آموزش زبان آلمانی

saalek110

Well-Known Member
زبان آلمانی (Deutsch, تلفظ [dɔʏtʃ] ( دربارهٔ این پرونده شنیدن)) یک زبان طبیعی از خانواده زبانی زبان‌های هندواروپایی از شاخهٔ زبان‌های ژرمنی غربی است که بیشتر در اروپای مرکزی گفتگو می‌شود. آلمانی در آلمان، اتریش، سوئیس، تیرول جنوبی، جامعه آلمانی زبان بلژیک و لیختن‌اشتاین پرگویشورترین زبان و رسمی است. این زبان همچنین یکی از زبان‌های رسمی لوکزامبورگ و استان اوپوله لهستان نیز به‌شمار می‌رود. آلمانی بیشترین شباهت را با سایر زبان‌های ژرمنی غربی، از جمله انگلیسی، آفریکانس، هلندی، فریسی، آلمانی سفلی، لوکزامبورگی، اسکاتس و ییدیش دارد. آلمانی همچنین شباهت‌های واژگانی بسیاری با زبان‌های دانمارکی، نروژی و سوئدی از گروه ژرمنی شمالی، دارد. آلمانی پس از انگلیسی دومین زبان ژرمنی پرگویشور است.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
آلمانی با داشتن تقریباً ۱۰۰ میلیون گویشور بومی در سراسر جهان، یکی از زبان‌های بزرگ جهان و پرگویشورترین زبان مادری در اتحادیه اروپا است. آلمانی همچنین پس از انگلیسی و فرانسوی سومین زبان خارجی و از نظر گویشوران کل، دومین زبان بزرگ در اتحادیه اروپا است. آلمانی از نظر آموزش پس از انگلیسی پرکاربردترین زبان خارجی در دبستان‌ها و پس از انگلیسی و فرانسوی پرکاربردترین زبان خارجی در دبیرستان‌های اتحادیه اروپا و پس از اسپانیایی، فرانسوی و زبان اشاره آمریکایی چهارمین زبان غیرانگلیسی در ایالات متحده است. این زبان همچنین دومین زبان علمی پرکاربرد و پس از انگلیسی و روسی سومین زبان پرکاربرد در وب‌سایت‌ها است. یک دهم کتاب‌ها در جهان (شامل کتاب‌های الکترونیکی) به زبان آلمانی منتشر می‌شوند و کشورهای آلمانی‌زبان از نظر انتشار سالانه کتاب‌های جدید در رتبه پنجم قرار دارند. در انگلستان، در کسب و کارها آلمانی و فرانسوی پرمتقاضی‌ترین زبان‌های خارجی هستند (به ترتیب ۴۹٪ و ۵۰٪ مشاغل این دو زبان را پرکاربردترین زبان‌ها می‌دانند).

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member

چند نکته راجب زبان آلمانی​

• خوبی که زبان آلمانی دارد این است که صحبت با دیگران در این کشور عمدتا به صورت رسمی و کتابی صورت می گیرد و به همین دلیل بر خلاف فارسی و انگلیسی که لهجه بسیار ضروری ست در آلمانی همانطور که در کتاب ها می خوانید، صحبت می شود!
  • جالب است بدانید صحبت کردن به آلمانی راحت‌تر از خواندن و نوشتن آن است
  • یک اسم می تواند مونث، مذکر و یا خنثی باشد (بر عکس فارسی و انگلیسی که مثلا وقتی کلمه گل را مطرح می کنید، یک معنا دارد ولی در آلمانی گل مذکر و مونث!)
    باید جمع اسامی را یک به یک یاد بگیرید (در فارسی و انگلیسی قواعد جمع بستن داریم. مثلا در انگلیسی یک s به اخر کلمات اضافه می کنیم ولی در آلمانی برای هر کلمه یک اسم جمع جداگانه وجود دارد!)
  • زمان ها در این زبان مشابه زبان انگلیسی است و زمان های کامل در فارسی معادلی ندارند
  • در این زبان صفات هم صرف می شوند (مثلا کلمه زیبا را مثل فعل صرف می کنند! یادگیری اش کمی گیج کننده است ولی سخت نیست)
  • مفعول در جمله جایگاه مشخصی ندارد و فقط از طریق حالت آن می توان تشخیص داد (در انگلیسی و فارسی جمله ساختار مشخصی دارد و جایگاه هر کلمه مشخص است)

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
نرم افزار اندرویدی Busuu را امتحان کنید. شاید خوشتان بیاد.

saalek110

Well-Known Member
«Geschichte für Anfänger #2 | Deutsch lernen» را در YouTube تماشا کنید

youtu.be/QJ15UXjsMNE

منظور من از این فیلم کلمه داستان در زبان آلمانی بود. با سرچ کلمه داستان فیلم هایی پیدا می کنید که صحبت می کنند و برای یک لول خاص در مسیر یادگیری مناسب است.

saalek110

Well-Known Member
Es ist etwas passiert.
Und zwar auf Hawaii.
Ein Haus ist abgebrannt.
Warum ist das passiert?
اتفاقی افتاده است.
و آن در هاوایی بوده.
یک خانه سوخته است.
چرا این اتفاق افتاده؟

Es gibt einen Vulkan.
Der Vulkan liegt auf Big Island.
Das ist in Amerika.
Der Vulkan heißt:
„Kilauea“.
یک آتش فشان وجود دارد.
آتش فشان در Big Island قرار دارد.
آن در آمریکا است.
نام آتش فشان هست:
„Kilauea“.

Der Vulkan ist einer der aktivsten Vulkane.
Das bedeutet:
In dem Vulkan ist ganz schön was los.
Denn:
Der Vulkan spuckt oft Asche.
Oder es kommt sogar Lava aus ihm heraus.
این آتشفشان یکی از فعالترین آتشفشان هاست.
این به این معناست که:
در این آتشفشان اتفاقاتی در جریان است.
پس:
از آتشفشان معمولا خاکستر خارج می شود.
یا حتی گدازه داخل آن خارج می شود.

Lava ist flüssig
Sie ist sehr gefährlich.
Und zwar, weil Lava unglaublich heiß ist.
گدازه مایع است.
آن بسیار خطرناک است.
مثلا، به این خاطر که گدازه به طور باورنکردنی داغ است.

Aus „Kilauea“ ist Lava gekommen.
Die Lava hat sich sehr langsam bewegt.
Nun hat sie ein Haus zerstört.
Die Bewohner konnten sich vorher retten.
از „Kilauea“ گدازه خارج شده است.
گدازه به آرامی حرکت کرده است.
حالا آن یک خانه را خراب کرده است.
ساکنین توانستند قبل از آن خود را نجات دهند.

Man sagt:
Es sind keine anderen Häuser in Gefahr.
یک نفر گفت:
خانه دیگری در خطر نیست.

از نرم افزار اندرویدی داستان آلمانی A1

saalek110

Well-Known Member
A:Guten Abend
عصربخیر :

B: Guten Abend
عصر بخیر

A: Ich suche ein Hotelzimmer fur etwa 80Mark
من دنبال یک اتاق حدودا 80 مارکی هستم :

B: Einen Moment bitte ..! Da gibt es zwei Hotels. Das hotel central,das Einzelzimmer kostet da 80 mark; und das Hotel Lindenhof, 70 Mark

یک لحظه لطفا …. دو تا هتل هست ، هتل مرکزی ، هزینه ی اتاق تکنفره 80 مارک و هتل لیندن هوف که 70 مارک

A: Wo liegt das Hotel Lindenhof
هتل لیندن هوف کجاست؟

B: Das liegt im zentrum
این در مرکز قرار داره

A: Gut , das nehme ich Reservieren Sie bitte ein Zimmer für mich?
خوبه ، شما برایم یک اتاق رزرو می کنید لطفا ؟

B: Ja , gerne. Wie ist Ihr Name, bitte?
بله با کمال میل ، اسمتون لطفا ؟ :

A: Mein Name ist sara.und wo liegt das hotel , genau?
من سارا هستم و هتل کجاست دقیقا ؟

B: Schauen sie , hier das ist ganz einfach: Gehen Sie die Kettwiger Strasse Richtung Zentrum.da ist das Hotel.
نگاه کنید ،اینجا ، سادست ؛ میرید تا خیابان کتویشر و به سمت مرکز ، آنجا هتل است.

Abend عصر
Zimmer/das اتاق
Etwa تقریباً
Moment لحظه
Geben وجود داشتن
Zwei دو تا
einzelzimmer یک اتاقه
kosten قیمت داشتن
Liegt(Legen) قرار داشتن
zentrum مرکز
Gut خوبه

Reservieren رزرو کردن
Mich برای من
Gerne با کمال میل
Genau دقیقاً
schauen دیدن
Ganz کاملاً
einfach آسان
starsse خیابان

saalek110

Well-Known Member
Vorstellung
ایده

Mein Name ist Anna. Ich komme aus Österreich und lebe seit drei Jahren in Deutschland. Ich bin 15 Jahre alt und habe zwei Geschwister: Meine Schwester heißt Klara und ist 13 Jahre alt, mein Bruder Michael ist 18 Jahre alt. Wir wohnen mit unserem Eltern in einem Haus in der Nähe von München. Meine Mutter ist Köchin, mein Vater arbeitet in einer Bank.

اسم من آنا است. من اتریشی هستم و سه ساله که در آلمان زندگی می‌کنم. پونزده سال دارم و دو خواهر و برادر دارم: خواهرم اسمش کلارا و 13 ساله‌ست، و برادرم مایکل 18 سال دارد. ما با والدینمان در خانه‌ای نزدیک مونیخ زندگی می‌کنیم. مادرم آشپز است و پدرم در یک بانک کار می‌کند.

Ich lese gerne und mag Tiere: Wir haben einen Hund, zwei Katzen und im Garten einen Teich mit Goldfischen. Ich gehe auch gerne in die Schule, mein Lieblingsfach ist Mathematik. Physik und Chemie mag ich nicht so gerne.

من حیوانات را دوست دارم و درباره آنها مطالعه می‌کنم: ما یک سگ و دو گربه و در باغچه یک حوضچه با ماهی قرمز داریم. من همچنین به مدرسه می‌روم، درس مورد علاقه‌م ریاضی است. از فیزیک و شیمی خیلی خوشم نمیاد.

Nach der Schule gehe ich oft mit meinen Freundinnen im Park spazieren, manchmal essen wir ein Eis. Am Samstag gehen wir oft ins Kino. Am Sonntag schlafe ich lange, dann koche ich mit meiner Mutter das Mittagessen. Nach dem Essen gehen wir mit dem Hund am See spazieren. Sonntag ist mein Lieblingstag!

بعد از مدرسه، اغلب با دوستانم به پارک می‌رود، و بعضی اوقات بستنی می‌خوریم. یکشنبه‌ها به سینما می‌رویم. یکشنبه‌ها من کمی بیشتر می‌خوابم، سپس با مادرم آشپزی می‌کنم. بعد از شام ما با سگمان می‌رویم کنار دریاچه قدم بزنیم. یکشنبه روز مورد علاقه‌ی من است!

saalek110

Well-Known Member
A: Entschuldigung!
ببخشید

B: Ja bitte?
بله بفرمایید.

A: Ich suche die city information.
من دنبال اطلاعات شهری می گردم.

B: Die city information? Die ist im bahnhof
اطلاعات شهری؟ اون در ایستگاه قطار است.

A: Und wo ist der bahnhof.
و ایستگاه قطار کجاست؟

B: Gehen sie gleich rechts, dann links , dann gerodeous: da ist eine kreuzung ,und rechts ist der bahnhof
بروید اول دست راست، بعد سمت چپ ، بعد مستقیم : آنجا یک چهارراه است و سمت راست ایستگاه قطار است.

A: Vielen dank.
خیلی ممنون

B: Bitte.
خواهش می کنم

Entschuldigung ببخشید
bitte بفرمایید/خواهش میکنم
suche جستجو کردن
bahnhof ایستگاه قطار
wo کجا
Gehen رفتن
gleich ابتدا
rechts راست
links چپ
gerodeous مستقیم
kreuzung چهارراه
Viele خیلی
danken ممنون بودنا

saalek110

Well-Known Member
شغل شما چیست
Was sind Sie von Beruf ?

Herr Wild: Frau Ito ! Guten Tag
خانم ایتو! روز بخیر

Frau Ito: Ah , Herr……
آه ، آقای ...

Herr Wild: Wild , ich heisse Thomas Wild.
ویلد، اسم من توماس ویلد است

Frau Ito: Ja Guten Tag,Herr Wild!Arbeiten Sie hier?
بله روز بخیر.آقای ویلد!شما اینجا کار میکنید؟

Herr Wild: Ja, Ich arbeite bei Technogerma.
بله ، من کار می کنم با تکنوگرما

Frau Ito: Wirklich ? Ich arbeite auch hier – bei Traslingua
واقعا؟ من هم کار می کنم اینجا با ترانسلینگوا.

Herr Wild: Ja?- Was sind Sie von Beruf, Frau Ito?
بله ؟ کار شما چیست، خانم ایتو؟

Frau Ito: Ich bin Übersetzerin fur Englisch und Fronzosich
من مترجم زبان انگلیسی به فرانسه هستم

Herr Wild: Und jetzt lernen Sie auch Deutsch!
و الان هم آلمانی آلمانی هم می خوانید؟

Frau Ito : Ja – und Sie? Was machen Sie?
بله- و شما؟ شما چه کار میکنید؟

Herr Wild:Ich bin Techniker
من مهندس هستم

Frau Ito: Sind Sie allein in Japan oder…
شما در ژاپن تنها هستید یا…

Herr Wild:Nein , meine Frau und meine Kinder sind auch hier
نه خانم من و بچه های من هم اینجا هستند.

Frau Ito : Arbeitet Ihre Frau?
خانم شما کار میکنند؟

Herr Wild:Ja , sie ist Dolmetscherin
.بله، او مترجم حضوری است

Frau Ito :Wirklich ? mein Mann ist auch Dolmetscher
.واقعا؟ شوهر من هم مترجم حضوری است
: کلمات جدید
Beruf شغل
Frau خانم
Herr آقا
Heisse نامیدن
Arbeiten کارکردن
bei با
Wirklich واقعا
auch همچنین

Übersetzerin مترچم
Deutsch آلمانی
Techniker مهندس
allein تنها
Kinder بچه(ها)

Ich bin Lehrer من معلم (مذکر) هستم
Ich bin Lehrerin من معلم (مونث) هستم
Ich bin Polizist من مامور پلیس (مذکر) هستم
Ich bin Polizistin من مامور پلیس (مونث) هستم
Ich bin Mechaniker من مکانیک (مذکر) هستم
Ich bin Mechanikerin من مکانیک (مونث) هستم

saalek110

Well-Known Member
Meine Familie
خانواده من

Zu meiner Familie gehören vier Personen. Die Mutter bin ich und dann gehört natürlich mein Mann dazu. Wir haben zwei Kinder, einen Sohn, der sechs Jahre alt ist und eine dreijährige Tochter.
خانواده‌ی من شامل چهار نفر است. من مادر هستم و البته پدر هم یکی از اعضای خانواده است. ما دو تا بچه داریم، یک پسر که شش سال دارد و یک دختر سه ساله.

Wir wohnen in einem kleinen Haus mit einem Garten. Dort können die Kinder ein bisschen spielen. Unser Sohn kommt bald in die Schule, unsere Tochter geht noch eine Zeit lang in den Kindergarten. Meine Kinder sind am Nachmittag zu Hause. So arbeite ich nur halbtags.

ما در یک خانه‌ی کوچک زندگی می‌کنیم. اینجا بچه‌ها می‌توانند بازی کنند. پسر ما به زودی به مدرسه می‌رود، دختر ما هم به باغچه می‌رود. بچه‌های من بعد از ظهرها در خانه هستند. من یک شغل پاره وقت دارم.

Eigentlich gehören zu unserer Familie auch noch die Großeltern. Sie wohnen nicht bei uns. Sie haben ein Haus in der Nähe. Die Kinder gehen sie oft besuchen.

در اصل، خانواده‌ی ما شامل پدربزرگ و مادربزرگ هم می‌شود. آنها با ما زندگی نمی‌کنند. خانه‌ی آنها نزدیک خانه‌ی ماست. بچه‌ها اغلب می‌روند و به آنها سر می‌زنند.

saalek110

Well-Known Member
گوته شاعر و فیلسوف آلمانی است که او را یکی از چهار رکن ادبیات اروپا می دانند.

saalek110

Well-Known Member
آه ای خدایگان! شما که ابدی هستید
و در آسمان‌های بی‌نهایت بالای سر ما هستید

آیا شود که روی این زمین افکاری استوار و
شجاعتی بی‌پروا به ما عطا کنید

ای مهربانان! ما تمام این آسمان‌های بی‌نهایت را
که بالای سرِماست به شما وامی‌گذاریم

گزیده ای از بهترین اشعار گوته | ستاره

saalek110

Well-Known Member
Source: Wikipedia

یوهان ولفگانگ فان گوته
نویسنده
یوهان ولفگانگ فان گوته نویسنده و سیاستمدار آلمانی بود. آثار او شامل اشعار حماسی و غنائی، آثار نثری شعری درام؛ خاطره نویسی؛ یک زندگینامه نویسی از زندگی خود، نقد ادبی و زیبایی شناسی؛ رساله هایی در مورد گیاه شناسی، آناتومی و رنگ، و نیز شامل چهار رمان می باشد.
تاریخ و محل تولد: ۲۸ اوت ۱۷۴۹، در خانه گوته و در فرانکفورت آلمان

saalek110

Well-Known Member

"Advent" by Rainer Marie Rilke​

Rainer Marie Rilke (1875–1926) was destined for the military, but an insightful uncle pulled the Prague-born student from a military academy and set him up for a literary career. Before entering Charles University in Prague, Rilke had published his first volume of poetry entitled "Leben and Lieder" (Life and Songs).

Rilke spent years traveling around Europe, had met Tolstoy in Russia, and found lyrical poetry while in Paris. Among his best-known works were "Das Stunden Buch" (The Book of Hours, 1905) and "Sonnets of Orpheus (1923). The prolific poet was admired by fellow artists but otherwise generally unrecognized by the public.

"Advent" was one of Rilke's earliest poems, written in 1898.

Es treibt der Wind im Winterwalde
die Flockenherde wie ein Hirt,
und manche Tanne ahnt, wie balde
sie fromm und lichterheilig wird,
und lauscht hinaus. Den weißen Wegen
streckt sie die Zweige hin - bereit,
und wehrt dem Wind und wächst entgegen
der einen Nacht der Herrlichkeit.

English Translation of "Advent"

The wind in the winter white forest
urges the snowflakes along like a shepherd,
and many a fir tree senses