سوال در مورد بهترین روش پشتیبان گیری از داده های سایت

hamids68

Member
سلام

اون طوری که من متوجه شدم.. .روش هاستها در پشتیبان گیری از داده های کاربرانشون فرق میکنه.و همینطور متوجه شدم که بهترین روش پشتیبان گیری از داده های سایتها اینه که, بطور روزانه از داده ها پشتیبان گرفته بشه و اون فایل در سرور دیگری قرار بگیره.. نه در همان سرور و package مربوطه.. چون مثل اینکه ممکنه چند تا سرور در یک package باشن.. و اگر اون package دچار هرگونه مشکلی بشه.. تمام سرور های مربوطه هم دچار مشکل میشن... منجمله فایل پشتیبانی که در همان package قرار داده میشه.. پس اگر بخواهیم پشتیبان گیری اصولی انجام بدیم... باید در سرور مستقل و بدون هیچ گونه ارتباط با سرور اولی انجام بشه. تا اینجا درست, اما من شخصا دچار مشکلاتی هستم. هاست مربوطه.. در سرویس هاشون ادعا میکنه daily secure back up.. دارن.. که نهایتا با کلی کلنجار رفتن.. فهمیدم که بله روزانه انجام میشه. اما نه در سرور مستقل .. بلکه در همان package... و این از نظر من.. هیچ ارزشی نداره. اما سوال

1- ممکنه بگید که خودم روزانه و یا حداقل هفتگی . دیتا ها رو داون لود کنم و یک جا ذخیره کنم.. هفته ای یک بارش مسئله ای نیست.. ولی مشکل اینجاست..که همین الان نزدیک 150 مگ اطلاعات هست.. و اینکار زمان زیادی میبره.. و تازه اینکه همین اطلاعات ظرف چند ماه آینده چند برابر میشه... آیا به نظر شما میشه اون همه حجم رو داون لود کرد؟

2- مثل اینکه یکی از خدمات شرکت های اینترنتی.. پشتیبان گیری از یک سرور به سرور دیگر.. در زمان های دلخواه هست..
و مثل اینکه اتوماتیک انجام میشه و گزارش میده و نیازی به دخالت صاحب سایت و داون لود و اون حرفا نیست.. آیا کسی در این زمینه اطلاعاتی داره؟

3- با توجه به اینکه حجم دیتا ها داره بالا میره و همان طور که گفتم حالت تصاعدی خواهد داشت.. به نظر شما بهترین سوپاپ اطمینان برای پشتیبان گیری داده هام چی هست؟ ممنون از راهنمائی

d@nial

Well-Known Member
خوب شما میتونی یه فضا رو یه سرور دیگه بگیرید ( به شرطی که هر دو فضا دارای Cpanel باشن) و هر وقت خواستین به سرور 1 بگین که یه بک اپ بگیره و بفرسته رو سرور 2

hamids68

Member
گرفتن فضای دوم روی سرور دوم کار سختی نیست و تا اونجائیکه من میدونم اکثر هاستها به کاربراشون cpanel
میدن. اما برای فرستادن دیتا ها از سرور 1 به 2 .. آیا سرور 1 امکانات خاصی باید داشته باشه؟ یا اینکه همه سرور ها میتونن
اون کار رو انجام بدن؟ آیا remote backup همین هست؟ آیا shell acess به ان مسئه ارتباطی داره؟ اگر این طور هسن.....هاست من در توضیح سرویس هاشون برای shell نوشته..by request.. اما وقتی ازشون میپرسم.. میگه چنین سرویسی رو ندارن.. اگه توضیح بیشتری بدید ممنون میشم.. فکر کنم کم کم داره مشکلم حل میشه...

منظور از بانک .. من نمیدونم چی هست.. ولی تالار هست و مقاله و عکس های خبری...

mehrdad1355

New Member
منظور از قسمت بک اپ هست تو سی پنل که به صورت ریموت پسیو میفرستی و احتیاجی به شل هم نداره

hamids68

Member
پس تا اونجائیکه من فهمیدم.. مشکل انتقال دیتا وجود نداره... و هرچه قدر که حجم زیاد باشه... خود سیستم به آدرس و فضای دوم میفرسته.. با برنامه ریزی دلخواه ما.. روزانه.. هفتگی. و نیازی نیست که یک نفر وقت بزاره برای انتقال دیتا.. اگر اشتباه نکرده باشم؟

اما فکر کنم مهمترین مسئله.. تهیه فضای دوم هست. من وقتی از هاستم فضا گرفتم فکر میکردم که پشتیبان ها رو در جای دیگه میزاره.. اما ظاهرا اصل دیتا و پشتیبان اون روی یک هارد هست.. و وقتی به هاست میگم.. میگه برای ما مقدور نیست که برای بک آپ از هارد دوم استفاده کنیم. و این بک آپ گیری به نظر من هیچ ارزشی نداره و شاید اگه من این مسئله رو دقیق میدونستم ازشون نمیخریدم..

اگه بخوام از فضای دیگری.. مثلا سرور ایرانی استفاده کنم..پول زیادی باید بابت اجاره فضا بدم...مثلا به البرز که زنگ میزنم..
که ظاهرا سرور هاشون ایرانی هست ... میگه بابت هر مگ فضا 1000 میگیره..که باید قائدتا الان 200 هزار تومن پول بدم. سوال اینجاست که اگر زمانی حجم دیتا های ما به 5 گیگ رسید که ممکنه ظرف چند سال آینده برسه.. سایت ما باید سالیانه 5 میلیون تومن بابت اجاره فضای دوم بده؟

ا گر دوستان راه کار خوبی میشناسن.. ممنون میشم

mehrdad1355

New Member
hamids68 گفت:
پس تا اونجائیکه من فهمیدم.. مشکل انتقال دیتا وجود نداره... و هرچه قدر که حجم زیاد باشه... خود سیستم به آدرس و فضای دوم میفرسته.. با برنامه ریزی دلخواه ما.. روزانه.. هفتگی. و نیازی نیست که یک نفر وقت بزاره برای انتقال دیتا.. اگر اشتباه نکرده باشم؟

اما فکر کنم مهمترین مسئله.. تهیه فضای دوم هست. من وقتی از هاستم فضا گرفتم فکر میکردم که پشتیبان ها رو در جای دیگه میزاره.. اما ظاهرا اصل دیتا و پشتیبان اون روی یک هارد هست.. و وقتی به هاست میگم.. میگه برای ما مقدور نیست که برای بک آپ از هارد دوم استفاده کنیم. و این بک آپ گیری به نظر من هیچ ارزشی نداره و شاید اگه من این مسئله رو دقیق میدونستم ازشون نمیخریدم..

اگه بخوام از فضای دیگری.. مثلا سرور ایرانی استفاده کنم..پول زیادی باید بابت اجاره فضا بدم...مثلا به البرز که زنگ میزنم..
که ظاهرا سرور هاشون ایرانی هست ... میگه بابت هر مگ فضا 1000 میگیره..که باید قائدتا الان 200 هزار تومن پول بدم. سوال اینجاست که اگر زمانی حجم دیتا های ما به 5 گیگ رسید که ممکنه ظرف چند سال آینده برسه.. سایت ما باید سالیانه 5 میلیون تومن بابت اجاره فضای دوم بده؟

ا گر دوستان راه کار خوبی میشناسن.. ممنون میشم
خوب برای اینکار یه هاست ارزون قیمت که الزاما نباید پهنای باند بالا داشته باشه بگیر
همزمان که احتمالش خیلی کمه هردو بپرند
سرور اصلی باید باکیفیت باشه و سرور بک اپ حالا درپیت هم بود زیاد مورد نداره

ady_constantine

Active Member
شما می تونی اطلاعات بانک خود ( دیتابیس ) را از طریق یک اسکریپت میل کنی و در سیستم های لینوکس با امکان اینکار را اتوماتیک وار روزانه انجام دهی . cron job

با توجه به اینکه ایمیل های گیگابایتی رایگان زیاد شده راهکار مناسبی است . آخر هر هفته هم backup های قدیمی را از inbox خود حذف کنی . که هیچ وقت میل باکست پر نشود .

ا

hamids68

Member
ady_constantine گفت:
شما می تونی اطلاعات بانک خود ( دیتابیس ) را از طریق یک اسکریپت میل کنی و در سیستم های لینوکس با امکان اینکار را اتوماتیک وار روزانه انجام دهی . cron job

با توجه به اینکه ایمیل های گیگابایتی رایگان زیاد شده راهکار مناسبی است . آخر هر هفته هم backup های قدیمی را از inbox خود حذف کنی . که هیچ وقت میل باکست پر نشود .

ا

این پیشنهادی که شما داری..خیلی خوبه.. و حتی اگه یک زمانی حجم کل دیتا بیس چند گیگ بشه هم فکر کنم مشکلی نداشته باشیم اما چند تا سوال دارم. و چند تا مسئله مبهمه.. اگر جواب بدید ممنون میشم.

1- آیا این اسکریپتی که شما ازش اسم بردی(cron job) .. همان SSH هست؟ چون قبلا مشابه یک همچنین پیشنهادی رو یک نفر به من داد.. از هاست پرسیدم.. میگه SSH نداره...
2- آیا برای فرستادن کل دیتا.. به آدرس ای میل مورد نظر... باید صبر کنیم.. تا سیستم پایان عملیات رو خبر بده؟ یا همینکه دستورو بهش بدیم.. کافی هست؟ چون همین الان 200 مگ شده.. شاید ظرف چند سال آینده خیلی بیشتر بشه.. و اگه قرار بشه
زمان زیادی بگیره.. کار کمی سخت میشه...
3- اون طوری که من شنیدم.. میگن.. درسته که یاهو و گوگل..فضای یگ گیگی میدن.. و یا اینکه ای میل هائی باشه که فضای زیادی.. به کاربراشون میدن( مثل همان چند گیگی که خودت گفتی..).. اما آیا اجازه میدن.. یک ای میل 200 مگی و یا حتی چند گیگی رو دریافت کنن؟
4- اگه بتونم از این پیشنهادت استفاده کنم.. خیلی خوشحال میشم.. و فعلا از فضای یاهو و یا گوگل استفاده میکنم.. اما اگر قرار باشه از فضای چند گیگی استفاده کنم.. من نمیدونم به کدام سایت باید مراجعه کنم..

جدیدترین ارسال ها

بالا