محفل مبتدیان ZBrush

h@midreza

Member
بسم الله
برو تو براش ها و براش ترنسپوز اسمارت رو که بغلشه بگیر و همین کارو بکن ... اولی بر حسب فاصله و محل شروع و پایان درگ و دومی بر حسب همین و لبه های تیز جسم و در واقع توپولوژی اون ماسک میکنه ...

آقا این قسمتو متوجه نشدم من همچین براشی ندارم !
ایوالله اصلا الان فهمیدم ماسک واسه چیه , نمیدونستم :green:
سوال : بهتر اینه که تکسچر رو هم تو زیبراش بزنیم یا ببریم با OBJ تو مکس ؟ مثل پوست وصورت و لباس ؟

2 : چرا یه آبجکت رو از مکس میارم تو zbrush اون قسمت adaptive skin غیب میشه ؟ حالا چجوری Divide بزنم ؟! از تو Deformation با Smooth خیلی بد میشه کل شی رو گرد میکنه !:-?

آخرین ویرایش:
سلامحمیدرضا

نمیدونم سوال قبلیتو خوب جواب دادم یا نه. فقط راجه به آلفا بگم که مثل براش تو فتوشاپ میمونه. برای ماسک شکلی هم میشه ازش استفاده کرد ... و تکسچر و آلفا و ماسک به هم قابل تبدیلن ...

در مورد اسمارت ترنسپوز ... توی ورژن 4R3 هست و تو ورژنای قبل فکر کنم نباشه. این هم عکسش

ماسک هم که خودت دیدی ... برای انتخاب و تاثیر موضعی و انتخاب خوبه.
باهاش هم میشه لبه های اسکالپ رو کنترل کرد که مثلا برجسته یا فرو رفتگی با فرم خاص داشته باشه.
و هم میشه move , ....
و هم میشه قسمت های پوسته رو به حالت poly groups از هم جدا کرد ...
و هم میشه یه پوسته جدید از نواحی ماسک ساخت ...
و هم میشه توی shadow box باهاش با نقاشی کردن مقطع از سه نما یک حجم ایجاد کرد ...
...
اینا سرنخ هست خودت برو تست کن چیز خوبیه.

در مورد سوال دومت ...
میدونی عزیز، ابزارهای یک نرم افزار محدود هستن. شما با هر سوالی وارد بشی ممکنه به یه قسمت اونا توجه کنی. اما همون ابزارها با روشی دیگه جواب سوالات دیگر شما رو هم میدن.

یه توصیه کوچولو:
اول اینکه سوالات خودتو بگذار کنار و یه دور فروم زیبراش رو کامل بخون ... سوالات بسیاری که دوستان اونها رو جواب و توضیح دادن... این باعث میشه سوالات کشف نشده شما حتی تا حد زیادی پاسخ داده بشه.
حتی تو همین تاپیک نکات خوبی مطرح شده که اگه دقت کنی جواب همین سوالت هم توشون هست:
عرض شد که دیواید توی زیبراش مربوطه به تقسیم کردن مش که تو مکس معادل اسموس هست. اما توی زیبراش، این کلمه به همراه پولیش و ریلکس معانی مشابهی دارن.
پس با دیواید مش رو میبری تو لول بعدی از دیتیل و تقسیمات ریزتر
میونبرش هم کنترل D هست. برای رفت و برگشتن به لول قبلی دیواید هم با شیفت D و D به تنهایی برمیگرده.
قسمت دفورمیشن ابزارهاش همه مربوط به تغییر مکان ورتکس های موجود هست با توابع مختلف ... این تبزارها کمک میکنه که تغییراتی رو به کمک اعداد و ماسک موجود روی حجم انجام بدی که شاید دستی سخت باشه ...

و اما در مورد حذف شدن بعضی از دکمه ها ...
توی همین تاپیک عرض شده ... برای مش های معمولی و برای زی اسفر ها (کره های قرمز) دو نوع روابط وجود داره ...
مثل اینکه برای poly و nurbs یا blob mesh توی مکس روابط و توابع مختلفی وجود داره.
...

یا علی

پیوست ها

• transpose smart.jpg
    transpose smart.jpg
    57.1 کیلوبایت · بازدیدها: 9

h@midreza

Member
سلام آقا سید
بله فرموده بودید بخون , تا نصفه هاش خوندم اتفاقا جلوی خیلی از سوالاتمو گرفت و خیلی مفید بود
فکر کنم واسه کسی که بخواد از صفر شروع کنه همین تاپیک بهترین مرجعه فارسیه :green:
بابت ماسک ممنون , من transpose دارم اما transpose smart رو نه ...
جسارتا سوالم اینه :
: چرا یه آبجکت رو از مکس میارم تو zbrush اون قسمت adaptive skin غیب میشه ؟ حالا چجوری Divide بزنم ؟! از تو Deformation با Smooth خیلی بد میشه کل شی رو گرد میکنه !:-?
فرموده بودید قبلا divide رو میدونستم , ام آبجکت از مکس وارد میکنم کل adaptive skin میپره !
کلید D هم اصلا کارنمیکنه !
فکر کنم باید هرچی میخوام تو مکس mesh smooth و turbo smooth بزنم که دیگه اینجا کاری نمیشه کرد
واسه نرم کردن پلی ها
خوب پرسیدم آیا ؟!
یا علی
:rose:

آخرین ویرایش:
سلام

خب جسارتا خوب نمیپرسی چون همون سوال رو به همون نحو تکرار میکنی. این یعنی که من یه جور دیگه توضیح بدم. نکته اینجاست که هر وقت داستان پیچیده شد میشه با چند تا عکس از مراحل کار توضیح داد. حرفه ایا میخوان از برنامه ایراد بگیرن یا سوال سختی رو مطرح کنن حتی ممکنه یه ویدیو کم حجم ازش بگیرن...

دوست گلم. این کاری که بهت میگم رو مو به مو انجام بده مشکل بر نمیخوری؟

فایل توی مکس رو با فرمت obj روی حالت quad برای پولی ... و بدون روشن کردن تیگ های اپتیمایز خروجی بگیر. فایل بدون اسموس رو
...
اگه توی مکس یووی کنی (unwrap) که بهتره وگرنه میفته برای بعد ... برای تکسچر و مپ گرفتن میگم ...

حالا توی زیبراش فایل رو از قسمت tool ایمپورت کن.
ادیت رو فعال کن
شیفت رو بزن که ببینی دیوایدش در چه وضعی هست.
قسمت geometry از منوی tool رو باز کن و روی دکمه divide کلیک کن ( آداپتیو اسکین رو فراموش کن!)
میبینی که عددش میشه 2 و مش هم تقسیم میشه.
چند بار دیگه هم بزن
عددش تا 5 و 6 دیگه بسه
حالا میتونی اون نوار اسکرول رو بگیری و دیوایدها رو جا به جا کنی.

اگه یه وقت توی مکس فایلت رو دیواید بدی و. همونو خروجی بگیری دیگه زیبراش اونو به صورت دیواید نمیشناسه و مپ رو به اون لول نمیبره و نتیجه اسکالپ بدردت نمیخوره.

نکته خارج از درس!
میتونی مشی رو که از دیواید درست شده توی مکس و اونجا کولاپس شده رو بیاری توی زیبراش و با دکمه reconstrauct sub-div که تو حالت عادی شاید خاموش باشه به لول های سبک تر برگردونی .. اما همونطور که گفتم جور دیگه ای مش رو بر میگردونه ولی برای ناچاری خوبه.

نکته خارج از درس 2!
اداپتیو اسکین برای مش گرفتن از زی اسفر هست نه دیواید مش معمولی. از این قسمت برای ریتوپولوژی و تبدیل زی اسفر به مش استفاده میشه. برای دیواید مش نیست. منور از این قسمت نمایش و ایجاد یه مش تنطباقی با پوسته ای هست که به روشی دیگه ایجاد شده.

یا علی

h@midreza

Member
سلام ممنونم این شد حالا :green:
چشم آقا سید بچه زدن نداره زین پس بهتر میپرسم اگه مشکلی بود
reconstruct subdivide هم کار نمیکنه میگه Unable to ... ولی خوب چه کاریه اصلا اونجا دیواید بزنی بیاری اینجا !
من تو فیلم دیده بودم adaptive skino تغییر میده فکر میکردم فقط اونجا داره divide
محفل مبتدیانه دیگه
ممنونم:rose:

h@midreza

Member
من فکر میکنم اگه از روی عکس سیاه و سفید یه مپ دیسپلیس احتمالی درست کنی بعد تو زیبراش اون رو به عنوان تکسچر بدی به دیسپلیسمنت مپ که برات تبدیل به حجم کنه و بندازی روی یه حجم کروی های پولی تا حد بسیار زیادی نزدیک میشی.
سلام
چطور میشه این کارو کرد ؟
تصویر سیاه سفیدش هست , اما قسمت بولد شده رو نمیدونم از کجاست !
تو تکسچر هم کمی گشتم نیافتم , اصلا دیسپلیسمنت مپ چیه وازکجاس؟
صفحات قبل روخوندم چیزی عایدم نشد
:rose:ممنون

سلامحمیدرضا جان
ببخشید برادر که دیر اومدم. گرفتاری زیاده ...

در مورد اون مساله ساختن حجم از روی مپ دیسپلیس به روش مستقیم توی خود زیبراش ...

خب اولش یه توضیح ...
مپ دیسپلیس یعنی
یه عکس که اطلاعات ارتفاع نقاط مختلف حجم بر حسب ارتفاع و عمق به طیفی از سفید تا سیاه تبدیل میشه.
بعد توی برنامه ای مثل مکس یا مایا. مش توی دیواید پایین رو وارد میکنن. بعد دیواید یا توربو اسوس میزنن و با این مپ جزئیات حجم تو رندر ساخته میشه.

خب توی زیبراش که قوی ترین برنامه برای این کاره ما میتونیم مپی رو که گرفتیم رو بندازیم روی حجم بیس lowpoly که ببینیم چطور مپی گرفته و آیا خوبه یا نه ...
این قسمت به ما کمک میکنه که یه مپ آماده رو به حجم بدیم و در واقع حجاری رو از اول شروع نکنیم... یه میونبر و یه زیرکاری خوب که ما رو جلو میندازه و شاید تا نزدیک اصل، کار رو در بیاره ...

این رو نگاه کن - مال اونوقتاس ...:

خب توضیحش:
مپ دیسپلیس رو از یه قسمت به همین نام توی منوی tool میتونی پیدا کنی.
توی عکس بالایی مشخصه
...
توی این روش باید اول یه یوی داشته باشی.
کره ای که منظور شماست تو حالت عادی یه آنرپ داره ولی نمیدونم ... تو همون تاپیک برات توضیح میدم انشاءا...
این یوی داشتن یعنی تصویر ما هر نقطش با یه جایی از کره ربط داره.
یه ربط منطقی و تصویری
حالا شما از پنجره خالی همین دیسپلیس ، عکس مپ دیسپلیس رو که سیاه و سفید هست لود میکنی... اگه عکس سیاه و سفید عادی هم داشته باشی از ماه فکر کنم خیلی شبیه دیسپلیس عمل کنه. چون اون سیاهی ها بر اثر برخورد اجرام آسمانی ایجاد شدن و تو رفتگی دارن ...
حالا دو تا گزینه disp on و mode رو روشن میکنی
حالا آمادگی داره که بهش ارتفاع بدی.
تو حالت عادی عددش صفر هست که میبینی.
به آرومی دستگیرشو ببر سمت راست.
به نظرت به جاهای خوبی که رسید اونوقت دکمه apply disp map رو بزن
همین تغییرات به حجم داده میشه...
البته اگه دیدی خراب شد یعنی دیتیل حجم کمه و چند تا دیواید باید بزنی.
خب این مش رو که ببری تو مکس دیگه اون تکسچر شاید دقیقا روش نشینه اما بازم مفیده.
از خود زیبراش تو قسمت tool ، میتونی با ماسک cavity , ao دو تا مپ خوب بگیری (با قسمت تکسچر: نیو فرام ماسک)
از خود مکس هم میتونی از منوی رندرینگ با گزینه render surface map کویتی عالی بگیری که به کمک یه متریا خوب و نورپردازی خیلی نتیجه خوبی بهت میده و نگرانی از کیفیت و مشکل چرخش دوربین رو تا حد زیادی برطرف میکنه به نظرم . البته من تستهای محدودی زدم و اونهم قدیما ولی به نظرم روش کاملیه.

یه روش دیگه هم به نظر من هست که شاید مناسب احوال جناب باشه.
اگه دقت کنی میشه شبیه همین بافت ماه رو با تکثیر و کمی دستکاری همون چاله ها ساخت!
کافیه شما با براش های زیبراش کمی کار کنی.
این روش رو هم امتحان کن جالبه
برو و براش استاندارد رو انتخاب کن!
بعد از پنجره زیر براش ها حالتش رو بذار روی Dragrect ... همون ک شبیه مستطیله.
از پنجره پایین ترش حال آلفایی رو که میخوای به عنوان براش استفاده کنی انتخاب کن. اینجا باید ما یه چاله رو انتخاب کنیم. .. یکی از همون چاله ها که روی ماه هست ... دورش هم feader و نرم شده باشه مثل بقیه.
حالا یه کره بردار و پلی مش کن و چند تا دیواید بزن
بهتره قبلش با پنجره یووی منوی tool یه سایز هم بهش بدی چون با یوویش شاید کار داشته باشی و بهتره قبل از تقسیم تکلیف یووی معلوم بشه.

...
خب یه آلفایی انتخاب میکنیم مثلا ستاره یا گل رو برای تست انتخاب کن.
با کشیدن درگ مانند اون شکل روی کره برجسته میشه.
میتونی با تکثیر اون در سایز های مختلف و جاهای مختلف یه حس طبیعی بهش بدی. سعی کن دیتیل ها یی شبیه همون عکس واقعی ماه دربیاری.
اگه چند تا آلفای چاله بسازی کارت تمیزتر و طبیعی تر میشه.
...
فقط برای اینکه بتونی عمق بیشتری بدی میتونی یه کلکی بزنی.
قسمت layer از منوی tool مخصوص مورف هست.
بعد از دیواید و قبل از کشیدن براش برو و + اون جا رو بزن تا مورفت ذخیره بشه.
بعد از پر کردن سطح ماه برو و عدد پایینی رو زیاد کن. مورف میتونه تا بیشتر از 1 بره و نتیجشو تقویت میکنه و ارنفاع بیشتری حاصل میشه.
بعد bake بزن تا نتیجه روی مش اعمال بشه ... بقیش هم مثل روش قبله ...
حال برم اون سوالتو جواب بدم!

یا علی

h@midreza

Member
بسم الله
سلام , ممنونم از وقتی که میذارید برای جواب به سوالات بنده .:rose:
در مورد روش دوم , روش جالبیه شاید با زحمت زیاد خروجی جالبی هم بده

اما فکر میکنم بازم کافی نیست . بهترین روش همون crazyBump باید باشه

یا چیزهای مشابهش مثل

یه پلاگینی چیزی تو فتوشاپ که ازتون میخوام اگه ممکنه و آشنایی دارید معرفی کنید .:rose:

لاقلش این بود که یه چیزی یاد گرفتیم , ممنونم. عکسشو میذارم .

درمورد روش اول 2 تا سوال : چرا واسه بنده دیسپلیسمنت مپ نیست و مفقوده ؟!
عکس دوم .

وقتی دیدم نیست همون آدمَ رو لود کردم اومد , اما برای روشن کردن Disp on اون پیغام رو میده ! (عکس سوم)

چه باید کرد ؟

خیلی تشکر استاد .

پیوست ها

• w.jpg
    w.jpg
    27.1 کیلوبایت · بازدیدها: 5
  • 1.jpg
    1.jpg
    248.3 کیلوبایت · بازدیدها: 4
  • 11.jpg
    11.jpg
    231 کیلوبایت · بازدیدها: 4
سلام

عکس آبی رو به دو علت میشه بهتر کرد. اولا آلفا رو اینورت کن که جای سیاه و سفیدش عوض بشه.
دوم اینکه با دیواید بیشتر میتونی دیتیل بیشتر بگیر

عکس وسط:
کره یکی از حالات دینامیک زیبراش هست ... شاید مثل کره توی مکس ... همونطور که توی مکس باید ادیت پولی بشه، اینجا هم باید دکمه make polymesh رو بزنی که بالای همون منوی tool کنار دکمه clone هست ...
با این کار شما یه مش قابل دستکاری داری که گزینه های مربوط به اون روشن میشه.

یه داخل پرانتز:
چون جواب خاصی رو میخوای باید همه مطالب قبلی رو بخونی نه اینکه گزینشی کار کنی ... کارهای پروژه ای جواب خاصی دارن اما با فهمیدن همه جوانب میشه راه رو پیدا کرد ... برای حل مساله باید همه فرمولها رو بدونی و الا الکی همشون معماهای جدیدی میشن.

عکس سوم همون آدمه:
خب نوشته اول یووی رو نسبت بده ...
خب یا آنرپ شده و یا نشده. توی قسمت texture از منوی tool و قسمت uv master از منوی zplugins میشه تست کرد که یووی شده یا نه؟
توی اولی اون دکمه های زیری رو بزن باید بهت مپ بده.
توی یووی مستر هم با زدن گزینه فلتن باید یووی رو بیاره که ببینی بعد دوباره برش گردونی.

بعد از این مرحله میری و از قسمت uv منوی tool سایزی رو انتخاب میکنی مثلا شما بذار رو 4096 ...
حالا که یووی آماده شد میتونی بری تو همین کار ...

و اما در مورد نرمال سازی ...
خب یه پلاگین معروف pixplant هست. که تو خود فتوشاپه

پلاگین های xnormal برای فتوشاپ هست که با خود برنامه نصب میشه اما میشه جدا هم برای فتوشاپ استفاده کرد

یه پلاگین اسکریپتی هم هست به نام ndo
از شرکت quixel

پلاگین انویدیا هم که خودت دیدی و آخرین ورژنش برای پارساله

برنامه های دیگری هم هستن که خیلی زیادن

shader map pro

njob

برنامه جدید mindtex

با برنامه های تکسچر جنریت و با تنظیمات خاص هم میشه

filter forge

map zone

genetica

...

ولی خودمونیم.
مشکل اصلی از مپ و یووی هست. همه این برنامه ها جواب مشابهی میدن.
ساده ترینش همون pixplant باید باشه

حتی بگردی براش اکشن خود فتوشاپ هم هست ...

موفق باشی

یا علی

پیوست ها

• MindTex v1.0.rar
    2.5 مگایابت · بازدیدها: 12
  • njob_v1_0_0.zip
    1.8 مگایابت · بازدیدها: 12
  • xN plugins for photoshop 32bit.rar
    759.9 کیلوبایت · بازدیدها: 8
  • xN photoshop plugins 64.rar
    184.9 کیلوبایت · بازدیدها: 9

Gryphon

Member
سلام ، دو تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین.
1. توی زبراش تنظیمی برای transp - opacity وجود داره؟
2. چطور میشه به هر آبجکتی که تو subtools هست متریال جداگانه داد؟

سلام

من توی تبلیغات زیبراش 4 دیدم که توی رندرش ماسک و ترنسپرنسی رو هم داشت. خودم هنوز سرچ نکردم ببینم چطوریه.
تو ورژن قبلی میشد یه سری از مش ها با ترنسپرنسی ثابت باشن و تو این ورژن ظاهرا میشه نوعش انتخابی و با آلفا باشه.
این مربوط میشه به متریال و bpr که یه واسط رندر برای زیبراش هست ...

BPR (Best Preview Render)
This is a 3D render system that will create realism with multiple rendering
passes. This render system will allow you to render models with real 3D
Shadows, Ambient Occlusion, Multiple SubTool Transparency, 3D Fibers and a
SSS pass. Learn about the various settings​

در مورد متریال جداگانه من روش دقیقش رو نمیدونم.
ولی اگر شما اون آیکن براش رو جلوی هر ساب تولی که میخواین روشن کنین.
و حالت براش رو بذارین روی MRGB یا M و zadd و zsub رو خاموش کنین اونوقت میتونین با پلی پینت و رنگ زدن معمولی حتی بخشی از یه ساب تول رو به رنگ و متریال جداگانه در بیارین که تو رندر هم همونجوری رندر میشه.

این پیوست ها رو ببین. از کتاب Introducing ZBrush 4
صفحاتی رو جدا کردم که جالبه.

ببخشید من بیش از این نمیدونستم. اساتید هم که خدا نگرشون داره. موفق باشی ... دقیقشو شما حوصله کردی بعدا به ما هم بگو.

یا علی

پیوست ها

• transparent.jpg
    transparent.jpg
    159.8 کیلوبایت · بازدیدها: 10
  • Introducing ZBrush 4 - transparent.pdf
    377.9 کیلوبایت · بازدیدها: 44

h@midreza

Member
سلام
دوباره سوال ::rose:
اول اینکه این پلاگین نرمال ایکس چطور کار میکنه ؟ یعنی چطوری ازش استفاده کنم ؟

دوم این که : با زیبراش کار میکردم نصفه کار فایل رو save as کردم و خارج شدم دوباره که باز میکنم هیچی توصحنه نیست ؟!
دوباره هم همون جوری میشه , انگار هیچی نبوده ! صفحه ی new رو save کردم !:shock:
کجارفتند کارام ، آیا ؟ کلید میانبری راهی گزینه ای چیزی نیست برگرده ؟

سوم : اکثر اوقات Ctrl + N تو صحنم کار نمیکنه ! گاهی اوقات فقط درسته ، کِی ها اینجوری میشه ؟
خیلی خیلی ممنونم :rose:

آخرین ویرایش:
سلام برادر
ببخشید سرم خیلی شلوغ بود. کارهای نیمه کاره زیاد داشتم. نرسیدم عرض ارادت کنم.

پلاگین ایکس نرمال خیلی ساده هست.
برای نصب که خودت میدونی زیر شاخه پلاگینز فتوشاپ نصب میکنی
و اضافه میشه به فیلترهات.
چند نوع تبدیل داره که یکیش height to normall یا چیزی شبیه اینه.
اسم دیگه دیسپلیس مپ همین height map هست. یکی به معنی ناهمواری و یکی هم به معنی عمق و ارتفاع تقریبا ...
خلاصه برای ساختن نرمال میشه عکس سیاه و سفید رو بهش داد ... یا خودش و یا اینورتش کار میکنه ... گزینه هاش هم خیلی مهم نیست برای کار شما. انواع و اقسام حالات نرمال هست که فرق های زیادی با هم نداره. کاملا تستی هست.
این پلاگین مخصوص تبدیل مپ های سه بعدی هست. اما شما میخوای عکس دو بعدی رو باهاش تبدیل کنی.
به همین خاطر کیفیت نهایی حتما به خوبی اصل و حجم نمیشه.

نتیجه این فیلتر و بقیه فیلترها و ابزارهایی که معرفی کردم همیشه یه مپ میشه که یا آبی بنفش هست به صورت یکدست یا رنگهای طیفی داره که اولی نرمال تانژانت و دومی رو world میگن ... طریقه استفاده هم با همون نرمال بامپ مکس هست که عرض شد قبلا.

...
موفق باشی
یا علی

h@midreza

Member
بسم الله
سلام و عرض ادب خدمت بزرگوارانِ امدادگر ! غیراز من کسی سوال نمیپرسه مثل اینکه ! :rose::rose:
خیلی ممنونم که جواب میدید
آقا چندتاسوال :
1. براشی هست که یک برآمدگی رو عینا ببره داخل ؟ inflat این کارو نمیکنه ...

برای قسمت گوشش میخوام هولهولکی زدم از این بهتر میشد کار کنم اما حالا میخوام پاک شه دوباره کار کنم ؛ آیا میشه ؟

2.اون قسمت های گودی چشم , وسطش رو میشه همین جا مثل مکس , پلیگان ها رو انتخاب کرد و delete زد ؟ یا باید ببرم داخل مکس ؟

3. اگه آموزش خوبی برای انداختن پوست رو مدل دارید عنایت کنید معرفی کنید ؛ یکی دیجیت توتریال زده (اینجا) اما هنوز واسه

دانلود نیومده . با مکس و hair farm . البته اون برای مو هستش اما خوب پوست هم اگه سراغ دارید بگید , این کاراکتر حرفه ای ها رو که قطعا با spotlight کارنمیکنن ... ممنونم:rose:

4.تو اون عکس چینیه اون چروک های زیرچشمشو باچی میزنن ؟

خطوط گونه و پیشانیشو چی ؟ من اگه باشم احتمالا با dam-standard کلید alt پایین نگه میدارم !:-?

سپاسگذارم
:rose:

پیوست ها

• model.jpg
    model.jpg
    265.4 کیلوبایت · بازدیدها: 11
  • cgportraits10.jpg
    cgportraits10.jpg
    96.6 کیلوبایت · بازدیدها: 12
آخرین ویرایش:
سلام
بهتره برای براش ها از براش های اصلی تر و با سعی بیشتر استفاده کنی.
برای جا به جایی سه نوع move داریم. به کمک ماسک میتونی به موو کردن همه چیز رو بسازی.

برای حجم سازی یا حجم کندن هم با clay build up , satndard کافیه ...فقط باید گاهی بری نزدیک و گاهی براش رو بزرگ و کوچیک کنی و گاهی از ماسک استفاده کنی.
هولهولکی نزن چون نمیتونی درست قضاوت کنی. من هم مطمئن میشم که سعیت رو نکردی.

برای پاک کردن کافیه به کم براش تو حالت ALT و با کمک شیفت همون موضع رو نرم کنی و مثل همیشه با کمک براش های move تغییرات کلی رو انجام بدی...

من با sculptris همیشه مدلم رو میسازم.
90 درصد کار رو با همون move انجام میدم. وقتی فرم اصلی درست شد با براش draw که شبیه standard و clay هست دیتیل میدم .... مرحله نهاییشو میبرم تو زیبراش و اونجا هم move و هم دیتیل صحیح تر میندازم.

برای جایی که فکر میکنی ممکنه خوب در نیاد، برو منوی layer و یه لایه مورف جدید ایجاد کن ... اگه لازم شد میتونی کمش کنی یا خاموشش کنی.

میتونی هم یه جایی که لازمه رو انتخاب کنی و ماسک کنی و با ابزارهای بالای قسمت deformation اونو نرم و پولیش و ریلکس کنی...

2

برای انتخاب و حذف هم میتونی از goz max استفاده کنی ( جامپ کنی مدلتو تو مکس و تغییر بدی و بیاری)
هم میتونی بری تو دیواید پایه و تو حالت شیفت اف اون تکه رو هاید کنی بعد delete hidden بزنی
باید حتما قبل از دیتیل دهی این کار و بکنی... اول مدلو باید بسازی بعد ...
توی ریتوپولوژی هم میشه اینکارا رو کرد البته ... بعدا که اگه میخوای مش جدید بگیری ...

3

بهترین روش که من دیدم همین اسپات لایت هست ... توی mudbox و تری دی کوت هم روشهای مشابه همینه.
از براش هم که آلفای مناسبی داره استفاده میکنن ...
باید دیتیل مناسب بدی و روی مپ ها کار کنی با دقت و ظرافت ... چیزی که تو آموزشهای اسپات لایت و همه آموزشهای تکسچرینگ هست همین نکته سنجی و کار مرحله به مرحله و هنر تکسچر آرتیست هست... برای تکمیل این ها با فتوشاپ هم میشه روی مپ کارهای خوبی کرد ... ولی این روش یه چیز کامله که باید بهش اعتماد کنی.

4

من کاراکتر رئال و به این سبک کار نکردم و بلد نیستم. اما میدونم همه چیز با همین براش های ساده هست. کافیه شما بدونی که اون چه حجمیه. باید جادوگری رو بذاری کنار و اون حجم خاص و چروک رو بشناسی و با همین براش ها و ماسک سعی کنی بسازیش.
اگه دقت کنی میشه اون رو ساده و ساده تر کرد. خیلی از براش ها کارشون حالت دار کردن براش های دیگه هست. سخت ترین احجام رو میشه آنالیز کرد و کم کم بهش نزدیک شد. هر لایه از دیتیل که تکمیل بشه میشه رفت به مرحله ظریف بعدی...
من اگه بودم بیشتر تلاش میکردم تا منتظر آدمهای کم تجربه بمونم!

برو از اساتیدی که توی گالری کارهای خوبی دارن بپرس که چطور میشه ... البته دقیق و خلاصه بپرس چون همه مثل من وراج نیستن.

یا حیدر

h@midreza

Member
اختیار دارید آقا سید .
نفرمایید ؛ ممنون که مفصل جواب میدید ...
اما تو شیفت و اف با حداقل subdivide نتونستم بفهمم چطور میشه یه قسمتی رو hide کرد ؟ دکمه ای چیزی داره ؟! نفهمیدم
و بعد اینکه draw تو براش های من نیست ؟ منظورتون تو sculptris هستش ؟ که هیچ
از آدم باتجربه ها فعلا نمیشه پرسید ! یه جوابی میدن که برای فهمیدن جوابشون یه فروم باید سوال پرسید ...
ممنونم به هرحال
منتظر آدم بی تجربه ها موندم که لاقل تونستم همون رو درست کنم , روزای اول که از زیبراش فرار میکردم
اونم کار اولمه ؛ ایشالله درست میشه ...:rose:
یا امام هادی (ع)

mohsen_blid

Active Member
سلام خدمت دوستان یه سوال دارم
من یه خورده یه دایره را فرم دادم و از نیم رخ قشنگ شد اما اون طرف نیمدایره خراب هست چه راهی وجود داره که این سمت طراحی شده را شبیه سازی کنیم اون طرف نمیدایره که بهم ریخته
مثل ابزار جئومتری در مایا که نصف صورت رو میسازن و با استفاده از این گزینه نصف دیگر رو شبیه سازی می کنن
ممنون میشم که راهنماییم کنید چطور اون طرف نیمدایره که بهم ریخته رو به شکل این طرف در بیارم

h@midreza

Member
سلام
جسارته در محضر دوستان من جواب بدم
عرض شود قبل اینکه طراحی کنید میتونید برید از منوی بالا Transform و گزینه ی Active Symmetry رو فعال کنید
که میبینید >x< و >m< روشنه
حالا با براش ها هر تغییری رو دایره بدید , طرف دیگرش هم مثل همون میشه
فقط make polygon فراموش نشه احیانا
اصلا زیبراش یعنی این گزینه , اگه نبود واویلا بود .
یا امام هادی ع

جدیدترین ارسال ها

بالا