يكي به دادم برسه بابا

ne_designer

Member
آقا فايلايه ........ ai ....... چه جوري توي فتوشاپ استفاده مي شن؟
همينجوري اگه بياريشون كم كيفيتن ... چه جوري مي شه ازشون استفاده كرد؟

irlogo

Active Member
خانم ماندانا می تونم ازتون خواهش کنم در مورد این وکتور و غیر وکتور توضیح بدین؟
من چند تا مقاله خوندم ولی خیلی متوجه نشدم دوست دارم از زبان شما بشنوم

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
آقا فايلايه ........ ai ....... چه جوري توي فتوشاپ استفاده مي شن؟
همينجوري اگه بياريشون كم كيفيتن ... چه جوري مي شه ازشون استفاده كرد؟

البته زمانی که فایل رو تو فتوشاپ باز میکنی ازت میپرسه که با چه سایز و رزلوشنی میخوای؟

هر چقدر سایز و رزلوشن رو بشتر بگیری کیفیت هم بیشتر میشه.

فایلهای وکتور ، بهترین نمونه هایی هستند که این قابلیت را دارند که هرچقدر دوست دارید ، بزرگ و کوچک نید بدون اینکه از کیفیت آنها کاسته شود

the_king

مدیرکل انجمن
خانم ماندانا می تونم ازتون خواهش کنم در مورد این وکتور و غیر وکتور توضیح بدین؟
من چند تا مقاله خوندم ولی خیلی متوجه نشدم دوست دارم از زبان شما بشنوم

اجازه، ما بگیم؟

تصاویر وکتوری بایستی توسط منحنی های ریاضی تشکیل شوند، مثلا منحنی های Bezier.
یا اشکال هندسی مثلا دایره ای به رنگ آبی در نقطه (x , y) به شعاع R.
همه ما در طول کار با کامپیوتر از این جور تصاویر استفاده می کنیم، چون فونت های True Type و Open Type نمونه های
مشخصی از تصاویر وکتوری هستند.
حالا اگه بخواهیم این تصاویر وکتوری را بزرگ و کوچیک کنیم چون تعریف آن بر اساس یک معادله ریاضی است بدون
افت کیفیت انجام میشه. چون مثلا دایره با شعاع دیگه ای دوباره رسم میشه.
دومین حسن تصاویر وکتوری اینه که به فضای به مراتب کمتری برای ذخیره شدن نیازمند هستند.
عیب این تصاویر اینه که به تنهایی ایجاد جزئیات زیاد با آنها کار مشکلی است و برای بازسازی تصاویر عکاسی مناسب نیستند.
همچنین افزایش جزئیات در تصاویر وکتوری روی سرعت نمایش آنها خیلی تاثیر گذار است و نمایش اش را کند میکنه.
پسوند فایلهای وکتوری زیاد اند، نمونه هایی از آنها TTF و WMF و EMF و AI و EPS هستند.

برعکس آن تصاویر غیر وکتوری Bitmap هستند که با یکسری نقاط که در یک ماتریس دو بعدی قرار گرفته اند تعریف می شوند.
مثل تصاویر BMP و GIF و JPEG و ...
وقتی ما یک دایره را در اینگونه تصاویر رسم می کنیم، تبدیل به یکسیری نقاط مجزا می شود و دیگر آن تعبیر کلی خود را از
دست می دهد. به همین خاطر وقتی آنرا بزرگ یا کوچک می کنیم، دایره نیست که بزرگ و کوچک می شود، یک سری نقاط
مجزا هستند که بایستی بزرگ و کوچک شوند.
افت کیفیت از همین جا ناشی شده چون یک ماتریس 10 در 10 نقطه ای اطلاعاتی در بر ندارد که برای جزئیات یک ماتریس
100 در 100 نقطه ای کفایت کند.
حسن اصلی تصاویر Bitmap در این است که جزئیات تصویری را در اندازه اصلی خود به راحتی حفظ می کند و افزایش جزئیات
تاثیر چندانی در سرعت نمایش آن ندارد.

جدیدترین ارسال ها

بالا