برای ساخت بازی فلش از کجا شروع کنم؟

maysam.m

Well-Known Member
با سلام خدمت دوستان عزیز مجید آنلاین
راستش همانطور که از عنوان تاپیک معلومه من میخوام شروع کنم به یادگیری ساختن بازی و میخوام از ساختن بازی فلش (2 بعدی) شروع کنم. من بسیار مبتدیم و البته یه چیزهای کلی میدونم درباره ساخت بازی فلش. مثلا باید برنامه نویسی Action script یاد بگیرم یا مثلا کار با نرم افزارهایی را شروع کنم .
من میخوام از دوستانی که توی این کار هستند چند تا سوال بپرسم تا ابهامات ذهنم رفع بشه! :D

1- دقیقا برای شروع ساخت یه بازی فلش باید از کجا شروع کنم؟ یعنی به چه کلاسهایی بروم؟
2-برای ساخت بازیهای فلش 2 بعدی که توی اینترنت هم فراوان است، یادگیری چند نوع تخصص لازم است؟ یعنی چند تا زبان و نرم افزار و..
3- برای شروع باید از قبل چه پیش نیازهایی را بلد باشم؟
4-زمان یادگیری کامل ، تقریبا چند ماه طول میکشد؟
5-آیا بهترین و راحت ترین پروژه برای ساخت بازیهای 2بعدی و معمولی، یادگیری ساخت با فلش است؟ (منظورم اینه که آیا با زبانها/ابزارها ی دیگری هم میشود بهتر از فلش ، بازیهای 2بعدی و راحت ساخت؟ )

من واقعا به ساخت بازی ، مخصوصا بازیهای فلش علاقه مند هستم و خیلی دوست دارم یادگیری ساخت بازیهای دو بعدی و سپس سه بعدی را یاد بگیرم. وقت هم زیاد دارم اگر 6 ماه هم طول بکشد و حتی یک سال ، من این وقت را دارم و میخوام با حوصله شروع کنم.

از دوستان بزرگوار و با تجربه در این زمینه میخوام من را راهنمایی کنند و تجربیات گرانقدرشون را در اختیار بنده قرار بدهند. پیشاپیش از دوستانی که راهنمایی میکنند تشکر میکنم :rose:

BioDread

Banned
دوست من
شما ابتدا باید action script رو یاد بگیر و هر کاری خواستی رو بتونی باهاش بکنی بعد راجع به AI هم من بهت توضیح میدم!

نوشتن یه بازی احتیاج به تجربه داره که تجربه رو میتونی با نوشتن چند بازی کوچیک بدست بیاری!

اگه واقعا به بازی سازی علاقه مندی پیشنهاد میکنم سراغ نرم افزاری برو که کارش این باشه نه فلش!!!

Avang2005

مدیر انجمن
سلام دوست من

همونجوري كه biodread عزيز گفت

اگه بخواي با فلش بازي بسازي اول بايد AS رو كامل بلد باشيد

بتونيد با توابع كار كنيد

منم پيشنهاد ميكنم اگه واقعا به بازي سازي علاقه داري بدنبال برنامه خواص خودش برو

زنده باد ايراني

موفق باشيد

++Hadi++

Active Member
سلام
همونطوری که گفتن یادگیری اکشن مخصوصا بصورت کلاسیک (کلای های خارجی ) لازمه.همچنین استفاده از برنامه هایی مثل
mdm zink,adobe air قدرت مانور خیلی زیادی رو بهتون می ده. پیشنهاد می کنم اگه می خوایین اکشن یاد بگیرین حتما اکشن 3 رو یاد بگیرین.
کلاسهای خارجی قدرت خیلی زیادی رو به شما می دن . همچنین بگم اکشن 3 در این زمینه ها خیلی پیشرفته است. با اکشن 3 کامپوننت و موتور های گرافیکی 3 بعدی خیلی حرفه ای رو نوشتن و شما هم می تونین از این زبان پیشرفته تر از بقیه استفاده کنین.
یک سری موتور های گرافیکی هستند که بصورت کامپوننت نصب می شن و می تونین در اونا حتی طراحی 3 بعدی کنین و یا حتی از برنامه های 3 بعدی مثل 3dmax مدل به اونا وارد کنین. اگه وارد این عرصه بشین با اونا سر و کار پیدا خواهید کرد. نمی دونم شاید موتور های هوش مصنوعی هم در این زمینه پیدا کنین که اگه هم باشه حتما با اکشن 3 نوشته شده.
برای اطلاعات بیشتر و کاملتر با mshgames صحبت کنین .
این کاربر یکی از حرفه ای ترین کاربران مجید آنلاین در این عرصه است و بازی های 2 بعدی زیادی رو طراحی کرده و نام و آوازه اون در این زمینه خیلی پر صداست.حتما به صندوق خصوصی اون پیغام بده و ازش کمک بگیر. خیلی بچه خوب و با محبت و با عشقیه.
بای ...

maysam.m

Well-Known Member
با سلام خدمت دوستان بزرگوار و خیلی ممنون به خاطر وقتی که برای راهنمایی بنده گذاشتید:rose:

دوست من
شما ابتدا باید action script رو یاد بگیر و هر کاری خواستی رو بتونی باهاش بکنی بعد راجع به AI هم من بهت توضیح میدم!

نوشتن یه بازی احتیاج به تجربه داره که تجربه رو میتونی با نوشتن چند بازی کوچیک بدست بیاری!

اگه واقعا به بازی سازی علاقه مندی پیشنهاد میکنم سراغ نرم افزاری برو که کارش این باشه نه فلش!!!

biodread جان
یعنی من ابتدا باید action script را یاد بگیرم؟ خوب من نمیدونم از کجا باید اقدام به یادگیری کنم! در موسسات کامپیوتر و فنی این زبان را یاد میدهند؟ آیا کتابهایی در این زمینه برای یادگیری هست؟
من حتما نمیخوام بازی ساختن با فلش باشه! من چون تا حالا بیشتر بازیهایی که دیدم با فلش بوده این حرف را زدم.
منظورتون از یادگیری نرم افزار، چه نرم افزارهایی است؟

سلام دوست من

همونجوري كه biodread عزيز گفت

اگه بخواي با فلش بازي بسازي اول بايد AS رو كامل بلد باشيد

بتونيد با توابع كار كنيد

منم پيشنهاد ميكنم اگه واقعا به بازي سازي علاقه داري بدنبال برنامه خواص خودش برو

زنده باد ايراني

موفق باشيد

avang2005 جان ، این برنامه AS را میشود بیشتر درباره اش توضیح بدهید! من همانطور که گفتم کاربر مبتدی در این زمینه هستم و لزوما نمیخوام فلش یاد بگیرم بلکه چون بیشتر بازیهایی که دیده بودم، با فلش ساخته شده بودند. بنابراین من هم چون هیچ تجربه و اسمی بلد نبودم همینطوری گفتم فلش! :lol:

سلام
همونطوری که گفتن یادگیری اکشن مخصوصا بصورت کلاسیک (کلای های خارجی ) لازمه.همچنین استفاده از برنامه هایی مثل
mdm zink,adobe air قدرت مانور خیلی زیادی رو بهتون می ده. پیشنهاد می کنم اگه می خوایین اکشن یاد بگیرین حتما اکشن 3 رو یاد بگیرین.
کلاسهای خارجی قدرت خیلی زیادی رو به شما می دن . همچنین بگم اکشن 3 در این زمینه ها خیلی پیشرفته است. با اکشن 3 کامپوننت و موتور های گرافیکی 3 بعدی خیلی حرفه ای رو نوشتن و شما هم می تونین از این زبان پیشرفته تر از بقیه استفاده کنین.
یک سری موتور های گرافیکی هستند که بصورت کامپوننت نصب می شن و می تونین در اونا حتی طراحی 3 بعدی کنین و یا حتی از برنامه های 3 بعدی مثل 3dmax مدل به اونا وارد کنین. اگه وارد این عرصه بشین با اونا سر و کار پیدا خواهید کرد. نمی دونم شاید موتور های هوش مصنوعی هم در این زمینه پیدا کنین که اگه هم باشه حتما با اکشن 3 نوشته شده.
برای اطلاعات بیشتر و کاملتر با mshgames صحبت کنین .
این کاربر یکی از حرفه ای ترین کاربران مجید آنلاین در این عرصه است و بازی های 2 بعدی زیادی رو طراحی کرده و نام و آوازه اون در این زمینه خیلی پر صداست.حتما به صندوق خصوصی اون پیغام بده و ازش کمک بگیر. خیلی بچه خوب و با محبت و با عشقیه.
بای ...

hadimetall جان
خیلی ممنون بابت توضیحاتی که دادید. مشکل من اینه که نمیدونم چطوری وارد این عرصه بشم! در واقع من میخوام بدونم چطوری میتونم پله پله این کار را شروع کنم. خوب الان من هیچ چیزی در مورد اون نرم افزارهایی که اشاره کردید، مانند کار با mdm zink,adobe air و 3dmax یا کار با زبان action scrip را نمیدونم . دقیقا من میخوام شما بگویید برای مرحله اول از کجا شروع کنم؟ یادگیری نرم افزارهای فوق یا یادگیری زبان action scrip؟
در مورد mshgames عزیز اشاره کردید که باید بگم از وقتی بازیهای ایشون را مشاهده کردم اینقدر تحریک شدم که تصمیم گرفتم، بازی ساختن را شروع کنم! :D
امیدوارم ایشون این تاپیک را مشاهده کنند. :paint:

آخرین ویرایش:

++Hadi++

Active Member
سلام
اگه می خوای وارد عرصه بازیهای حرفه ای بشی و کارهای حرفه ای در سبک pc انجام بدی که باید بری دنبال برنامه نویسی ++C و #C و موتور بازی و directX و کارهای سه بعدی که فکر نکنم بتونی به این راحتی وارد این عرصه بشی چون خیلی کار می بره. شاید بهتر باشه بگم باید ده ها سال در این عرصه باید کار کنی.
(بازیهایی در حد callofduty , gta )
ولی اگه می خوای از فیلتر فلش وارد این عرصه بشی به نکات زیر توجه کن.
در ضمن اکشن برنامه نویسی است که فلش بدون اون هیچه و در فریم های فلش قرار می گیره تا شما با اون همه چیز رو کنترل کنین.دامنه قلمرو اکشن اسکریپت یا action script در فلش خیلی گسترده است و یه جاهایی شما کار فوق حرفه ای فیزیکی در فلش مشاهده می کنین که همه اش فقط چند خط کد اکشن هست بی آنکه در فایل سورستون خبری از گرافیک باشه.
اکشن اسکریپت 3 هم دیگه واقعا ترکونده و اگه خواستین شروع کنین حتما با اکشن اسکریپت 3 کارتونو شروع کنین.
مرحله به مرحله:
1- اول استارت کارت رو با یه بسم ال... می زنی و از خدا برای این کار کمک می گیری.
2- می ری و یه کتاب یا سی دی یا دی وی دی از آموزش فلش می گیری.در بازار مجموعه 6 سی دی آموزش فلش مقدماتی و حرفه ای پارسیان افزار رو که قیمتش می شه 13000 تومان و من با اون شروع کردم.در ضمن 3 سی دی هم آموزش اکشن اسکریپت 3 داره که اونم می شه 6500 تومان.من برای شروع از اینا راضی بودم.
3- با mshgames صحبت می کنی و ازش بیشتر راهنمایی می گیری.
4- بعد از آموزش کامل فلش و اکشن یا as می یای و تمپلیت و کارهای فلشی از اینترنت و بازار تهیه می کنی و با این کار روند پیشرفتت بیشتر و بهتر می شه مخصوصا که می بینی چیزی که قبلا کفت رو می بریده الان دیگه یه چیز ساده و پیش پا افتاده است مخصوصا که با گستره وسیعتری از دستورات اکشن و اسرار فلش آشنا می شی.
5- باید یخده با فتوشاپ و برنامه های 3 بعدی ساز آشنا بشی. فتوشاپ برای طراحی های 2 بعدی خیلی عالیه و انواع و اقسام افکت های 2 بعدی رو می تونی باهاش طراحی کنی و یکی از ملزومات لازم برا کار با فلش هست. 3dmax , maya , cinema4d , ... هم برنامه هایی هستند که به صورت حرفه ای مدلسازی 3 بعدی و قرار دادن material یا ماده روی سطح مدلها و متحرک سازی مدل و دوربین و نور پردازی روی پروژه و قرار دادن دوربین در صحنه و جلوه های ویژه مثل دود و مه و انفجار و در مرحله آخر رندر سازی نهایی رو می تونی با بهترین حالت با اونا انجام بدی (کارتونهایی مثل شرک و رئیس مزرعه و ...) این برنامه ها هم می تونه برای کار با فلش 2 بعدی و مخصوصا 3 بعدی خیلی خوب مچ شه.در ضمن اونا هم اسکریپتهایی رو برا کنترل کار ها دارن که اگه در این عرصه ها وارد بشی و از اونا استفاده کنی خیلی کارت جلو می افته.
6- در کنار فلش و بعد از خروجی نهایی پروژه از فلش می یایین و برنامه هایی مثل mdm , air خروجیتونو بهینه سازی می کنین و حتی در حین انجام پروژه و در برنامه نویسی اکشن اسکریپت ، یه جاهایی از کدهای ریشه ای mdm یا air استفاده می کنین. این کد ها امکانات پیشرفته تر و جدیدتری رو بهتون می دن مثلا در ارتباط با پایگاه داده و کنترل پنجره فلش پلیر و... و ارتباط با فایل های مختلف کامپیوتری در سیستم و ...
در نهایت با سرچ در اینترنت و همکاری با افراد حرفه ای و گرفتن پروژه و اجبار برای یادگیری و استفاده از سایت مجید آنلاین و تحمل فشار ها و تیک های عصبی و شب بیداری ها و قبول انتقاد های سازنده اطرافیان و قبول تشویق دیگران در جهت بالا رفتن اعتماد به نفس شما و پیگیری مداوم و پشتکار و علاقه ممتد و تبدیل اکشن به تفریح و عشق و هدف به جای هوس شما به اونجایی که می خواهین می رسین.
یا علی... موفق باشین

++Hadi++

Active Member
در ضمن استفاده از کامپوننت های مناسب و موتور های 3 بعدی فلش هم حتما لازمه...
در انجمن action script این سایت هم جواد و محسن عزیز زحمت کشیدن و آموزش اکشن اسکریپت 3 رو از صفر گذاشتن و خیلی مفیده حتما pdf هاشونو دانلود کن.
بای بای...

آخرین ویرایش:

maysam.m

Well-Known Member
با سلام
بسیار سپاسگزارم hadimetall جان، واقعا ممنون برای راهنمایی که کردید.
ان شاالله بعد از اتمام این دیگریهای اخیر مراجعه میکنم برای خرید سیدی هایی که اشاره کردید تا فلش و اکشن اسکریپت را یاد بگیرم. و همچنین دانلود آموزشها که در همین انجمن است.
سپس شروع میکنم به یادگیری مراحل بعدی که اشاره کردید. پس اولین هدفم میشه یادگیری فلش و اکشن اسکریپت.

باز هم از شما تشکر میکنم آقای هادی عزیز، امیدوارم بتونم روزی محبتهاتون را جبران بکنم

maysam.m

Well-Known Member
با سلام مجدد
راستی یادم رفت بگم. تا اونجایی که من فهمیدم و دوستان راهنمایی کردند. فلش و اکشن اسکریپت مخصوص ساخت بازی نیست! میخواستم بدونم غیر از فلش و اکشن اسکریپت چه زبانهایی/برنامه هایی/ابزارهایی برای ساخت بازی وجود دارد؟ منظورم از ساخت بازی، ساخت بازیهای ساده است.
به طور مثال، بازیهای ساده ای مثل بازیهای قدیمی کنسولهای میکرو و سگا که البته اگر یادتون مانده باشد! یا مثل بازیهای 2 و 3 بعدی ساده ای که به بازیهای دسکتاپی معروف هستند! به طور نمونه: بازیهایی نظیر سوپر ماریو! ، سونیک، تینی تون، مورتال کمبت، تیکن (ps) و... این بازیها هر چند که ساده بودند ، اما در حین حال بسیار جالب بودند و من بسیار علاقه مندم بازیهایی نظیر این را بسازم ان شاالله!
بیشتر مد نظر من یادگیری و ساخت بازیهای 2 بعدی است! و میدونم که بازیهای 3بعدی بسیار سخت تر و پیچیده تر از بازیهای 2بعدی هستند. بنابراین اولیت من در ابتدا و آغاز راه بازهای 2بعدی است!
از دوستان بزرگوار درخواست میکنم تا باز هم بنده را در این زمینه راهنمایی کنند. و تجربیات خودشون را در اختیار من قرار بدهند.
با سپاس و تشکر مجدد

Avang2005

مدیر انجمن
سلام دوست من

شما شروع به ساخت بازی کنید و در هرجا به مشکل برخورد کردید در انجمن مطرح کنید که یا من و بقیه دوستان به شما کمک کنند

موفق باشید

++Hadi++

Active Member
والا یکی از بهترین راههاش اکشن و فلش هست .
البته برای ساخت هر بازی باید موتور گرافیکی یا هوش مصنوعی یا کلا موتور اون بازی رو پیدا کنین.
من در یه پروژه ساخت بازی 2 بعدی ساده بودم و بگم پدرم به عنوان گرافیست 3 بعدی اون بازی در اومد.تازه کارم فقط طراحی عکس های 3 بعدی بود.
اونا از یه موتور بازی خیلی ساده که تلفیقی از عکس و برنامه نویسی بود استفاده می کردن.
اگه هم حرفه ای تر بخوایین دنبال کنین می شه برنامه نویسی ++C و نوشتن Engine یا همون موتور که دیگه اصلا حرفشو نزن.چون کاریست بسی سخت و مشکل.در نظر بگیر که یه برنامه یا پلاگین می خوای بنویسی که مثلا بشه خود فلش یا مایا یا فتوشاپ یا تریدی مکس.البته مثال می زنم که بگم طراحی موتور بازی در حد یه همچین کارهایی هست.حالا شاید یه کم کمتر یا بیشتر.؟؟!!!
در ضمن قبل از اینکه دنبال سی دی ها باشی اول از خدا کمک بگیر که اون تمام موفقیتته ...من اینو تست کردم جواب داد.
در ضمن بهترین کاربر در این زمینه همون محمد جان (mshgames ) هست که به یاریت می شتابه.بالاخره باید کارو به کاردون سپرد.
موفق باشی...
بای...

Insomnia

کاربر فعال
شما اول باید هدفت رو مشخص کنی بعد ابزارتو پیدا کنی!

کسی نمی یاد یرای ساختن بازی فلش یاد بگیره!
میخوای دوبعدی کارکنی یا سه بعدی؟ چون این دو کاملا متفاوت از هم هستند!

ساخت بازی دو بعدی بسیار راحته حتی با فتوشاپ یه چندتا اسکریپت هم میشه درست کرد و دانش ریاضیات زیادی هم نمیخواد. بلد بودن ریاضی در حد دبیرستان هم کارت راه می افته.
ولی سه بعدی به دانشهای مختلف چندساله و... نیاز داره!
اگر هدفت بازی سازی هست و بعدا عوض نخواهد شد، پیشنهاد میکنم سه بعدی رو هدف بگیری!
با توجه به بازارش تو ایران(فعلا جالب نیست)...

maysam.m

Well-Known Member
والا یکی از بهترین راههاش اکشن و فلش هست .
البته برای ساخت هر بازی باید موتور گرافیکی یا هوش مصنوعی یا کلا موتور اون بازی رو پیدا کنین.
من در یه پروژه ساخت بازی 2 بعدی ساده بودم و بگم پدرم به عنوان گرافیست 3 بعدی اون بازی در اومد.تازه کارم فقط طراحی عکس های 3 بعدی بود.
اونا از یه موتور بازی خیلی ساده که تلفیقی از عکس و برنامه نویسی بود استفاده می کردن.
اگه هم حرفه ای تر بخوایین دنبال کنین می شه برنامه نویسی ++C و نوشتن Engine یا همون موتور که دیگه اصلا حرفشو نزن.چون کاریست بسی سخت و مشکل.در نظر بگیر که یه برنامه یا پلاگین می خوای بنویسی که مثلا بشه خود فلش یا مایا یا فتوشاپ یا تریدی مکس.البته مثال می زنم که بگم طراحی موتور بازی در حد یه همچین کارهایی هست.حالا شاید یه کم کمتر یا بیشتر.؟؟!!!
در ضمن قبل از اینکه دنبال سی دی ها باشی اول از خدا کمک بگیر که اون تمام موفقیتته ...من اینو تست کردم جواب داد.
در ضمن بهترین کاربر در این زمینه همون محمد جان (mshgames ) هست که به یاریت می شتابه.بالاخره باید کارو به کاردون سپرد.
موفق باشی...
بای...

بسیار ممنون از توضیحاتتون :rose:
دقیقا زدید به هدف :wink:

شما اول باید هدفت رو مشخص کنی بعد ابزارتو پیدا کنی!

کسی نمی یاد یرای ساختن بازی فلش یاد بگیره!
میخوای دوبعدی کارکنی یا سه بعدی؟ چون این دو کاملا متفاوت از هم هستند!

ساخت بازی دو بعدی بسیار راحته حتی با فتوشاپ یه چندتا اسکریپت هم میشه درست کرد و دانش ریاضیات زیادی هم نمیخواد. بلد بودن ریاضی در حد دبیرستان هم کارت راه می افته.
ولی سه بعدی به دانشهای مختلف چندساله و... نیاز داره!
اگر هدفت بازی سازی هست و بعدا عوض نخواهد شد، پیشنهاد میکنم سه بعدی رو هدف بگیری!
با توجه به بازارش تو ایران(فعلا جالب نیست)...

از شما هم بابت توضیحاتتون ممنونم
البته بازی ساختن 2بعدی به همین راحتی هم ها که که شما میگید نیست! من قبلا با یک نرم افزاری که اسمش یادم نیست (فکر کنم اسمش گیم میکر بود!) کار کردم اما هر کاری کردم نتونستم یک بازی ساده بسازم!

هدف اصلی من ساختن بازیهای کامپیوتری نخواهد بود. من در واقع میخوام به عنوان یک هدف فرعی بتونم حداقل چند تا بازی 2بعدی جالب حالا چه با فلش چه هر ابزار یا زبان دیگری بسازم . از بچه گی همیشه توی فکر ساختن بازیهای کامپیوتری بودم :lol: تا اینکه چند وقت پیش بازیهای جناب mshgames عزیز را، دانلود کردم و تشویق شدم که من هم شروع کنم به یادگیری فلش و ساخت بازیهای 2بعدی! :D
در ضمن من، این قدرها هم خنگ نیستم! میدونم ساخت یک بازی ساده 2 بعدی هم به همین راحت ها نیست و حداقل چندین ماه زمان میبره و باید یک داستان قوی و یک طراحی خوبی داشته باشه همچنین بازی را به نحو احسن پیاده کرد. اما هر کاری نشد نداره و اگر هر کسی علاقه داشته باشه و بخواد قطعا میتونه!
فعلا مشکل بزرگ من این است که: آیا زبان C را یاد بگیرم؟ بنا به نظر چند تن از دوستان، این زبان مادر سایر زبانهای دیگر است! و راه را برای یادگیری زبانهای دیگر هموار میکند. یا اینکه خیلی احتیاجی نیست به یادگیری این زبان؟
راستی فرق action script با java script چیست؟ من از چند نفر شنیدم که این زبانها با هم خیلی فرق نمیکنند!

Insomnia

کاربر فعال
game maker یکی از game engine معروف همین کار هست(دو بعدی) که هم محیط طراحی رو فراهم کرده و هم اسکریپت نویسی و ... . فلش بخاطر یکسری محدودیتهاش زیاد توصیه نمیشه! بستگی به بازیش هم داره معمولا بازیهای سبک رو فلش میشه اجرا کرد.(قصد نامید کردن ندارم اگه دوست داشتی برو فلش یاد بگیر ولی گزینه های بهتری هم هست.)

میدونم ساخت یک بازی ساده 2 بعدی هم به همین راحت ها نیست
راحتی ساخت بازی منظورم داستان نیست منظور پیاده سازی یک بازیست.
اگر وارد دنیای سه بعدی بشوید متوجه میشوید که دو بعدی به همین راحتی هاست (البته ناگفته نماند که دوبعدی در حد پروژه شخصی راحته، نه یک بازی درست و حسابی که اون کار تیمی می طلبه نه یک نفر)
مثالش بازیهای سه بعدی با چندنفر کارمند درست میشه؟ و مقایسه کن با تعداد کارمندهای یک بازی دو بعدی(یک بازی استخوان دار)
تفاوت مشخصه.
برای کار دوبعدی هم متخصص خودش رو می طلبه کسی که کار دو بعدی میکنه دلیل نمیشه سه بعدی هم بلد باشه و برعکس!
راستی فرق action script با java script چیست؟
اکشن روی فلش قابل اجراست و جاوا اسکریپت روی صفحات وب
در حقیقت فرق میکنند!

maysam.m

Well-Known Member
game maker یکی از game engine معروف همین کار هست(دو بعدی) که هم محیط طراحی رو فراهم کرده و هم اسکریپت نویسی و ... . فلش بخاطر یکسری محدودیتهاش زیاد توصیه نمیشه! بستگی به بازیش هم داره معمولا بازیهای سبک رو فلش میشه اجرا کرد.(قصد نامید کردن ندارم اگه دوست داشتی برو فلش یاد بگیر ولی گزینه های بهتری هم هست.)

راحتی ساخت بازی منظورم داستان نیست منظور پیاده سازی یک بازیست.
اگر وارد دنیای سه بعدی بشوید متوجه میشوید که دو بعدی به همین راحتی هاست (البته ناگفته نماند که دوبعدی در حد پروژه شخصی راحته، نه یک بازی درست و حسابی که اون کار تیمی می طلبه نه یک نفر)
مثالش بازیهای سه بعدی با چندنفر کارمند درست میشه؟ و مقایسه کن با تعداد کارمندهای یک بازی دو بعدی(یک بازی استخوان دار)
تفاوت مشخصه.
برای کار دوبعدی هم متخصص خودش رو می طلبه کسی که کار دو بعدی میکنه دلیل نمیشه سه بعدی هم بلد باشه و برعکس!

اکشن روی فلش قابل اجراست و جاوا اسکریپت روی صفحات وب
در حقیقت فرق میکنند!

بله شما کاملا درست میگید :rose:
در مورد جاوا اسکریپت و اکشن اسکریپت، ممنون که پاسخ دادید. من راستش هنوز دقیقا نفهمیدم این بازیهای 2 بعدی را با چه زبان و ابزاری پیاده میکنند!؟ آیا لازمه من زبان سی را یاد بگیرم به نظر شما؟ یا اینکه نه؟
شما گفتید گزینهای بهتری هم از فلش برای ساخت بازیهای 2 بعدی وجود دارد لطفا میشود معرفی کنید.
من از این نظر قصدم یادگیری فلش برای ساخت بازی بود که بیشتر بازیهایی 2 بعدی که دیده بودم فلش بود و هم اینکه یادگیری حرفه ای فلش برای یک طراح وب الزامی است!

Insomnia

کاربر فعال
این بازیهای 2 بعدی را با چه زبان و ابزاری پیاده میکنند!؟
با هر زبونی میشه بازی ساخت، دقیقا با هر زبونی! اکثرا c/c++ مخصوصا اگه تجاری باشه.

آیا لازمه من زبان سی را یاد بگیرم به نظر شما؟ یا اینکه نه؟
هم اینکه یادگیری حرفه ای فلش برای یک طراح وب الزامی است!
بازم میگم بستگی به هدفت داره!
به عنوان مثال برای موبایل میخواهی بازی بنویسی، فلش و جاوا گزینه ی خوبی محسوب میشوند. برای وب که گزینه خوبیه، منظور فلش( برای ساخت بازی روی وب با فلش هم بحث دارم یعنی ایراداتی داره که باید برطرف بشه که فعلا از حوصله خارجه!) و باز هم هدفت....
نقطه ضعف فلش برای بازیها افت محسوس فریم ریت(fps) هست+60 این اشکال تو بقیه زبانها به این شدت نیست! بازی برای موبایل هم توجیه میشه با توجه به دلیل مذکور. چون معمولا سبک هستند و نیاز سخت افزاری بالا نمی خواهند(یعنی باید اینطور باشند!) و ...
من از این نظر قصدم یادگیری فلش برای ساخت بازی بود که بیشتر بازیهایی 2 بعدی که دیده بودم فلش بود
:shock:
بازی غیر فلشی به وفور یافت میشه!!
اینجا رو ببین، با c نوشته شده ازاین مثالها فراوان....

جدیدترین ارسال ها

بالا