افزونه پلاگین ODBC برای کار با دیتابیس Access

silvercover

کاربر متخصص
توضیح اولیه

پلاگین ضمیمه شده که اسمش ODBC هست برای ارتباط با دیتابیس اکسس ساخته شده. به بیان خیلی ساده و عامی باید بگم که ODBC یک تکنولوژی ساخت مایکروسافت هست که از قدیم وجود داشته و کارش عمل کردن به عنوان یک لایه واسط بین برنامه ها و سیستم های مدیریت بانک اطلاعاتی هست.

با تکنولوژی ODBC میشه به همه ی برنامه های مدیریت بانک اطلاعاتی اعم از MySQL, MSSQL, Oracle, Access و... متصل شد که لازمه این امر نصب بودن Driver هر کدوم از سیستم های مدیریت بانک اطلاعاتی مد نظر هست. به طور پیش فرض در ویندوز های ایکس پی و بالاتر درایورهای لازم برای Access و برخی دیگه نصب هست. مثلا برای MySQL نصب نیست و باید نصب بشه.

خب از اونجایی که فعلا تمرکز این پلاگین بر روی Access هست نگرانی بابت وجود داشتن درایور ODBC اکسس وجود نداره.

نحوه عملکرد کلی در ODBC

به طور کلی در تمام برنامه هایی که قصد دارن از واسط ODBC استفاده کنند در ابتدا نیاز هست تا یک DSN به دیتابیس مد نظر ساخته بشه. DSN همون فایل یا فرایند یا چیزی هست که به ODBC میگه که دیتا بیس ما کجاس، چی هست، موارد امنیتی ایش چی هست و...

attachment.php

برای ساختن دستی DSN باید وارد کنترل پنل ویندوز شد و از بخش Administrative Tools گزینه (Data Sources (ODBC رو انتخاب کرد. در ادامه از پنجره ای که میاد بر اساس نوع دیتابیس انتخابی روند رو ادامه می دیم.

در ادامه برنامه با حصول اطمینان از وجود DSN با بانک اطلاعاتی ارتباط برقرار می کنه و شروع به فعل و انفعال می کنه.

پلاگین ODBC

این پلاگین با بهره گیری از تکنولوژی ODBC به شما امکان میده تا با دیتابیس از نوع اکسس ارتباط برقرار کنید. در این پلاگین نیازی نیست تا به صورت دستی DSN بسازید و فقط کافیه مطابق نمونه ضمیمه شده عمل کنید.

attachment.php

ویژگی های پلاگین

- ارتباط با دیتا بیس اکسس بدون نیاز به ساخت دستی DSN
- قابلیت درج پسورد بر روی دیتا بیس و خواندن دیتابیس های پسورد دار
- سازگاری با زبان فارسی و قابلیت خواندان داده های وارد شده از جانب بیلدر در خود برنامه MS Access
- بهره گیری از زبان SQL (تا حدی که خود اکسس تعریف کرده) برای خواندن و نوشتن داده ها

در ساخت این پلاگین از نظرات کاربر Nevercom و پلاگین Useful Object جناب Freeman استفاده شد که همین جا ازشون سپاسگزاری می کنم.

ضمن اینکه یادآوری کنم در هسته این پلاگین امکان ارتباط با MySQL, MSSQL و حتی Excel گذاشته شده که به دلایلی فعلا تنها بخش Access اون فعال هست و ممکن هست در آینده این بخش ها رو فعال کنم.

دانلود نسخه 1.0

پیوست ها

• dsn.png
    dsn.png
    8.8 کیلوبایت · بازدیدها: 647
  • plugin.png
    plugin.png
    12 کیلوبایت · بازدیدها: 634
  • ODBCPlugIn1_0.zip
    1.3 مگایابت · بازدیدها: 1,057
آخرین ویرایش:

loo30fer

کاربر متخصص مولتی مدیا بیلدر
سلام
بسیار عالی است و جای تقدیر داره وجود این پلاگین لازم بود.:rose:
فقط برای این پلاگینتون هم باید به فکر یک آموزش قدم به قدم باشید.

موفق و پیروز باشید.

alimaya

Active Member
سلام
خسته نباشید به خاطر عرضه این پلاگین ارزشمند.
خواستم بدونم خود پلاگین ODBC قابلیت ساخت دیتابیس رو داره یا اینکه دیتابیس باید با خود Microsoft Access ایجاد بشه؟

silvercover

کاربر متخصص
خواستم بدونم خود پلاگین odbc قابلیت ساخت دیتابیس رو داره یا اینکه دیتابیس باید با خود microsoft access ایجاد بشه؟

این کار بی فایده هست. چون با استفاده از این واسط odbc، اکسس به شما اجازه ساخت جدول رو نمی ده. یعنی فایل دیتابیس هم ساخته بشه نمیشه براش جدول و فیلد ساخت. بنابراین باید فایل دیتابیس به همراه ساختارش از قبل موجود باشه.

M_cover

Member
جناب silvercover من شخصا سپاس فراوان برای ساخت این پلاگین از شما می کنم
من شدیدا به این پلاگین نیازمند بودم ....:rose:
آیا امکان خصوصی سازی و ارایه دستورهای دلخواه به ویژه در اتصال به MySQL اسپانسری از جانب ما وجود دارد (البته با شرط محفوظ بودن حقوق)

با تشکر

+Mohammad+

Well-Known Member
قابلیت های بیشتر

سلام به همه و مخصوصا شما آقا حامد عزیز
که واقعا زحمت کشیدی و این پلاگین رو تهیه کردین.

من پلاگین رو دانلود کردم اما قابلیت هاش کمه ...!
فقط قابلیت درج اطلاعات رو داره -
پس قابلیت حذف و یا ویرایش و جستجو چی میشه؟

اگه این قابلیت ها هم بهش اضافه بشه خیلی بهتره.

بازم ممنون و خسته نباشید واقعا.

silvercover

کاربر متخصص
سلام به همه و مخصوصا شما آقا حامد عزیز
که واقعا زحمت کشیدی و این پلاگین رو تهیه کردین.

من پلاگین رو دانلود کردم اما قابلیت هاش کمه ...!
فقط قابلیت درج اطلاعات رو داره -
پس قابلیت حذف و یا ویرایش و جستجو چی میشه؟

اگه این قابلیت ها هم بهش اضافه بشه خیلی بهتره.

بازم ممنون و خسته نباشید واقعا.

در نوشته اول در بخش ویژگی درج شده که:

- بهره گیری از زبان sql (تا حدی که خود اکسس تعریف کرده) برای خواندن و نوشتن داده ها

این یعنی شما می تونید دستورات delete و insert و update و select رو استفاده کنید. ضمن اینکه سرچ همون دستور select هست و ویرایش update هست. بنابراین لازمه کار این هست که با دستورات SQL آشنا باشید.

آخرین ویرایش:

vahab00

Member
من هم یه نکته ای رو یاد آوری کنم این پلاگین به صورت پیشفرش در ویندوز ایکس پی و ویندوز سرور 2003 فعال هست
برای استفاده از اون می تونید وارد کنترل پنل بشید و از Administrator Tools برنامه Data Sources (ODBC) رو اجرا کنید
خواهید دید که همین نرم افزار اجرا خواهد شد
موفق و سربلند باشید
یا حق

m javad

کاربر متخصص
من هم یه نکته ای رو یاد آوری کنم این پلاگین به صورت پیشفرش در ویندوز ایکس پی و ویندوز سرور 2003 فعال هست
برای استفاده از اون می تونید وارد کنترل پنل بشید و از Administrator Tools برنامه Data Sources (ODBC) رو اجرا کنید
خواهید دید که همین نرم افزار اجرا خواهد شد
ای کاش شما توضیحاتی که آقای Silvercover نوشته بودند رو با دقت خونده بودید !!!!!!

flash-mmb

New Member
استاد ارجمند Silvercover با سپاس فراوان از زحمتهای شما چند تا سئوال تقریبا مرتبط با تاپیک دارم امیدوارم شما و یا دیگر اساتید من رو همینجا راهنمایی بفرمائید

من سفارشی از یکی از مراکز صدا وسیما برای ساخت یک آرشیو صوتی دارم . و قسمتهایی از اون رو هم با سی شارپ و دیتا بیس اکسس طراحی کردم بطوریکه اسم و آدرس فایلها در فیلدی ذخیره میشه و وقتی کاربر یک موسیقی رو سرچ میکنه فایلش پلی میشه .....
با توجه به توضیحات فوق

1 - آیا روش بهتری برای ساخت یک آرشیو صوتی وجود داره ؟

2 - با توجه به وجود این پلاگین با ارزش و سادگی و قدرتمندی بیلدر در زمینه صدا به نظر شما این برنامه رو با بیلدر و یا سی شارپ طراحی کنم؟

3 - آیا میشه کاری کرد که بانک اطلاعاتی فقط از داخل نرم افزار قابل ادیت کردن باشه و بیرون از برنامه نشه با اکسس بازش کرد؟

silvercover

کاربر متخصص
2 - با توجه به وجود این پلاگین با ارزش و سادگی و قدرتمندی بیلدر در زمینه صدا به نظر شما این برنامه رو با بیلدر و یا سی شارپ طراحی کنم؟

اگر توانایی انجام و ادامه این کار رو با سی شارپ دارین با همون ادامه بدین و سمت بیلدر نیاین.

3 - آیا میشه کاری کرد که بانک اطلاعاتی فقط از داخل نرم افزار قابل ادیت کردن باشه و بیرون از برنامه نشه با اکسس بازش کرد؟

فقط میشه روی فایل بانک اطلاعاتی پسورد گذاشت که تا حدی امنیت رو تامین می کنه.

goleleila

Member
با سلام و تشکر
چرا فارسیها این طور درج میشن
Users Email ËÈÊ ÞÙÚå ÎÑÇÈ hgyjhg ÈÑÇí ãåäÏÓ

MahmoodM30

مدیر <A href="http://forum.majidonline.com/forums/
من تست کردم مشکلی نبود شما هنگام نصب ویندوز زبان فارسی رو نصب نکردید از قسمت کنترل پنل میتونید دوباره اقدام به نصب زبان فارسی بکنید قسمت Region and Language تا مشکلتون حل بشه

peyman136

کاربر متخصص مولتی مدیا بیلدر
با سلام و تشکر
چرا فارسیها این طور درج میشن
تست نکردم ولی فکر میکنم مشابه مشکلی هستش که توی پلاگین sql باهاش رو به رو شدیم اگه این طور باشه مشکل بر میگرده به خود بیلدر و نحوه انکدینگ فارسیش

به کمک این پلاگین می شه نرم افزاری به شکل زیر آماده کرد؟؟؟

پیوست ها

• nahj.png
    nahj.png
    528.2 کیلوبایت · بازدیدها: 71

MahmoodM30

نیازی نیست از این پلاگین استفاده کنید برای قسمت فهرست که خیلی آسونه و به همون شکل تصویر میشه با پلاگین TreeObject

انجام و برای قسمت آیات قرآن هم میتونید از شی Browser یا پاراگراف و ... هم برای نشون دادنش استفاده کنید

پخش و کنترل موزیک و پرینت و ذخیره هم کاری نداره و خیلی راحته و با ام ام بی قابل اجراس

از treeobject برای مطالب زیاد نمی شه استفاده کرد!!!

ولی اگر به دیتا بیس وصل بشه کار راحتتر می شه

MahmoodM30

از treeobject برای مطالب زیاد نمی شه استفاده کرد!!!
چه ربطی داره قرار نیست که مطالب مربوط به آیا رو بزارید قرار نام فهرست ها باشه و هیچ مشکلی رو هم پیش نمیاره

ولی اگر به دیتا بیس وصل بشه کار راحتتر می شه

چیرو میخوایین با دیتابیس نشون بدید؟

اگرم میخوایین با دیتابیس کاری انجتم بدید بهتره از SQLite استفاده کنید

جدیدترین ارسال ها

بالا