Mount and Drive structur

قبل از صحبت درباره Mount درایو ها باید کمی درباره درایوها در لینوکس صحبت کنم.
Windows برای نام گذاری درایو ها از A, B, C ... استفاده میکند. این نحوه نام گذاری در لینوکس متفاوت است. در لینوکس درایو ها / دیوایس"Device " نامیده میشوند پس همینطور که از اسمش معلومه شامل مونیتور/ کیبورد/ میکروفون و ... میشود. نحوه رفتار این دیوایس ها شبیح به یک فایل است. یعنی نوشتن در یک درایو یا خواندن آن در لینوکس مثل نوشتن در یک فایل یا خواندن از آن است.
درایو IDE در لینوکس به فرم زیر است:
کد:
/dev/<IDE-device-name><partition number>
برخلاف ويندوز/ در لينوکس بین physical hard drives و logical partitions در داخل physical drives فرق وجود دارد.
برای همین نام گذاری درایوها در دو مرحله انجام می گیرد. اول شما احتیاج دارید نام IDE device خود را پیدا کرده و بعد شماره گذاری کنید. بسته به اینکه چگونه hard disk شما به IDE bus نصب شده نام <IDE-device-name> به صورت زیر است:
کد:
Disk               Device name 
 Primary Master             hda 
Primary Slave               hdb 
Secondary Master           hdc 
Secondary Slave        hdd
براي مثال hard disk شما به صورت Primary Master وصل شده پس شما یک primary partition در آن دارید. نام آن در ویندوز C: خواهد بود. اگر شما به drive بیشتری نیاز دارید شما باید extended partition و logical partitions در داخل آن ایجاد کنید. فرض میکنیم شما دوتا logical drives دارید/ نام آنها در لینوکس این گونه خواهد بود:
کد:
C:   /dev/hda1 
D:   /dev/hda5 
E:   /dev/hda6
توجه کنید که <partition number> برای logical partitions از 5 شروع شده. این بخاطر اینست که با MS Fdisk نمی توان تا 4 primary partitions درست کرد ولی با RedHat fdisk, PDISK, Partition Magic این کار قابل انجام است. برای همین این امکان فراهم شده که اگر کسی 4 تاprimary partitions داشت بتواند از این قابلیت استفاده کند و نام آنها اینگونه خواهد بود:
کد:
hda1, hda2, hda3 and hda4
Floppy drives, A: and B: در ويندوز بوده و در لينوکس نام آنها اینگونه خواهد بود:
کد:
/dev/fd0 and /dev/fd1 respectively
براي اسفاده از يک partition در لینوکس باید یک directory به آن نشان کرد به این عمل mounting می گویند. این کار مثل همان نشانه گذاری partition ها در ویندوز بوسیله کاراکترهای C: , ... است. وقتی که شما یک partition را mount کردید تمام فایل ها و دایرکتوری ها در آن partition یا disk قابل دسترس است.
برای ساختن این دایرکتوری یا همان Mount point به شاخه
کد:
/mnt
رفته و دایرکتوری خود را بسازید. مثلا برای cdrom در
کد:
/mnt
دایرکتوری با نام cdrom درست کنید:
کد:
/mnt/cdrom
یا برای C درایو> دایرکتوری winc را ایجاد کنید
کد:
/mnt/winc
برای Floppy >
کد:
/mnt/floppy
حالا نوبت به mount رسیده.
برای سی دی و فلاپی>
کد:
mount /dev/df0 /mnt/floppy

mount /dev/cdrom /mnt/cdrom
و برای پارتیشنها>
من برای فرمت FAT که یک نوع فایل سیستم هست میگم چون این نوع فایل سیستم در لینوکس بدون هیچ مشکلی قابل خواندن و نوشتن است>
کد:
mount -t vfat /dev/hda1 /mnt/winc
mount -t vfat /dev/hda5 /mnt/wind
و در مورد فرمت NTFS خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنم.

در آخر اگر مشکلی در انجام مراحل mount بود با یک صوت در خدمت هستم.

اخ مردم از این تایپ کردن/ امیدوارم حداقل به دردتون بخوره.

موفق و پیروز باشید
حقیر/ محمد

علي بود دستت درد نكنه از اين جور مقاله ها در آينده زياد براتون ميذارم!

emerald

Member
كافي هست فايل fstab را ويرايش كنيد .

شما می توانید این خطوط را به فایل fstab اضافه کنید تا موقع بوت شدن انها را بتوانید ببینید
//dev/hda5 /mnt/windrive vfat auto auto,owner 0 0
بعد از این کار حتی می توانید یک shortcut از روی desktop برای ان بسازید.
موفق باشید

تنظیمات FSTAB در سیستم عامل لینوکس!

بله دوستان سوال کردند ماهم وقت کردیم الان پس برو که بریم!!!

اولا Man page را هیچ وقت فراموش نکنید. برای این لغات> FSTAB و MOUNT و در آخر NFS.

fstab مخفف File System Table است. این درست جایی است که مدیر سیستم به سیستم عامل دستور دسترسی به filesystem های مشخصی را در کامپیوتر شما میدهد. البته پارامترهای پیش فرض هم در این فایل fstab از قبل گذاشته شده.
این فایل در دایرکتوری /etc قرار دارد و پس از کلیک بر روی آن بدین صورت نمایش داده میشود>

کد:
#
# /etc/fstab
#
# <device>      <mountpoint>    <filesystemtype><options>  <dump> <fsckorder>

/dev/hdb5	/            	ext2     	defaults       	1 	1
/dev/hdb2	/home        	ext2     	defaults       	1 	2
/dev/hdc	/mnt/cdrom   	iso9660  	noauto,ro,user 	0 	0
/dev/hda1	/mnt/dos/c   	msdos    	defaults       	0 	0
/dev/hdb1	/mnt/dos/d   	msdos    	defaults       	0 	0
/dev/fd0	/mnt/floppy  	ext2     	noauto,user    	0 	0
/dev/hdb4	none         	ignore   	defaults       	0 	0

none     	/proc        	proc     	defaults
/dev/hdb3	none         	swap     	sw

این طرز پارتیشن بندی ها را در بالا توضیح دادم. پس بریم سراغ بقیه چیزها!
ساختار این فایل همین طور که میبینید از چند خط تشکیل شده که هر خط برای یک filesystem است. هر خط شش قسمت دارد که با whitespace از هم جدا شده اند. مثل این >

کد:
/dev/hdc	/mnt/cdrom   	iso9660  	noauto,ro,user 	0 	0

برای اینکه یکسری اصطلاحات به اینگلیسی هست پس این قسمت را به انگلیسی میگم>
کد:
The first field (/dev/hdc) is the physical device/remote filesystem which is to be described u above. 

The second field (/mnt/cdrom) specifies the mount point where the filesystem will be mounted. 

The third field (iso9660) is the type of filesystem on the device from the first field. 

The fourth field (noauto,ro,user) is a (default) list of options which mount should use when mounting the filesystem. 

The fifth field (0) is used by dump (a backup utility) to decide if a filesystem should be backed up. If zero then dump will ignore that filesystem. The sixth field (0) is used by fsck (the filesystem check utility) to determine the order in which filesystems should be checked. 
If zero then fsck won't check the filesystem.
(as the example line above is a cdrom there is very little point in doing a fsck on it, so the value is zero).
'
پس اگر در کل میخواهید هنگام بوت سیستم لینوکس پارتیشنهای ویندوز و یا فلاپی دیسک و یا دیسک درایو ها به صورت اوتوماتیک مونت شوند باید مقدار auto را به جای noauto و اگر دسترسی owner دارید مقدار user را به owner عوض کنید.
iso9660 هم نوع هاردور هست که در اینجا برای cdrom هست. ولی دیگه میدونید برای پارتیشنها باید NTFS/FAT باشد. فایل fstab را در دایرکتوری etc ویرایش کنید و یک عمر حالو حول!!! :lol:
امیدوارم بدرد بخوره!!! :wink:

موفق باشید
محمد!

jalil1001

New Member
سلام به همه

من تازه لينوكس ( ردهت فدورا ) رو نصب كردم . هر كار كه گفتين كردم ولي اصلا نتونستم درايوهاي ديگه رو ببينم . اينا رو كه گفتين توي خط فرمان وارد ميكنم ولي هيچ اتفاقي نميفته ؟
مثل mount/dev/hda1/mnt/winc

دقيقا چه كار كنم :roll:

راستي حتما ميگين اين ديگه چه ....

emerald

Member
1-شما بايد مجوز ريشه داشته باشيد
2-دايركتوري winc را در mnt باید ساخته باشید.
3-ایا شما بین دستورات فاصله می گذارید؟

jalil1001

New Member
لينوكس

سلام

بابا اي ول . همون بار اول كه امتحان كردم توپ توپ شد . فولدرشو توي mnt نساخته بودم ! :wink:

jalil1001

New Member
سلام

نه cdrom نه writer من كار نميكنن ؟اول كار ميكردن نميدونم با اين fstab چكار كردم كه ديگه براي mount شدن همش پيغام خطا ميده . چطور ميتونم درستشون كنم :roll:

emerald

Member
ببخشيد من کلا به اینجا کم سر می زنم :(
اول این را بگویم که کار با لینوکس صبر زیادی می خواهد.
برای استفاده از cd و writer انرا به صورت زیر مانت کنید .
mount /dev/cdrom /mnt/cdrom
ساختن دایرکتوری cdrom را در mnt فراموش نکنید.
در ضمن باید با مجوز root این کار را انجام دهید .
اگر پیغام خطا داد انرا در اینجا ذکر کنید .
موفق باشید

jalil1001

New Member
من تمام اين كارها رو كردم ولي وقتي كه لينوكس بالا مياد براي mount كردن failed ميشه
وقتي ميخوام كه توي لينوكس سي در رام رو mount كنم بيشتر مواقع ميگه كه :

your device is not block ( تو اين مايه ها )

اصلا فرض كنيد كه بخوام از اول سي دي رام رو توي dev/ ايجاد كنم و بعد اون رو mount كنم و فايل fstab رو چك كنم :?: :(

sirvan

Member
NTFS & Redhat9

با FAT که مشکلی نبوده و نیست. منتهی من اصلا Fat ندارم
و ناچارم که NTFS رو Mount کنم که Redhat9 ساپرتش نمی کنه .
از اینجا( http://linux-ntfs.sourceforge.net/rpm/redhat9.html)نسخه Redhat-SingleProcessor-Athlon رو گرفتم .
یه فایل RPMبود و یه فایل بدون Extention؟
RPM رو نصب کردم و اون یکی رو هیچ کاری نتونستم بکنمش!
و نتیجه این شد که با اجرای فرمان:
[align=left:97efce0dd5]
کد:
mount -t ntfs /dev/hdb3 /mnt/hardntfs
[/align:97efce0dd5]
هیچ تغییری نصبت به قبل صورت نگرفته بود و همون پیغام عدم ساپرت NTFS رو میده.
حالا اگه بگید کجای کارم ایراد داشته ممنون میشم.
یه سوال دیگه هم دارم : برای Update کردن Kernel رفتم اینجا --> http://ftp.redhat.com/pub/redhat/linux/updates/9/en/os/athlon/
اولا که درست رفتم؟ این Athlon که گذاشته برای CPU های AMD-Athlon هستش؟
دوما که من باید آخرین ورژن رو بگیرم یا ائن ورژنی که هم نام ورژن کرنل خودمه؟

oxygenws

Active Member
کرنل کامپایل شده توسط ردهت از NTFS پشتیبانی نمی کنه. تنها راهی که من سراغ دارم، کامپایل دوباره کرنل هستش. کرنل رو می تونید از سایت kernel.org بگیرید.

موفق باشید، امید

جدیدترین ارسال ها

بالا