ارتودنسی نامرئی متحرک درمانی پرطرفدار در حوزه ارتودنسی

SHosseini

Member
افراد بزرگسال و مخصوصا كساني كه با افراد زيادي در ارتباط هستند معمولا از ديده شدن سيم ها و براكت هاي ارتودنسي خود راضي نيستند. اين جاست كه ارتودنسي نامرئي به كمك آنها مي آيد. اين ارتودنسي نامرئي انواع محتلفي دارد و به دو دسته كلي ارتودنسي نامرئي متحرك و ثابت تقسيم بندي مي شود. ما در اين مطلب قصد داريم درباره نوع متحرك اين ارتودنسي صحبت كنيم.

ارتودنسي نامرئي متحرك علاوه بر اينكه به صورت نامحسوسي است و قابل مشاهده نيست، اين امكان را به فرد مي دهد كه آن را هنگام غذا خوردن و مسواك زدن از دهان خود خارج كند و دوباره در دهان خود قرار دهد. اشخاص با موقعيت هاي مختلف اجتماعي مي توانند از اين روش ارتودنسي براي بهبود روند درمان خود استفاده كنند و در كنار آن در اجتماع با اعتماد بنفس ظاهر شوند.

اجزاي به كار رفته در اين نوع ارتودنسي

ارتودنسي نامرئي متحرك از پلاك هاي الاستيكي نامرئي و شفافي تشكيل شده است. اگر متخصص ارتودنسي تشخيص داد كه بيمار مي تواند از اين پلاك ها استفاده كند، فرد بايد در طول درمان به طور مداوم در زمان هاي مشخص شده به مطب دكتر خود مراجعه كند تا در صورت نياز پلاك ها را عوض كند. اين پلاك ها بسيار شفاف هستند و هنگام صحبت كردن اصلا ديده نمي شوند. روي هر الاينر بي رنگ شماره اي حك شده است و بيمار بايد از الاينر به مدت 2 هفته استفاده كند. درست است كه اين ارتودنسي متحرك است و امكان خارج كردن آن از دهان وجود دارد، اما در هر شبانه روز حداقل بايد۲۲ ساعت از الاينر استفاده شود.

مزاياي ارتودنسي متحرك

برخي از مهمترين مزاياي ارتودنسي متحرك عبارتند از:

هنگام غذا خوردن و مسواک زدن مي توان آن ها را از دهان خارج كرد.

مي توان در جاهايي كه تمايلي به استفاده از آن ها نداريد خارجشان كنيد.

طول درمان آنها كوتاه تر از ارتودنسي ثابت است.

معايب ارتودنسي متحرك

  • بر روي گفتار تاثير مي گذارند.
  • از آنها نمی توان برای درمان ناهنجاری های شدید استفاده کرد.
  • تحمل وسايل قابل جابجايي در فك پايين دشوارتر است.
  • امكان همكاري نكردن بيمار در استفاده از پلاك هاي متحرك وجود دارد.

آيا همه افراد مي توانند از ارتودنسي نامرئي استفاده كنند؟

ارتودنسي متحرك براي كساني مناسب است كه مشكلات و ناهنجاري هاي دهان و دندان او خفيف تا متوسط باشد.

هزينه ارتودنسي نامرئي متحرك چقدر است؟

به دليل طراحي و ساخت اين ارتودنسي در خارج از ايران و جديد بودن اين روش درماني، معمولا هزينه ارتودنسي متحرك نامرئي نسبت به ساير ارتودنسي هاي ثابت يا متحرك معمولي بيشتر است.

درمان با ارتودنسي نامرئي متحرك چقدر طول مي كشد؟

طول درمان ارتودنسي با توجه به نوع مشكل بيمار، نوع ارتودنسي انتخاب شده، سن بيمار و ... متفاوت خواهد بود. معمولا چون اين روش ارتودنسي براي ناهنجاري هاي خفيف تا متوسط دنداني انجام مي شود، معمولا درمان آن كوتاه مدت تر خواهد بود و بيمار بعد از يك تا يك و نيم سال آن ها را بر مي دارد.

منبع: خانه - bestdentists
 

جدیدترین ارسال ها

بالا