QuickMask در Photoshop چيست ؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Babak Sateli

Active Member
با سلام به تمامي دوستان عزيزم

QuickMask01.gif

به دنبال آموزشهاي خودم در رابطه با قسمتهاي Photoshop كه اكثر افراد از آن استفاده نمي كنند ، قصد دارم اين بار در رابطه با QuickMask با شما صحبت كنم ... يادم هست وقتي تازه Photoshop ياد گرفته بودم ، دكمه هايي كه در شكل بالا هستند را مي زدم اما هيج اتفاقي نمي افتاد ، هي مي گفتم اينا چيه ؟ پس چرا كاري نميكنه !!! اما وقتي فهميدم چه كاري انجام مي دهند ، تازه فهميدم چقدر مهم هستند و چرا آنها را مجزا در جعبه ابزار Photoshop قرار دادند. پس اجازه دهيد تا با هم با نحوه كاركرد اين ابزار و اين كه اصولاٌ براي چه كاري هستند بپردازيم ...

تا به حال حتماْ در رابطه با ابزار انتخاب يا همان Select Tools و يا ابزارهاي
QM1.gif
،
QM2.gif
و
QM3.gif
موضوعات بيشماري شنيده ايد و حتماْ زياد هم با آنها كار كرده ايد. پس مي دانيد كه اين ابزارها براي انتخاب يك ناحيه از تصوير مي باشد. اما آيا تا به حال فكر كرديد راهي وجود دارد كه اين انتخاب گسترده تر باشد ؟ يعني به زبان ساده ، آيا راهي وجود دارد كه بشود به صورت ناهماهنگ و نافرم ، يك محدوده را انتخاب كرد ؟ مثلاْ راهي وجود دارد كه بتوان يك محدوده به صورت يك قلب را انتخاب كرد ؟ خوب اگر بخواهيد با اين ابزارها كار كنيد ، يك مقدار كار مشكل مي شود !!! اما شدني است ... اما راه حل ساده تر چيست ؟ ... من جواب شما را مي دهم ... Quick Mask

خوب براي اينكه بهتر بتوانيد با اين ابزار آشنا شويد ، كار را با مثال دنبال مي كنيم ..

:1:
QuickMask02.gif

ابتدا يك صفحه جديد باز كنيد و در آن يك قسمت را انتخاب كنيد. اين كار را مي توانيد با هر كدام از ابراهاي انتخاب
QM1.gif
،
QM2.gif
و
QM3.gif
كه مي خواهيد انجام دهيد. نگران شكل انتخاب شده نباشيد. شكل آن مهم نمي باشد.

:2:
QuickMask03.gif

حال دكمه QuickMask را كه به اين شكل
QM4.gif
مي باشد فشار دهيد. اين دكمه بر روي جعبه ابزار Photoshop قرار دارد. پس از زدن اين دكمه متوجه مي شويد كه قسمتي كه در تصوير انتخاب شده بوده به صورت سفيد ، و باقي قسمتها به صورت قرمز كمرنگ نمايان مي شوند !!! فكر كنم تقريباْ فهميده باشيد اين ابزار چيست !!! و شايد هم بهتر درك كنيد كه چرا اصلاْ شكل اين ابزار را به صورت
QM4.gif
انتخاب كرده‌‌اند !!! براي اينكه به صورت سريع اين ابزار را انتخاب كنيد ، مي توانيد دكمه Q بر روي كيبورد را فشار دهيد !

:3:
QuickMask04.gif

حالا با استفاده از ابزار Brush كه به صورت
QM5.gif
مي باشد ، بر روي تصوير موجود شروع به رنگ آميزي كنيد.
براي اين كار ، رنگ مشكي را براي رنگ Foreground خود انتخاب نماييد. به اين صورت :
QM6.gif

حالا به اين نكته توجه فرماييد كه رنك روشن در اين قسمت به معناي انتخاب است و رنك تيره به معناي عدم انتخاب. يعني هر قسمتي كه سفيد باشد انتخاب مي شود و هر قسمتي كه قرمز (يا همان تيره) باشد ، انتخاب نخواهد شد. پس اگر خواستيد در شكل ، قسمتي را از حالت انتخاب در بياوريد ، از رنگ مشكي استفاده نماييد.

:4:
QuickMask05.gif

در انتها دكمه
QM7.gif
كه دقيقاْ در كنار همان دكمه QuickMask است را فشار دهيد. با اين كار شما به محيط استاندارد ويرايش برنامه باز مي گرديد. يادتان باشد كه براي اينكه بتوانيد اين كار را سريع انجام دهيد ، مي توانيد دكمه Q را بر روي كيبورد خود فشار دهيد. خوب حالا مشاهده مي فرماييد قسمتهايي كه شما رنگ آميزي كرده بوديد ، به صورت يك قسمت انتخاب شده در آمده !!!

.
.
.

فكر كنم حالا ديگر با اين قسمت آشنا شده باشيد ...
ابزار QuickMask به شما اجازه مي دهد به صورت بسيار آزاد و سريع قسمتهايي را كه مي خواهيد بر روي تصوير انتخاب نماييد و بر روي آنها كار كنيد. جالبي اين قسمت اين است كه شما مي توانيد در هنگام ساخت منطقه منتخب خود ، از فيلترها هم كمك بگيريد !!! يعني زماني كه در قسمت QuickMask هستيد ، مي توانيد از فيلترها هم استفاده نماييد .. به مثال زير توجه فرماييد :

QuickMask06.gif

QuickMask07.gif

در تصوير اول من يك مربع را انتخاب كردم. به ابزار QuickMask رفتم و در آنجا از فيلتر Twirl واقع در منوي Distort استفاده كردم و انتخابم را يك مقداري حالت دادم. سپس به محيط اصلي برنامه بازگشتم و نتيجه آن شد كه شما در تصوير دوم ملاحظه مي فرماييد !!!

.
.
.

خوب .. حالا شايد بپرسيد كاربرد زياد اين ابزار در چه زماني است ؟ آيا ما مجبور هستيم اصلاْ از اين قسمت استفاده كنيم ؟ من به شما جواب مي دهم كه بيشترين كاربرد اين ابزار زماني است كه مي خواهند در يك تصوير ، به صورت بسيار پيچيده يك قسمت را انتخاب كنند.
QuickMask08.gif

QuickMask09.gif

به تصاوير دقت كنيد كه به چه راحتي ، چشم شخص از صورت وي جدا شده ! اين كار با ابزار QuickMask با بالاترين سرعت و بيشترين دقت انجام مي شود.

.
.
.

خوب اميدوارم بتوانيد از اين ابزار بهترين استفاده را بكنيد. بدانيد كه اين ابزار استفاده گسترده‌اي در طراحي دارد. اميدوارم خودتان اين روشها را تك تك پيدا كنيد .

موفق باشيد

Saeid Taheri

Active Member
باز هم مثل هميشه كامل و زيبا و دقيق
با تشكر موفق و پيروز و سربلند باشيد

بابك جان
از اين به بعد هر وقت آموزشهاي كامل شمارو ميخونم
اشك در چشمم حلقه ميزنه و ناگهان در غربت بي تو
آرام و تنها ميگريم.

و چه سخت است.
بيا و ايندفه رو بي خيال رفتن شو بابك عزيز.

aminem

Member
تووووووووپس بود. ولي تا خودت نباشي فايده نداره!(يعني داره ولي حالگيريه رفتند هم باش هست:wink:)

amir600

Active Member
Mammad PhOtOshOp گفت:
بابك جان
از اين به بعد هر وقت آموزشهاي كامل شمارو ميخونم
اشك در چشمم حلقه ميزنه و ناگهان در غربت بي تو
آرام و تنها ميگريم.

و چه سخت است.
بيا و ايندفه رو بي خيال رفتن شو بابك عزيز.
محمد جان شما كه تازه عضو شدي!!!!!!!!!!
جريان چيه؟!!!

آقا بابك خدا عمرت بده
كه من بالاخره فهميدم كار مثبت اين گزينه ها چيه

و اميدوارم هر چه زودتر برگردين تا از نكته هاي جذاب شما استفاده كنيم

پيروز باشيد

وضعیت
موضوع بسته شده است.

جدیدترین ارسال ها

بالا