data center

skh_med

Member
من واقعا شرمنده ام . گیجم دیکه . ببینین الان این دیتا سنترش تو ایرانه ؟ یعنی ببینین مالکیت اصلیش خارج ایرانه و بخوان می تونن قطع کنن ؟

سوال دوم :
اینا تو این نرم افزار یعنی چی :
geographic area
internet registery
countru ( البته به جای اسم کشور ip میندازه )

سوال سوم :
او همین سایت تهران اینا یعنی جچی :
North Africa, Russia and the Middle East, Eurpoen
Reseaux IP Europens Network Coordination Centre

لطفا یک توضیح کامل کامل بدین . تو رو خدا . دیگه مزاحم نمی شم . قول می دم .

oxygenws

Active Member
بله، سرور اینا تو ایرانه.
هر IP ای در کل دنیا، در نهایت دست آمریکاست، اما مخابرات ایران از مسئول فروش IP، در اروپا خریداری می کنه.

سوال دوم. تو کدوم نرم افزار؟؟ خوب برو help نرم افزار رو بخون، چرا از من می پرسی؟؟

سوال سوم. این نام شرکت اروپایی است که ازش IP خریدند، همونی که تو سوال اول گفتم. (خلاصه بگو RIPE)

موفق باشید.

skh_med

Member
من شدیدا معذرت می خوام آقای مدیر . ببینین گفتین که سرورش داخل ایرانه . حالا 2 تا سوال :
1- یعنی از جایی سرور اجاره نکردند ؟ و دیتاسنترش هم ایرانه . آخه گفتین تو ایران دیتا سنتر نداریم .
2- گفتین که ip دذرنهایت مال آمریکاست . یعنی مثلا اگه یک محصول بدون لایسنس بزاره چون دیگه سرورش تو ایرانه نمیشه یه جایی میل زد ؟

oxygenws

Active Member
1- آره، سرور اینا ایرانه.
1- دیتا سنتر ندارند، فقط سرور دارند. (باور کن میشه سرور داشت و دیتاسنتر نداشت!! کامپیوتر خونگی من، در زمانی که به اینترنت وصل هستم، یک سروره، آیا در اون لحظه من یک دیتا سنتر دارم؟!!!)

2- IP در نهایت دست آمریکاست، مال آمریکا نیست!! آمریکا می تونه IP ها رو ببنده، اما ما هم می تونیم backbone ایجاد کنیم و بشیم مرکز اینترنت دنیا!! (کاری که الان چین + اروپا تو فرکش هستند)
2- اگر محصول غیر مجاز بذاره و سرورش ایران باشه، نمی تونه کاری بکنه. چون IP اونقدر صاحب خاصی نداره!! مثلا فرض کن فلان ISP چندین IP داره، اونوقت من فایل غیر مجاز به اشتراک بذارم، آیا ISP مقصره؟؟ آیا می دونه من کی هستم؟؟ آیا می تونه اکانتش رو از من بگیره؟؟ و .........

(من که می دونم باز به کوچکترین حرفای چرت من هم دوباره گیر میدی :) این مورد دو رو کلن بیخیال، "آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند")

در کل، اگر سوالاتت خیلی زیاده، می تونی در مورد DNS و روند کار DNS ها مطالعه کنی.

skh_med

Member
ایول . جواب بیشتر سوالاتم رو گرفتم . پس می شه سرور و هاستینگ داشت اما دیتا سنتر نداشت . و حالا فقط این یکیش آقای مدیر . من چاکر شمام . از اطلاعاتتتون خیلی استفاده می کنم . Ip چیه ؟ چرا در نهاین دست آمریکاست ؟

oxygenws

Active Member
نگاه کن، توضیحاتی که در مورد IP دادم، در برخی موارد اشتباه بوده (چون می خواستم ساده تر بیان کنم)

در حقیقت IP دست آمریکا نیست، ما کلا 2 یا 3 تا فروشندهء اصلی IP داریم که یکی تو اروپا (RIPE) و یکی تو آمریکاست و از اونجایی که ایران از اروپا می خره، امکان قطع IP خیلی کمه.

ضمن اینکه این کار نگرانی و سر و صدای زیادی برای کشور های دیگه تولید خواهد کرد.... (خلاصه اینکه مطمئون باش IP بسته نمی شه!! مگر ایران بره تو شورای امنیت و ... !!!!)

این رو هم نهایتا توجه کن که آمریکا دوست نداره این دسترسی و کنترل خودش رو روی جهانیان ببنده، ضمن اینکه این قضیه سالیانه کلی پول تو جیب آمریکایی ها می کنه.

در مورد مدیریت مرکزی IP چیزی نمی دونم که کجا انجام میشه و این تصمیم گیری ها شخصی/دانشگاهی/کنسرسیومی/... انجام میشه یا آمریکایی!!
اما مدیریت دامنه های بین المللی و DNS ها، هم اکنون، به طور کامل دست آمریکاست و از هر دامنه .com و .net و ... (دامنه های بین المللی) چندین سنت میرسه دست آمریکا (حالا فرض کن که ما شاید میلیارد ها دامنه ثبت شده داریم که سالیانه حداقل چندین سنت می دن آمریکا، این دقیقا دلیلی است که اکثر کشور های اروپایی دامنه های کشوری (مثل .de) ثبت می کنند)

skh_med

Member
مرسی . فوقالعاده بود . نمی رونم چجوری ازتون تشکر کنم . از این به بعدم کسی در مورد دیتا سنتر مشکلی داشته باشه سرچ کنه این تاپیک میاد . من بازم سوال داشته باشم اینجا می پرسم . فقط حالا اگه پس من بخوام سرور داشته باشم . باید ip بخرم که در هر حالت فروشنده اصلیش ripe میشه . و می تونم سروری تو کانپیوترم داشته باشم که مال مال خودم باشه و از هیچ جایی اجاره نکرده باشم و دیتا سنترم نداشته باشم . اینجوری فقط ip هست که مال خودم کامل نیست . درسته ؟

oxygenws

Active Member
خواهش می کنم....

بله، باید IP بخرید، حداقل یکی.... ولی ripe به شما ip نمی ده.... شما باید از مخابرات ایران IP بخری..... ولی مخابرات ایران، IP تنها نمی ده...... پس باید از ISP ها بخری.

در مورد سرور هم درست میگی. IP رو هم باید اجاره کنی که ماهیانه یا سالیانه یا ... پولش پرداخت میشه. هزینه اش هم از این ISP به اون ISP می تونه کلی زیاد و کم بشه (قیمت استاندارد و ثابتی وجود نداره)

موفق باشی.

skh_med

Member
من تقریبا جواب بیشتر سوالاتم رو گرفتم . خیلی ممنون . بازم سوال داشته باشم ازتون می پرسم .

جدیدترین ارسال ها

بالا