ساخت افکت شیشه (Materialing)

bdsafa

New Member
خوب چون این اولین آموزش من هست ، نمی خوام که کاربران این سایت رو با آموزش های ابتدایی خشته کونم بنابراین می رم روی یک تاپیکی که بیشتر جنبه حرفه ای به خود داره.

خوب اول از همه Object خودتونو بسازید و جعبه متریال رو باز کنید سپس جعبه ای رو که روش نوشته Standard رو کلیک کرده و از لیست کزینه Raytrace را انتخاب کنید بعد قسمت diffuse را سیاه کرده و قسمت Transparancy رو هر رنگی که دلتون می خواد شیشه اون رنگی باشه رو انتخاب کنید سپس Specular level رو 250 و Glossiness رو 80 وارد کنید و از قسمت Maps روی Reflect کلیک کرده و Fall off رو انتخاب کنید و در آخر از منوی ظاهر شده و قسمت falloff type گزینه را به fresnel تغییر دهید .
به همین سادگی بود حالا ئتریال رو به object ربط دهید و render بگیرید به امید اینکه بدردتون بخوره .
لطفا نظر بدید و بگویید تا در چه مورد دیگه ای آموزش می خواید . با تشکر:lol:

hamed-ddd

Well-Known Member
اقا سلام
ما که نتونستیم نام کاربری شما رو بخونیم ولی به هر حال ممنون بابت راهنمایی راستی شما چرا از transparency برای ایجاد رنگ در شیشه استفاده میکنید این کار باعث میشود تا رنگ شیشه معکوس شود

اگه لطف کنید در مورد منتال ری و سیستم پخش اشعه نور (caustics) که برای شبیه سازی انعکاس و یا انکسارنور از سطوحی مثل اب و فلزات براق و جواهرات و.... استفاده میشود توضیح بدین چون من به نتیجه درستی نرسیدم

mehdi0016

Member
سلام
بنده هم یه سوال داشتم :
آیا میشه فقط انکسار نور رو داشت بدون بازتاب یا reflection ?
مثلا یه مکعب شیشه ای که هر جسمی که پشت اون باشه انکسار نور رو نشون بده ولی اون جسم
توی مکعب شیشه ای منعکس نشه.
ممنون

Ali3D

Member
بچه ها می شه فارسی بنویسید؟
منظور از انکسار چیه؟ الآن از یه نفر پرسیدم مطمئن نبود می گفت شاید بشه شکست نور ؛ درسته؟
ببخشید به خاطر سوالم ولی به غیر از فارسی زبون دیگه ای بلد نیستم!

hamed-ddd

Well-Known Member
سلام به دوستان
خدمت اقای mehdi0016 عرض کنم بله میشه
حتی حالت بر عکس هم میشه یعنی reflection داشت ولیrefraction رو ازبین برد
در پنجره متریال یک ماده ری تریس ایجاد کن بعد میزان هر دو مورد یعنی شفافیت(transparency) وانعکاس نور (reflect)را روی حد وسط قرار بده (مثلا 50)
بعد background(زمینه)متریال رو فعال کن(بالا سمت راست دکمه سوم تصویر شطرنجی)تا اثر کارتو بدون رندر کردن ببینی
حالا به کادرهای کرکره ای پایین دقت کن و برو به بخش raytrace control دو تا گزینه تیک دار هست به نامهای:
raytrace reflection
و
raytrace refraction
اولی انعکاس را فعال میکنه و دومی الانکسار رو
ولی اگه منظورت انکسار اشعه نور است باید از رندری غیر از scane line کنی مثل منتال ری و....که خودم توش موندم

آخرین ویرایش:

hamed-ddd

Well-Known Member
بعد خدمت علی اقا بگم حتما یه دیکشنری(لغت نامه مترجم زبان انگلیسی) موقع کا ر با مکس استغاده کن که باید معنی لغات رو بدونی تا بتونی سریع پیشرفت کنی

ras mighe lotfan inja ye tozihe KAMELI darbare MENTAL RAY bedid aslan bebinam chi hast chon man modeling kar mikonam va darbare ye inha chizi namidanam amma khili jaha in ra didam vali nemidoonam chi hast

bdsafa

New Member
Mental Ray

Mental ray yek renderer hast ke nesbat be scanline az degate bishtari va hamchenin az teknologi haye gadidi estefade karde, mesle ray trace va caustics va kheily chizaye dige ke sare vagt dune be dune unaro tozih khaham dad

Ali3D

Member
hamed-ddd گفت:
بعد خدمت علی اقا بگم حتما یه دیکشنری(لغت نامه مترجم زبان انگلیسی) موقع کا ر با مکس استغاده کن که باید معنی لغات رو بدونی تا بتونی سریع پیشرفت کنی

فعلاً با متن فارسی بعضی ها به اندازه ی کافی مشکل دارم چون از هر 5 تا کلمه 3 تاش عربی که به تازگی وارد زبان ما شده! (مثل مبصر همون مانیتور یا صفحه نمایش خودمون) :D
الآن دنبال یه فرهنگ عربی به فارسی ام که هر وقت وارد مجید آنلاین شدم بتونم کلمه های جدید عربی که زبان ما رو روز به روز هر چه بیشتر غنی می کنن بفهمم! :lol:

bdsafa جان به خاطر آموزشت هم دستت درد نکنه! :wink:

mehdi0016

Member
آقا چطور بید ازی به بعد بررررره ای سخن ورانیم ;)
لا اقلکم زبون من درآوردی خودمون بید.
در ضمن من هنوز در مورد بازتابش و شکست اجسام پشت شیشه مشکل دارم.
یه محفظه شیشه ای هست که مثلا پشتش یه کره اس . حالا میخوام اون قسمتی از کره که پشت
شیشه اس شکست نور رو نشون بده ولی خود کره توی وجه های مختلف مکعب شیشهای بازتاب
نداشته داشته بید.
اگه متوجه نشدید دفعه بعد یه تصویر تهیه میکنم....
ممنون

hamed-ddd

Well-Known Member
کناردستت بود

شما اگه با پارامترهای همون قسمت که گفتم 5 دقیقه ور میرفتی جواب رو گرفته بودی

آخرین ویرایش:

SH_ZAHRA

Member
آقا ببخشيد گناه ما مبتدي ها چيه كه شما آموزش تصويري نمي ديد آدم سر دربياره به چه راحتي ميشه شيشه ساخت و انعكاسش داد ؟

ببخشیندا شماها فیزیک نخوندین ؟ بیچاره اگر ابن سینا می دونست جوونای چند نسل بعدش معنی انکسار رو نمی دونن که اصلا دانشمند نمی شد .

3disf

New Member
جنس شیشه واقعی

در این تمرین شما یاد خواهید گرفت که چگونه یک جنس شیشه واقعی بسازید .و توسط آن مهره شطرنج را به به یک مهره شیشه ای تبدیل کنید .

جدیدترین ارسال ها

بالا