10 ترفند کوتاه اما کاربردی برای mmb

michelangelo

Well-Known Member
1- چپ به راست و راست به چپ تو نوشتن متن : خیلی وقت شما تو پروژتون فارسی می نویسید اما حالت پیش فرض شی متنی و پاراگراف تو حالت چپ به راست هستش. كافیه برای حالت فارسی نویسی یا همون راست به چپ كلید های CTRL+SHIFT سمت راست كیبورد رو فشار دهید. می بینید كه می تونید به راحتی از راست به چپ بنویسید. برای چپ به راست هم CTRL+SHIFT سمت چپ كیبورد رو بزنید.
2- تغییر اندازه اشیا با كیبورد: شما می تونید با نگه داشتن كلید های CTRL+SHIFT و فشار دادن كلید های جهت ( بالا – پایین – راست – چپ ) اندازه شی تون را تغییر بدید.
3- ساخت اشیا در اندازه و مكان مشخص :‌ با انتخاب ابزار Dimensions از منوی View می تونید اشیایی با اندازه مشخص را در مكانی مشخص از صفحه قرار دهید.
4- انتخاب چند شی: واسه انتخاب چند شی كافیه كلید SHIFT رو نگه دارید و روی اشیا مورد نظر كلیك كنید.
5- گروپ كردن اشیا با كیبورد: اشیا مورد نظر رو انتخاب كنید و كلید های CTRL+G رو از كیبرد فشار دهید.
6- جایگزین كردن ماكرو های تعیین مسیر: از منوی Project و انتخاب Path Replace شما می توانید بعد از طراحی كامل پروژه مسیر های مورد نظر بر روی سی دی رو یكجا جایگزین كنید.
7- نمایش ثابت ها در دكمه ها: اگه لیبل دكمه ها و یا انواع اشیا متنی از جمله پاراگراف و Text و Input Text رو به ثابت ها تغییر دهید مقدار ثابت به نمایش در می آید. مثلا اگر لیبل یك دكمه رو بهCBK_Time24 تغییر دهید ساعت در دكمه به نمایش در می آید.
8- غیر فعال كردن تغییر مكان پروژه در یك نقطه خاص : كافیه توی قسمتی كه می خواهید نشه از اون جا برنامتون رو حركت بدن یك hotspot بزارید. می بینید كه ویژگی movable در اون غیر فعال می شه .
9- نمایش درایو ها و پوشه ها در برنامه: یك شی اچتمل بزارید و مسیر درایو یا پوشه ای رو كه می خواهید تعیین كنید. می بینید كه درایو مورد نظر در برنامه شما به نمایش در می آید.
10- اجرای برنامه فقط در دسكتاپ : به قسمت Project Setting بروید و تیك Windows Desktop Component رو بزنید.

آخرین ویرایش:

michelangelo

Well-Known Member
ترفند هایی بلند

1- غیر فعال کردن کلید ESC : حتما میدونید که وقتی پروژه ای در حال اجرا باشه وقتی ما کلید Esc را از کیبورد فشار بدیم پروژه بسته میشه برای اینکه جلوی اینکار را بگیرید در تولبار اصلی (Main Toolbar ) روی شکل چوب جادویی کنار شکل ابر کلیک کنید. با اینکار منویی باز میشه که از گزینه آخر ( Capture Esc and exit key ) عبارت Go to last page را انتخاب کنید.با اینکار پروژتون به صفحه آخرش میره و دکمه ESC از کار می می افته.
2- پرسش در هنگام خروج : برای اینکه در هنگام خروج از پروژه از کاربر سوال بشه کافیه تو همون مسیر بالا که گفتم یکی از سه گزینه اول از قسمت Capture Esc and exit key را انتخاب کنید.
3- جلوگیری از حرکت دادن صفحه در بخشی از صفحه: با استفاده از این ترفند میتوان پروژه را طوری ساخت که تنها با کلیک در بخش خاصی بتوان محیط کاری را حرکت داد و در بخش های دیگر این کار ممکن نباشد. در Project Setting گزینه Movable فعال باشد بعدش قسمت هایی را که میخواهیم در آن قسمت نتوان پروژه را حرکت داد با استفاده از Hotspot پوشش می دیم ودر بخش Action اکشنی را انتخاب نمیکنیم. این کار را میتوان با استفاده از اشیای دیگر هم انجام داد مثلا یک عکس باز کنید و گزینه Enable Action را انتخاب کنید ولی هیچ اکشنی را انتخاب نکنید.
4- Insert و Eject سی دی رام : برای باز وبسته کردن سیدی رام میتونید از دوتا کد زیر استفاده کنید.

کد:
[B][FONT=Tahoma]MCICommand[/FONT][/B][FONT=Tahoma]("set cdaudio door open")[/FONT]

[B][FONT=Tahoma]MCICommand[/FONT][/B][FONT=Tahoma]("set cdaudio door closed")[/FONT]
5- استفاده از Import Object : فرض کنید شما دارید یک پروژه بزرگ درست میکنید و مجبورید تو چند صفحه یا چند پروژه جدا اشیایی تکراری قرار دهید .مثلا چند تا دکمه و نوشته و عکس و... که توی کل پروژتون باید باشه. برای اینکه مجبور نباشید هر بار این دکمه ها و نوشته ها و... را قرار بدید میتونید این اشیا را انتخاب کنید و از منوی فایل با انتخاب Export Object همه اونها را توی یک قسمت از هاردتون ذخیره کنید بعدش هر جا نیاز بود با انتخاب Import Object اشیای مورد نظرتون را داخل پروژه جای بدید. استفاده از این روش زمانی که از ماتریکس ها استفاده کنید اهمیت خودش را نشون میده.
6- تبدیل نوشته ها به عکس : دوست عزیزی در مرود فارسی نویسی پرسیده بودن . من از نرم افزار IPT استفاده میکنم. که لینک دانلودش تو لینکدونی وبلاگ هستش. حالا فرض کنید شما نوشته هایی را به فارسی نوشته اید و نیازی ندارید که برای آنها اکشنی تعیین کنید کافی است تمام نوشته هاتون را انتخاب کنید و از منوی Arrange و زیر شاخه Combine گزینه Object With Background را انتخاب کنید تا تمام نوشته ها با بک گرادتون یکی بشه. در این حالت با استفاده از Hotspot ها میتونید برای نوشته هایی که به بک گراند تبدیل شده اکشن نیز تعیین کنید.
7- خاموش و رستارت ویندوز : برای خاموش و رستارت ویندوز میتونید از پلاگین MicrobeWindows استفاده کنید تا ویندوز رستارت یا خاموش بشه
8- ساخت دکمه های زیر خط دار : اگر توجه کرده باشيد در بعضي از نرم افزارها دکمها ي آنها در اولين حروف يک خط تيره است و اين بدين معنا است که شما با فشردن آن حرف؛مثلاً M از کيبورد دستور آن دکمه اجرا خواهد شد.
براي اينکه در mmb هم اين کار را انجام دهيم و به User که از اين Autorun استفاده ميکند بفهمانيم از کيبورد هم ميشه استفاده کنه مراحل زيرا در mmb طي کنيد:
1-يک Text Button ساده ايجاد کنيد و روي آن Double Click کنيد
2-در قسمت Text يک نام انتخاب کنيد مثال:&Button
3-(&) در اول اسم Button باعث زير خط دار شدن آن ميشود.
9- پروژه های خیر مستطیلی :

63355978068565686253.jpg
شما می بایست محیطی را که میخواهید پروژه شما بدان شکل باشد با رنگی تیره پر کنید و بقیه قسمت عکس شما سفید باشد. برای درک بیشتر به شکل زیر نگاه کنید.
شکل مقابل پنجره پروژه شما را به شکل یک دایره تبدیل می کند.
پنجره خصوصیات پروژه را باز کنید .( Project / Project Setting ). گزینه windows has Custom Shape را فعال کنید و تصویری را که ساخته اید فراخوانی کنید.

88156572244203304770.gif
کادر Tolerancee میزان دقت حذف رنگ بیرونی تصویر را مشخص می کند و دو کادر X,Y مربوط به Start Point نقطه شروعی را مشخص کنید که از آن نقطه رنگ حذف شونده مشخص میشود. انتخاب مختصات X,y در حالت پیشفرض مطلوب است.

با تایید این عمل خط چینی در پنجره پروژه مشخص میشود که شکل پروژه شما را تعیین میکند. با اجرای پروژه نتیجه کار خود را مشاهده کنید.

قسمت B/W Mask نیز هما نند قسمت بالا می باشد با این تفاوت که در اینجا تصویری را که انتخاب میکنید تنها میتواند از دو رنگ تشکیل شده باشد.
10- قرار دادن لودینگ : تو صفحه اول پروژتون یک فایل فلش قرار بدید و بعد از آن از فرمان
کد:
[B][FONT=Tahoma]PageTimer[/FONT][/B][FONT=Tahoma]("3000","")[/FONT]
استفاده کنید تا پس از مدت زمانی که تعیین میکنید پروژه به صفحه بعدی بره. یا تو همین صفحه میتونید کاری کنید یک فایل اجرایی دیگه اجرا بشه و بعد صفحه ای که توش فلش بود خود به خود بسته بشه.

آخرین ویرایش:

MahmoodM30

مدیر <A href="http://forum.majidonline.com/forums/
مرسی بابت زحمتی که کشیدی ولی این ترفند ها رو قبلن در انجمن من و چندتا از دوستان دیگه گذاشته بودن و فکر کنم دیگه نیازی به این کار نبود

splinter cell

Well-Known Member
6- تبدیل نوشته ها به عکس : دوست عزیزی در مرود فارسی نویسی پرسیده بودن . من از نرم افزار ipt استفاده میکنم. که لینک دانلودش تو لینکدونی وبلاگ هستش.

کدوم وبلاگ منظورتونه؟
بهتر بود منبع این نوشته ها رو هم ذکر میکردید تا با نویسنده اصلی اون (اگر که خودتون نیستید)آشنا بشیم.

michelangelo

Well-Known Member
منظورم وبلاگ ساینا هست
وبلاگی هست در مورد همه چی که خودم مدیریتشو به دست دارم.
چون این مطلب هم به این بحث توی مجید آنلاین و هم به ساینا مربوط میشد اول توی ساینا تهیه کردم که این نوشته رو یادم رفت جابه جا کنم.
http://sayna.co.cc

آخرین ویرایش:

michealwiper

Active Member
مرسی بابت توضیحاتی که دادی.فقط چنت سوال دارم

1. اول که برای اون توضیحی ک دادی و گفتی درمورد دکمه های زیر خط دار بود.خب میخام بدونم چجوری میشه کدی رو برای

اون تعریف کرد ک وقتی مسلن من نوشته close رو گزاشتم و C اینجوریه خب حالا میخام بازدن حرف c از برنامه خارج بشم

حالا اینجا 2 تا سوال دارم؟؟>> چطور میتونم کدی روبزارم که بازدن حرف C خارج شم
چطور میتونم کدی رو بزارم که بازدن کلید مسلن Enter و یا C از برنامه خارج شم

آیا اصن همچین چیزی میشه یانه؟ لطفا راهنمایی کنید. مرسی :-?

michealwiper

Active Member
یه سوال دیگه هم داشتم درمورد اون چیزی که نوشتی میشه راحت صفحمونو تکون بدیم یا ندیم

سوالم اینجاست که چجوری میشه مسلن اگه صفمون همش فلش باشه بتونیم راحت بگیریمشو حرکتش بدیم

چون همونطور که میدونید با فعال کردن گزینه Movable فقط پنجره ای که مسلن عکس باشه حالا از هرنوعش رو میشه تکون داد

وهمچنین اگ متن باشه.ولی شما اگه پنجرتون با یه فایل SWF باز بشه یا شروع بشه هیچگونه نمیتونید اونو تکون بدید مگه اینکه مسلن

یه قسمتیش رو با عکسی همرنگ اون فایل فلش بپوشونیم که خب اینم خیلی مسخره میشه

حالا آیا راه حلی برای این موضوع هست؟؟

MahmoodM30

حالا اینجا 2 تا سوال دارم؟؟>> چطور میتونم کدی روبزارم که بازدن حرف C خارج شم

یه اسکریپت ایجاد میکنید و از قسمت Keyboard تیک گزینه Run Scriptb by Presing میزنید و توی فیلد حرف C رو مینویسید بعد توی قسمت کد نویسی کد () Exit رو وارد میکنید.

چطور میتونم کدی رو بزارم که بازدن کلید مسلن Enter و یا C از برنامه خارج شم

یه اسکریپت ایجاد میکنید و از قسمت Keyboard تیک گزینه Run Scriptb by Presing میزنید و بعد تیک گزینه Control رو میزنید توی فیلد هم ENTER رو مینویسید بعد توی قسمت کد نویسی کد () Exit رو وارد میکنید.

MahmoodM30

یه سوال دیگه هم داشتم درمورد اون چیزی که نوشتی میشه راحت صفحمونو تکون بدیم یا ندیم

سوالم اینجاست که چجوری میشه مسلن اگه صفمون همش فلش باشه بتونیم راحت بگیریمشو حرکتش بدیم

چون همونطور که میدونید با فعال کردن گزینه movable فقط پنجره ای که مسلن عکس باشه حالا از هرنوعش رو میشه تکون داد

وهمچنین اگ متن باشه.ولی شما اگه پنجرتون با یه فایل swf باز بشه یا شروع بشه هیچگونه نمیتونید اونو تکون بدید مگه اینکه مسلن

یه قسمتیش رو با عکسی همرنگ اون فایل فلش بپوشونیم که خب اینم خیلی مسخره میشه

حالا آیا راه حلی برای این موضوع هست؟؟

خوب بهتره تو اینجور مواقع صفحه پروژتون رو کمی از فایل فلشتون بزرگتر ایجاد کنید و اون قسمت رو برای این بزارید که کاربر بتونه پنجره رو حرکت بده

michealwiper

Active Member
خوب بهتره تو اینجور مواقع صفحه پروژتون رو کمی از فایل فلشتون بزرگتر ایجاد کنید و اون قسمت رو برای این بزارید که کاربر بتونه پنجره رو حرکت بده
خب اگه مسلن طرف خاست که چمیدونم مسه نرم افزارهای دیگه که حالا میشه گفت تقریبن از هرجاش که بگیرن میشه تکونش

داد اینکارو بکنه چی؟:-?:wink:

چون اومدیمو خاستیم که صفه همش فلش باشه و بهرحال پر از افکت باشه و خلاصه فول فلش باشه چی؟

اصن آیا این چیزی رو که گفتم میشه انجام داد؟ینی رو فایل فلش کلیک کرد و گرفتشو کشیدش و حرکت داد پنجره رو یا نه

من تلاشم الکی دنبالش نباشم وخودمو خسته نکنم

MahmoodM30

خب اگه مسلن طرف خاست که چمیدونم مسه نرم افزارهای دیگه که حالا میشه گفت تقریبن از هرجاش که بگیرن میشه تکونش

داد اینکارو بکنه چی؟:-?:wink:

چون اومدیمو خاستیم که صفه همش فلش باشه و بهرحال پر از افکت باشه و خلاصه فول فلش باشه چی؟

اصن آیا این چیزی رو که گفتم میشه انجام داد؟ینی رو فایل فلش کلیک کرد و گرفتشو کشیدش و حرکت داد پنجره رو یا نه

من تلاشم الکی دنبالش نباشم وخودمو خسته نکنم

من دقیق نمیدونم بشه با فلش این امکان جابجایی رو گذاشت ولی خوب بهتره همونطور که خودتون قبلا گفتین توی فلشتون یه قسمتی رو برای این کار بزارید و وقتی آوردین تو ام ام بی روی اون قسمت رو با یه شی HotSpot قرار بدید و عمل جابه جایی رو انجام بدید حالا اگه فول فلشم باشه دیگه اون قسمت طراحی خاصی نیست و فقطبرای جابه جایی طراحی شده.

جدیدترین ارسال ها

بالا