واترمارک چیست ؟ چطور استفاده کنیم ؟

30min

Banned
سلام .
حالتون خوبه ؟
دیروز یکی از بچه ها یک عکس گذاشته بود و خواسته بود که واترمارک روی عکس برداشته بشه .
همین موضوع باعث شد یک مقاله ای بنویسم در مورد واترمارک که اصلا واترمارک چیه ؟ برای چی استفاده میشه و بهترین راه برای اینکه یک واترمارک خوب داشته باشیم چیه .

واترمارک چیست ؟ یک متن یا آرم که میتونه امضا و معرف صاحب یک اثر یا عکس باشه .
در بعضی آثار صاحب و ایجاد کننده طرح قصدش فقط و فقط شناساندن خودش و به بیانی دیگر تبلیغی برای خودش هست و براش شاید مهم نباشه که از این عکس استفاده بشه یا نه .
معمولا در مجموعه های نرم افزاری قسمتی به اسم Wallpaper هستش که عکس های با کیفیت داره و توسط یک شرکت ایرانی جمع آوری شده و در مجموعه قرار گرفته و معمولا آرم یا نوشته خیلی کوچکی از همون شرکت در کنار عکس قرار میگیره که اگر احیانا کسی این عکس رو دید متوجه بشه فلان تصویر مال فلان شرکت هستش که معمولا ما در اولین حرکت با یک Crop اون رو برمیدارم ! :wink:
نظر هر کسی به جای خود محترم هستش اما به شخصه اعتقاد دارم در ایران هر کس تا جایی که میتونه آزاد هستش که از طرحش با کلیه ابزارهای موجود حفاظت کنه و به اصطلاح کپی رایت شخصی داشته باشه اما انتظار رعایت قانون کپی رایت به نظر من با وضع موجود که حتی طرح هامون با شکستن قانون کپی رایت ایجاد شده زیاد موضوعیت نداره .
به هر حال چند نوع WaterMark رو من براتون به عنوان نمونه میزارم و در مورد هر کدوم توضیح میدم .
در ضمن من کپی رایت رو رعایت کردم و از شارلیز فرون اجازه گرفتم که از عکسشون استفاده کنم !!!
الناز شاکردوست نیستش ها :wink:

نمونه اول :

1w.jpg

خوب این شاید ساده ترین نوع واترمارک باشه که در تصویر میبینیم . میشه با فونت های مختلف و شفافیت های مختلف اون رو اعمال کرد و معمولا برای عکس هایی که توسط عکاسان گرفته شده استفاده میشه .
گاهی اوقات این نوع واتر مارک رو در قسمتی از تصویر که شلوغ تر هست قرار میدن که امکان پاک شدنش نباشه و در صورت برداشتن واترمارک عکس خراب بشه !
طوری که من این نوشته رو در عکس گذاشتم به راحتی میشه با یک کادر نرم و استفاده از فیلتر Blur این واترمارک رو حذف کرد پس در انتخاب موقعیت دقت کنید .

نمونه دوم :

4.jpg

این نمونه رو هم میشه با opacity صد در صد اعمال کرد و هم اینکه با شفافیت دلخواهمون اون رو قرار بدیم .
معمولا در تصاویر استوک و عکسهایی که در سایت هایی مثل شاتراستوک برای کاربران Premium قرار گرفته این نوع رو میبینید .
در تصویری که من قرار دادم حذف واترمارک در قسمت هایی که تفاوت رنگ زیادی نداره مثل گونه ها با همون Blur امکان پذیره اما در قسمت های با جزئیات بیشتر مثل چشم و بینی کار سخت تر میشه و معمولا از ابزارهای Healing Brush و Clone Stamp و Patch Tool استفاده میشه که خیلی مشکل بشه خروجی با کیفیتی به دست آورد پس این واترمارک راه خوبی برای حفظ اثر شماست یا حداقل کمتر کسی این وقت رو میزاره که ادیتش کنه .

نمونه سوم :
3.jpg

این واتر مارک مثل واتر مارک قبلی هست البته به صورت Pattern که اگه درست استفاده بشه هم واترمارک خوبی هست و هم اینکه زیاد عکس رو خراب نمیکنه مخصوصا اگه کمرنگ استفاده بشه .
کلا این رو بگم که استفاده از یک WaterMark با Opacity کم کار فیلتر Blur رو راحت میکنه !

نمونه چهارم :

6.jpg

در این روش از لوگو استفاده شده و خیلی هم خوب فقط بدیش اینه که این روشی که من لوگو رو قرار دادم با یک فیلتر بلور در محدوده لوگو کاملا آرم رو پاک میکنه به صورت کاملا طبیعی :wink:
البته اگه لوگو خیلی کوچک باشه و در قسمتی باشه که طراح بهش نیازی نداشته باشه اصلا میتونی Crop کنه و سایز عکس رو کوچک کنه در نتیجه لوگو بی لوگو

نمونه پنجم:
7.jpg

این همون لوگو هستش به صورت Pattern استفاده شده و ردخور نداره چون کل تصویر رو میگیره و ادیتش کار زئوس ! البته همونطور که میبینید عکس رو خراب میکنه .

نمونه ششم :
9.jpg

توضیح خاصی ندارم ! :lol: مردی پاکش کن ! :wink:

نمونه هفتم :
8.jpg

این نمونه رو میشه با متن و بدون متن استفاده کرد و فقط و فقط جهت جلوگیری از استفاده از عکس استفاده میشه و دیگه صد در صد دست خلافکارا رو میبنده البته لازم به ذکر هستش که اگه بدون متن استفاده بشه خودش یک جلوه زیباست که اصلا نیازی به ادیت نداره ! :-?

اینها یک سری از راه ها هستش که شما عکستون رو معرفی کنید یا واسه خودتون کپی رایت داشته باشید اما در نهایتا این رو بگم که اگر عکسی دارید که خودتون گرفتید و میخواید امضا داشته باشید میتونید مستطیلی مشکی در وسط بالا یا پایین عکس به صورت خیلی کم رنگ ایجاد کنید و اسمتون رو روش بنویسید که اگر زیاد براتون استفاده ازش مهم نباشه بهتره در پایین تصویر قرار بگیره .
Untitled-1.jpg

در مورد طراحی هم که در بالا توضیح دادم .
در ضمن نرم افزارهایی هم که برای WaterMark میتونید استفاده کنید اول از همه که اگر به فتوشاپ مسلط هستید بهترین گزینه هست چون دستتون بازه اما نرم افزارهایی هم نظیر Watermark Factory و PDF Watermark و WaterMark Master و .... هست که برای انواع فایل های تصویری و ویدئویی و اسناد اداری و .... استفاده میشه .
امیدوارم آموزنده باشه برای همه طراحان و عکاسان و خلافکاران !
خوش باشید .​

جدیدترین ارسال ها

بالا