نقد و بررسی جومونگ 1

shayanboy

Active Member
خیلی خوشحالم که انجمن های فیلم سازی گسترش یافته چون من خودم به کارگردانی و فیلم سازی علاقه دارم .
به امید اینکه انجمن های فیلم سازی خیلی مفید باشه .
----------
اما نقد و بررسی فیلم جومونگ 1 ، که جمعه ها و سه نشبه ها از شبکه 3 پخش میشه . بسیاری این فیلم را میبینند.
این بحث را برای نقد این فیلم کره ایی ایجاد کردم تا این فیلم به خوبی نقد و بررسی بشه که چرا و چگونه این همه جلب بازدیدکننده کرده .
اگر شما ان فیلم رو دنبال می کنید اول از همه نظر خودتون رو در باره کل فیلم بدید و بعد ریز بشید و نقدو بررسی خود را مطرح کنید .

8h91gxatm00f7ilmscpb.jpg

سوالاتی که بیشتر پیش میاد :
نظر کلی شما نسبت به این فیلم در مقایسه با فیلم های افسانه ایی قبل مانند امپراطور دریا چیست ؟
به نظر شما در فیلم به چیزهایی بیان شده و یا نشده و نقص فیلم از نظر شما چیه ؟
و آیا به نظر شما چقدر هزینه و وقت لازمه برای ساخت چنین فیلم هایی در ایران ....
و..... سوالات دیگر که خواهش می کنم در بحث بپرسید از هم
در ضمن اگر از شخصیتی در این فیلم صحبت می کنید سعی کنید عکس آن را بذارید

با تشکر
شایان

shayanboy

Active Member
خوب خودم شروع می کنم .
بیشتر افراد با این سریال کره ایی آشنا هستند .
این فیلم بسیار ناچیر نیست که وقت خود را صرف آن می کنیم .
این فیلم کره ایی یک افسانه است که زندگی یک فرد جنگجوایی به نام جومونگ است که فرزند یک قهرمان است .
این فرد یعنی جومونگ ، از همان روز اول پدیده ایی است که مورد علاقه مردم سرزمین خود قرار می گیرد . چرا که به مردم خدمت می کند و به آنان کمک می کند .
اما مسئله مشترک و کاملا واضح در اینگونه فیلم ها وجود رقیبان زیاد و حسود قهرمانان است که به فیلم جذابیت خاصی می دهد. در واقع رقابت برای رسیدن به امپراطوری و محبوبیت در بین مردم زیاد است .
اگر فیلم را دنبال کرده باشید ، جومونگ با مشکلات زیادی رو به رو می شود و از همان روز اول با این مشکلات درگیری دارد و این خود باعت جلب بازدیدکننده است
جومونگ فردی است که از لحاظ مهارت بی نظیر است . و براداران او از دارا بودن ویژگی خود در حسرت هستند .

اما بحث اینجا است که خیلی ها پرسیده اند که چرا این فیلم را دنبال می کنیم ؟
در جواب باید بگم : من خودم اولین فیلمی که دیدم امپراطوردریا بود که به دنیال آن مجبور شدم جومونگ رو نیز دنبال کنم . نه به خاطر تنها قهرمان بازی این فیلم .
بلکه در این فیلم هم احساسات هم سیاست هم عشق هم محبت هم رقابت و... گنجانده شده است و این باعث شده است بازدیدکنندگان زیادی به این فیلم به خصوص ایرانی ها جلب شود .

از لحاظ فیلم برداری و کیفیت فیلم همانند فیلم های معمولی است. افکت گذاری متوسط است
از لحاظ گیریم هم به نسبت معلومه که خوب کار کرده اند.
این فیلم آنقدر مورد محبوبیت قرار گرفته است که نسخه های 2 و 3 منتشر شده است.
از نظر من فیلم بسیار جالبی است طوری است که کافیه شما یک بار پای این فیلم بشینید........

باز اگر کسی سوالی داره یا نظری داره حتما بیان کنه تا بیشتر نقد و بررسی بشه

با تشکر
شایان

به نظر من در این فیلم از یک اصل مهم خوب استفاده شده و اون هم زیبا شناختیست . یعنی رنگ ها در صحنه و لباس بازیگران خوب انتخاب شده اند و این باعث شده که فیلم از لحاظ بصری خوب به نظر بیاد . در ضمن فیلم حقایقی را به تصویر می کشد که بیننده اکثرا آنرا می داند ولی در زندگی خود بکار نمی برد و زمانی که این گونه مسائل برای او به روشنی ( و بعضی از مفاهیم هم به سختی ) به تصویر کشیده می شود از لحاظ افکار درونی نیز آنرا تایید می کند و در کل این یعنی اینکه بیننده هم از لحاظ بصری و هم از لحاظ معنا با فیلم ارتباط برقرار می کند .
امیدوارم منظورم را خوب گفته باشم !:)

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
من معمولا سریال دنبال نمی کنم چون حوصله صبر کردن ندارم اما همون وقتی که تو نوروز پشت سرهم می ذاشت چند قسمتشو دیدم ...
انصافا جالبه ... یعنی خوب کار کردن

اما به نظر من مهمترین چیزی که باعث میشه این فیلم این قدر برای طرفداراش جالب باشه و هر قسمتشو دنبال کنن اینه که فیلمنامه بسیار گیرایی داره ... یعنی روایت داستان بسیار بسیار ساده اما جالب کار شده ... ریتم تند داستان هم به این قضیه اضافه کنین ... تو یه قسمت چندتا اتفاق می افته که بعضی هاشون اصلا جزئی نیستن در حالی که جزئیات در فیلم خوب پرداخته میشن

همه این ها باعث شدن که این سریال خیلی طرفدار داشته باشه ...
جالبه مولفه های دیگری مثل بازیگری خیلی قوی نیست ... یعنی بازیگرها بازی های خیلی ضعیفی ارائه میدن اما این قدر داستان روایت تند و مناسبی داره که اصلا این ایرادها به چشم نمیاد ...

خیلی خوبه از این تاپیک ها راه بندازین ملت بیان نظرشونو بگن ....
موفق باشین دوست جان

shayanboy

Active Member
به نظر من در این فیلم از یک اصل مهم خوب استفاده شده و اون هم زیبا شناختیست . یعنی رنگ ها در صحنه و لباس بازیگران خوب انتخاب شده اند و این باعث شده که فیلم از لحاظ بصری خوب به نظر بیاد . در ضمن فیلم حقایقی را به تصویر می کشد که بیننده اکثرا آنرا می داند ولی در زندگی خود بکار نمی برد و زمانی که این گونه مسائل برای او به روشنی ( و بعضی از مفاهیم هم به سختی ) به تصویر کشیده می شود از لحاظ افکار درونی نیز آنرا تایید می کند و در کل این یعنی اینکه بیننده هم از لحاظ بصری و هم از لحاظ معنا با فیلم ارتباط برقرار می کند .
امیدوارم منظورم را خوب گفته باشم !:)
دقیقا به نکته خوبی اشاره کردی . رنگ لباس ها و بصری فیلم طوری به صورت طبیعی پیاده سازی شده . همچنین رفتارها و احترام های خاص سنتی و رسم های کره ایی ها اجرا شده .

من معمولا سریال دنبال نمی کنم چون حوصله صبر کردن ندارم اما همون وقتی که تو نوروز پشت سرهم می ذاشت چند قسمتشو دیدم ...
انصافا جالبه ... یعنی خوب کار کردن

اما به نظر من مهمترین چیزی که باعث میشه این فیلم این قدر برای طرفداراش جالب باشه و هر قسمتشو دنبال کنن اینه که فیلمنامه بسیار گیرایی داره ... یعنی روایت داستان بسیار بسیار ساده اما جالب کار شده ... ریتم تند داستان هم به این قضیه اضافه کنین ... تو یه قسمت چندتا اتفاق می افته که بعضی هاشون اصلا جزئی نیستن در حالی که جزئیات در فیلم خوب پرداخته میشن

همه این ها باعث شدن که این سریال خیلی طرفدار داشته باشه ...
جالبه مولفه های دیگری مثل بازیگری خیلی قوی نیست ... یعنی بازیگرها بازی های خیلی ضعیفی ارائه میدن اما این قدر داستان روایت تند و مناسبی داره که اصلا این ایرادها به چشم نمیاد ...

خیلی خوبه از این تاپیک ها راه بندازین ملت بیان نظرشونو بگن ....
موفق باشین دوست جان

من هم موافقم . بازیگران زیاد هم حرفه ایی نیستند . البته بعضی هاشون . ولی اینقدر فیلم تناسب داره تماشاچیان دقت روی این ها ندارند . دقت به دنبال کردند داستان دارند.

شایان

Mr.Steres

Active Member
والا می این سریال رو 2 3 بار توی عید دیدم و دیگه ندیدم ! کشت و کشتار توی این فیلم خیلی ضعیف کار شده ! شمشیر رو می کنه زیر بقل یارو می میره ! در کل برای سرگرمی خوبه نه برای لذت بردن !

shayanboy

Active Member
والا می این سریال رو 2 3 بار توی عید دیدم و دیگه ندیدم ! کشت و کشتار توی این فیلم خیلی ضعیف کار شده ! شمشیر رو می کنه زیر بقل یارو می میره ! در کل برای سرگرمی خوبه نه برای لذت بردن !
با حرف شما کاملا موافقم که در نحوه جنگ در فیلم به خوبی کار نشده . اما چون هدف اصلی این فیلم فقط جنگ بازی نیست. فیلمش زیاد خون ریزی نیست . هدف این فیلم بیان کردن افسانه است و رقابت های بین پادشاهان سرزمین های قدیم .
فیلم خودش یک نوع تفریح هم می تونه باشه :wink:

شایان

shayanboy

Active Member
آیا حققیت داره که جومونگ قراراه به ایران بیاد؟
من از یکی از دوستانم شنیدم که از طرف شرکت LG می خواد بیاد ایران .
تو روزنامه هم نوشته بود . :-?
هرکی فیلمش تو ایران پربازدید میشه می خواد بیاد ایران . :lol: یانگوم مگه نبود ؟

شایان

Bahar_H

Member
این سریالو دوست دارم ، البته مدتیه که به طور کلی سریال کره ای زیاد می بینم و خب شروعش برای من از سریال پزشکان بود که شبکه ی تهران نشون می داد بعدها هم به جواهری در قصر و امپراطور دریا و متشکرم و تاجر بوسان ختم شد و خب حالا جدا از دیدن جومونگ سریال های دیگر کره ای هم می بینم که هم تاریخی هستن هم جدید

طراحی لباس جومونگ و دوست دارم ، شاده و خب به قول دوستان آنقدر داستان ها ی فرعی این وسط هست که مخاطب حوصله اش سر نره ، به احساسات مخاطب هم به روشنی توجه شده ، حالا چه غم و چه شادی البته غمش بیشتره و این دست سرنوشت که با این شخصیت ها که چه می کنه ، جالب اینه که همه ی شخصیت ها به نوعی بر روی زندگی یکدیگر تاثیرات فراوانی داشته اند حالا مستقیم یا غیر مستقیم

Saber

مدیر انجمن عکاسی و انجمنهای ویژه
در مورد اين سريال بگم كه: اين مجموعه فيلم داراي جذابيت هاي بسياري بوده كه اينچنين مخاطبان زيادي رو به خودش جذب كرده كه يكي از آنها خاصيت افسانه اي بودن و قديمي بودن ماجرا و همچنين لحن ساده و شيوايي كه به كار رفته بوده. كه البته اين موضوع برميگرده به دوبله خوب و موفق.
در قسمت بعدي نوع پوشش و همچنين دكوراسيون آن است.
اما در مورد كيفيت كار مبارزات و جنگ ها كه همونطور كه دوستان عزيز گفتن از كيفيت پاييني برخوردار بوده و نتوانسته از جلوه هاي ويژه خوبي استفاده كند.
از نقاط قوت اين سريال افسانه بودن و اينكه قدرت و عظمت يك كشور را نشان مي دهد مي باشد.

ادامه دارد...

hosseinshojaei

New Member
باسلام از اينكه در رشته سينما كار ميكنيد . شما چرا هميشه دنبال خيالات هستيد چرا درمورد بزرگان ايران پيشنهاد نمي دهيد مگر كم كساني داريم . چه اسلامي چه ايراني اصيل اگر اين اقايان كه اقدام به خريد فيلم هاي اينچناني ميكنند وقت وسرمايه روي كار بگذارند امريكا فيام 300 راجرعت نمي كند بسازد . شما پرتقال فروش را پيداكنيد نه نقاد فيلم هاي تخيلي //// به براي سرگرمي وگذران وقت طلاي شما كه اكنون به پشيزي نمي ارزد خوب است .

Saber

در ادامه بحث قبلي؛ مي پردازيم به بحث كيفيت بازيگران و نوع كارگرداني.
در بحث قابليت بازيگران و اينكه آيا ونستن اونطور كه بايد نقش خودشون رو بازي كنند بايد بگم كه در كل نگاه اجمالي داشته باشيم تونستن موفق باشن و وظيفه خودشون رو به خوبي اجرا كنن و البته در بعضي مواقع بعضي ضعف اجرايي داشتند.
در مقوله كارگرداني.
نقطه مهم و قابل توجه همين هست كه يك كارگردان وقتي بتونه در عرض يك سال همچين سريالي رو بسازه...
قدرت خوبي مي خواد
در نهايت بگم كه من خيلي ديده باشم 5 يا 6 قسمت اين سريال باهش و اين بگم كه اين سريال از اون دسته سريال هايي هست كه اگر فقط حدود 10 قسمتش رو ببيني متوجه ميشي كه كل ماجرا چي هست...

....

Saber

در جواب دوستمون حسين آقا عرض كنم كسي در پي اينكه اين فيلم و يا اين دسته فيلم ها رو به جاي فيلم هاي اسطوره اي خودمون قرار بده نيست.
من هم خودم از جمله افرادي هستم كه به اين موضوع اعتراض دارم و مخالف اين ماجرا هستم كه ما اسطوره هاي بيگانگان رو ترويج كنيم.
چرا خودمون كاري نكنيم كه تمام دنيا فيلم هاي ما رو كار كنن...
اما، موضوع مهم اينجاست كه سينما و تلويزيون ايران هنوز به اون استقلال و آزادي كه در ديگر كشور ها هست نرسيده و مديون دولت و بودجه اون هست.
چيزي كه باعث ميشه هرگز سينماي ما و يا بهتر بگم كارگردانان و تهيه كنندگان ما نتونن پيشرفت كنن.
هركسي ميدونه توي يران آزادي عمل مناسبي براي فيلم سازي نيست و موانع بزرگي پيش پاي هنرمندان ما وجود داره.
زياد وارد بحثش نميشم چون جاش اينجا نيست.

فقط در مورد اينكه ايران چي داره و چيكار ميتونن بكن بگم كه اگر ايران بخواد حكومت به نظر من بيش از 2500 ساله خودش رو به صورت فيلم و يا سريال نشون بده مخالفان بسياري قد بلند مي كنند.

Bahar_H

Member
تصاویر سانگ ایل گوک (بازیگر نقش جومونگ) در تهران

یکی از دوستان سراغ گرفته بود که آیا سانگ ایل گوک قراره به ایران بیاد ، خب در طی هفته ی گذشته آمد و این تصاویر هم سه شنبه در مرکز همایشهای صدا و سیما گرفته شده

465129_orig.jpg

465133_orig.jpg

465134_orig.jpg

465128_orig.jpg

منبع : خبرگزاری مهر

Bahar_H

Member
فکر نمی کردم در ایران اینقدر طرفدار داشته باشم

سونگ ایل گوک بازیگر نقش جومونگ که یکی از محبوب ترین بازیگران مرد کره جنوبی است و در ایران نیز شهرتی چندین برابر دارد به عنوان سفیر «ال جی» در یک کنفرانس خبری و در میان استقبال بسیار زیاد عکاسان خبرگزاری ها و مطبوعات مختلف به پرسش های رسانه های مختلف پاسخ داد.
سونگ ایل گوک در ابتدای این جلسه که در سالن همایش های صداوسیما و با سرود ملی کره جنوبی و ایران آغاز شد به خبرنگاران گفت؛ «هم اکنون خبر مرگ رئیس جمهوری سابق کشورمان را شنیدم و بسیار غمگین هستم. به همین خاطر شاید نتوانم به سوالات شما به خوبی پاسخ بدهم.» بازیگر نقش جومونگ که فارغ التحصیل رشته فیلم و تئاتر از دانشگاه «چیونگ جو» است اطلاعات خود از کشور ایران را محدود به کتاب ها و بر این اساس ایران را دارای تمدنی عظیم دانست.
سونگ ایل گوک با اشاره به معنی اسم خود در زبان کره یی یعنی «کشور متحد»، علت بازی در سریال «افسانه جومونگ» را سرنوشت خود عنوان کرد چرا که به گفته وی جومونگ نیز در این نقش چندین کشور مختلف را با یکدیگر متحد می کند. بر اساس گفته های او سریال «افسانه جومونگ» در کشور کره هم دارای طرفداران زیادی است که او یکی از دلایل این محبوبیت را داستان زیبا و کامل این سریال دانست. ایل گوک با بیان اینکه «فکر نمی کردم در ایران اینقدر طرفدار داشته باشم»، افزود؛ «شنیده ام که این سریال در تهران موجب سبک شدن ترافیک خیابان ها شده است. این اتفاقی است که در کره هم پیش آمد و زنان خانه دار را خیلی خوشحال کرد چرا که شوهران شان زودتر به خانه می رسیدند.» در این جلسه بازیگر نقش جومونگ به خبرنگارانی که سعی می کردند با طرح سوالاتی ادامه داستان را از زبان او بشنوند، یادآوری کرد بهتر است خودشان سریال را دنبال کنند و با این پاسخ یکی از مهم ترین دغدغه های مخاطبان ایرانی در این روزها را بی پاسخ گذاشت.
وی با اظهار تعجب از برخی اخبار که خبرنگاران درباره اتفاقات روی داده حول وحوش این سریال در ایران مطرح می کردند، طرفداری از بازیگران این سریال را فقط مختص ایران ندانست و با شوخ طبعی خاص کره یی ها به هواداران ایرانی سریال یادآور شد؛ «بازیگران این سریال رقیبان بسیاری در کشور کره دارند.» یکی از اصلی ترین سوالات خبرنگاران در این جلسه به پرمخاطب بودن سریال های کره یی در ایران و وضعیت پخش سریال های ایرانی در کشور کره مربوط بود که در این زمینه سونگ ایل گوک به «بچه های آسمان» ساخته مجید مجیدی به عنوان یکی از زیباترین فیلم هایی که از تلویزیون کره تماشا کرده، اشاره کرد. در این جلسه که با حضور حسین دیلمی رئیس هیات مدیره شرکت «گلدیران» و حسین تنهایی قائم مقام این شرکت و همچنین اندی کیم مدیرکل «ال جی» در ایران برگزار شد، حسین تنهایی از ساخت فیلم مستندی از روزهای حضور بازیگر نقش جومونگ در ایران خبر داد.پس از آنکه مجموعه کره یی «افسانه جومونگ» در میان مردم و بینندگان تلویزیون ایران محبوبیتی خاص و فوق العاده یافت، شرکت «ال جی» تصمیم گرفت بازیگر اصلی مجموعه را در تهران مقابل نمایندگان رسانه های گروهی قرار دهد. به این ترتیب سرانجام انتظار بسیاری از ایرانی ها به سر رسید و جومونگ برای دیدار با انبوه دوستداران خود در ایران همراه با اعضای تیم ملی بسکتبال ایران قهرمان آسیا وارد ایران شد و خودش هم در نشست خبری عصر سه شنبه از تمام آنها که برای استقبال از او رنج سفر تا فرودگاه را تحمل کرده و احتمالاً شب را بیدار مانده بودند، تشکر کرد.
نشست خبری آقای جومونگ با دو ساعت تاخیر- به دلیل استقبال بیش از اندازه مخاطبان از جومونگ- آغاز شد و وی به همراه چند محافظ، نمایندگان شرکت... و مترجم مقابل نمایندگان رسانه های گروهی ایران نشست و به پرسش های آنها پاسخ داد. جومونگ با تسلیت گفتن درگذشت یک ایرانی به خاطر خانم سوسانو با دادن این مژده که اگر بار دیگر مدیران شرکت «ال جی» او را دعوت کنند، حتماً دوباره به ایران سفر خواهد کرد، بسیاری از علاقه مندانش را از نگرانی رهانید و به نشست خبری خود خاتمه داد.

منبع : روزنامه اعتماد

Bahar_H

Member
كریمی: حضور «جومونگ» در ایران كار پسندیده‌ای نبود

«پژمان كریمی» منتقد سینما گفت: حضور «جومونگ» در ایران كار پسندیده‌ای نبود. «پژمان كریمی» در مورد حضور بازیگر سریال «افسانه جومونگ» در ایران، گفت: به نظر من حضور «جومونگ» در ایران كار پسندیده‌ای نبود چرا كه آن چیزی كه در وهله اول به چشم می‌آید آن است كه مبلغ بازیگری شده‌ایم كه در مجموعه‌ای ضعیف و سطحی ایفای نقش كرده است. آن هم سریالی است كه ارزش‌های حرفه‌ای ندارد و در وهله بعدی، تبلیغ فضای حاكم بر جامعه‌ای را داریم كه با فرهنگ ما تضاد كامل دارد. كریمی در ادامه افزود: وقتی من این خبر را شنیدم، خجالت كشیدم و برایم باورنكردنی بود و دلیل دیگر این كه این سریال آنقدر پرمخاطب شده است، برمی‌گردد به متولیان هنری ما.
این برنامه‌ساز رادیو گفت: چه شده است كه سطح دید ما آنقدر تنزل پیدا كرده كه این سریال آنقدر جذاب است و مردم استقبال می‌كنند. این منتقد در ادامه افزود: در مجموع مراودات با این آدم‌ها فی‌النفسه خوب است اما باید دید معیارهای ما در این زمینه چگونه است و چرا باید یك بازیگر سمبل ما باشد و ما هم به هر شكلی به سوی این افراد برویم. وقتی جامعه خبرنگاران می‌بینند كه او از دیدن این همه استقبال دچار سرگیجه شده، این موضوع برای ما بد و مایه سرافكندگی است. كریمی در پایان گفت: ما نیاز به مراوده داریم اما در زمینه مراوده هم دچار بی‌بضاعتی شده‌ایم و حضور بازیگر «جومونگ» در ایران نشانه تنزل سلیقه ما است.

منبع : خبرگزارى فارس

Bahar_H

Member
این منتقد عزیز متوجه نیستند که سطح سلیقه ی مردم ایران مدتهاست که سیر نزولی داشته وقتی آثار سطحی و گیشه ای به صورت افراطی در کشور ساخته میشه و یه جور بازگشت به عقبه ، بهتره که اول منتقدین به این قضیه توجه کنند ، من منکر این نیستم که سریال جومونگ ضعف هایی داره ولی از اکثر فیلم های اکران شده ی کنونی بهتره و جذابیتش بیشتره :wink:

Saber

اين جومونگ رو بيخيال بشين...
به خدا خيلي زشته...
امروز مطلبي خوندم كه نوشته بود ماجراي كلي جومونگ از يكسري ماجرا هاي اصيل اياراني برداشته شده...

Bahar_H

Member
اين جومونگ رو بيخيال بشين...
به خدا خيلي زشته...
امروز مطلبي خوندم كه نوشته بود ماجراي كلي جومونگ از يكسري ماجرا هاي اصيل اياراني برداشته شده...

خیلی معذرت می خواهم دوست عزیز ولی چرا زشته ؟؟ تو مملکتی که بعضی تهیه کننده ها برای فیلم های واقعا سخیف پول پارو می کنند و مدام یک موضوع را تکرار می کنند ، این زشت نیست ؟؟؟

خداییش یه نیم نگاهی به فیلم های روی پرده بندازین یا حتی یه نگاهی به برنامه های تلویزیون بندازین ، خب حالا کدوم زشته ؟؟؟

لابد یه سری میگن هر کس یه سلیقه ای داره ، خب تا حدودی راست میگن ، ، خود من فیلم های روبر برسون و بونوئل و تروفو نگاه می کنم تا سریال هایی مثل لاست و همین طور انواع و اقسام سریال های کره ای به نظرتون سلیقم زشته ؟؟ زشت نمی دونم ولی کمی مغشوشه خب منم اینطوریم ،کسانی هم که جومونگو دوست دارن سلیقه های متفاوتی دارن که قابل احترامه ، شما هم زیاد خودتونو ناراحت نکنین ، اوضاع فرهنگی خیلی خراب تر از این حرفاست خدا کنه فقط جومونگ ببینن و سراغ فیلم های هرزه نگارانه نرن ، حداقل تو سریالای کره ای دیگه از این بی فرهنگی ها به این شدت نیست و سطح عشقش کمتر آلوده هست

امیدوارم به دل نگیرید
موفق باشید

جدیدترین ارسال ها

بالا