كتاب درباره ي اصول زيبايي شناختي تدوين ؟

google_mz

Well-Known Member
آيا كتاب و يا مقاله و مطلبي ( ترجيحاً در وب) سراغ داريد براي يادگيري اصول هنري و زيبايي شناختي تدوين ؟
سلام
در وب سراغ ندارم. ولی یه کتاب خیلی خوب میشناسم:
کتاب زیبایی شناسی، تاریخ و نظریه های تدوین فیلم - تالیف دکتر احمد ضابطی جهرمی - انتشارات دانشکده صدا و سیما

سلام
کتاب زیبایی شناسی، تاریخ و نظریه های تدوین فیلم - تالیف دکتر احمد ضابطی جهرمی - انتشارات دانشکده صدا و سیما

ممنون

ضمنا در مشهد چگونه مي شود اين كتاب را تهيه كرد؟ كدام كتابفروشي دارد؟

:green:

ببخشید ولی این کتابی که شما گفتین بدرد لای جرز میخوره ...

تنها کتاب عالی در مورد تدوین این کتابه .. حالا زیبا شناسی یا هرچی دیگه...

http://www.adinebook.com/gp/product/9643761517
چرا؟

نظرتون راجع به اين يكي چيه؟

تدوین فیلم و ویدئو
پدیدآورنده: راجر کریتندن، روبرت صافاریان (مترجم)
ناشر: نشر مرکز

SevenART

Member

علتش معلومه : نویسنده ایرانی .. من نمی گم نویسنده ایرانی کارش درست نی .. من اینو می دونم فیلم هنر غربی است ... پس غربیا بهتر درکش می کنن ... حالا اگه در مورد موسیقی بگین من کتابهای خارجی را قبول ندارم ... و کتابهای ایرانی را می پسندم ...

این کتابی که شما معرفی کردین خوب است ولی مربوط میشه به مونتاژ فیلم .. نه تدوین ...

فرق تدوین و مونتاز اینه که مونتاژ یعنی کنار هم چسبوندن فیلم ( اون هم نگاتیو) ولی تدوین فرایندی که از کار نویسنده آغاز میشه کارگردان اونو کاملتر می کنه و تدوینگر اونو به انتها می رسونه ...

google_mz

Well-Known Member
:green:

ببخشید ولی این کتابی که شما گفتین بدرد لای جرز میخوره ...

تنها کتاب عالی در مورد تدوین این کتابه .. حالا زیبا شناسی یا هرچی دیگه...

http://www.adinebook.com/gp/product/9643761517

شما خودتون این کتاب رو خوندید؟

کتابی که من معرفی کردم رو خوندید؟

علتش معلومه : نویسنده ایرانی .. من نمی گم نویسنده ایرانی کارش درست نی .. من اینو می دونم فیلم هنر غربی است ... پس غربیا بهتر درکش می کنن ... حالا اگه در مورد موسیقی بگین من کتابهای خارجی را قبول ندارم ... و کتابهای ایرانی را می پسندم ...

به غیر از ایرانی یا خارجی بودن نویسنده چه مسایل دیگه ای رو لحاظ کردی؟

SevenART

Member
شما خودتون این کتاب رو خوندید؟

کتابی که من معرفی کردم رو خوندید؟

به غیر از ایرانی یا خارجی بودن نویسنده چه مسایل دیگه ای رو لحاظ کردی؟

بله کتاب را خوندم خودم ... اطلاعاتم هم خیلی بالا رفته ..... اصلا تو اون کتاب اسمی از برادران لومیر یا پودوفکین یا آنزنشتاین برده ؟

به غیر از اون نکته جالب : انتشارات دانشکده صدا و سیما :lol: ... آخه صدا سیما چی از تدوین سرش میشه ؟

چی از سینما حالیش میشه :lol:

علتش معلومه : نویسنده ایرانی
نويسنده اش كه ايراني نيست:
پدیدآورنده: کارل رایتس، گوین میلار - وارزیک درساهاکیان (مترجم)

بله کتاب را خوندم خودم ... اطلاعاتم هم خیلی بالا رفته ..... اصلا تو اون کتاب اسمی از برادران لومیر یا پودوفکین یا آنزنشتاین برده ؟

به غیر از اون نکته جالب : انتشارات دانشکده صدا و سیما :lol: ... آخه صدا سیما چی از تدوین سرش میشه ؟

چی از سینما حالیش میشه :lol:
خب همون كتابي كه خودتون معرفي كرديد هم كه ناشرش سروش است! (حتما مي دونيد كه سروش ناشر صدا و سيماست)

SevenART

Member
نويسنده اش كه ايراني نيست:
پدیدآورنده: کارل رایتس، گوین میلار - وارزیک درساهاکیان (مترجم)

خب همون كتابي كه خودتون معرفي كرديد هم كه ناشرش سروش است! (حتما مي دونيد كه سروش ناشر صدا و سيماست)

اولا من اون کتابی که دوستمون گفته بود را گفتم که نویسندش ایرانیه ... بخون یه بار دیگه ...

بعد انتشارات سروش با دانشکده صدا و سیما فرق داره .. سروش بیشتر کتابها را انتشار می کنه ..

ولی دانشکده اون کتابهایی که خودشون می خونن را انتشار می کنه برای دانشجواش ...

batlagh

Member
سلام

این کتابی که شما معرفی کردین خوب است ولی مربوط میشه به مونتاژ فیلم .. نه تدوین ...

فرق تدوین و مونتاز اینه که مونتاژ یعنی کنار هم چسبوندن فیلم ( اون هم نگاتیو) ولی تدوین فرایندی که از کار نویسنده آغاز میشه کارگردان اونو کاملتر می کنه و تدوینگر اونو به انتها می رسونه ...

می بخشید جناب سون آرت! اصلا بحثتون منطقی نیست!
اینکه تدوین و مونتاژ و ادیت سه ترجمه از یه واژه به زبان فارسی و فرانسه و انگلیسی هست! و اصلا نمیشه گفت این نگاتیو هست و اون فلان!

بعدش دانشکده صدا و سیما معمولا کتاب های خیلی خوب و مرجعی در زمینه سینما و تلویزیون دارد! نمی دونم! روی چه حسابی میگید!
اتفاقا نظر من این هست اگر کتابی خوب و قوی باشه نویسنده اش از همون کشوری باشه که دارم توش زندگی می کنم بهتر هم هست! چون بومی شده هست! نه صرف ترجمه چیز هایی که اصلا بعضا توی ایران وجود ندارد (دیدم کتاب های هنر توی این زمینه که صرفا به درد هالیوود می خوره!)

بنده این کتاب رو که دوستمون معرفی کردن نخوندم! اما همین جوری با چند تا استدلال بی منطق اصلا منصرف نمی شوم از اینکه این کتاب رو نخونم بلکه مشتاق تر هم شدم! صرفا هر کتابی اگر دست خوانده بشود حتما چیز هایی برای یاد گرفتن ازش وجود داره!

البته بنده هر چی سرچ کردم این کتاب رو از این نویسنده درباره تدوین پیدا کردم :
http://www.adinebook.com/gp/product/9648857634/ref=sr_1_1000_3/771-5133474-5609314

موفق باشید.

Iverson

Active Member
استاد ظابطی جهرمی رو اونایی که میشناسند میشناسند اونایی هم که نمیشناسند خب نمیشناسند
ایشون پدر تدوین ایران هستند، تالیفات زیادی داشتند خصوصان در زمینه تدوین مستند، صدها جایزه بین المللی بزرگ دریافت کردند
الان هم متاسفانه یا خوشبختانه فقط برای مقطع فوق لیسانس دانشگاه هنر تدریس میکنند

mehdicinema

New Member
دوست عزیز کتاب دکتر ضابطی جهرمی کتاب کاملی درباره تاریخچه و سبک ها و زیبایی شناسی تدوینه . با احترام به نظر دوستمون که معتقدن ایشون پدر تدوین ایرانه . من به عنوان یک تدوین گر که هم در سینما کار کردم و هم در تلویزیون ، پدری برای تدوین نمی شناسم . البته اساتیدبزرگی مثل استاد عباس گنجوی ، مرحوم روح ا... امامی ، مرحوم مهدی رجائیان ، مرحوم ایرج گل افشان نقش خیلی مهمی در پیشرفت تدوین در ایران داشتند . در ضمن کتاب های زیادی راجع به تدوین وجود داره . از فن تدوین فیلم کارل رایتس و گوین میلر ، شکل فیلم آیزنشتاین ، فن سینما پودفکین ، تدوین فیلم و ویدئو راجر کریتندن و ... و بخشهایی از هنر سینما دیوید بوردول و کریستین تامسون و .... .بسته به دانسته های قبلی و علاقه می تونید از هر کدوم از این کتاب ها استفاده کافی رو ببرید .

آخرین ویرایش:

Iverson

Active Member
استاد ضابطی جهرمی 26 کتاب تالیف و ترجمه کردند ایشون حدود 40 سال در حال تحقیق و تدریس هستند...تنها یک کتاب تالیف نکردند
کتاب در یک چشم بهم زدن نوشته والتر مارچ و ترجمه بهرام دهقانی هم اضافه میکنم و اگر انگیزه دارید چندین مقاله از ژیگا ورتوف، ژان روش و الکساندر دوژنکو در حوزه تدوین به زبان انگلیسی دارم
و میتوانید کتاب ترجمه نشده آقای راجر کریتندن به نام Fine Cuts The Art of European Film Editing هم مطالعه کنید البته به زبان انگلیسی

سلام دوستان

میشه چندتا کتاب درست و حسابی در موردتئوری و تکنیک های تدوین معرفی کنید؟

و بگید کلا" یه تدوینگر برای اینکه موفق و اصولی جلو بره باید چه کتاب های دیگه ای و رو بخونه؟

ممنون:rose:

جدیدترین ارسال ها

بالا