آشنايي با مسيريابهاي سيسكو

ToFaN

Well-Known Member
1001337_b.jpg


تاريخچه مسيرياب‌هاي سخت افزاري
همان‌طوركه قبلا گفته شد نام كلي كه براي مسيرياب‌ها در نظرگرفته شده به خاطر اولين و اصلي‌ترين وظيفه هر روتر يعني عمل مسيريابي است و انتخاب اين نام هم به سال 1984 بر‌مي‌گردد. يعني زماني‌كه رفته رفته با ظهور كامپيوترهاي شخصي مشكل تعدد استانداردها تبديل به يك مشكل حاد براي شبكه هاي موجود شد. گويا در اين هنگام دو دانشمند به نام‌هاي Leonard Bosack و Sandy Lerner از دانشگاه استنفورد براي اتصال شبكه ها و مسيريابي داده ها بين اين شبكه‌ها و حل مشكل عدم سازگاري پروتكل‌هاي مختلف در سطح مسيرياب‌ها، ايده مسيريابي (Routing) را مطرح نمودند و موفق شدند اولين مسيرياب را با هزينه شخصي توليد كرده و آن‌را در دانشگاه استنفورد نصب نمايند. با توجه به استقبالي كه از اين محصول جديد شد اين دو نفر تصميم گرفتند كه محصول خود را تجاري كنند. در اين سال بود كه غول تجهيزات شبكه‌هاي كامپيوتري يعني شركت در‌زمينه طراحي و توليد مسيرياب‌هاي سخت‌افزاري حرف اول را مي زند و در اين زمينه به‌جز چند شركت ازجمله Foundry Networks و Nortel Networks رقيب جدي ديگري ندارد و طي سال‌ها با ارائه راه‌حل‌هاي جديدي نظير ايجاد تنوع در كليه محصولات و ارائه گواهينامه‌هاي مهندسي تجهيزات سيسكو نظيرCCNA ،CCDA ، CCNP و CCIE و ... موقعيت خود را بيش از پيش تثبيت نموده است. به همين دليل از مجموعه شركت‌هاي توليدكننده روترهاي سخت‌افزاري تنها برروي مسيرياب‌هاي شركت سيسكو تمركز مي كنيم و به‌دليل تنوع زياد مسيرياب‌هاي اين شركت و همچنين تعدد ماجول‌هاي مورد استفاده كه به منظور افزايش انعطاف‌پذيري مسيرياب‌ها استفاده مي‌شوند، تنها به تشريح مدل‌هاي معروف‌تر خواهيم پرداخت. البته در قسمت نخست مقاله به بيان ويژگي‌هاي كلي و در قسمت دوم كه در شماره آينده به چاپ مي‌رسد به بررسي سري‌هاي پركاربرد آن مي‌پردازيم.
يك مسيرياب صرف‌نظر از نوع، سري و قيمت آن، همانند يك كامپيوتر داراي اجزاي <سخت‌افزاري نظير جعبه
(Case) برد اصلي (MotherBoard) ، پردازنده، حافظه موقت (RAM)، حافظه دائمي (Flash) و رابط‌ها و ماجول‌هاي مختلف است كه بسته به كاربرد هر مسيرياب توان و ظرفيت متفاوتي دارند و همچنين هر مسيرياب داراي يك سيستم عامل است كه IOS ناميده مي شود و سرنام كلمات Internetworking Operating System مي‌باشد. ولي از‌آنجائي‌كه مسيرياب‌ها فاقد صفحه كليد و مانيتور هستند، معمولا به سه طريق مي‌توان فرامين سيستم عامل را براي پيكربندي مسيرياب وارد نمود، اين سه روش عبارتند از:

1) كنسول
به همراه هر مسيرياب يك كابل 8 رشته مخصوص به نام كابل Rollover ارائه مي شود كه با استفاده از آن و يك كامپيوتر شخصي و از طريق برنامه هايي نظير Term90 يا HyperTerminal ويندوز كه قابليت تبادل داده با پورت‌هاي سريال كامپيوتر را دارند، مي‌توان پيكربندي روتر را در بالاترين سطح دسترسي انجام داد.
نكته‌
- با امكان دسترسي فقط در اين سطح، مي توان تحت شرايطي حتي رمزهاي عبور دستگاه را نيز تعويض نمود. به همين دليل است كه حفاظت فيزيكي دستگاه روتر بسيار حائز اهميت است.
- اولين باري كه بخواهيد پيكربندي يك روتر را انجام دهيد، حتما" مي‌بايست از اين طريق اقدام كنيد.

2) Telnet
از آنجايي‌كه اصولاً مسيرياب‌ها در لايه شبكه مدل TCP/IP كار مي‌كنند، مي‌توانيم به آنها آدرس IP اختصاص دهيم و طبعاً با استفاده از پروتكل Telnet و پورت اترنت روتر مي توانيم از راه دور به آن متصل شده و روتر را پيكربندي كنيم. البته بايد بدانيد كه اجازه اين نوع دسترسي قبلاً مي بايست از طريق كنسول صادر شده باشد و همچنين اين‌كه كاربري كه به اين صورت به مسيرياب متصل شده، نسبت به روش اول از سطح دسترسي كمتري برخوردار است .

3) Aux
اين امكان براي مديراني است كه مي خواهند از طريق شماره گيري به مودم مسيرياب متصل شوند و آن‌را متناسب شرايط مدنظرشان پيكربندي كنند . براي اين‌كار نيز لازم است از طريق كنسول دستگاه امكان استفاده از Aux را فعال نمائيم.
در ادامه ابتدا درخصوص سري‌ها و مدل‌هاي مختلف مسيرياب‌هاي سيسكو و سپس درباره مشخصه هاي سخت‌افزاري مسيرياب‌ها و انواع آن‌ها نكاتي را عنوان مي نمائيم.

سري‌ها و مدل‌هاي مسيرياب‌هاي سيسكو
سيسكو سري‌هاي مختلف مسيرياب‌هاي خود را معمولاً توسط يك عدد چهار رقمي مشخص مي كند كه عبارتند از سري‌هاي 1000، 1600، 1700، 2500، 2600، 3200، 3600، 3700، 6400 و 7200 تا 7600 (البته استثنائاتي مثل سري 70، 90،10000، 10700 و 12000 نيز وجود دارند ) و هر سري شامل مجموعه‌اي از مدل‌هاي مختلف است مثل 1601 و 1605 از سري 1600 يا 2620 و 2621 از سري 2600 وغيره، البته دليل اين نوع نامگذاري به خاطر وجود ويژگي‌هاي مشترك بين مدل‌هاي مختلف يك سري خاص مي باشد كه هر سري را از بقيه سري‌ها متمايز مي نمايد و به طراح شبكه كمك مي كند كه با توجه به نيازهاي كلي‌اش سري مورد نظر خود را انتخاب كرده و سپس با در نظرگرفتن جزئيات مورد نظرش، مدل مناسب محيط سازماني خود را خريداري نمايد.

مشخصه‌هاي سخت‌افزاري مسيرياب‌هاي سيسكو
• Case
روترهاي سيسكو با توجه به نوع و مدل داراي بدنه‌هاي متفاوتي هستند. مثلا‌ً بدنه‌هاي Desktop كه مربوط به سري‌هاي 70 يا 90 مي‌باشند. اين بدنه‌ها قابليت افزودن ماجول يا ساير ملحقات را ندارند. در مقابل بدنه‌هايrackmount هستند كه قابليت نصب در رك را دارند. از همين نوع بدنه، بعضي كه بزرگتر بوده و قابليت نصب ماجول‌ها و كارت‌هاي زيادي را دارند به نام شاسي (Chasis) شناخته مي‌شوند.

• CPU
اگر بخواهيد سرعت پردازنده هاي كامپيوترهاي شخصي را با مسيرياب‌ها مقايسه كنيد حتماً تعجب خواهيد كرد، چرا كه حتي سريع‌ترين روترها كه مي‌توانند در ستون فقرات شبكه‌هاي اينترنتي استفاده شوند و طبعاً مي‌بايست حجم بسيار وسيعي از ترافيك اينترنت را در زمان بسيار كوتاهي پردازش نمايند، سرعتي در حدود 200 مگاهرتز دارند. وليكن از آنجايي‌كه مسيرياب‌ها واسط گرافيكي كاربر ندارند و در محيط متني كار مي كنند و همچنين به دليل تك‌منظوره بودن اين پردازنده ها اين سرعت براي اين منظور كفايت خواهد كرد. ضمناً جالب است كه بدانيد مسيرياب‌هاي سيسكو عمدتاً از پردازنده‌هاي سري 68000 شركت موتورلا استفاده مي كنند.

• مادربورد
مادربوردهاي مورد استفاده شركت سيسكو عمدتا توسط شركت‌هاي Asus و Iwill و Supermicro ساخته
مي شوند و طبيعتا" براي سري‌هاي مختلف توان و مشخصه هاي متفاوتي ارائه مي‌شود.

• حافظه
در سخت افزار مسيرياب‌هاي سيسكو بسته به نوع و كاربرد، از انواع مختلفي از حافظه ها پشتيباني مي شود كه عبارتند از:
‌-‌ RAM كه گاهي DRAM نيز ناميده مي‌شود و براي ذخيره اطلاعات حين كار به كار مي رود و يا به اصلاح سيسكو براي نگهداري Running Config مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
در بعضي مدل‌ها، اين حافظه قابل ارتقاء و در برخي ديگر ثابت مي باشد و عموماً در ظرفيت‌هاي 4 و 8 و 16 و 32 و 64 مگابايت موجود مي باشد.
- ‌‌ROM كه در اين نوع حافظه يك تصوير قابل بوت از سيتم عامل روتر (IOS Image) قرار مي گيرد و در مراحل اوليه روند بوت مسيرياب مورد استفاده قرار مي گيرد .
- Flash Memory
همانند هاردديسك درPC ‌ها مي‌باشد و براي ذخيره كل IOS مورد‌استفاده قرار مي‌گيرد. ضمناً براي ذخيره فايل‌هاي پيكربندي نيز از اين حافظه استفاده مي‌شود كه در ظرفيت‌هاي مختلفي عرضه مي‌شود. البته نسبت به مدل و سري مسيرياب معمولاً قابل ارتقا است.
- ‌‌NVRAM
روترها از فايلي به نام Startup Config براي نگهداري تنظيمات ابتدايي پيكربندي مسيرياب استفاده مي كنند و اين فايل در اين حافظه نگهداري مي شود و پس از اين‌كه در روند بوت به داخل RAM دستگاه روتر بارگذاري شد، Running Config ناميده مي‌شود.
- ‌‌Interfaces
لينك‌هاي هر مسيرياب براي ارتباط با دنياي خارج در قالب پورت‌ها و ماجول‌ها كه براي انعطاف‌پذيري روترها درجهت انجام وظايف گوناگون قابل استفاده و تغيير است و داخل اسلات‌هاي توسعه قرار مي گيرند. به عنوان مثال مي‌توان يك ISP را درنظرگرفت كه پس افزايش خطوط تلفن خود قادرخواهد بود ماجولي به نام AM (كه شامل تعدادي مودم است) را به اسلات روتر خود (روتري كه در نقش يك Access Server عمل مي‌كند) متصل كند و كارآيي روتر را افزايش دهد. البته به شرط اين‌كه آن روتر خاص امكان اين گسترش را داشته باشد. براي آگاهي از امكانات هر مسيرياب و بررسي قابل گسترش بودن آن و نوع ماجول‌هايي كه مي‌توانيد به آن متصل كنيد، مي‌بايست به راهنماي فني هر مسيرياب يا سايت وب شركت سيسكو (www.cisco.com) مراجعه كنيد، مطمئناً در اين سايت اطلاعات بسيار مفيدي خواهيد يافت. ادامه اين مقاله كه به معرفي سري‌هاي مختلف روترهاي سيسكو مي‌باشد را در شماره بعدي خواهيد خواند.
 

ToFaN

Well-Known Member
49_cisco2_s.jpg

49_cisco1_s.jpg
سري 2600
مدل‌هاي قبلي اين سري كه شامل مدل‌هاي 2610، 2611، 2613، 2620، 2621، 2650 و 2651 بودند، مدل‌هاي خارج از رده محسوب مي شوند و شركت سيسكو به جاي آن‌ها سري 0062XM را ارئه نموده است . شركت سيسكو مدعي است كه از اين سري مي توان براي فراهم نمودن سرويس‌هاي چندگانه در شبكه‌هاي محلي از طريق ارتباطات WAN با بهره گيري بيش از 70 نوع ماجول مختلف استفاده كرد .
برخي از امكاناتي كه توسط ماجول‌هاي توسعه به اين سري اضافه مي شود عبارتند از: دسترسي امن به اينترنت و اينترانت از طريق فايروال داخلي‌،امكان استفاده ازVoIP ،VPN ،مسيريابي با امكان مديريت پهناي باند و ... اين سري شامل مدل‌هاي زير مي باشد :
2651XM،2650XM ،2621XM ،2620XM ،2612XM ،2611XM ،2610XM و 2691XM .

سري 3600
از اين سري براي برقراري ارتباط ميان شعبه‌هاي شركت‌هاي متوسط و بزرگ و همچنين درISP‌ها استفاده مي شود كه هم اكنون در ايران نيز تعدادي از ISP‌ها از مدل‌هاي مختلف اين سري براي انتقال صوت و داده بهره مي گيرند. اين سري از توان پردازشي نسبتا بالا‌ و قابليت ارتقا خوبي برخوردار است.
البته اغلب مدل‌هاي اين سري نظير 3620، 3631، 3640، 3660، 3661 توسط شركت سيسكو، مدل‌هاي خارج از رده معرفي شده اند .

سري 3700
شامل دو مدل 3725 و 3745 است كه در رده روترهاي دسترسي با سرويس چندگانه(Multiservice Access Router) قرار دارند و داراي مشخصات كلي زير هستند:
- دو پورت 100/10 LAN
- دو اسلات براي ماجول‌هاي مجتمع پيشرفته (AIM) داخلي .
- سه اسلات براي كارت‌هاي رابط WAN كه با نام WIC شناخته مي شوند .
- دو اسلات ماجول شبكه (NM) در مدل 3725 و چهار اسلات NM براي مدل 3745
يك اسلات (در مدل 3725) و دو اسلات (در مدل 3745) براي ماجول.HDSM
مقدار حافظه Flash پيش فرض 32 مگابايت كه تا 128 مگابايت قابل افزايش است.
داراي حافظه نوع DRAM با ظرفيت 128 مگابايت كه تا 256 مگابايت قابل افزايش است.
پشتيباني از اكثر پروتكل‌ها و رسانه هاي WAN نظير FR ،LL ،ISDN ،X.25 ،ATM ،T1/E1، انواع DSL ،T3/E3 و ... .
لا‌زم به ذكر است كه در اين مقاله، از معرفي سري‌هاي پيشرفته نظير 7600، 10000 و 12000 صرف‌نظر شده است.

ماجول‌ها
همان‌طور كه گفته شد، در مدل‌هاي ماجولار، امكان افزايش امكانات از طريق انواع مختلفي از ماجول‌هاي توسعه صورت مي پذيرد. با اين روش كاربر قادر خواهد بود يك مدل خاص با مشخصات عمومي مناسب شرايطش را خريداري كرده و با توجه به نيازهاي اختصاصي اش از انواع مختلف ماجول‌هاي توسعه استفاده نمايد .
ماجول‌هاي سيسكو تنوع بسيار زيادي دارند و نيز از آنجائي‌كه براي اغلب مدل‌ها به صورت اشتراكي قابل استفاده‌اند، پاسخگوي تمامي نيازهاي كاربران مي باشند. در ادامه به طور خلاصه به ذكر چند نوع ماجول از ميان ده‌ها ماجول مورد استفاده در مسيرياب‌ها مي پردازيم .
شركت سيسكو ماجول‌هاي مختلف خود را در حدود 30 نوع كلي طبقه بندي كرده است كه اغلب آن‌ها در محصولا‌ت مختلف سيسكو و بسترهاي خاص مخابراتي كاربرد دارند. ولي ماجول‌هاي عمومي‌تر عبارتند از :

Cisco Gigabit Ethernet Network Module
اين ماجول كه در مدل‌هاي 2691 و 3660 و سري 3700 قابل استفاده است و تحت نام NM-1GE شناخته مي شود، امكان بهره گيري از ارتباطات نوري و مسي به صورت گيگابيت اترنت را از طريق انواع مبدل رابط گيگابيت (GBIC) كه بر اساس محدوديت فاصله و نوع مسي يا نوري كابل رابط طبقه بندي مي‌شوند را مي دهد و براي ايجاد ارتباطات ميان شبكه‌اي سريع استفاده مي شوند.

Alarm Interface Controller Network Module
اين ماجول كه تحت شماره NM-AIC-64 شناخته مي‌شود، براي سري 2600 و 3600 قابل استفاده است .
با نصب اين ماجول، مدير شبكه مي تواند از مشكلات مختلفي كه در طول شبكه رخ مي‌دهد از راه دور و از طريق آلارم‌هاي هشداردهنده با خبر شود و اشكالا‌ت را برطرف كند .
برخي اتفاقاتي كه توسط اين نوع ماجول قابل بررسي و كنترل هستند عبارتند از :
تغييرات ولتاژ، تغييرات دما كه با استفاده از سنسور حرارتي تعبيه شده در ماجول صورت مي گيرد، تغييرات كشف شده توسط سيستم IDS شبكه، حملات سيل آسا (Flooding Atacks) و ... .

Cisco IP Communication Voice/Fax Network Module

با استفاده از انواع مختلف اين ماجول در مسيرياب‌هاي سري 2600XM و 2691 و 3640 و 3660 و سري 3700 شركت‌هاي بزرگ و ISPها قادر خواهند بود، با بهره گيري از امكانات مخابراتي صوت/فكس را از طريق پروتكل IP منتقل كنند. (در ارائه سرويس تلفن اينترنتيVoIP ازاين ماجول‌ها استفاده مي شود.)
اين ماجول بسته به نوع كانكتور ارتباطي داراي انواع مختلفي مي باشد كه عبارتند از:NM-HDV-1E1/1T:و1باكمك اين ماجول مي‌توان يك خط 1 T1/E را به روتر متصل كرد.NM-HDV-2E1/2T1: با نصب اين ماجول در پشت روتر اين امكان را داريم تا همزمان دو خط1 E1/T را به روتر متصل كنيم .
البته بر روي اين ماجول‌ها شكاف‌هايي نيز به منظور افزايش انعطاف پذيري روترها تعبيه شده است كه با نامVIC/VWIC شناخته مي‌شوند و در مدل‌هاي زير توليد مي شوند:
VIC22FXS: كه داراي 2 پورت براي ارتباطات صوت/فكس از طريق رابط FXS مي باشد .
VIC22FXO: همانند ماجول قبلي است ، با اين تفاوت كه اين نوع اسلات براي اتصال به دروازه هاي نوع FXO كاربرد دارد.

البته مدل‌هاي متنوع ديگري نيز وجود دارند كه نيازمند بسترهاي خاص مخابراتي مي باشند.

Cisco Analog Modem Network Module
تفاوت مدل‌هاي مختلف اين ماجول در تعداد پورت‌هاي مودم‌هاي داخلي ماجول است كه يا داراي 8 پورت و يا 16 پورت از نوع 11-RJ مي باشد.
اين ماجول در مدل‌هاي NM-8AM و NM-61AM و NM-8AM-J و NM-61AM-J موجود است كه دو ماجول با پسوند J فقط با سيستم مخابراتي كشورهاي ژاپن و سنگاپور سازگارند ولي از دو ماجول اولي مي توان براي شماره گيري در ساير كشور ها استفاده كرد. به اين معني كه مي توان روتر را طوري تنظيم كرد كه هم بتوان با استفاده از اين ماجول شماره گيري نمود و هم در صورت نياز، پيكره‌بندي روتر را به گونه اي انجام داد تا كاربران بتوانند از خارج از محيط سازمان يا ISP با آن تماس بگيرند، كه در اين مواقع روتر در نقش يك Access Server عمل مي كند.
از انواع اين ماجول مي توان در سري‌هاي 2600 و 2600XM و 3700 و مدل‌هاي 3620 و 3641 و 3661 و 2691 استفاده نمود .

Cisco Memory Modules
در برخي مدل‌هاي مسيرياب كه قابليت ارتقاء حافظه را دارند مي توانيد با توجه به حداكثر ظرفيت پذيرش هر مسيرياب كه در اين مقاله هم به مقدار برخي از آن‌ها اشاره شد، ماجول‌هاي اضافي را كه براي دو نوع حافظه Flash و DRAM موجود است را تهيه كرده و به راحتي آن‌ها را در پشت روتر نصب كنند .

سخن نهايي
خوانندگان علاقه‌مند به اين گونه مباحث مي‌توانند براي يافتن اطلاعات جامع و كامل درباره ديگر مدل‌هاي مسيرياب و ماجول‌هاي سيسكو، وب سايت رسمي شركت سيسكو به آدرس www.cisco.com را ملا‌حظه نمايند
 

جدیدترین ارسال ها

بالا