دروپال سیستم ناشناخته در ایران

alimosavi

Active Member
سلام
خب امتحان ارشد تموم شد و من فرصت کردم یک بار دیگر به این فروم سر بزنم.

دروپال یک سیستم قوی هست که در ایران آنچنا شناخته شده نیست من فکر می کنم علت اصلی آن هم تفاوت این سیستم و محیط مدریت آن با سیستم های روتین دیگر هست.
در دروپال همه چیز بطور آماده در اختیار شما قرار نگرفته یعنی در این سیستم آنچنان انعطاف پذیری فوقالعاده ای هست که شاید در ابتدای کار و بعد از نصب کاربر که تا کنون با سیستم های دیگر کار کرده اند با یک محیط نا آشنا و عجیب برخورد می کند که کمی او را دچار سردرگمی می کند.

همونطور که گفتم اولین مشخصه دروپال انعطاف پذیری فوق العاده بالای این سیستم هست . در این سیستم تقریبا هر چیزی را که فکر کنید می توانید انجام دهید.

دومین مشخصه اصلی این سیستم امنیت بالا و سومین مشخصه درجه بالای سازگاری دروپال با موتورهای جستجوگر یعنی همان seo هست. تنها 2 یا 3 روز لازم هست تا موتور جستجوگری مثل گوگل تمام مطالب سایت شما را ایندکس کند.
البت ناگفته ماند سیستم جستجوی دروپال یک سیستم قوی و با کارایی بالا درست شبیه جستجوگر گوگل هست که مطالب مرتبط با موضوع جستجو را لیست می کند.
مشخصه بعدی دروپال رشد و پیشرفت بسیار سریع این سیستم نصبت به سیستم های دیگر هست . من خودم از یک سال پیش عضو این گروه بوده ام و هم اکنون که با یکسال پیش مقایسه ای می کنم می بینم تعداد پروژ] ها کیفت آنها بسیار رشد سریعی داشته شاید 1.5 برابر سال قبل شده.

مسئله بعدی که در این سیستم کاملا مشخص است اینست که این سیستم یک بستر کار بسیار عالی برای طراحان و برنامه نویسان ایجاد می کند. شما می توانید تعدادی از مشاغلی که در این سیستم ایجاد شده اند را در این سایت ببینید

http://gorups.drupal.org همانطور که در این سایت می بینید گروه بندی ها و مشاغل بسیار متنوعی که با این سیستم درست شده اند برای هر طراح وبی وسوسه کنده هست.

مشخصه مهم بعدی این سیستم رشد بسیار سریع استفاده از دروپال در سایت های مهمی و مشخص در دنیای مجازی است
شرکت هایی ماد ناسا و یاهو و آاول در سابدامین های مختلف بر روی توسعه سایت خود با استفاده از دروپال کار می کنند.

در زیر لیسیتی از فعالیت های متنوعی که با دروپال در حال حاضر انجام می گرد اراعه می کنم.

ساختن سایت های مانند Warner Brothers Records, The New York Observer, Fast Company, and Amnesty International و پروژه هایی
از قبیل SonyBMG, Forbes, Harvard University, و بیشتر.

شما همچنین می توانید دروپال را برای ساختن سایت های شخصی مانند (Tim Berners-Lee) و سایت های پادکستی مانند (TWIT.tv) استفاده کنید.

و یا سایت های انجمنی مانند (SpreadFireFox.com), انجمن های هنری (Terminus 1525) و یا سایت های اطلاع رسانی عمومی مانند (The Onion) بسازید.

اینها فقط نمونه هایی از کارهایی هست که می توانید شما با این سیستم انجام دهید.

فروشگاه بسیار قوی که برای دروپال نوشته شده ، گروه بندی که با ماجول مخصوص آن می توانید انجام دهید ، سایت چندزبانه که هیچ سیستم دیگری مانند دروپال این امکان را ندارد ( این تجربه خودم هست و بخاطر این موضوع حدود 20 سیستم را امتحان کردم) و ماجول های بسیار متنوع که امکان هر کاری باز هم تاکیید می کنم هرکاری را با دروپال انجام دهید.

دروپال شش در هفته پیش منتشر شد . در این نسخه قابلیت های جدید و بسیار بهینه ای جاسازی شد و از لحاض چندزبانه بودن به بهترین سیستم حالا حاضر تبدیل شده. چندتا از ماجول های هسته ی این سیستم در کدهای دانش آموزی گوگل برنده 100 هزار دلار شده اند و بخاطر ارائه این سیستم دروپال در سال 2007 بعنوان بهترین cms از سایت های مختلفی انتخاب شد.
کنفرانس دروپال و همچنین گروه همیاران دروپال و سایت گروه های دروپال با هم دست به دست داده اند و در حال رسانده دروپال به نقطه اوج سیستم های متن باز هستند.
همونطور که حتما ملاحظه کردید هیچکدام از سیستم های رایگان موجود بطور کامل دالار لاینس آزاد نیستند مثلا در پایین صفحه یا کیبردهای شما حتما نام آن سیستم ثبت شده و شما حق تغییر آن را ندارید. ولی دروپال بعنوان اولین cms واقا دارای لاینس آزاد کاری کرده است که شرکت های معتبری همچون یاهو و aol نیز تمایل کنند تا از این سیستم استفاده کنند.

خب من تا حالا تبلیغ زیادی برای این سیستم نکردم ولی با این حال رشد استفاده از این سیستم در دو ماه گذشته که سایت پشتیبانی فارسی شروع به کار کرد بسیار چشمگیر بوده که خبر از آشنا شدن کمکم فارسی زبانان با این سیستم می دهد.

در هر حال هنوز سایت پشتیبانی و پروژه های آن مراحل اولیه خود را می گذارند و به کمک همه شما علاقه مندان برای پیشرفت این پروژه عالی برای زبان فارسی نیاز هست.

خب در هر حال من از افرادی که مایلند همکاری ککند دعوت می کنم در سایت پشتیبانی عضو شده و در همانجا مطالب را پیگیری کنند.

در مقالات بعدی شما را بیشتر با این سیستم آشنا خواهم کرد.

وبسایت پشتیبانی دروپال http://irdrupal.com

drupalika

New Member
سایت دروپالیکا هم در زمینه این سیستم قوی یعنی دروپال، مطالب آموزشی منتشر میکنه. مطالبی در مورد ماژول نویسی دروپال و همین طور معرفی ماژول های دروپال و ... در این سایت مطرح میشه.

جدیدترین ارسال ها

بالا