آنتی اسکالانت چیست و عدم تزریق آنتی اسکالانت چه عوارضی دارد؟

maryamsaie

New Member
همه ما میدانیم واحد اسمز معکوس در RO از مهم ترین مراحل دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد. از این رو برای محافظت و افزایش طول عمر و همچنین تغییر نکردن دبی آب خروجی فیلتر ممبران دستگاه آب شیرین کن، باید از مواد ضد رسوب ممبران (آنتی اسکالانت) استفاده کرد که در ادامه به بررسی این ماده شیمیایی پرکاربرد می پردازیم.


آنتی اسکالانت به بیانی ساده:

در ابتدای امر بهتر است بدانیم آنتی اسکالانت چیست؟ آنتی اسکالانت (Antiscalant ) یا مواد ضد رسوب ممبران، ماده شیمیایی می باشد که در ابتدای آب ورودی به دستگاه تصفیه آب صنعتی، توسط پمپ تزریق به آب اضافه می شود و مهم ترین وظیفه آن محافظت از فیلتر های ممبران به منظور جلوگیری از رسوب گذاری می باشد.
flocon.jpg

چرا باید از آنتی اسکالانت در سیستم تصفیه آب صنعتی RO استفاده کرد؟

در سیستم تصفیه آب صنعتی عمل حذف یون های محلول در آب توسط فیلتر های ممبران صورت می پذیرد. در هنگام عبور آب از فیلتر های ممبران به علت وجود نمک های محلول در آب ورودی به سیستم RO، محل عبور آب از فیلتر ممبران دچار گرفتگی میشود که این امر باعث گرفتگی و کاهش راندمان غشاء ممبران میشود.

موادی که بر روی غشاء ممبران رسوب میکند، می توان به کربنات کلسیم، سولفات کلسیم سولفات باریم و سولفات استرونیوم اشاره نمود. جهت جلوگیری این رسوبات بر روی فیلتر ممبران، به آب ورودی به دستگاه تصفیه آب صنعتی، میزان دوز مناسبی از آنتی اسکالانت تزریق می شود.

نحوه محاسبه تزریق آنتی اسکالانت و روش استفاده از آن:

آنتی اسکالانت توسط پمپ تزریق به آب ورودی دستگاه تزریق می شود. میزان تزریق این ماده شیمیایی به عواملی همچون آنالیز آب ورودی، فرمولاسیون و مشخصات آنتی اسکالانت بستگی دارد.

میزان تزریق مواد ضد رسوب با هم متفاوت است اما در اکثر موارد دوز 2-6 ppm توصیه می شود. به عنوان مثال برای آبی با TDS کمتر از 3000 ppm میزان دوز تزریق آنتی اسکالانت برند فلوکن 260 مقدار 3ppm می باشد.عدم تزریق آنتی اسکالانت چه عوارضی دارد:


زمانی که رسوب در فیلترهای غشایی به وجود می آید، مشکلاتی را ایجاد می کند، که این مشکلات عبارتند از:

1- وجود رسوب سبب کاهش عمر مفید دستگاه می شود.

2- سبب کاهش کیفیت و کمیت جریان عبور آب شیرین می شود.

3- سبب افزایش افت فشار و مصرف انرژی می شود.

4- سبب پارگی غشا در هنگام برخورد با کریستال های رسوبی می باشد.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا