ای رعایت می‌شود، ایجاد نظم و زیبایی در عین بی نظمی است. این موضوع است که می‌تواند باعث ایجاد یک فضای داخلی متمایز از دیگر هتل ها برای لابی شما شود.

۲_ لابی را تبدیل به یک مأمن و همینطور تفریحگاه کوچک کنید
واژه لابی به معنای سالن انتظار است. اما آیا این دلیل موجهی است که لابی هتل شما صرفا یک سالن انتظار باشد؟ برای اینکه بتوانید بهترین استفاده تجاری و رفاهی ممکن را از لابی ببرید، برای طراحی آن تصور کنید که در حال ساخت یک مأمن و پس از آن یک تفریحگاه امن و کم سر و صدا هستید. وجود مبلمان راحتی در کنار مبلمان رسمی میتواند باعث ایجاد یک استراحتگاه مناسب شود.

همینطور تابلو های خاص و نه حتما گرانقیمت بر روی دیوار ها میتواند در عین آرامش باعث پر کردن زمان فراغت افراد در لابی هتل شده و علاوه بر آن، اِلمان های طبیعی مانند گل های آپارتمانی خاص به جذابیت این استراحت کوتاه و تفریحی بیافزاید.

۳_ از رنگ و نور نهایت استفاده را ببرید
احتمالا اگر به لابی هتل های شهر خود نگاهی بیندازید، در اغلب آنها یک چیز تکراری را مشاهده کرده و آنهم وجود رنگ های ساده و البته تکراری است. استفاده از رنگ های خاص شاید کم هزینه ترین فعالیت ممکن برای طراحی دکوراسیون لابی هتل باشد که بتوانید از آن استفاده کنید. منظور از رنگ های خاص رنگ های عجیب و غریب نیستند، منظور تلفیق صحیح چند رنگ بر اساس روانشناسی رنگ هاست.

علاوه بر رنگ، نور پردازی محیط نیز تأثیر بسیار بالایی در زیبایی لابی هتل شما دارد. برای نورپردازی قرار نیست یک لوستر چند صد کیلویی را از سقف لابی آویزان کنید. چند لامپ کوچک در موقعیت های مکانی صحیح به خوبی میتوانند نیاز شما را برآورده کنند.

نکته: به هیچ عنوان از زیبایی خاصی که رنگ های ارگونومیک و طبیعی (سبز و…) در چشم مخاطب ایجاد میکنند چشم پوشی نکنید.

طراحی لابی کوچک هتل

نکاتی که تا به اینجا در مورد دکوراسیون لابی هتل گفته شده صرفا مختص هتل های لوکسِ چند ستاره نیستند بلکه آنها ملزومات یک طراحی حرفه ای برای لابی به حساب می آیند. اما یکی از سؤالات پر تکرار در این زمینه، چگونگی طراحی لابی کوچک هتل است. اینکه چطور از لابی کوچک و کم فضای هتل خود، یک لابی حرفه ای بسازیم؟ در ادامه به صورت تخصصی تر به جواب این سؤال میپردازیم.

۱_ ریز فضاهای لابی هتل را دریابید
در ابتدایی ترین حالت از ریز فضاهای لابی هتل نهایت استفاده را ببرید. در دکوراسیون یک لابی مدرن، ریز فضاها به بهترین شکل ممکن پر میشوند. شاید دیگر زمان استفاده از گلدان های گل طبیعی و مصنوعی، صرفِ پر کردنِ این فضا ها گذشته باشد. پس بهتر است برای این موضوع از هتل های معروف و بزرگ ایده بگیرید.


یک مجسمه زیبا و البته مربوط به فرهنگ منطقه، یک دستگاه در جهت سرگرمی مخاطبان و حتی یک یخچال نوشیدنی شیک! اینها صرفا چند مورد برای پر کردن این فضای خالی هستند. در هتل های کوچک نه تنها در لابی بلکه در تمامی قسمت ها، باید از کوچکترین فضاهای به وجود آمده نیز در جهت افزایش زیبایی و یا بهبود رفاه مخاطبان استفاده کرد.

۲_ به شدت از شلوغی دوری کنید
برای هتل های کوچک با محدودیت در فضا، بهتر است تا به سمت طراحی مینیمالیستی و ساده بروید. از اشیاء بزرگ استفاده نکنید و زیبایی لابی هتل خود را در سادگی آن ببینید. مطمئنا زیبایی یک فضای شلوغ و تنگ حتی در بهترین حالت ممکن نیز نمیتواند چشم مخاطبان را به خود جلب کند. در چنین مکانی بهترین تصمیم ممکن، تمرکز بر روی رنگ بندی لابی است.

۳_ در مکان های کوچک اشیاء به چشم می آیند!
شاید یک لوستر با سایز بزرگ در لابی یک هتل وسیع، بسیار کمتر از لوستری متوسط در لابی کوچک هتل شما نظر مخاطب را به خود جلب کند. این مزیت مکان های کوچک است که در آن میتوان با استفاده از وسایل متوسط و نه چندان گرانقیمت نیز به خوبی باعث ثبت لحظات زیبا در ذهن مخاطب شد.
پس از این مزیت استفاده کرده و بدون نیاز به هزینه های بالا، لابی هتل خود به یک مکان با طراحی مدرن تبدیل کنید.


منبع: شرکت معماری و دکوراسیون داخلی تهران دیزاین سنتر
 

asmanaran

New Member
در ورودی هتل ها با استفاده از تصاویر و بلاخص تصاویر سه بعدی میتوانیم تا حد بسیار زیادی در ذهن مراجعه کنندگان ماندگار شویم و حس دوباره آمدن را در آنها ایجاد کرد
 

جدیدترین ارسال ها

بالا