افزونه 2 تایپیک جامع تراکینگ

انجام پوشش از طریق ترک موشن در برنامه افتر

• از طریق ترک موشن

رای: 13 50.0%
  • استفاده از پلاگین خاص

رای: 13 50.0%

• مجموع رای دهندگان
    26

ahmad_2719

New Member
در سانسور کردن فیلمها به غیر از کات وزوم روش دیگر پوشاندن قسمتهای از بدن که پوشش نداره در برنامه افتر انجام میشود اگر میتونید روش کار را هم به من بگویید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hajhosssein

Member
سلام
برای سانسور کردن می تونیم از موشن ترک استفاده کنیم البته شاید هم پلاگین خاصی باشه من خبر ندارم
برای این کار اول لباس رو آماده می کنیم بعد روی لایه فیلم کلیک راست می کنیم و Track Motion رو می زنیم و با اعمال تنظیمات و تعیین مسیر به (لایه لباس ) می تونیم لباس رو با حرکت دوربین همزمان کنیم
موفق باشید

سلام.
جدا از افتر افکت ... یکی از بهترین نرم افزار ها برای tracking و همینطور قرار دادن لایه ها و اشیاء در فیلمها ، نرم افزار Monet محصول شرکت Imagineer Systems هست . که امکانات بسیار پیشرفته ای در این زمینه ها دارد و میتواند جهت پوشش هم به بهترین نحو استفاده شود...
کما اینکه در "مجموعه شهریار" هم از این نرم افزار برای حذف برخی اضافات و اجرای برخی تغییرات و تصحیحات در فیلم استفاده شد ، ولی کسی متوجه نشد !!! :shock:البته اینو نباید میگفتم ، چون شاید مدیر جلوه های ویژه ش ناراحت بشه که اسم نرم افزارشو گفتم . ولی به کسی نگید ، قابلی نداشت ..!!!:cool::)

hosianoos

New Member
traking

می خواستم بدونم تراکینگ افتر رو کجا بزاریم خوب تراک می کن بین دوتا رنگ یا اون شی تک رنگ باشه بهتره؟

:Mohsen:

کاربر باتجربه
دوست من، من يكي كه اصلا متوجه نشدم چي گفتي
خودت يه نگا به جمله بنديت بنداز!

آخرین ویرایش:

hosianoos

New Member
منظورم اینه که می خواهیم یک نوشته رو روی یک ماشین در حال حرکت بچسبونیم
برای اینکه traking خوب در بیاد باید کدوم نقطه رو توی اون فضا trak کنیم

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
بستگی به فوتیجت داره دوست من ... شاید تو فوتیج شما نقطه های سیاه در پس زمینه سفید باشن که زیاد تار نمیشن .. طبیعیه که جون میده برای تراکینگ ... شاید هم اینا نباشن و باید از گوشه ها با کنتراست بالا استفاده کنی ... بستگی به فوتیجت داره ...

دو سه فریم از فویتج رو بذاری بیشتر میشه راهنمایی کرد

موفق باشی

:Mohsen:

کاربر باتجربه
دوست من شما بايد جايي رو براي تركينگ انتخاب كني كه تو تمام مدت فيلم وجود داشته باشه و رنگش تا حدودي از بقيه كار متمايز باشه تا قابل رهگيري بشه
اگر جاي واضحي تو فيلمت نيست، ميتوني يه كپي از فيلم بگيري و يه مقدار كانتراست اون رو بالا ببري و بعدش اونو رهگيري كني و نتايج رو به فيلم اصلي اختصاص بدي

gon4431

Member
سوال ؟ دنبال کردن یه خط دنبال حرکت انگشتان

با سلام دوستان . همیشه مزاحم میشیم . می خواستم بدونم آیا میشه با افتر جان یه کاری کرد که یه خط مشکی با قطر مناسب دنبال انگشتم بیاد .
در فیلمی که پیوست کردم . انگشت خودم رو روی میز حرکت میدم . و می خوام یه جلوه ( پرسپکتیوی : خطم داشته باشه ) با روش های گوناگون امتحان کردم و اما با حرکت دوربین و چون میز هم یک رنگ هستش . کلاً قاطی پاطی میشه . یعنی خط یه جای دیگه . انگشتم یه جای دیگه . نمیشه با هم تطبیق داد.
آیا روشی هست که این کار رو کرد . می تونین با دیدن فیلم متوجه بشین ( با فرمت Mov ) هستش کویک تایم .
اگه میتونین من رو راهنمایی کنین .

پیوست ها

• 02.rar
    975.8 کیلوبایت · بازدیدها: 448

gigamax

سلام دوست من ... واوووی شما برای شروع کاش دوربینو ثابت می کردین .. الان ساختش خیلی سخت تر میشه

اما به صورت ساده شما باید این کارها رو بکنین :

اول باید حرکت نوک انگشت رو تراکینگ کنید و یه NULL نسبتش بدین مثلا Finger Null
بعد با پلاگینی مثل Particluar یه سیستم حرکت ذره ای که ذره هاش هیچ سرعتی ندارن و سرجای خودشون هستن بسازین . بعد منتشر کننده ذرات رو باید حرکتشو باید به Finger Null نسبت بدین
محیط پشتی رو هم تراکینگ کنید مثلا Back Null
Finger Null علاوه بر اینکه خودش حرکت می کنه از back Null هم حرکت می گیره

اگر این مراحلو بسازین می تونین به راحتی چیزی رو که می خواین پیاده سازی کنین

حالا بگین تو کدوم قسمت مشکل دارین که من یا بچه ها جواب بدیم

موفق باشی دوست من

آخرین ویرایش:

gigamax

فوتیج رو حتی با نرم افزار boujou امتحان کردم . نشد چونکه هیچ تراکتی برای دنبال کردن توی فوتیج وجود نداره . صفحه سفید که هیچ نقطه ای توش وجود نداره

باید برای اینکه بتونید این کارو بکنین فوتیج رو دوباره بگیرید با این شرایط

یه سری نقطه به عنوان تراکت در صفحه بذارین که در فر فریم حداقل سه یا چهار تاشون دیده بشن
تایتل پایین فویتج رو حتما بردارید

موفق باشی دوست من

samsalek

Member
سلام دوستان میشه فرقشون رو بگید ؟

Motion Tracking تعقیب حرکت یک شئ در تصویره - مثلا" تو یک فیلم میخوایم روی دیوار یک تصویر اضافه کنیم اما دوربین یکمقدار حرکت داره برای همین یک نقطه روی دیوار رو انتخاب می کنیم برای Motion Track که وقتی که تصویر روی دیوار گذاشته میشه با حرکت دروبین حرکت کنه. اگر فیلمی که گرفتی خیلی تکون خورده میتونی با Motion Stabilizing حرکتش رو پایدار کنی.

Motion Tracking

یکی از کاربرد های این تکنیک ثابت کردن یک نمای حرکت داره درسته ؟

حالا فرض کنید یه نما از یه دیوار داریم که دوربین روش حرکت می کنه و یه فوتیج داریم که یه لکه خونه ! می خوایم این لکه خون روی یه قسمت از دیوار ثابت بمونه . در حالت عادی وقتی لکه به عنوان یه لایه روی لایه اصلی قرار می گیره با جرکت کردن و پلی نکه نشده لایه اصلی لکه خون هم حرکت داده میشه ! در اصل البته ثابته و تصویر زیرش جرت می کنه و روی صحنه اصلی یه جا نیست . برا این ککه لکه یه جا ثایت باشه باید از motion tracking استفاده کنیم دیگه نه ؟

حالا من یکم کار کردم می تونم اون چیزی که می خوام بسازم .لی می خوام اصولی بفهمم چی می شه و چیکار باید کرد و حرفه ای تر کار مرد و دقیقا کجا باید مقلا انالیز بشه
کسی می تونه کامل کامل توضیح بده قبل از اینکه برم سراف ترجمه و سیخ زدن ؟

gigamax

دوست من یه مقدار بد نوشتی ولی امیدوارم منظورت همین باشه :

اگر شما یه نمای متحرک (متحرک در اینجا یعنی دوربین خودش حرکت نداره یعنی تغییر پرسپکتیو وجود نداره کارهایی مثل پن یا تیلت ... کلا هر کاری که روی سه پایه انجام بشه ) داری از یه دیوار و می خوای لکه خون رو طوری روی دیوار بندازی که دقیقا با حرکت دوربین اون هم تکون بخوره ، شما باید از motion tracing استفاده کنی ...

برای این کار باید روی دیوار چند نقطه قابل تراکینگ مثلا گوشه یه تابلوی عکس با رنگهای متضاد ، چندتا نقطه با رنگ های متضاد و ... داشته باشی که ترجیحا در کل نما دیده بشن ...
با استفاده از نرم افزاری مثل افترافکت یا کمباسشن ، اون نقاط خاص رو تراکینگ می کنی و حرکتشو انتصاب میدی به یه لکه خون
حالا وقتی دوربین حرکت کنه لکه خون هم باهاش حرکن می کنه و انگار که واقعا خون روی دیواره ...

اگر هم نمای شما تغییر پرسپکتیو داره یعنی دوربین داره حرکت می کنه (نه پن یا تیلت) باید از تکنیک حرفه ای تری به نام Match moving استفاده کنه که یک تراکینگ سه بعدیه ...

امیدوارم مفید بوده باشه
موفق باشی

آخرین ویرایش:
یه چیزی
برای کامپ.زیت کردن 2 تا نما . مثلا تو یه تیزر که صحنه مادر مثلا خیابان و یه مثلا روبات که داره راه میره. بیبینم باید چه چیز هایی رو در نظر بگیرید که این کامپوزیت عالی بشه ! حالا اون چیزا می تونه قبل ساخت این دوتا باشه . مثلا اینکه چه نمایی از خیابان بگیریم تا بعد راحت تر و جرفه ای تر بشه روبات رو روش کام کرد؟

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
سلام دوست عزیز.:rose:
البته استاد عزیز گیگا مکس جواب دادن :paint: ولی یه نکته که فکر می کنم یادشون رفت. اینه که شما یه نال آبجکت می سازی و بعد از اینکه توسط 2 تا نقطه با کنتراست همونطوری که جناب گیگامکس فرمودن با استفاده از ترک موشن آنالیز کردی. سلکت سورس رو میزنی و سورس رو میذاری نال بعد اپلای (X And Y). بعد اون فوتیج خون رو پرنت می کنی به نال آبجکت:)
تموم. البته شاید بدون نال آبجکت هم می شد ولی این راهی بود که من یاد گرفتم و اندرو کریمر همیشه میره!!!:rose:
(ببخشید که همه کلمات رو فارسی نوشتم!! با انگلیسی مشکل داشت:-?)

gigamax

سلام دوست عزیز.:rose:
البته استاد عزیز گیگا مکس جواب دادن :paint: ولی یه نکته که فکر می کنم یادشون رفت. اینه که شما یه نال آبجکت می سازی و بعد از اینکه توسط 2 تا نقطه با کنتراست همونطوری که جناب گیگامکس فرمودن با استفاده از ترک موشن آنالیز کردی. سلکت سورس رو میزنی و سورس رو میذاری نال بعد اپلای (X And Y). بعد اون فوتیج خون رو پرنت می کنی به نال آبجکت:)
تموم. البته شاید بدون نال آبجکت هم می شد ولی این راهی بود که من یاد گرفتم و اندرو کریمر همیشه میره!!!:rose:
(ببخشید که همه کلمات رو فارسی نوشتم!! با انگلیسی مشکل داشت:-?)

استاد کجا بوده برادر ... :D
من تراکینیگ در نرم افزار افتر افکت رو نگفتم ... مفهومشو گفتم ... آره Null object یکی از راهاشه که بسیار هم خوبه و دستت برای حرکتهای بعدی هم بازه ... می تونی مستقیما و بدون استفاده از Null object هم این کارو بکنی ....

یه چیزی
برای کامپ.زیت کردن 2 تا نما . مثلا تو یه تیزر که صحنه مادر مثلا خیابان و یه مثلا روبات که داره راه میره. بیبینم باید چه چیز هایی رو در نظر بگیرید که این کامپوزیت عالی بشه ! حالا اون چیزا می تونه قبل ساخت این دوتا باشه . مثلا اینکه چه نمایی از خیابان بگیریم تا بعد راحت تر و جرفه ای تر بشه روبات رو روش کام کرد؟

حاجی یه تجدید نظری در این کیبوردت بکن !!! :wink:

در چنین صحنه ای شما باید حرکت دوربین رو به صورت سه بعدی استخراج کنین ... که میشه match moving

یه سری چیزها رو باید موقع فیلم برداری و سر صحنه رعایت کنید ...
درسته همیشه توی صحنه نقاطی برای تراکینگ وجود دارن اما شما همیشه جانب احتیاط رو رعایت کنین و یه سری نقاط در جاهای مختلف بذارین ... ترجیحا این نقاط در جاهایی باشن که کسی از روربروشون رد نشن تا توی پاک کردن نقاط زیاد با مشکل مواجه نشین ...
همیشه مقیاس چندتا نقطه رو یادداشت کنین تا در مورقع کامپیوزیت متوجه بشین فاصله این نقطه تا دیگری چند متر یا سانتی متره تا شیئ سه بعدی رو با مقیاس درست در صحنه بذارین

البته مطلقا این نکات کامل نیستن اما برای بحث match moving و فقط برای تراکینگ می تونه کافی باشه

سوالی بود در خدمتم
موفق باشین

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
تو نقطه ها چند نوع هست تکی 2 تایی و دو تا 4تایی اونا رو یه توضیح بدین

سلام داداش:)
ببین شما برای Track Motion میتونی 3 تا مقدار رو آنالیز کنی.
1-Position که موقعیت اون شئ هست (در همه موارد باید چک خورده باشه! البته فکر کنم چون شما وقتی بخوای چیزی داشته باشی که موقعیتش تو صفحه تغییر می کنه باید تیک این رو بزنی!!) خوب این یه نقطه!

2- Rotation یا چرخش که اگه اون جسم مورد نظر چرخش هم تو حرکتش داره تیک رو میزنی و یه نقطه دیگه اضافه میشه.

3- Scale یا اندازه که اون شی مورد نظر (مثلا همون لکه خون) یه جای تصویر می خواد بزرگ باشه. یه جا کوچیک.(مثلا برای وقتی که چیزی دور یا نزدیک میشه!) تیک این رو هم که بزنی نقطه سوم هم میاد!

امیدوارم که خوب گفته باشم:rose::cool:
البته اگه کلا منظورت رو اشتباه نگرفته باشم:lol:

جدیدترین ارسال ها

بالا