اسكريپت چيست/

m_ziba

Member
سلام.

يه نفر اين سوالو از من پرسید، نمی دونستم چی بهش بگم؟؟ 8)

omidak

Active Member
سلام:
کلمه script به معنایه سند، متن، نمایش نامه، هست.
اما در computer به معنایه کدهایه برنامه نویسی هست :wink:

oxygenws

Active Member
m_ziba گفت:
omidak گفت:
سلام:
اما در computer به معنایه کدهایه برنامه نویسی هست :wink:

يه كم دقيق تر.

مثلاْ فرق java و javascriptچیه؟
vb و vbscript؟
...
سلام،
این 4 تا زبونی که تفاوتشون رو پرسیدی که زمین تا آسمان با هم تفاوت دارند!!!!

ولی برای مفهوم script سری به لینک زیر بزن تا بفهمی:
http://www.google.com/search?hl=en&lr=&ie=UTF-8&oi=defmore&q=define:Script

موفق باشید، امید

mahyar_nel

Active Member
دوست عزيز اگه فقط مي خواي بدوني اسكريپت چي هست بايد بگم كه:
كلا از دونوع برنامه نويسي ميتوان براي ايجاد سايت استفاده كرد 1.برنامه نويسي سمت كلانت 2.برنامه نويسي سمت سرور
برنامه نويسي سمت سرور در موقع بالا امدن صفحه درون سرور ترجه ميشود و به كد اچ تي ام ال تبديل ميشود ودر مرورگر نميش داده ميشود مانند :ASP.net , PHP....
برنامه نويسي سمت كلاينت همون اچ تي امل ساده است كه وقتي صفحه بالا مي ايد درون خود سرويس گيرنده ترجمه ميشود درون همون اچ تي ام ال ساده امكان داره كه يك سري كد هايي باشه كه اچ تي ام ال نباشه اين كد هارا اسكريپت مي نامند دو نوع است 1.java script 2.vb script كه بيشتر از جاوا استفاده ميشود
اميد وارم كه جوابتو پيدا كرده باشي

AliReza26

Active Member
اسكريپت ها(مثلjavascript , vb script) كلا زبان برنامه نويسي سمت كلاينت هستند و كلا در مرور گر اجرا مي شوند.
ام زبان هاي (java , VB) زبانهاي برنامه نويسي هستند كه بهد از كامپايل بصورت بك فايل اجرايي قابل استفاده مي باشند.

دستور زبان VB شبيه به vb script مي باشد اما دستور زبان javascript با java زمين تا زير زمين فرق دارن.

Maryam61

Member
سلام.
(من همونم که سوال پرسید!)
من اين زبان هاي اسكريپتي رو بلدم و خودم باهاش برنامه نويسي حرفه اي مي كنم.

ولي وقتي از من تعريف خواسته شد، واقعاً توش موندم!
خیلی از ماها خیلی چیزا رو بلدیم، ولی نمی تونیم تعریفش کنیم. چون از اون یه تصویر یا یک مفهوم توی ذهنمون داریم نه یک جمله.

البته با لینکی که دوستمون معرفی کرد، به جواب رسیدم.

تازه یاد گرفتم وقتی می خوام یه تعریف پیدا کنم، چه طوری توی google برم search کنم!!
از همه دوستانی هم که لطف داشتن ممنونم.

oxygenws

Active Member
Maryam61 گفت:
خیلی از ماها خیلی چیزا رو بلدیم، ولی نمی تونیم تعریفش کنیم. چون از اون یه تصویر یا یک مفهوم توی ذهنمون داریم نه یک جمله.

سلام،
بسیار با نظر شما موافقم، و به نظر من اون دوستان که تا --این حد-- دنبال جزییات هستند، کار اشتباهی می کنند!!

خوشحال می شم، تعریفی رو که بهش رسیدید، اینجا بنویسید، ممنون.

موفق باشید، امید

AliReza26

Active Member
oxygenws گفت:
Maryam61 گفت:

سلام،
بسیار با نظر شما موافقم، و به نظر من اون دوستان که تا --این حد-- دنبال جزییات هستند، کار اشتباهی می کنند!!

خوشحال می شم، تعریفی رو که بهش رسیدید، اینجا بنویسید، ممنون.

موفق باشید، امید
من هم منتظرم

Maryam61

Member
سلام دوستان عزيز.

تعاريفي كه من بهش رسيدم:
script: یک نوع کد کامپیوتری با یک زبان برنامه نویسی ساده (یک لیست از فرمان ها)است که به جای پردازشگر کامپیوتر توسط برنامه دیگری اجرا می شود، یعنی اجرای آن بدون دخالت کاربر است. برای اجرا احتیاج به کامپایل شدن به کدهای ویژه ندارد.

در WWW به کدهایی گفته می شود که روی web browser اجرا(run) می شود و به داده های کاربر واکنش نشان می دهد.

در لغت script به معنی سند و در اصطلاح غیر کامپیوتری به معنای یک نوع نگارش ویژه است.

AliReza26

Active Member
Maryam61 گفت:
سلام دوستان عزيز.

تعاريفي كه من بهش رسيدم:
script: یک نوع کد کامپیوتری با یک زبان برنامه نویسی ساده (یک لیست از فرمان ها)است که به جای پردازشگر کامپیوتر توسط برنامه دیگری اجرا می شود، یعنی اجرای آن بدون دخالت کاربر است. برای اجرا احتیاج به کامپایل شدن به کدهای ویژه ندارد.

در WWW به کدهایی گفته می شود که روی web browser اجرا(run) می شود و به داده های کاربر واکنش نشان می دهد.

در لغت script به معنی سند و در اصطلاح غیر کامپیوتری به معنای یک نوع نگارش ویژه است.
احسن

oxygenws

Active Member
تعریف اصلیت به نظر درست میاد... (البته کمی نقص و اینا توش پیدا می شه، ولی بی خیال)
ولی بخش "WWW" ات اشتباهه!!!
چون زبانی مثل php یا asp هم اسکریپتی هستند و توسط مرورگر اجرا نمی شه.

این رو هم خودم برای توضیح بگم که مرز بین این زبان ها چندان مشخص نیست، ممکنه یه زبون باشه که هم بشه باهاش اسکریپتی کار کرد، هم برچسبی و هم ....!!!

AliReza26

Active Member
oxygenws گفت:
تعریف اصلیت به نظر درست میاد... (البته کمی نقص و اینا توش پیدا می شه، ولی بی خیال)
ولی بخش "WWW" ات اشتباهه!!!
چون زبانی مثل php یا asp هم اسکریپتی هستند و توسط مرورگر اجرا نمی شه.

این رو هم خودم برای توضیح بگم که مرز بین این زبان ها چندان مشخص نیست، ممکنه یه زبون باشه که هم بشه باهاش اسکریپتی کار کرد، هم برچسبی و هم ....!!!

اميد جان بخش WWW كه گفته :

فكر مي كنم منظورش از « روی web browser اجرا(run) می شود » اينه كه Clinet side مي باشند.(بهتره بگم من اين طور منظورش را گرفتم) :wink:

*** اسكريپت ها(مثلjavascript , vb script) كلا زبان برنامه نويسي سمت كلاينت هستند و كلا در مرور گر اجرا مي شوند.

يعني شما مي گوييد PHP يك زبان اسكريپتي نيست؟

Maryam61

Member
سلام عزيزان!
اينها كه من گفتم تمام نقل قول بود از google. من از طرف خودم حرف نزدم.

خوب من فکر می کنم که این یه تعریف کلی باشه.
اگر بخوایم که وارد جزئیات مسأله بشیم، حرف شما صحیحه.

AliReza26

Active Member
Maryam61 گفت:
سلام عزيزان!
اينها كه من گفتم تمام نقل قول بود از google. من از طرف خودم حرف نزدم.

خوب من فکر می کنم که این یه تعریف کلی باشه.
اگر بخوایم که وارد جزئیات مسأله بشیم، حرف شما صحیحه.
شما تعريفت تقريبا كامل بود.
من كه استفاده كردم.

جدیدترین ارسال ها

بالا