آموزش ساخت، ويرايش و استفاده از Disk Imageها

igimax

Member
به نام خدا

سلام
1538.gif(توجه: ليست كامل و به روزشده راهنماهاي نوشته شده توسط IgImAx در اين آدرس قرار دارد.)​


مقدمه:
امروزه انواع ديسك‌ها براي ذخيره‌ اطلاعات يا انتقال فايل‌ها در اختيار كاربران قرار دارد. يكي از پرطرفدارترين و پراستفاده‌ترين آنها CD/DVDها مي‌باشند كه به دليل افزايش روز افزون حجم اطلاعات و نياز به انتقال يا نگاهداري داده‌ها، تكنولوژي ساخت آنها نيز هر روز در حال پيشرفت است. به طوري كه به تازگي ديسك‌هاي Blu-Ray نيز كه نسل بعدي اين‌ نوع از ديسك‌ها مي‌باشند و داري ظرفيت بسيار بيشتري هستند، به بازار عرضه شده‌اند.
از طرف ديگر، برنامه‌هاي نرم‌افزاري مرتبط با اين نوع از ديسك‌ها نيز همچون تكنولوژي سخت‌افزاريشان پيشرفت‌ و تنوع‌ قابل ملاحظه‌اي يافته‌اند. يكي از روش‌هاي نرم‌افزاري براي نگاهداري يا تغيير داده‌ها برروي آنها استفاده از Disk Image مي‌باشد. Disk Imageها اين امكان را به ما مي‌دهند كه به راحتي و با سرعت بيشتر داده‌هاي موجود در اين نوع از ديسك‌ها را عينا و با همان ساختمان داده، برروي هاردديسك كپي نماييم.
امروزه برنامه‌هاي مختلفي براي كار با Disk Imageها جهت ساختن، ويرايش كردن و رايت نمودن آنها به بازار عرضه شده است. در اين راهنما سعي نموده‌ام كه شما را با چنين برنامه‌هايي و روش كار با تعدادي از آنها آشنا نمايم. با فراگيري ساخت و ويرايش Disk Imageها و برنامه‌هاي معرفي شده در اين راهنما شما قادر خواهيد بود كه اعمال مختلفي را بعد از اين با سرعت و كيفيت بهتري انجام دهيد. ولي در بين اين اعمال مختلف من دو هدف مشخص از نوشتن اين راهنما داشته‌ام.
هدف اول: حتما تا كنون با CD/DVDهاي حرفه‌اي كه حاوي برنامه‌هاي عيب‌يابي و تعمير براي رفع مشكلات سخت‌افزاري و نرم‌افزاري سيستم‌هاي كامپيوتري طراحي شده‌اند، مواجه شده‌ايد. يكي از اهداف اين راهنما آموزش ساخت چنين ديسك‌هايي به كاربران است.
هدف دوم و مهم‌تر: يادگيري و آشنايي با Disk Imageها، پيش نياز ساخت Windows XP Live CD مي‌باشد. (كه در آينده (انشاالله) قصد نوشتن راهنماي آن را دارم) Live CD يك سي‌دي Bootable است كه برروي آن يك Windows XP SP2 با تمامي برنامه‌هاي مورد نياز براي رفع مشكل سيستم قرار داده‌ مي‌شود. زماني كه سيستم خود را از روي اين سي‌دي‌ Boot مي‌نماييد، يك ويندوز XP بدون نصب شدن برروي هاردديسك از روي CD اجرا مي‌شود و تقريبا همانند يك سيستم‌عامل معمولي عمل مي‌نمايد. پس لطفا به دقت اين راهنما را مطالعه نماييد و تمرينات آن را انجام دهيد تا زماني كه راهنماي فوق را آماده نمودم مشكلي با Disk Imageها نداشته باشيد.
نكته پاياني: پيش نياز ديگري كه قبل از نوشتن راهنماي Live CD نياز است آن را فرا بگيريد، كار با برنامه‌هاي Virtualization است. به طور مشخص آموزش برنامه VMware را در راهنماي بعدي و قبل از راهنماي Live CD خواهم نوشت. (دوباره انشاالله، اميدوارم كه كمتر تنبلي نمايم! )

. در اين راهنما با مطالب زير آشنا مي‌شويد:

فصل يك:
* آشنايي با Disk Image و برنامه‌هاي مرتبط با آن
1-1 “Disk Image” چيست؟
2-1 موارد استفاده “CD/DVD Image” چيست؟
3-1 انواع فرمت “CD/DVD Image” چيست؟
4-1 انواع برنامه‌هاي ايجادكننده/رايت كننده Image
5-1 انواع برنامه‌هاي ويرايش كننده فايل Image
6-1 انواع برنامه‌هاي Disk image emulator

فصل دوم:
* ساختن/رايت كردن Image توسط برنامه Nero
1-2 روش ساختن Image از روي CD/DVD به كمك برنامه Nero
2-2 روش رايت Image از روي هاردديسك به CD/DVD به كمك برنامه Nero

فصل سوم:
* آشنايي با برنامه MagicISO
1-3 مقايسه برنامه‌هاي ويرايش‌كننده Image
2-3 آشنايي با محيط برنامه MagicISO

فصل چهارم:
* ساختن Image با برنامه MagicISO
1-4 انواع فايل Imageي كه برنامه MagicISO مي‌تواند درست نمايد؟
2-4 روش Image گرفتن از CD/DVD
3-4 طريقه ساخت فايل Data/Bootable CD/DVD Image
4-4 انجام عمليات برروي Image موجود برروي هاردديسك

فصل پنجم:
* ساختن Bootable Image با برنامه MagicISO
1-5 فايل Boot چيست؟
2-5 انواع Image Bootable در برنامه MagicISO؟
3-5 چگونگي جدا كردن فايل Boot ؟
4-5 ساختن Image از Floppy Disk و برعكس؟
5-5 چگونگي ساختن Single Bootable CD/DVD Image؟
6-5 چگونگي ساختن Multi-Boot CD/DVD Image؟


فصل ششم:
* برنامه‌هايDisk Image Emulator
1-6 آشنايي با محيط برنامهDaemon Tools؟
2-6 روش استفاده از Daemon Tools؟
3-6 آشنايي با محيط برنامه Virtual Floppy Drive؟
4-6 روش استفاده از Virtual Floppy Drive؟

فصل هفتم:
* كارهاي عملي
1-7 روش‌هاي تست Imageهايي كه مي‌سازيم؟
2-7 ساخت Bootable CD/DVD براي تعميرات سيستم ؟
3-7 ساخت CD Windows XP SP2؟


. براي دريافت راهنما از لينك زير استفاده نماييد:

ه آموزش ساخت، ويرايش و استفاده از Disk Imageها ه
pdf3d391.png

ه Size = 1.11 MB ه
MD5 Hash Code = C91130093F57F0AF46C41EEA0596B5A4
لینکهاي Mirror: ه
Link 2 (4Shared Site)o


*** توجه توجه توجه ***
لينك دونلود فايل ايميج سي‌دي تمريني موجود در eBook به آدرس زير تغببر يافته است:ه
Link 01

نكته:
. در لينك MD5 Hash Code توضيح كامل و برنامه كوچكي براي توليد و چك كدهاي HASH در آن سايت وجود دارد. Hash كدها به طور خلاصه، الگوريتمهايي هستند كه با محاسباتي كه بر روي هر فايل انجام مي‌دهند براي آنها يك كد خاص (Unique) توليد ميكنند. اين كد در صورتي كه حتا يك bit از آن فايل عوض شود، تغيير مي‌كند. به طور كلي به اين كدها Hash Code مي‌گويند و چون هيچ دو فايلي، Hash كدي همانند هم ندارند (مگر آنكه هردو يك فايل باشند ولي با نامهاي متفاوت و يا مكان‌هاي متفاوتي) بنابر اين، مي‌توان Hash كدها را همانند اثر انگشت ما انسانها دانست.
. اما Hash Code چه فايده‌اي دارد؟ خوب چندين استفاده دارد، يكي از مهمترين فوايد آن، اطمينان از كامل و سالم بودن فايل دونلود شده مي‌باشد. اگر فايلي ناقص دونلود شده باشد و يا حتا از لحاظ ظرفيت يكي باشند ولي كد Hash آنها با هم متفاوت باشد، نشان از درست نبودن عمل دونلود مي‌باشد. و يا حتا در حالاتي خواص هم ويروسي شدن فايل، چه در كامپيوتر شما و ... هم مي‌تواند باعث تغيير Hash Code شود. مشهورترين الگوريتم محاسبه چنين كدهايي، MD5 است. بنابراين پس از دونلود يكي از لينك‌هاي فوق و برنامه HashTab از لينك MD5 Hash Code، سپس كد الگوريتم MD5 فايل دونلود شده را با آنچه در سايت هست، مقايسه نماييد. اگر كد فايل دونلود شده با آنچه در سايت نوشته‌ام يكي نبود، پس دونلود شما اشكال داشته و بايد دوباره دونلود نماييد.

موفق باشيد.
67562.gif


خداحافظ
IgImAx
86/12/29
27653.gif
26650.gif
 
آخرین ویرایش:

F.Yazdani1363

New Member
كپي فلاپي قفل دار

با سلام و سپاس

براي كپي كردن و يا image گرفتن از CDهاي قفل دار برنامه هاي زيادي وجود دارد. آيا برنامه اي يا ترفندي وجود دارد كه بتوان به كمك آن از فلاپي هاي قفل دار كپي تهيه كرد. آيا ميتوان از فلاپي هم Image گرفت.
 

igimax

Member
سلام
1538.gif


. ممنون از لطفتان...
F.Yazdani1363 گفت:
آيا برنامه اي يا ترفندي وجود دارد كه بتوان به كمك آن از فلاپي هاي قفل دار كپي تهيه كرد.
نه! متاسفانه من چنين برنامه‌اي را نمي‌شناسم، اما دوست عزيز كسي كه براي آن فلاپي قفل گذاشته حتمن دوست نداشته كه كسي از آن كپي بگيرد! درسته؟!
3989.gif
(كپي رايتي! چيزي...!) من هم در راهنماي خود به هيچيك از روش‌هاي كپي سي‌دي قفل دار اشاره نكرده‌ام. (كه البته امروزه همه در اين زمينه متاسفانه استادند!!)
F.Yazdani1363 گفت:
آيا ميتوان از فلاپي هم Image گرفت.
. بله! روش عادي! اين كار را در راهنماي خود توضيح داده‌ام. حتا برنامه‌اي كه بتوان Image فلاپي را به شكل عادي خواند.(فصل ششم و بخش 3-6).

موفق باشيد.
67562.gif


خداحافظ
IgImAx
87/02/10
27653.gif
26650.gif
 

F.Yazdani1363

New Member
خیلی سپاس گذارم

ولی همیشه هدف از کپی کردن تقلب کردن نیست. در این مورد نیز فلاپی مذکور فلاپی راه انداز یک دستگاه آزمایشگاهی است که تنها یک نسخه از آن باقی مانده است و من میخواستم یکی دیگه به عنوان جانشین و پشتیبان داشته باشم.

به هر حال از توجه شما و راهنمایی هایتان ممنونم.
 

igimax

Member
سلام
36.gif


. به دليل تغييراتي در فايل ايميجي كه در راهنماي فوق براي تمرين عزيزان قرار داده‌بودم، ايميج قبلي را مي‌توانيد از اين لينك دونلود يا از Mirror آن از اينجا نماييد. اگرچه ايميج جديد نيز براي تمرين، به خصوص تمرين دستورات داس مي‌تواند مفيد واقع شود.

موفق باشيد.
76.gif


خداحافظ
IgImAx
87/04/31
209.gif
60.gif
 
آخرین ویرایش:

igimax

Member
سلام
36.gif


. منظورتان كدام لينكه؟! الان دوباره چك كردم و لينك كتاب و لينك اول ايميج سي‌دي سالم بودند ولي لينك ميرور دومي اشتباه بود كه تصحيح شد.

موفق باشيد.
76.gif


خداحافظ
IgImAx
87/06/12
209.gif
60.gif
 

igimax

Member
سلام بر همه عزيز
36.gif


. به دليل از كار افتادن سايت 5Gigs من كليه فايل‌ها و كتابچه‌ها را به سايت 4Shared منتقل نمودم. اگر باز هم مشكلي بود لطفن خبر دهيد. ممنونم...

موفق باشيد.
76.gif


خداحافظ
IgImAx
87/10/11
209.gif
60.gif
 

جدیدترین ارسال ها

بالا