Mmb در لینوکس

Mamadex

Member
سلام
در این تاپیک می خوام نحوه نصب و اجرای MMB رو در گنو/لینوکس ابونتو رو مطرح کنم.

همانطور که می دونید توضیع های گسترده ای از لینوکس وجود داره و از همه میشه برای این کار استفاده کرد ولی چون نسخه دسکتاپ (خانگی) گنو/لینوکس ابونتو خیلی فراگیر شده من نصب MMB را در این سیستم عامل انجام دادم.
در این آموزش فرض بر این است که گنو/لینوکس را از صفر نصب کرده اید و می خواهید MMB را نصب کنید. پس اگر در قسمت هایی آشنایی دارید (بلکه هم همه اش را) پس از آن قسمت بگزرید. برای اجرای MMB در ابونتو ما از برنامه Wine استفاده می کنیم. این برنامه ما را قادر می سازید که فایل های اجرایی ویندوز را در گنو/لینوکس ها به اجرا درآوریم.

۱. نصب ابونتو در کنار ویندوز: همان طور که مطلع هستید سیستم فایل لینوکس اساسا NTFS نیست بلکه EXT است. ضمن اینکه هم اکنون اغلب سیستم فایل ها را پشتیبانی می کند. این در حالی است که شرکت سازنده گنو/لینوکس ابونتو امکانی را فراهم کرده که شما آن را براحتی توسط برنامه wubi ‌آن در کنار ویندوز خود نصب کنید. شما می توانید آخرین سی دی ابونتو را از اینجا دریافت کنید و بصورت Install inside windows نصب کنید. با این کار شما یک ابونتو در سیستم فایل NTFS و در یک پوشه مشخص در درایوی از هارد دیسکتان متعلق به ویندوز نصب کرده اید. هیچ محدودیتی بایت تغییر سیستم فایل نیست. اگر چه بنا به تجربه خودم EXT4 سیستم فایل بهتری برای کاربا فایل هاست ولی برای شروع اصلا پیشنهاد نمی کنم.

۲. ‍پس از نصب ابونتو جهت تکمیل ویکربندی یونیکس موارد زیر را انجام دهید.
از پنل بالای صفحه در قسمت Applications بخش Accessories برنامه Terminal را اجرا کنید و کد زیر را برای مشخص کردن رمز یونیکس وارد کنید:
کد:
sudo passwd
این رمز در واقع رمز root یا همان ادمین ویندوز است که باید معین گردد (فقط برای کارهای پیشرفته بکار می آید نه در این آموزش).
کد زیر را جهت بروز کردن لیست منابع ابونتو وارد کنید.
کد:
sudo apt-get update
اگر قادر هستید تا موارد بیشتری از اینترنت دریافت کنید کد زیر را هم وارد کنید.
کد:
sudo apt-get upgrade
برای دومورد فوق باید رمز کاربری خود را وارد کنید.

۳. Ubuntu Software Center را اجرا کنید ( از پنل بالا قسمت Applications) و برنامه Wine را نصب کنید.
برای این کار در باکس جستجوسمت راست عبارت Wine را وارد کنید و نسخه پایدار آن را نصب کنید.
در شکل زیر دکمه نصب بجای حذف خواهد بود چون من قبلا آن را نصب کرده ام.

kkjt1l4iwtegavdjdc1p.png

۴. پس از نصب و اعمال تغییرات توسط Ubuntu Software Center نوبت به نصب برنامه MMB می رسد. مطابق شکل زیر باید شاخه مربوط به درایو C مجازی در محیط wine را باز کنید.

94uq5a6hikbksqe3955.png

پنجره پوشه مربوطه باز شده. شما باید پوشه حاوی نصب کننده MMB را اینجا کپی کنید.

gde0chzbo274jeyy7.png

۵. در سطح دسترسی فایل نصب کننده گزینه اجازه اجرا را فعال کنید. برای اینکار روی نصب کننده MMB راست کلیک کردخ و گزینه Properties را انتخاب کنید. از بخش Permissions چک باکس مربوط به Execute را به حالت انتخاب شده تغییر دهید.

x93pcg0plniunlnpgevw.png

۶. MMB را توسط wine نصب کنید. برای اینکار روی فایل نصب کننده ی MMB کلیک راست کرده و گزینه Open With Wine... را انتخاب کنید.

4wn7m2px9nl4kup86oog.png

۷. MMB را نصب کنید.

wrzxjfbaps2e2mq5m169.png

۸. MMB را اجرا کنید. مطابق شکل زیر آن را فراخوانی کنید:
(در پنل بالای صفحه از منو Applications قسمت wine بخش Programs برنامه MMB را اجرا کنید.)

1eoi8pybob2izr0lzrl7.png

همچنین شما می توانید یک میانبراز برنامه در صفحه دسکتاپ داشته باشید:

0qe4gutq9msgdqw8xbz.png

توجه کنید که روند را می توانید برای هر فایل اجرایی دیگر ویندوز نیز پیاده سازی کنید.

مشاهده برنامه ی MMB اجرا شده در گنو/لینوکس ابونتو!

74hkn20xb7ycnckuxe6.png

آخرین ویرایش:

nevercom

کاربر متخصص انجمن مولتی مدیا بیلدر
ممنون از آموزش خوبتون :rose:
البته من قبلترها که تست کرده بودم، برنامه های ساخته شده با MMB بعضاً بدرستی تحت Wine اجرا نمیشدن، مثلاً دکمه ی Close کار نمی کرد. (البته من با نسخه ی 9.04 اوبونتو تست کرده بودم - نسخه ی Wine خاطرم نیست)

Mamadex

Member
ورژن ها

ممنون از آموزش خوبتون :rose:
البته من قبلترها که تست کرده بودم، برنامه های ساخته شده با MMB بعضاً بدرستی تحت Wine اجرا نمیشدن، مثلاً دکمه ی Close کار نمی کرد. (البته من با نسخه ی 9.04 اوبونتو تست کرده بودم - نسخه ی Wine خاطرم نیست)

نسخه ها در مطلب فوق:
Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat
Linux Kernel 2.6.35-27-generic
Gnome 2.32.0
Wine 1.2.2
MMB 4.9.8.13

در چند مورد که برنامه ها را تست کردم بخوبی اجرا شدند. (مثلا این)

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا