آموزشهای گروهی < شماره 2 > : روتوش عکس

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
سلام

مصطفی بخاطر مشکلی که داشت این هفته رو نتونست بیاد البته پیغام داده بود که یه نفر تاپیک آموزشهای گروهی رو باز کنه که با اجازه شهرام من این کار رو انجام دادم

توضیح درباره کار: همونطور که از اسم این آموزش پیداست توی این آموزش نحوه رتوش و بازسازی عکس یاد گرفته میشه.
این کار بیشتر توی استودیوهای عکاسی و مخصوصا بر روی عکسهای عروسی ها انجام میشه. روشهای کاری روشهای سختی نیستن و جالب اینکه این کار رو میشه از 10 - 15 روش مختلف انجام داد. وقتی عکسهایی که از خوانندگان و بازیگران مشهور سینمایی می بینیم و اون عکسها رو با عکسای واقعی این افراد مقایسه می کنیم می تونیم به قدرت این تکنیک فتوشاپ بیشتر پی ببریم.

واسه شروع من دو تا آموزشی رو که توی دو تا تاپیک بخش آموزشا گذاشته بودم رو قرار می دم. بقیه اعضا هم آموزشاشون رو بذارن تا منم بعدا بقیه روشهایی رو که بلدم بگم.

روش اول: http://z24.zupload.com/file.php?filepath=2978

روش دوم: http://z24.zupload.com/file.php?filepath=2980

موفق باشین

اینم 2 تا عکس که لطفا آموزشهاتون رو روی این عکسا انجام بدین:

پیوست ها

• 01.jpg
    01.jpg
    240.5 کیلوبایت · بازدیدها: 144
  • 02.jpg
    02.jpg
    52.4 کیلوبایت · بازدیدها: 144

FashisT

Active Member
ممنون سارا جان ..
لطف کردی متاسفانه من نتونستم این تاپیک رو باز کنم
منم سعی میکنم اون آموزش رو قرار بدم!
smile3.gif

فعلا

mostafa_az

Well-Known Member
(( انا لله و انا اله راجعون ))

سلام بچه ها . ببخشید که یه چند وقتی رو نتونستم بیام سایت به مشکلی برخورد کرده بودم که تحمل واقعا برام سخته .
شاید برای شما اصلا مهم نباشه اما جیگر من رو سوزوند و زندگیم رو نابود کرد .
بچه ها همینطور که بهتون اطلاع داده بودم در حال ارتقاع سیستم بودم . در همین گیر و دار روز شنبه متاسفانه خبری ناگوار به گوشم رسید .
متاسفانه یه سری آدم احمق و کودن در حین تعویض مین کامپیوتر جدید حوسشون میکنه برام ویندوز بریزن که بدون اطلاع از اینکه هارد اطلاعات داره اون رو اف دیسک میکنن . متاسفانه دار و ندار و درآمد و کار مردم و زندگیم و هرچی که تو اون هارد داشتم پرید . متاسفانه به دلیل تغییر سایز پارتیشن ها و دو بار اف دیسک کردن این احمق ها امکان ریکاوری اطلاعات رو هم ندارم . بکاپ هم که متاسفانه خیلی وقت بود از هارد نداشتم .
برا همین اگه فایل یا عکسی خواستین من متاسفانه دیگه نمیتونم کمکتون کنم .

من سعی میکنم تا جایی که میتونم تو این آموزشها شرکت کنم . اما اگه کوتاهی از طرف من شد ببخشید .
فقط یه لطفی کن سارا جان . آموزش ها رو سعی کن جایی آپلود نکنی و داخل خود تاپیک بنویس تا تاپیک مرجع باشه نه لینک ها .
بقیه هم لطف کنن تا جایی که در توانشون هست آموزش بدن و آموزش بگیرن .

مخلصیم
مصطفی

emad7

Member
سلام
مصطفی جان درکت می کنم
اینم کار من با روش اولی که سارا خانوم گفته بودند انجام دادم
فقط از اون دو تا عکسی که داده بودند استفاده نکردم .
jv1yqp.png

GFX Master

مصطفی واقعا متاسفم ایشالا جبران میشه و یه موقعهایی پیش میاد که آدم مجبور میشه از صفر شروع کنه ایشالا این دفعه یه شروعی بهتر از قبل داشته باشی
در مورد لینک هم همونطور که گفته بودم این دو آموزش رو واسه یکی از بچه ها گذاشته بودم ولی روشهای دیگه ای رو مستقیما توی تاپیک می نویسم منتها انگار بقیه علاقه ای به تکمیل تاپیک ندارن!!!

حمید از شما بعیده این حرف !!! مگه تاپیک قبلی یادت نیست چیکار می کردیم! اگه لطف کنی آموزشی تو ین زمینه اگه بلدی بذاری ممنون میشیم

آقا عماد کار شما هم خوب شما منتها چند تا ایراد هم داره:
1) همونطور که من توی اون آموزش هم گفته بودم باید قسمتی از صورت مثل دهان و بینی و ابروها و چشمها که نیازی به رتوش به روش پوست ندارن از ماسکی که واسه صورت ساخته میشه پاک بشن تا در نهایت محو نشن که فکر می کنم شما این نکته رو خوب رعایت نکرده باشی چون ابروها و لبها تقریبا محو شدن
2) قسمتهای بالایی سر رو هم بهتر بود ماسک می کشیدین که سر این جوری دو تکه نشه و قسمت رتوش شده و رتوش نشده مرز نداشته باشه
3) Opacity لایه ای رو که بعنوان ماسک درست کردین رو کمتر کنین

موفق باشین - منظر آموزشای بقیه بچه ها هم هستیم

S.H.R.M.K

Well-Known Member
خوب منم میخوام یه چند تا آموزش تو این زمینه بزارم.
امیدوارم که خوشتون بیاد.

اول یه توضیح کلی که به نظرم میاد در مورد روتوش عکس و ابعاد این کار میدم البته در حد اطلاعات و تجربیات خودم.شما هم اگه چیزی به نظرتون میاد که نگفتم لطفا تکمیلش کنید.

روتوش عکس: اصولا روتوش به مجموعه عملیاتی گفته میشود که بااستفاده از ابزار خاصی از قبیل ابزار دیجیتالی و در بعضی از مواقع ابزار دستی ، جهت بهبود کیفیت تصاویر ، رفع خرابی های عکس و یا اصلاح و بازسازی آنها به کار میبریم. بسته به نوع تصویر و هدف ما از انجام روتوش ، روشها و ابزار ها در این کار متفاوت میباشد.

در اینجا قصد اصلی ما بحث در مورد ابزار های دیجیتالی روتوش واستفاده از برنامه فتوشاپ میباشد که به نظر من بهترین ابزارها را برای این کار در اختیار ما قرار میده.

فردی که قصد روتوش عکس در برنامه فتوشاپ و یا هر برنامه دیگه ایو داره باید سه مسئله اساسی رو کاملا بدونه:
1- هدف خودش از انجام روتوش بر روی یک تصویر و علت به وجود آمدن مشکلی که اونو به این کار وادار میکنه.(مثلا شما باید بدونید که میخواهید چه چیز یک تصویر رو درست کنید و علت به وجود آمدن اون مشکل چیست؟ نویز های روی تصویر؟حالت های رنگی عکس؟میزان فوکوس؟نور؟پارگی؟و...) دونستن این موارد شما رو در انجام یک کار موفق کمک میکنه.

2-بعد از شناخت هدفتون از انجام روتوش باید بدونید که اون مشکل به چه علتبرای تصویر پیش اومده تا بتونید با یک دید صحیح ، ابزار مورد نیاز برای رفع مشکل رو به کار بگیرید.(مثلا شما باید بدونید که نویز های روی عکس ممکنه از کجا ایجاد شده باشن و یا عامل سیاهی عکس چیست؟)دونستن این ها هم به شما کمک زیادی میکنه.

3- بعد از پی بردن به 2 مورد بالا وقت اون میرسه که توانایی خودتونو در استفاده درست از ابزار مناسب به کار بگیرید.(مثلا شما باید بدونید برای رفع پارگی و یا نویز چه ابزاری در اختیار دارید و کدامیک از اونها برای این کار مناسب ترند.)این یکی از اصلی ترین موارد هست.

این یک پیش زمینه بود برای آگاهی کلی در مورد این مبحث
در قسمت بعدی در مورد هدف از روتوش و عوامل و ابزارها و کلا مشکلات روتوش بیشتر میگم و بعد از اون روش ها و تکنیک ها و نکته های این کار.
امیدوارم که خسته نشده باشید.

آخرین ویرایش:

GFX Master

سومین روش

سلام

اول این عکس رو ببینید:

10.jpg

اینم یکی دیگه از روشهای رتوش عکس. از این روش بیشتر واسه رتوش عکسهای زنان و مدلهای لباس و این حرفا استفاده میشه!

1) اول عکستون رو باز کنید و ابزار Blur Tool رو انتخاب کنید و مقدار strength رو روی 100 و Mode رو روی Lighten تنظیم کنین (اندازه براش رو یه چیزی بین 9 تا 13 انتخاب کنید.)
حالا قسمتهایی از گوشه های لب رو که هنگام خندیدن چروک می افته رو با این ابزار رتوش کنید. علت استفاده از این ابزار اینه که ما قصد نداریم کل اون خطهای گوشه لب رو پاک کنیم و فقط قصد کمرنگ کردن اونها رو داریم چرا که اونها هم جزء صورت هستن و نباید حذف بشن

2) البته بعضی از خطها مثل اون خطهای سمت چپ لب خیلی تو چشم می زنه و باید اونها رو محو کرد. واسه این کار از ابزار Clone Stamp tool استفاده کنین و اون خطها رو پاک کنین البته نه بصورت کامل یعنی فقط اونهایی که خیلی تو ذوق می زنه رو پاک کنین

3) این مراحل را برای سایر نقاط صورت مثل پیشونی و زیر چشمها و زیر لب پاینی و کلا قسمتایی که مشکل دارن انجام بدین

4) تا اینجا تقریبا کار رتوش پوست صورت انجام شد ولی رتوش فقط به پاکسازی صورت ختم نمیشه. خیلی وقتا با تغییر رنگ چشم، رنگ لبها و دندانها و تغییراتی توی ابروها باید رتوش کامل بشه. اینجا یکی از اون جاهاست که نیاز به رتوش دندانها داره ولی واسه تکمیل آموزش من رنگ چشمها رو آبی کردم و لبها رو هم یکمی پررنگ تر کردم. در مورد دندونها مراحل زیر رو انجام بدین تا به قول معروف جرم گیری دندونها هم انجام بشه! اول دندونها رو Select کنید بعد با فشار دادن کلیدهای Shift + Ctrl + U اونها رو از حالت رنگی خارج کنید بعد با استفاده از قسمتBrightness/contrast یکمی نور دندونها رو بیشتر کنید.

5) برای مرحله آخر هم می تونید یکمی حالت رویایی به عکستون بدین واسه این کار اول از همه لایه ها رو با هم merge کنین (البته اگر چند لایه دارین) بعد یه کپی از لایه بگیرین و فیلتر Gaussian Blur رو روش اجرا کنین و مقدار اون رو 5 بذارین . سپس مقدار Opacity رو برای لایه ای که فیلتر رو روش اجرا کردین رو بین 50 - 70 تغییر بدین

اینم تصویر نهایی:
after.jpg

حالا اینارو با هم مقایسه کنین که به این روش رتوش شدن:

02.jpg

01.jpg

آخرین ویرایش:

S.H.R.M.K

Well-Known Member
سارا تو کارت یه موضوعی به نظرم اومد که بگم.

این روش شما درسته و بنا به سلیقه افراد میزان بلور کردن میتونه متفاوت باشه .
ولی توی کارهای آتلیه ای که باید بعد از روتوش چاپ بشن تا حد امکان جزیات رو نبیاید حذف(بلور) کرد منظورم از جزئیات قسمتهایی مثل دور لبها و خود لبها ، دور و خط چشم ها ، و کلا خط هایی که حالت چهره رو مشخص میکنن.

مثل این

Untitled-1.jpg

آخرین ویرایش:

GFX Master

آره حمید حق با توئه ولی همونطوری که گفتم این روش بیشتر واسه استدیوهای عکاسی از مدلها و فشن ها استفاده میشه که بیشتر توی سایتا و نمونه کارای غیرچاپی استفاده میشه

این کاری هم که تو گذاشتی جالب شده این واسه چاپ خیلی خوبه ولی هدف ین آموزش کار چاپی نیست اگه تونستی روش این کاری رو هم که خودت کردی بذار خودش میشه یه آموزش

iman2005

Member
10 - 15 روش دیگه هم مثل اینکه وجود داره آموزش 10 و 11 رو من دانلود کردم لطفا همه ی آموزش ها رو بذارید بچه ها دانلود کنن مرسی

GFX Master

قابل توجه آقای ایمان و بقیه اعضای محترم این تاپیکهای آموزش گروهی فقط واسه گذاشتن آموزش از طرف یه سری و تماشای بقیه افراد نیست. اگه کسی روشی بلده بذاره اگه هم که نه که باید با نمونه عکسایی که تو صفحه اول قرار دادم کار رتوش رو انجام بده (حالا یا با روش خودتون یا یکی از روشایی که اینجا توضیح داده شده) و نمونه کارا رو واسه بقیه هم بذارین

mostafa_az

Well-Known Member
ایضا حرفای سارا .
منم امتحاناتم آخر هفته تمومه . میام بهتون ملحق میشم .

مخلصیم
مصطفی

GFX Master

خوش به حالت من تازه از فردا امتحانام شروع میشه البته 3 تا بیشتر نیست تا 9 بهمن طول میکشه

اگه تونستم تو این مدت بازم میام

جدیدترین ارسال ها

بالا