بهترين روش براي بيت شعر

atarodiamir

Active Member
خواستم ببینم روش دیگه ای كسی میدونه.
من خودم از پاراگراف استایل استفاده می كنم.

odrakoola

Well-Known Member
خواستم ببینم روش دیگه ای كسی میدونه.
من خودم از پاراگراف استایل استفاده می كنم.

توضیح دادنش یه مقدار پیچیدست.
روش من ایه که مصرع اول با پاراگراف استایل شماره 1 و مصرع دوم با پاراگراف استایل شماره 2 مشخص میشن
بعد از اون در مورد مصرع اول کاری میکنیم از سمت راست و چپ باکس به مقدار مشخص فاصله بگیرن
در مورد مصرع دوم هم همینطور
در پایان کاری میکنیم مصرع دوم که یه خط پایین مصرع اول است بیاد بالا.
احتمال زیاد متجه نشدید.

PANAGSET

New Member
یک راه ساده تر استفاده از یک جدوله، روش دیگر از استفاده از Tabs هست که هر دو بدون نیاز به تعریف استایل جدید به راحتی می تونن مصرع های شعر رو مرتب کنن. اما در صورتی که مصرع های شعر شما با فاصله عمودی و افقی تواما هستند بهتر است از استایل ها استفاده کنید. مهم ترین علتی که این شیوه را غیر اصولی می کند به هم ریختگی در Baseline هاست که موجب عدم توازن متن در دو صفحه روبرو شود. باز در صورتی که نیاز داشتید زیر همین پست پاسخ دهید تا آموزش تصویری هر سه روش و مزایا و معایب آن را برایتان قراردهم.

atarodiamir

Active Member
توضیح دادنش یه مقدار پیچیدست.
روش من ایه که مصرع اول با پاراگراف استایل شماره 1 و مصرع دوم با پاراگراف استایل شماره 2 مشخص میشن
بعد از اون در مورد مصرع اول کاری میکنیم از سمت راست و چپ باکس به مقدار مشخص فاصله بگیرن
در مورد مصرع دوم هم همینطور
در پایان کاری میکنیم مصرع دوم که یه خط پایین مصرع اول است بیاد بالا.
احتمال زیاد متجه نشدید.

سپاسگزارم. بله كاملا متوجه شدم .چون خودم از همین روش استفاده می كنم.

atarodiamir

Active Member
یک راه ساده تر استفاده از یک جدوله، روش دیگر از استفاده از Tabs هست که هر دو بدون نیاز به تعریف استایل جدید به راحتی می تونن مصرع های شعر رو مرتب کنن. اما در صورتی که مصرع های شعر شما با فاصله عمودی و افقی تواما هستند بهتر است از استایل ها استفاده کنید. مهم ترین علتی که این شیوه را غیر اصولی می کند به هم ریختگی در Baseline هاست که موجب عدم توازن متن در دو صفحه روبرو شود. باز در صورتی که نیاز داشتید زیر همین پست پاسخ دهید تا آموزش تصویری هر سه روش و مزایا و معایب آن را برایتان قراردهم.

من دنبال روشی اصولی بودم
با این نكاتی كه خودتون گفتین بهتره كه از پاراگراف استایل استفاده كنیم.

kalborroqayyeh

New Member
سلام علیکم
میشه خواهش کنم هر سه روش یا هر چند روش را برای تازه کارا توضیح بدین

یا علی
به امید ظهور و فرجش

kalborroqayyeh

New Member
سلام علیکم
جناب panagset
لطفا توضیحات را بفرمائید...

یا علی
به امید ظهور و فرجش

Mohsen Graphic

New Member
سلام.
یکی از بهترین کارا برای نوشتن شعر همون تعریف استایل برای هر مصرعه. ولی یه وقتایی به علت یک سری مشکلات امکان داره کار به هم بخوره مثلا شعر تو یک صفحه جا نشه و ... اونجاست که یکم اذیت میشین.
من خودم بعضی جا ها از روش دوم استفاده میکنم که الان اون رو براتون توضیح میدم.
اول باید تو باکس متنی یک اندازه رو بسازی به همون اندازه دلخواهی که برای مصرع هات نیاز داری. بعد مصرع اولت رو تو باکس سمت چپ و مصرع دوم رو تو باکس سمت راست. بعدش باید دوتا باکس رو با هم گروپ کنی و کل این گروپ رو داخل باکس متن اصلیت تو همون جایی که باید بیت شعرت قرار میگرفت بذاری. بعدش هم اگه دیدی به لحاظ فاصله از بالا یا پایین مناسب نبودبه راحتی میتونی برای خطی که گروپ باکسات اونجا گذاشته شده یه استایل تعریف کنی. همین

kalborroqayyeh

New Member
سلام علیکم
حالا که لطف فرمودید و افاضه کردید
لطفا روش کار را با استفاده از tab نیز توضیح دهید
به طور کلی روش استفاده از tab را کسی به طور کامل توضیح نداده است.
خواهانیم

یا علی
به امید صبح دولتش..

mnrjmnrj

New Member
سلام به دوستان صفحه‌آرا؛ برای تایپ شعر به‌صورت زیر هم می‌شود عمل کرد:
  • هر مصرع از شعر را در یک سطر یا پاراگراف جداگانه تایپ کنید
  • بعد، کل شعر را انتخاب کرده و چیدمان آن را به حالت Justify all lines بگذارید
  • از منوی تایپ، گزینه Paragraph را انتخاب کنید یا کلید Ctrl+Alt+T را بزنید
  • سپس از بالای سمت راست پنل، منوی آن را باز کرده و گزینه Span Columns را انتخاب کنید
  • در پنجره‌ای که باز می‌شود Paragraph Layout را روی حالت Split Column بگذارید
  • تعداد ستون‌های شعر را روی مثلا ۲ بگذارید و در نهایت فاصله بین ستون‌ها را هم از گزینه Inside Gutter تنظیم کنید
امیدوارم مفید بوده باشد؛ موفق باشید

جدیدترین ارسال ها

بالا