آموزش ایجاد و ساخت چرخ دنده

Saeid Taheri

Active Member
1. در قسمت موضوعات استاندارد گزينه Tube را انتخاب كرده و يك موضوع در نماي Top ايجاد نمائيد.
2. در نوار اصلاح (Modify) پارامترهاي لوله ساخته شده را برابر، شعاع 1=80، شعاع 2=50، ارتفاع =40 و سگمنتهاي ارتفاع را برابر عدد يك قرار دهيد. پارامتر اضلاع (sides) رابه 12 تغيير دهيد .
3. در نماي پرسپكتيو روي عنوان نما كليك راست كرده وگزينه Edged Faces را علامت بزنيد. در اين حال خطوط روي موضوع در نماي مزبور قابل مشاهده مي شود .

charkh1.jpg

4. موضوع ساخته شده را انتخاب كرده و از ليست اصلاحگرها در نوار اصلاح ،Editmesh را انتخاب كنيد .
5. زير مجموعه Polygon را روشن كرده ،گزينه Ignor Backfacing را در قسمت Selection علامت بزنيد. با اين كار در هنگام انتخاب سطوح بالائي سطوح زيرين انتخاب نمي شود .

6. با نگاه داشتن كليد ctrl اضلاع بيروني موضوع را يكي در ميان انتخاب نمائيد، در اين هنگام سطوح انتخاب شده به رنگ قرمز در مي آيند.

charkh2.jpg

7. از نوار اصلاح ، اصلاحگر Face Extrude را انتخاب كنيد. پارامتر Amount را به عدد 30 تغيير دهيد . در اين لحظه دنده هاي چرخ دنده نمايان ميگردد. پارامتر scale را نيز برابر 70 قرار دهيد.

8. براي اعمال يك جنس مناسب از اصلاحگر UVWmap استفاده كنيد.

charkh3.jpg

گردآورنده :

حسين حائز ([email protected] )

منبع :http://www.persiangraphic.com
اميدوارم مفيد بوده باشه موفق باشيد

Majid

مدیر سایت
عضو کادر مدیریت
من كه 3d كار نيستم اما با آموزشت خيلي حال كردم :lol: اگر بتوني مثل آرم KDE بسازي خيلي خفن ميشه الان اينم شبيه اونه اما اون يكم ناز تره...
مخلصيم

مجيد

Saeid Taheri

Active Member
اينيم كه شما عكسش رو گذاشتيد با يك موديفاي ميش اسموت ميشه درست كرد
ممنون و موفق باشيد

saber3d

Member
خوب بود.چون هدف خاصي يعني همون چرخ دنده را دنبال مي كرد.بهتر است آن را گسترش دهيد.

جسارتا من اينو تو يه سايت ديگه هم ديده بودم چه خوب شد كه اينجا هم مطرح شد.من نميدونم تو مرحله 6چه جوري بايد گوشه هاي پشتي رو هم انتخاب كرد .توضيح بدين ممنون ميشم .
ببخشيد سوالم ابتدايي بود اخه من تازه كارم

Saeid Taheri

Active Member
sara_gonjeshk گفت:
جسارتا من اينو تو يه سايت ديگه هم ديده بودم چه خوب شد كه اينجا هم مطرح شد.من نميدونم تو مرحله 6چه جوري بايد گوشه هاي پشتي رو هم انتخاب كرد .توضيح بدين ممنون ميشم .
ببخشيد سوالم ابتدايي بود اخه من تازه كارم
دوست عزيز اگر دقت كرده باشين اين مقاله با منبع ذكر شده ...!

در مورد سوالتون دقيقا متوجه منظورتون نشدم ميتونيد بيشتر توضيح بديد ...؟
يا با عكس اون محل مورد نظرتون رو نشانه گذاري كنيد ..؟

با تشكر .

ببخشيد من يه كمي كه چه عرض كنم خيلي بي دقتم واسه همين منبع رو نديدم .
در مورد مشكلم توي شكل:
من ميتونم تكه هاي 1 و 2 رو انتخاب كنم ولي نميتونم 3 و 4 و 5 و 6 رو انتخاب كنم تا بتونم اونا رو برجسته كنم واسه همين شكلم بد درمياد.(الان مكس رو سيستمم نصب نيست وگرنه بهتون نشون ميدادم خوب)
اينم شكل:
charkh2.gif

Saeid Taheri

Active Member
شما با استفاده از ابزار آرك روتيت بايد صفحه رو بچرخونيد تا به طرف ديگر شكلتون دست رسي داشته باشيد و همچنين كليد كنترل را هنگام انتخاب جهت ها بگيريد تا همگي با هم انتخاب شوند ..!

موفق باشيد .

جدیدترین ارسال ها

بالا