افزونه 2 تایپیک جامع تراکینگ

انجام پوشش از طریق ترک موشن در برنامه افتر

• از طریق ترک موشن

رای: 13 50.0%
  • استفاده از پلاگین خاص

رای: 13 50.0%

• مجموع رای دهندگان
    26

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
توضیحش به صورت متنی یکم سخته

تعداد نقطه ها بستگی مستقیم به چیدمان صحنه داره ... بستگی به پرسپکتو و اشیا موجود در صحنه داره ... مثلا اگه دوربین از جلوی یک درخت رد میشه باید علاوه بر بک گراند چندتا تراکت هم روی درخت بذارین .... البته در match moving معمولا این قدر نقطه در صحنه پیدا میشه که تراکت گذاری عملا بعضی جاها استفاده نمیشه اما برای اطمینان در بعضی جاها تراکت می ذارن ...

حالا شما می خوای match moving کنی motion tracking؟!!

مرسی دوستان
در مورد این track type ها توصیح بدین لطفا منظ.رم روش استفادست
Untitled-1.jpg

آخرین ویرایش:

massomeh1

Member
با سلام سوالاتی که دارم خیلی خیلی جوابش برایم مهم و فوری است و به راهنمایی شما عزیزان خیلی فوری نیاز داردم متشکر می شوم اگر مرا راهنمایی کنید.تا مشکلاتم حل شود .خدا خیرتان دهد انشاءالله موفق باشید.
من می خواهم یک عکس که شبیه آسمان شب پرستاره است را در بکگراند کارم در مقابل دوربین ثابت کنم حرکت دوربین از بالا به پایین است می خواهم به نظربرسد که ذرات حرکتی مطابق دوربین از بالا به پایین دارند نمی دانم از ترک موشن چگونه برای این کار استفاده کنم اگر امکان دارد برایم توضیح دهید که چگونه این مشکل را حل کنم . درضمن لایه این عکس باید دوبعدی باشد یا سه بعدی.وقتی آنرا سه بعدی می کنم از دید دوربین خارج می شود اگر دو بعدی کنم ثابت است و من می خواهم به نظربرسد ذرات حرکت دارند.
وقتی من یک سیستم ذره ای تعیین می کنم حرکت دارد و با حرکت دوربین از دید آن خارج می شود من می خواهم ثابت باشد و ذرات را همواره در دید دوربین داشته باشیم که به بالا پراکنده شده و در هوا محو می شوند در ضمن می خواهم سرعت پارتیکلها را خیلی کند ونرم کنم راهش چیست با چه پارامتری می توان سرعت ذرات را کنترل کرد. درضمن از سیستم ذره ای پارتیکولار از سری پلاگینهای trapcode استفاده می کنم .
در نرم افزار پارتیکل ایلوژن چگو.نه می توان سرعت ذرات و یا سرعت حرکت آبجکتها را کم کرد و یا جهتش را تغییر داد؟
درضمن من وقتی سرعت جویسهای آماده را کم می کنم تیک می زند چه کار کنم که سرعت این جویسهارا به حد دلخواه تغییر دهم اما همراه با حرتی نرم و ملایم و بدن تیک آیا راهی وجود دارد که سرعت یک انیمیشن را بدون اینکه تیک دار شود به حد دلخواه کاهش دهیم ؟
درضمن اگر کسی پی دی اف آموزش تکنیک ترک موشن بطور کامل را دارد برایم قرار دهد متشکر میشوم یا مرا راهنمایی کنید که چه کتابی بخرم که افترافکت را حرفه ای یادبگیرم.

gigamax

مرسی دوستان
در مورد این track type ها توصیح بدین لطفا منظ.رم روش استفادست
Untitled-1.jpg

آقا من این تاپیکو ندیدم ... می بخشید

طرز استفاده از این track type ها :

stabilize

اگر stabilize رو انتخاب کنین شما می تونین با استفاده از یک (position) ، دو (Rotation) و چهار (Scale) نقطه برای تراکینگ استفاده کنید و حرکات ویدئوی خودتون رو بگیرین . فرض کنید یه نمای متحرک دوربین دارین که دوربین روی دسته ... می تونین با استفاده از این قابلیت حرکات دوربینو استخراج کنید و حرکات معکوس رو به ویدئو اعمال کنین... ویدئو به طرز زیبایی ساکن و بدون لرزش میشه... البته بستگی به نوع حرکات دوربین و میزان لرزشش ، کناره های فیلم از کادر خارج میشه که هیچ راهی نداره جز بزرگ کردن ویدئو تا جایی که کناره ها دیده نشن

فرق این روش با تکمه Stabilize motion در اینه که وقتی با این روش تراکینگ کردین در موقع edit target می تونین حرکتو به یه شیئ دیگه نسبت بدین اما در stibilize motion شما نمی تونی حرکتو به شیئ دیگه نسبت بدین و حرکات معکوس به ویدئوی سورس اعمال میشه

transform
پر استفاده ترین و تعبیری تابلوترین نحوه استفاده از تراکینگ در افتر افکت ... هر وقت احتایج داشتین چیزی رو به صورت دو بعدی از فیلم تراکنیگ کنید و روی فیلم بذارینش از این گزینه استفاه میشه
روش کارش هم همون یک (position) ، دو (Rotation) و چهار (Scale) نقطه برای تراکینگه .

parallel corner pin
این روش رو حقیقتا من استفاده نکردم اما بر پایه چهار نقطه برای تراکینگه که همیشه متوازی الاضلاع باقی می مونن ....

prespective corner pin
این روش هم مبتنی بر چهار نقطه برای تراکینگه اما با نقاط رو یک مربع سه بعدی فرض می کنه ... هر وقت هر گوشه تغییر کنه شکل سه بعدی اون صفحه رو عوض میشه ....
مثلا اگر بخوای یه فیلم که توش یه صفحه تلویزیون رو پر کنی از این روش استفاده می کنی

امیدوارم مفید بوده باشه

gigamax

با سلام سوالاتی که دارم خیلی خیلی جوابش برایم مهم و فوری است و به راهنمایی شما عزیزان خیلی فوری نیاز داردم متشکر می شوم اگر مرا راهنمایی کنید.تا مشکلاتم حل شود .خدا خیرتان دهد انشاءالله موفق باشید.
من می خواهم یک عکس که شبیه آسمان شب پرستاره است را در بکگراند کارم در مقابل دوربین ثابت کنم حرکت دوربین از بالا به پایین است می خواهم به نظربرسد که ذرات حرکتی مطابق دوربین از بالا به پایین دارند نمی دانم از ترک موشن چگونه برای این کار استفاده کنم اگر امکان دارد برایم توضیح دهید که چگونه این مشکل را حل کنم . درضمن لایه این عکس باید دوبعدی باشد یا سه بعدی.وقتی آنرا سه بعدی می کنم از دید دوربین خارج می شود اگر دو بعدی کنم ثابت است و من می خواهم به نظربرسد ذرات حرکت دارند.
وقتی من یک سیستم ذره ای تعیین می کنم حرکت دارد و با حرکت دوربین از دید آن خارج می شود من می خواهم ثابت باشد و ذرات را همواره در دید دوربین داشته باشیم که به بالا پراکنده شده و در هوا محو می شوند در ضمن می خواهم سرعت پارتیکلها را خیلی کند ونرم کنم راهش چیست با چه پارامتری می توان سرعت ذرات را کنترل کرد. درضمن از سیستم ذره ای پارتیکولار از سری پلاگینهای trapcode استفاده می کنم .
در نرم افزار پارتیکل ایلوژن چگو.نه می توان سرعت ذرات و یا سرعت حرکت آبجکتها را کم کرد و یا جهتش را تغییر داد؟
درضمن من وقتی سرعت جویسهای آماده را کم می کنم تیک می زند چه کار کنم که سرعت این جویسهارا به حد دلخواه تغییر دهم اما همراه با حرتی نرم و ملایم و بدن تیک آیا راهی وجود دارد که سرعت یک انیمیشن را بدون اینکه تیک دار شود به حد دلخواه کاهش دهیم ؟
درضمن اگر کسی پی دی اف آموزش تکنیک ترک موشن بطور کامل را دارد برایم قرار دهد متشکر میشوم یا مرا راهنمایی کنید که چه کتابی بخرم که افترافکت را حرفه ای یادبگیرم.

دوست من به مجید آن لاین خوش اومدی
برای سوال اولتون اگر میشه چند فریم از فیلم یا خود فیلم رو به صورت کم حجم بذارین خیلی خوب میشه ... می تونم راهنماییتون کنم

سوال دوم در مورد سیستم حرکت ذره ای ... شما با چه پارامترهایی آشنا هستین ؟ سرعت ذرات معمولا با استفاده از پارامتر speed تعیین میشه ... پارامترهای دیگه ای هم هستن که در این کار تاثیر دارن اما speed اصل کاریه

و سوال سوم ... با این نرم افزار به صورت حرفه ای کار نکردم ...

سوال چهارم در مورد کم کردن سرعت ... اگر شما فریم ریت استاندارد یک فوتیج رو کم کنین هر چند فریم یک فریم اجرا میشه و احساس می کنی تیک داره ... باید این فریم های خالی رو با فریم های بینابین پر کنی که کمی مشکله ... یعنی کار سنگینیه ... time blending در ae فکر کنم این کارو بکنه

امیدوارم مفید بوده باشه
موفق باشین

ae_user

New Member
چند سوال خیلی خیلی مقدماتی در مورد After Effect

سلام دوستان عزیزم . شرمنده . میدونم سوالاتم خیلی مسخره است اما خوب تازه کار با افتر رو شروع کردم و خلاصه ممنون میشم جواب بدید

1- این Mocha که با افتر cs4 نصب میشه چیه ؟؟
2-footage چیه ؟ من فکر می کنم هرچی که ایمپورت بشه فوتیج حساب میشه ! مثل MOV و PSD و ... درسته ؟
3- آیا فرمت AEX مخصوص افکت هست ؟؟ و اینکه افکت ها فقط تغییر میدن ( مثلآ layer رو ) یا چیزی هم میتونن تولید کنند از خودشون ؟

خیلی خیلی ممنون

gigamax

سلام دوست من ... اصلا نباید از سوالهایی که می کنی خجالت بکشی ... همه اینجا دور هم جمع شدیم یه چیزی یاد بگیریم ...

و اما جواب سوالات :

1- mocha یه نرم افزار از شرکت Imagineer Systems که در ورژن CS4 به همراه افتر افکت ارائه میشه (یعنی ادوبی حق استفاده از این نرم افزار رو به این شکرت پرداخته و در پک خودش قرار داده که خوش به حال ما میشه )
این نرم افزار در تراکنیگ دوبعدی استفاده میشه یعنی بدون استفاده از تراکت عمل تراکینگ رو انجام میده که بسیار بسیار جالبه ....

اطلاعات بیشتر
http://www.imagineersystems.com/products/mocha/

2- فویتج در فارسی معادلی در صنعت گرافیک نداره ... اما فویتج به فیلم های خام گفته میشه که توسط دوربین و برای منظور خاصی گرفته میشن و هنوز تدوین نشدن ... بنابراین هر فیلمی رو که شما با دوربین بگیرین و وارد نرم افزارهای تدوین بکنین footage اطلاق میشه

3- این سوالو یکم بد مطرح کردین ... تا اونجایی که من می دونم فایل های AE با فرمت AEP ذخیره میشن ... این بعدیشو نفهمیدم D:

سوالی بود در خدمتم
موفق باشین

ae_user

New Member
سلام دوست من ... اصلا نباید از سوالهایی که می کنی خجالت بکشی ... همه اینجا دور هم جمع شدیم یه چیزی یاد بگیریم ...

و اما جواب سوالات :

1- mocha یه نرم افزار از شرکت Imagineer Systems که در ورژن CS4 به همراه افتر افکت ارائه میشه (یعنی ادوبی حق استفاده از این نرم افزار رو به این شکرت پرداخته و در پک خودش قرار داده که خوش به حال ما میشه )
این نرم افزار در تراکنیگ دوبعدی استفاده میشه یعنی بدون استفاده از تراکت عمل تراکینگ رو انجام میده که بسیار بسیار جالبه ....

اطلاعات بیشتر
http://www.imagineersystems.com/products/mocha/

2- فویتج در فارسی معادلی در صنعت گرافیک نداره ... اما فویتج به فیلم های خام گفته میشه که توسط دوربین و برای منظور خاصی گرفته میشن و هنوز تدوین نشدن ... بنابراین هر فیلمی رو که شما با دوربین بگیرین و وارد نرم افزارهای تدوین بکنین footage اطلاق میشه

3- این سوالو یکم بد مطرح کردین ... تا اونجایی که من می دونم فایل های AE با فرمت AEP ذخیره میشن ... این بعدیشو نفهمیدم D:

سوالی بود در خدمتم
موفق باشین
سلام و تشکر فراوان از شما جناب Gigamax

- این سوالو یکم بد مطرح کردین ... تا اونجایی که من می دونم فایل های AE با فرمت AEP ذخیره میشن ... این بعدیشو نفهمیدم D:
حق با شماست . خیلی بد گفتم . معدرت میخوام منظورم Effect بود نه After Effect ! که این سوال حل شد اما قسمت دومش رو می گم

ببنید توی After Effect یک سری Effect وجود داره مثل Glow یا Color Correction و ... ! تا جایی که من دیدم این Effect ها فقط بر روی لایه یا ... اعمال میشن . یعنی مثلآ مثل Brush نیستند که چیزی از خودشون بسازن ؟ میخواستم بدونم این نظریه درسته ؟؟

میدونم بازم بد گفتم . شما به بزرگی خودتون ببخشید !
مرسی

gigamax

خواهش میکنم دوست من ...

آره امکان ساخت افکت وجود داره .. همین پلاگینهایی که روی افتر افکت نصب میکنید بعضی هاشون به عنوان افکت اعمال میشن ... اما فکر کنم دانش برنامه نویسی بالاایی بخواد

khattesevom

Member
در خواست آموزش کشیدن نور باانگشت؟

سلام بر همه دوستان
من خواستم بدونم چگونه میشه با انگشتم چیزی بکشم.
لطفا به صورت کامل توضیح دهید
یک آموزش تو انجمن پیدا کردم ولی ازش چیزی سر در نیاوردم...!

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
سلام به شما دوست عزیز...
شما تو عنوان تاپیک نوشتی کشیدن نور با دست و تو خود پستت نوشتی "چیزی" حالا من کلی شو میگم. ببین کلا برای چسبوندن یک شی به شی دیگه باید از Parent استفاده کرد. که فکر کنم باهاش آشنایی داشته باشی. اگه آشنایی نداری پیشنهاد میکنم شروع کنی از پایه افترافکت رو یاد بگیری. تو ماین مثال برای کشیدن نور هم که تو ویدئو های زیادی دیده شده ، با استفاده از یک سیستم تولید ذره مثل Trapcode Particular اول اون خط ها رو درست میکنن بعد یه Null Object میسازن و اون لایه ذرات رو با استفاده از Parent به Null Object وصل میکنن و حالا این Null Object هرجا بره اون ذرات یا نور ها هم همرش حرکت میکنن که شما میتونی حرکت اون Null Object رو با دستت مچ کنیو اون چیزی رو که میخوای در اختیار داری... اگه چیز دیگه ای هم خواستی کار اصلی تو Parent کردن هست. ممکنه بخوای مثل ویدئو Chriss Brown حالت اسپری زدن رو صفحه رو دربیاری که اونم دقیقا به همین شکل هست یا یه چیزی که یه شخصیت رو دنبال کنه یا .... در ضمن اگه Parent رو در قسمت Composition تو افترافکت نداشتی میتونی با کلیک راست و از منوی Columns گزینه Parent رو انتخاب کنی:

vys55jlrgqofo8ex0ord.jpg

میتونی از این دو آموزش اندرو کریمر هم استفاده کنی:
Light Streaks

http://videocopilot.net/tutorial/light_streaks/Light Streaks 2

موفق باشی:rose:

آخرین ویرایش:

khattesevom

Member
سلام دوست عزیز من همه این کار هارو انجام دادم وقت نمی تونم با پلاگین Trapcode Particular به انگشتم نور نسبت بدم ؟
ویک سوال دیگه: یک شی رو منفجر کنم؟

Maxoya

Active Member
سلام دوست عزیز من همه این کار هارو انجام دادم وقت نمی تونم با پلاگین Trapcode Particular به انگشتم نور نسبت بدم ؟

شما به انگشتتون نباید چیزی رو نسبت بدید !
فکر کنید یک فیلم گرفتید که توی اون انگشتتون در حال حرکته
حالا با پلاگین particular یا ابزارهای مشابه یک خط نوری درست می کنید و مسیر اون نور رو با مسیری که انگشت داره تو فیلم حرکت می کنه تنظیم می کنید که برای اینکار هم می تونید از keyframe استفاده کنید هم از motion track که دیگه انتخابش بسته به نیاز شما است
ویک سوال دیگه: یک شی رو منفجر کنم؟
شما الان سوال کردید که یک شی رو می خواید منفجر کنید ؟ یا یک شی چطوری منفجر میشه یا اصلا چیزی منفجر نمیشه ؟ :green:
اگه منظورتون اینه که چطوری یک شی منفجر میشه پیشنهادات می کنم AE2 را تهیه نمایید

موفق باشید

www_3d_boy3

Well-Known Member
آقا می بخشید ولی شما هیچی بلد نیستی حالا یه دفعه می خوای یه چیزی که دیدی بسازی بهترین کار اینه که بری به این سایت و مفاهیم basic اونو دانلود کنی و یاد بگیری اونموقع می بینی این کار خیلی آسونه http://www.videocopilot.net/tutorials/
مکسوئیا جان این بابا اول باید مفاهیم اصلاح رنگو یاد بگیره که آسونترینش curves بعد از مدل آماده استفاده کنه

آخرین ویرایش:

gigamax

آقا می بخشید ولی شما هیچی بلد نیستی حالا یه دفعه می خوای یه چیزی که دیدی بسازی بهترین کار اینه که بری به این سایت و مفاهیم basic اونو دانلود کنی و یاد بگیری اونموقع می بینی این کار خیلی آسونه http://www.videocopilot.net/tutorials/
مکسوئیا جان این بابا اول باید مفاهیم اصلاح رنگو یاد بگیره که آسونترینش curves بعد از مدل آماده استفاده کنه

دوست من چنین برخوردی اصلا درست نیست ...
ایشون یه سوالی پرسیدن و دوستان جوابشو دادن ... شما هم یا جواب بدین یا چیزی نگید تا کسی رو ناراحت کنید
همه در ابتدا مبتدی هستن و این اصلا مشکلی توی یادگیری و پیاده سازی ایجاد نمیکنه ....

موفق باشید

khattesevom

Member
شما به انگشتتون نباید چیزی رو نسبت بدید !
فکر کنید یک فیلم گرفتید که توی اون انگشتتون در حال حرکته
حالا با پلاگین particular یا ابزارهای مشابه یک خط نوری درست می کنید و مسیر اون نور رو با مسیری که انگشت داره تو فیلم حرکت می کنه تنظیم می کنید که برای اینکار هم می تونید از keyframe استفاده کنید هم از motion track که دیگه انتخابش بسته به نیاز شما است

شما الان سوال کردید که یک شی رو می خواید منفجر کنید ؟ یا یک شی چطوری منفجر میشه یا اصلا چیزی منفجر نمیشه ؟ :green:
اگه منظورتون اینه که چطوری یک شی منفجر میشه پیشنهادات می کنم AE2 را تهیه نمایید

موفق باشید
ممنون دوست عزیز..
ببنید من یک فیلم گرفتم که در آن انگشتم در حال حرکته.
بعد من انگشتم رو با track motion،تراک کردم و یکnull object بهش دادم و null object با انگشتم حرکت می کند.
فقط حالا نمی تونم با پلاگین particular یک نور درست کنم ولی با پلاگین های دیگه می تونم یک چیز دیگه درست کنم که با انگشتم حرکت کنه...!
ممنون میشم که کمکم کنید.
در مورد سوال دوم هم باید بگم که یکی از دوستان در این انجمن فیلی گذاشته بود که ماشین منفجر می شد میخواستم روش ساخت اونهارو توضیح بدید +اون جلوه های آتش و دود.
همچنان ممنون.

دوست عزیز شما از کجا می دونید من چی بلد هستم وچی بلد نیستم؟!
من 4 سال با فتوشاپ کار کردم پس دیگه نگید در مورد رنگ ها چیزی نمی دونم...!
در مورد افتر افکت هم باید تمرین کنم و بپرسم تا یاد بگیم وخودمو در حدی می بینم که بتونم چنین جلوه های ویژه برای فیلم هام درست کنم فقط چنتا مشکل دارم ....!
این هم یوزر اصلی من تو انجمن نیست یوزر اصلی من amin_a_y بود که به علت دلایل فنی با مشکل مواجه شد حالا هم اگه دوست داری می تونی تو انجمن فتوشاپ بری و کار هامو ببینی...!
و از شما خواهش می کنم بدون دلیل حرف نزید اگه بلدید کمک کنید واگه بلد نیستید...!!!!!

دوست من چنین برخوردی اصلا درست نیست ...
ایشون یه سوالی پرسیدن و دوستان جوابشو دادن ... شما هم یا جواب بدین یا چیزی نگید تا کسی رو ناراحت کنید
همه در ابتدا مبتدی هستن و این اصلا مشکلی توی یادگیری و پیاده سازی ایجاد نمیکنه ....

موفق باشید

اسلام از شما هم برای تذکری که دادید ممنونم...!
راستی حالا میشه کمکم کنید؟!

FDK

Member
سلام
من به شما توصیه می کنم که آموزش های AE از videocopilot رو حتما DVD هاشو تهیه کنید . وگرنه این شکلی براتون سخت میشه ، تو همه سایتا هم میتونین با قیمت مناسب پیداش کنین ، مطمئن باشید اگر اونا رو ببینید دیگه همچین مشکلایی پیدا نمی کنید مگر اینکه تو یه قسمت کوچیک گیر کنین که اونوقت میاین و با سوال حل می شه .

gigamax

پس تا اینجا قضیه تراکینگ تموم شده . فقط مونده نسبت دادن emitter ذرات به null object

خب اینم زیاد سخت نیست .
در تنظیمات Particular به قسمت Emitter برید
و روی Emitter Position XY یه Expression بذارین . یعنی با alt+Left Click روی آیکون ساعت کنار این مشخصخ کلیک کنید تا بتونین expression بنویسید
توی تایم لاین تنظیمات expression باز میشه . حالا میخوام اینکارو بکنم : به emitter ذرات بگم حرکتتو از حرکت null object بگیر . یعنی هر وقت null حرکت کرد تو هم حرکت کن .

خب برای این کار مثل تصویر زیر روی علامت مارپیچ در Expression کلیک رو نگه میدارم و روی آیتم position لایه null رها میکنم .

attachment.php

تمام شد ! الان هر حرکتی در null object باعث حرکت emitter ذرات میشه

attachment.php

سوالی بود در خدمتم

موفق باشید

پیوست ها

• make-parrent.jpg
    make-parrent.jpg
    24 کیلوبایت · بازدیدها: 272
  • preview.jpg
    preview.jpg
    5.2 کیلوبایت · بازدیدها: 270

khattesevom

Member
خیلی ممنون دوست عزیز
ولی متاسفانه درست نشد چیزی دنبالش نمیوفته اون null object باهاش حرکن میکنه ولی هر کاری کردم نوری ندیدم
این از خنگی منه..!

Maxoya

Active Member
سلام
شما این آموزشو ببینی همه چیز حله !
light_streaks
دقیقا همونیه که می خوای
در مورد جلوه های ویژه انفجار و اینجور چیزا هم action essential 2 رو بگیری بازم همه چیز حله و همونیه که دنبالشی
اینجا لینک تهیه این محصولو بزارم بر خلاف قوانین هست پیام خصوصی بزن تا بگم از کجا بگیری

شما هم خنگ نیستی دشمن خنگه :wink:
موفق باشی

جدیدترین ارسال ها

بالا