نحوه ایمپورت کردن پروژه اتوکد در 3D Max ؟؟؟

Aftabgardan-cc

Active Member
سلام؛
من با ایمپورت کردن فایل‌های اتوکد در 3D Max مشکل دارم.
سؤال اینه که: وقتی فایل اتوکد ایمپورت شد، مثلاً دیوارها رو باید با Extrude برآمده کرد، اما این دیوارها که دیوار شناخته نمی‌شن!
در حالت عادی، وقتی دیوار رسم می‌کنیم (AEC) مثلاً وقتی می‌خواهیم پنجره اضافه کنیم، پنجره، دیوار رو می‌شناسه و روی اون نصب می‌شه... اما اینجا اون دیوار رو یک BOX می‌شناسه.

ضمن اینکه خیلی از لاین‌هایی که ما در AutoCAD داریم، توی مکس بی‌معنیه. مثلاً درهای یک پلان توی مکس چه نیازی هست؟ این‌ها رو باید چه کار کرد؟ یا مثلاً چمنزارهای اتوکد توی مکس چه نیازی هست؟

کلاً می‌خوام بدونم اگر از نقشه خروجی عکس بگیریم و بیاریم توی مکس، روی اون کار کنیم بهتره یا اینکه با فرمت اتوکد وارد کنیم؟

ممنون می‌شم یه توضیح خوب و کامل در مورد استفاده عمرانی در مکس بدید... (یعنی چطور باید AutoCAD و مکس رو ترکیب کرد؟)

ali_tavanaie

Well-Known Member
خوب لایه های اتوکد رو هم میشه توی مکس خاموش روشن کرد، اگر لایه بندی نقشه مناسب باشه میتونی جاهای اضافی رو خاموش کنی ، در شمن دیوار ها رو میتونی دوباره توی مکس بکشی تا اونجوری که دوست داری بشه.

به نظر من شما خطوط اصلی پلان را توی Autocad ترسیم کنید .جای در ها و پنجره ها را مشخص کنید( فقط جای آنها اهمیت دارد یعنی خطوط اضافی را پاک کنید.) و خطوط اضافی از قبیل هاشورها و مبلمان (درخت و میز و صندلی و ماشین و آدم و...) پلانها فنی از قبیل آکس بندی - فونداسیون - ستون گذاری و... کد گذاری ها و کلا مابقی خطوط را پاک کنید.
خطوط دیواره ها می بایستی یک خطه شوند.(یکی از خطوط left یا Right در آنها حذف شود.)
در Import کردن در Autocad با زدن دستور Units واحد درست خود را انتخاب کنید.
در Import کردن در Max پس از انتخاب فایل Cad مورد نظر در قسمت Model Scale واحد درست خود را انتخاب کنید.(ترجیحا همانی را انتخاب کنید که در Cad انتخاب کرده بودید) و دقت کنید که تیک Rescale در همین مکان خورده باشد.
خطوط منحنی را می بایست از طریق Exturde در Max ارتفاع داد و سپس از طریق مسیر Modifiers>Parametrs Deformers>Shell به آنها ضخامت دیوار را داد.

بهتر است خطوط ترسیمی خود را به Spline در کد تبدیل کنید.(تا از طریق دستور Pick Spline بتوانید سریع تر ترسیم کنید.)برای تبدیل خطوط ساده به Spline می توانید بدین صورت عمل کنید ابتدا یکی از خطوط را انتخاب کنید. سپس از طریق مسیر Modify>Object>Polyline و با زدن حرف J مخفف Join مابقی خطوط را نیز انتخاب کنید. از این طریق خطوط شما یکپارچه می شوند. (توجه کنید که این خطوط می بایستی بهم پیوسته باشند نه منفصل و تمامی این اعمال در AutoCad انجام می شود)
توصیه خود نرم افزار Max این است که حتما مدیریت لایه ها را انجام دهید. پس اگر هر خطوط یکپارچه را به طور جداگانه در لایه های مختلف بریزید بهتر است و حتی مکان های مشخص شده برای در و پنجره.
سازندگان Max تاکید می کنند حتی الامکان ترسیمات خود را در Cad انجام دهید.

.:taymaz:.

مدیر انجمن‌ها
سلام؛
من با ایمپورت کردن فایل‌های اتوکد در 3D Max مشکل دارم.
سؤال اینه که: وقتی فایل اتوکد ایمپورت شد، مثلاً دیوارها رو باید با Extrude برآمده کرد، اما این دیوارها که دیوار شناخته نمی‌شن!
در حالت عادی، وقتی دیوار رسم می‌کنیم (AEC) مثلاً وقتی می‌خواهیم پنجره اضافه کنیم، پنجره، دیوار رو می‌شناسه و روی اون نصب می‌شه... اما اینجا اون دیوار رو یک BOX می‌شناسه.

ضمن اینکه خیلی از لاین‌هایی که ما در AutoCAD داریم، توی مکس بی‌معنیه. مثلاً درهای یک پلان توی مکس چه نیازی هست؟ این‌ها رو باید چه کار کرد؟ یا مثلاً چمنزارهای اتوکد توی مکس چه نیازی هست؟
دوست عزيز ميشه منظورتونو واضح تر بگين؟؟؟ درهاي يك پلان توي مكس چه نيازي هست!!!!!!!؟؟:-?:shock::-?

Aftabgardan-cc

Active Member
ممنون از دوستان. جواب سؤالم رو گرفتم.
آخه من یه نقشه سنگین اتوکدی ایمپورت کردم، اونقدر گل و بوته و ... داشت که موقع اعمال مادیفایر، مکس هنگ کرد!!
کلاً من فکر می‌کردم، یک نقشه داخل اتوکد طراحی می‌شه و حتماً همون خط‌های نقشه در مکس تبدیل به دیوار می‌شه. اما اینطور که شما می‌گید، رسم دیوار روی خط‌های قبلی نقشه کار متداولی هست.
چون واقعاً تا وقتی آبجکت Wall و Door و Window هست و این‌ها خودشون با هم مچ می‌شن، این کار عاقلانه‌ای نیست که دیوارها رو با Extrude بسازیم...
در این حالت، اینکه ما نقشه رو فقط به عنوان یک راهنما برای رسم در و دیوار وارد کنیم، مثل قرار دادن یک نقشه با فرمت عکس در بک‌گراند Viewportها هست، فرق خاصی نداره... درسته؟

.:taymaz:.

مدیر انجمن‌ها
دوست عزيز شما ميتونيد همون خطهايي كه تو اتوكد دارينو تو مكس اينپورت كنيد ديوار و.... بكشين بعد خطهاي اضافيو يا پاك كنين يا اگه تولايه هست لايشو تو مكس خاموش كنين

amin2001

Active Member
دوست عزیز تجربه ی شخصی من اینه که کار رو توی مکس شروع کنی خیلی بهتره
اما اگه فرصت خیلی کم باشه هم میتونی ایمپورت کنی

بستگی به کارت داره

اگه برای مثال یه قطار باشه خیلی ایمپورت کردن به شرط اینکه نقش کمکی داشته باشن کمک میکنه
اما اگه معماری هستش زیاد لطفی نداره (به نظر من)

سلام به همه دوستان عزیز . خسته نباشید . می خوام بدون مقدمه برم سره اصل موضوع . مدت دو ماهی می شه که با برنامه واقعاً جالب 3ds max کار می کنم البته در زمینه معماری و علاقه خیلی شدیدی پلان کشیدن و تبدیل کردن اون به خونه در داخل 3ds max هستم . در این مدت پیشرفت خوبی داشتم ولی می خوام که به صورت اصولی یاد بگیرم که اگر رفتم تو شرکتی کار کردم کم نیارم چند تا هم دی وی دی آموزشی گرفتم که تخصصی معماری بود ولی آنچنان خوب توضیح نداده بودند . و واقعیتش هزینه اون رو هم ندارم که برم سره کلاسهای آموزشی چون متأهل هستم و هزار درده دیگه . از دوستان بزرگوار خواهشمندم اگه می تونید به این عاجز کمک کنید نمی خوام این اشتیاقی که دارم از بین بره . ممنونتون می شم . سپاس فراوان . شهاب

hamidalinejad

New Member
naghshe ra dar cad laye bandi konid. divar < kaf , pangere , dar va ... . bad dar 3dmax az file va import file cad ra biarig dakhel. agar gonbad ya shabih an dashtid gozine surface ra 0.002 ya nazdik an begozarid.

aramik1990

New Member
با سلام خدمت ادمین محترم
من مکس رو خودم یاد گرفتم انققققققققد تمرین کردم که یاد گرفتم در حال حاظر تو یه دفتر تو اصفهان دارم 3d می کنم داخلی و خارجی
یه سوال اساسی دارم:-?
وقتی یه فایل اتو کد import می کنم فایل import شده کلاأأأأأأ بلوک import می شه نمیدونم چیکار کنم که هر چیزی مجزا انتخاب بشه
مثلأ یه فایل ساختمان از کد import می کنم کلللل فایل رو بلوک می کنه می خام متریال بدم گند میزنه به همه چیز مجبور میشم برم 100 تا لایه تعریف کنم و هر چیز طراحی شده رو تو یه لایه قرار بدم تا وقتی import میکنم مشکل کمتر بشه
تورو خدا یه راه حل بزارین جلوی پام دارم دیوووووونه میشم .:tavajoh::tavajoh::tavajoh:
اگه امکانش هست جوابشو email کنید ممننننننننننون میشم ([email protected] )䐥

برای وارد کردن import فایل به تری دی مکس چند راه هست:

1-آن را به صورت صفحه بندی شده بیارید یا به صورت حجم 3d
2-
پلان اتوکد رو به تری دی مکس import کنید و اسنپ را فعال و روی آن خط بکشید.
3- کلا در 3ds max بکشید یعنی با دستور Wall دیوار ها را ترسیم. و در و پنجره 3dmax رو روی آن بکشید و با دستور Link پنجره ها و درب ها را به دیوار لینک کنید.
با اینکار به صورت اتوماتیک حجم درب و پنجره از دیوار کم میشه و جاش رو خالی میکنه.حتی اگر آنها را جابه جا کنید، دیوار هم با آن آپدیت میشه.

2u58gaq.jpg

تماشا از Youtube
دانلود فیلم آموزش
20مگابایت

آخرین ویرایش:

mehri1884

New Member
با سلام خدمت ادمین محترم
من مکس رو خودم یاد گرفتم انققققققققد تمرین کردم که یاد گرفتم در حال حاظر تو یه دفتر تو اصفهان دارم 3d می کنم داخلی و خارجی
یه سوال اساسی دارم:-?
وقتی یه فایل اتو کد import می کنم فایل import شده کلاأأأأأأ بلوک import می شه نمیدونم چیکار کنم که هر چیزی مجزا انتخاب بشه
مثلأ یه فایل ساختمان از کد import می کنم کلللل فایل رو بلوک می کنه می خام متریال بدم گند میزنه به همه چیز مجبور میشم برم 100 تا لایه تعریف کنم و هر چیز طراحی شده رو تو یه لایه قرار بدم تا وقتی import میکنم مشکل کمتر بشه
تورو خدا یه راه حل بزارین جلوی پام دارم دیوووووونه میشم .:tavajoh::tavajoh::tavajoh:
اگه امکانش هست جوابشو email کنید ممننننننننننون میشم ([email protected] )䐥

دوست عزیز در مورد ایمپورت کردن در محیط تری دی مکس باید گزینه entity رو انتخاب کنی تا بدون بلوک آبجکتها وارد بشه بعد متریال بدی
موفق باشی

mehri1884

New Member
با سلام به دوستان
چطوری میشه یه نقشه سه بعدی رو به همراه متریال و رنگش وارد تری دی مکس کرد؟
لطفا راهنمایی کنید. ممنون

جدیدترین ارسال ها

بالا