CCD Vs CMOS

blizzard

Member
سلام

میشه بگین CDDوCMOS چه فرقی با هم دارن اگه یه توزیح کامل بدین ممنون میشم :rose:

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
Ccd و cmos جفتشون یه سنسور برای ثبت اطلاعات نوری هستن .
منتها ccd یکم قدیمیتره اما هنوز کیفیت بالاتری میده و خب قیمتش هم بالاتره

این وسلیه در دوربینهای دیجیتال استفاده میشه و جای نگاتیو در دوربین های قدیمیه

موفق باشید

blizzard

Member
ممنون البته تا این اندازه رو اطلاعات داشتم با detail e بیشتر میخاستم بدونم یه سوال دیگه ام داشتم فرق لنز های بزرگ یا تبدیلی (اسمشو نمیدونم) با لنز های معمولی چیه مثلا GY-HM100 Vs GY-HM700 یا AG-HMC150 Vs AJ-HPX3700 من دیدم یه تیدیل های خیلی بزرگ هم بهشون وسل میشه اونا چیه !

ممنون

آخرین ویرایش:

HamidBN

مدیر انجمن فیلمسازی
متین جان
ولی من شنیدم که سنسور cmos کیفیت بالاتری داره برای همینم توی دوربین های حرفه ای cmos دیده میشه

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
نه دقیقا بر عکسه این قضیه است . اکثر دوربین های حرفه ای مثل cine alta های سونی از ccd استفاده میکنن .

در اینجا می تونین یه مقایسه کامل بین ccd و cmos ببینید

منتها ccd های یکم تبدیل خروحی ccd به تصویر هزینه برتره یعنی باید بیشتر پردازش بشه اما cmos ها کاملا دیجتیالن . برای همینه توی دوربینای خانگی و نیمه حرفه ای همه از cmos استفاده میکنن

من در مورد ccd و cmos اطلاع چندانی ندارم اما یک نکته این که این طور نیست که ccd کاملا منقرض شده باشه. تا جایی که من می دونم پاناسونیک هنوز هم داره از ccd روی دوربینهای خانگی استفاده می کنه. دوم این که معضل rolling shutter در ccd اصلا وجود نداره و مختص cmos هستش. یک چیز دیگه هم که دقیقا مطمئن نیستم درباره اش اینه که cmos گرمای بیشتری تولید می کنه و در نتیجه امکان تولید نویز در cmos بیشتره. اما به هر حال cmos تکنولوژی جدیدتربه و اکثر دوربینها به سمتش رفته اند. اینجا شاید اطلاعات به درد بخوری را بتوانید پیدا کنید

www_3d_boy3

Well-Known Member
ممنون اما برای من سواله چرا z1 با ccd هستش z7 با cmos در حالی که دومی گرانتره ! من سر یه کاری بودم یکی از تصویر بردارا گفت ....اه اه این z7 که با cmos ... چقدر آشغاله !
بعد من پرسیدم چه فرقی می کنند ؟ گفت این سی موس خوب نیست سی سی دی بهتره !
واسه همین من الان می خوام بدونم واقعا کدوم بهتره؟
img_325977.JPG
sony-hvr-z7u.jpg

جدیدترین ارسال ها

بالا