اخبار انیمیشن (داخلی)

AVGHH

Member
ـ در 19 مردادماه ساخت پروژه پويانمايي «فرهنگ و تمدن ايران و اسلام» به كارگرداني روانبخش صادقي، در 100 قسمت 15 دقيقه اي بر اساس کتابي نوشته دکتر علي اکبر ولايتي كليد خورد. به گفته اميد نجيب زاده، تهيه کننده اين پويانمايي، کار تحقيق و نگارش اين اثر تقريباً 14 ماه به طول انجاميده و در اين مدت فيلمنامه بارها بازنويسي شده است. همچنين حدود 6 ماه نيز براي آماده سازي استوديو و پيش توليد زمان صرف شده است. پويانمايي فرهنگ و تمدن ايران و اسلام با تکنيک سه بعدي ساخته مي شود که در مجموع سه سال و نيم براي اتمام اين پروژه پيش بيني شده است.

اگه خدا قبول کنه منم یه سهمی تو ساخت این سریال دارم. :wink:
فعلا که به عنوان مدلساز (مدلسازی اکسسوار(لوازم و وسایل)) کار میکنم، ولی اگه بتونم قراره انیمیت کاراکتر (کاراکتر استدیو) هم کار کنم (البته نه اینکه بلد نباشم، کار چون برا تیم ملیه ممکنه کم بیارم، وگرنه برا خودم زیاد کار کردم :wink: ).

یه سری اطلاعات درباره کار:
کل کار (بخش سه بعدیش) با مکسه، طراحی کانسپت و تکسچر و... هم فتوچاپ!
اینو گفتم ولی دوباره... ریگ و انیمیت کاراکترا با کاراکتر استدیوس.
نماهای بیرونی رو با منتال رندر میشه و داخلیا با اسکن لاینه، ولی اسکن لاینش از اون اسکن لایناسا! خود آقای صادقی (کارگردان) نماهای داخلی رو نورپردازی میکنه رندراش در حد تیم ملیه!
دیگه بگم...
قسمت اولش فک کنم دیگه تموم شده انیمیتش و بقیه کاراش.
داستان (قسمت اول تا اونجا که من فهمیدم) درباره یه خواهر و برادر به اسمای بهمن و مریم هس که از تو جنگل میان خونه پدربزرگشون، هرچی میگردن پدربزرگ رو پیدا نمیکنن، بعد یهو یه اتفاقای عجیب غریب میافته و... (این داستان ادامه دارد...)

DIMO

Active Member
اگه خدا قبول کنه منم یه سهمی تو ساخت این سریال دارم.
فعلا که به عنوان مدلساز (مدلسازی اکسسوار(لوازم و وسایل)) کار میکنم، ولی اگه بتونم قراره انیمیت کاراکتر (کاراکتر استدیو) هم کار کنم (البته نه اینکه بلد نباشم، کار چون برا تیم ملیه ممکنه کم بیارم، وگرنه برا خودم زیاد کار کردم ).

پس ما رو بی خبر ول نکنی اینجا...هر چند وقت یکبار یه خبرایی راجع بهش اینجا بذار...

ایشالا که موفق باشید

AVGHH

Member
پس ما رو بی خبر ول نکنی اینجا...هر چند وقت یکبار یه خبرایی راجع بهش اینجا بذار...

ایشالا که موفق باشید

خیلی ممنون امیدجان.
خدارو شکر تو تست انیمیت هم موفق بودم (تا حدودی)، وقتی کارو تموم کردم و نشون دادم، آقای برهان (یکی از انیماتورهای سریال که آدم کار بلدی هم هست) دیدش گفت از نظر کاری که انجام دادی خیلی خوبه ولی زمان زیادی رو براش گذاشتی.
اونم به خاطر این بود که تا حالا اینقد جدی نَشسته بودم کار کنم، بیشتر کارام با کاراکتر استدیو در حد یه پوز (فیگور و حالت) کاراکتر بوده تا انیمیت. بعدم یه سری قِلِق داشت که چون اونا رو نمیدونستم باعث شد دوبار کارم که تا وسطاش رفته بودم بپره و از اول...
4fvgdaq_th.gif

راستی اگه من هی اطلاعات بیارم ممکنه به عنوان عامل نفوذی دستگیرم کنن که اطلاعات کارو به بیرون میدم. (جدی میگما نخندین) :D

قسمت اولش انیمیتش تموم شده و تقریبا درحال رندره.
راستی دفعه قبل اینم نگفتم، با مکس 9 64 بیتی کار میشه.
بازم خبر جالبی به نظرم رسید همینجا براتون میذارم، شمام دعام کنید. :rose:

DIMO

Active Member
راستی اگه من هی اطلاعات بیارم ممکنه به عنوان عامل نفوذی دستگیرم کنن که اطلاعات کارو به بیرون میدم. (جدی میگما نخندین)

عامل نفوذی...نیاز نیست که همه چیز رو اینجا گذارش بدی فقط در حد اینکه چقدر پیش رفتن و بعضی موارد سطحیه دیگه...اگه میدونی هم ممکنه مشکلی واسه تو پیش بیاد سعی کن اول ازشون اجازه بگیری..تا فردا مشکل احتمالی پیش نیاد...

ممنون و موفق باشی

AVGHH

Member
سلام؛

عامل نفوذی...نیاز نیست که همه چیز رو اینجا گذارش بدی فقط در حد اینکه چقدر پیش رفتن و بعضی موارد سطحیه دیگه...اگه میدونی هم ممکنه مشکلی واسه تو پیش بیاد سعی کن اول ازشون اجازه بگیری..تا فردا مشکل احتمالی پیش نیاد...
ممنون امید جان، تازه من الان دارم خویشتنداری میکنم که همه چیو نمیگم! وگرنه یه سری فایل دارم که اگه آپلود کنم حکم تیرم صادر میشه! :D

راستی انیمیشنز جان، مدیرای عزیز و بقیه بچه ها، من یه تاپیک جدا میزنم تا این تاپیک نشه دفتر خاطرات من! اگه از نظرتون این جوری (تو همین تاپیک باشه) بهتره بگید تا من تاپیک نزنم.

راستی (این یه دونه دیگه اس، با قبلیه فرق داره!) انیمیت قسمت اول هنوز تموم نشده، هیچ رندری هم گرفته نشده! اینکه گفته بودم
قسمت اولش انیمیتش تموم شده و تقریبا درحال رندره.
فقط نتیجه گیریی بود که من از چیزایی که دیده بودم کردم. آخه برا تست، یه قسمت از کارو رندر گرفته بودن که نشون خود دکتر ولایتی بدن تا نظر قطعیش برا موافقت برا ساخت مجموعه از رو کتابشو بده. من فک کردم اون رندر نهاییه کاره.

امروز طی یک حرکت خلاقانه و پیکساری(!) یه کاری کردم ولی بلافاصله لو رفتم!!
تو انیمیت کاراکتر بهمن، یه پلان هس که وایساده و مریم داره حرف میزنه، اونجا چون دیدم خیلی بیکاره و ضایعس هی چپ و راس بشه اومدم یه (نیمچه) تیکی که خودم دارمو روش پیاده کردم.
من عادت دارم بعضی وقتا برا اینکه آستین پیرهن یا ژاکتم رو بدم پایین مچ دستم رو سریع چنبار میچرخونم، همین کارو با کاراکتر بهمن کردم، اتفاقا جالبم شد.
وقتی به آقای برهان (یکی از انیماتورها که من کارامو تحویلش میدم) نشون دادم گفت: این کاراکتره عصبیه؟! چرا دستشو اینجوری میکنه؟! پاکش کن، حرکت دستش اضافه اس!
4fvgdaq_th.gif

منم این خلاقیت خودم رو با دستای خودم پاک کردم.
tantrumsmiley.gif

موفق باشید همگی، و همچنان التماس دعا :rose:

آخرین ویرایش:

animations

Active Member
نمایش انیمیشن های دوبله در سینما آزادی

رئیس انجمن گویندگان جوان از نمایش فیلم‌های انیمیشن‌ دوبله شده در این انجمن در سینما آزادی و خرید رایت این آثار با همکاری سازمان توسعه سینمایی سوره خبر داد.

438377_orig.jpg

مهرداد رئیسی با ارائه گزارشی از عملکرد انجمن گویندگان جوان در زمینه دوبله انیمیشن‌های نوروزی گفت: این انجمن امسال با شبکه‌های سیما به ویژه شبکه دو همکاری بیشتری داشت و 18 انیمیشن نوروزی با دوبله انجمن گویندگان جوان روی آنتن شبکه‌های مختلف رفت.

وی در ادامه افزود: فیلم‌های انیمیشن در دنیا پرفروش هستند و بزرگسالان هم مخاطبان انیمیشن‌ها هستند. این وضعیت باید در کشور ما هم ایجاد شود. انجمن گویندگان جوان در دوبله انیمیشن‌ها می‌کوشد برای جذاب شدن کار از واژه‌های متنوع استفاده کند. علاوه بر آن نظرسنجی‌های تلویزیون و بازار حاکی از جایگاه خوب این انجمن در میان مردم است. هدف انجمن گویندگان زنده نگه داشتن زبان فارسی و استفاده بجا از ضرب‌المثل‌های ایرانی در دوبله انیمیشن‌ها است.

رئیس انجمن گویندگان جوان خاطر نشان ساخت: آثار دوبله انجمن تاکنون بازتاب خوبی داشته است. همچنین سی‌دی‌هایی به سفارش موسسات مختلف تهیه می‌کنیم. تهیه سی‌دی‌هایی در قالب "رادیو وروجک" به سفارش شهرداری در مناسبت‌های مختلف دینی و اجتماعی و کتاب‌های صدادار از دیگر تولیدات انجمن گویندگان جوان است.

رئیسی در ادامه افزود: اکران انیمیشن‌های دوبله شده در این انجمن به زودی در سینما آزادی آغاز می‌شود. دوبله و خرید رایت این انیمیشن‌ها به عهده انجمن گویندگان جوان است و این کار با همکاری سازمان توسعه سینمایی سوره وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی انجام می‌شود. اکنون دوبله بیش از 90 درصد از انیمیشن‌های خارجی و ایرانی در کشور را انجمن گویندگان جوان انجام می‌دهد.

وی اشاره کرد: بازی‌های رایانه‌ای را هم پوشش داده‌ایم و صداگذاری بازی "لطفعلی خان" که به عنوان بهترین بازی انتخاب شد به عهده انجمن گویندگان جوان بود.

رئیس انجمن گویندگان با انتقاد از دوبله فیلم‌های واحد دوبلاژ سیما گفت: متاسفانه فیلم‌های دوبله مشکلات باند صدا دارند و خیلی با عجله‌ دوبله می‌شوند. در حالی که احترام به مخاطبان نباید فراموش شود. به نظرم واحد دوبلاژ سیما باید در این زمینه برنامه‌ریزی مدون داشته باشد تا دوبله فیلم‌ها با افت روبرو نشود و این طور نباشد که فقط دستمزدها بالا برود، بلکه کیفیت هم بالا برود.

رئیسی در پایان افزود: واحد دوبلاژ سیما در انتخاب انیمیشن‌ها باید بسیار دقت کند و بعد از آسیب‌شناسی مشکلات جامعه انیمیشن‌های مناسب برای کودکان خریداری و پخش کند.

منبع : خبرگزاری مهر
ایرانیان انیمیشن

animations

Active Member
جشنواره فيلم كودك ونوجوان همدان تيرماه برگزار مي‌شود

A0285676.jpg

به گفته مسئول روابط عمومي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي همدان، جشنواره بين‌المللي فيلم كودك تيرماه امسال در همدان برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از سايت وزارت ارشاد، مسئول روابط عمومي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي همدان گفت: بيست و سوميــن جشنواره بين‌المللي فيلـم كودك و نــوجوان تيرماه امسـال در اين استان برگزار مي‌شود.

"حبيب شهنوازيان " افزود: نظر به پيگيريهاي مقـامات استان و مديـركـل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان همدان مبني بر برگزاري اين جشنواره، زمان مناسب آن، نيمه دوم تيرماه تعيين مي شود.

وي اضافه كرد: با توجه به برگزاري جلسات متعدد در پايان هفته گذشته، مدير اجرايي و مسوولان كميته هاي چندگانه مشخص شده كه بزودي معرفي مي شوند.

وي بيان كرد: فعاليت‌هاي دبيرخانه جشنواره در محل اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي داير شده و امور جشنواره نيز انجام مي‌پذيرد.

منبع: پیلبان

animations

Active Member
توليد 10 بازي ايراني در سال 87 آغاز شد

توليد 10 بازي ايراني با حمايت بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي معاونت امورسينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در سال 87 آغاز شد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از معاونت ارتباطات و بين‌الملل بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي «محمد بيطرف» قائم مقام اين بنياد با اعلام اين خبر گفت: «شمشير نادر»، «مسابقات رالي»، «فسقلي و چوب سحر آميز4»، «ايمان پولادي»، «سياره خاموش»، «تمساح پوزه كوتاه»، «نبرد خيبر»، «صنعت نفت»، «گرشاسب» و «انقلاب» بازي‌هايي هستند كه بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي با هدف حمايت از توليد داخلي و در راستاي ترويج فرهنگ ايراني – اسلامي از آنها به صورت مادي ومعنوي حمايت كرده است.

قائم مقام بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي افزود: حمايت‌هاي مادي اين بنياد از اين 10 بازي به صورت مشاركت در توليد و در برخي موارد هم توليد كامل بازي بوده است.

وي با اشاره كيفيت بالاي اين بازي‌ها افزود: توليد اين بازي‌ها از نيمه دوم سال قبل آغاز شده و در سال جاري در بازار عرضه خواهند شد.

بي‌طرف محتواي اين بازي‌ها را درباره موضوعات ورزشي، تاريخي، مذهبي، دفاع مقدس و انقلابي برشمرد و افزود: اين بازي‌ها در گونه‌هاي نقش محور، ماجراجويي، اكشن، كودك و نوجوان و ... توليد خواهند شد و در مقايسه با بازي‌هاي موجود، پيشرفت قابل ملاحظه‌اي داشته‌اند.

قائم مقام بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي همچنين در اين باره خاطر نشان كرد: بازي‌هاي «ايمان پولادين»، «نبرد خيبر» و «انقلاب» با موضوعات انقلاب و دفاع مقدس، بازي «صنعت نفت» همزمان با سالگرد 100 سالگي صنعت نفت در كشور، «مسابقات رالي» با موضوعيت ورزش، «فسقلي و چوب سحر آميز» و «تمساح پوزه كوتاه» براي كودكان و نوجوانان توليد خواهد شد.

animations

Active Member
کلاس‌های تخصصی انیمیشن در حوزه هنری دایر می‌شود

2h7dgsz.jpg

مرکز مطالعات و تولیدات فیلم انیمیشن حوزه هنری تخصص‌های 32گانه انیمیشن را به صورت موردی و دوره‌های ترمی انیمیشن، طراحی فضا و شخصیت آموزش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیرمسعود علمداری، مجری آموزشگاه مرکز مطالعات و تولیدات فیلم انیمیشن حوزه هنری با بیان این مطلب افزود: این کلاس‌ها از الگوهای موفق علمی کاربردی در کشور کانادا برگرفته و با شرایط کنونی ایران تطبیق داده شده است.

وی با اشاره به برپایی کلاس‌های موردی بر اساس ضرورت نیاز انیمیشن در ایران عنوان کرد: کلاس‌های انیمیشن ایران برای همگامی با توسعه کمی و کیفی انیمیشن در دنیا انتخاب شده و شامل آموزش‌های ابتدایی و تکمیلی است.

مجری برپایی دوره‌های آموزشی مرکز انیمیشن حوزه هنری همچنین گفت: دوره‌های ترمی نیز با توجه به روند کیفی و تکنیکی انیمیشن روز جهان برنامه‌ریزی شده است که مسیر تحول کیفی و کمی در تولید انیمیشن ما نیز جدا از آن نیست.

وی ادامه داد: اغلب کلاس‌های موردی بر اساس روش‌های علمی به صورت کارگاهی و عملی دایر می‌شود و هنرجویان می‌توانند از ابتدای دوره همراه با آموزش، با توجه به امکانات موجود در آموزشگاه به صورت کارگاهی و علمی آموزش ببیند.

علمداری با بیان اینکه در دوره‌های ترمی اغلب کلاس‌ها عملی است، اظهار کرد: ترم پایانی (سوم) به طور کامل اختصاص به پروژه دارد و تولید یک انیمیشن به طور کامل بر عهده هنرجویان گذاشته می‌شود.

وی اظهار کرد: هدف از تاسیس این آموزشگاه تربیت هنرمندان و نیروهای کارآمدی است که پس از فراغت از دوره‌های طراحی شده قابلیت‌های لازم را برای اشتغال در یک یا چند پست انیمیشن داشته باشند.

این دوره‌ها با حضور برخی از مطرحترین انیماتورها و مدرسان انیمیشن ایران همچون عبدالله علیمراد، بهرام عظیمی، بزرگمهر حسین‌پور و... برگزار می‌شود.

animations

Active Member
یک فیلم دیگر!

در جشنواره سپید و سیاه وزارت علوم فیلمی بنام " من " با فرض اینکه احتمال کپی بودن فیلم و ماجرایی شبیه جشنواره پویانمایی در حال تکرار است در مرحله انتخاب حذف میگردد. در بررسی مجدد توسط هیئت داوران این فیلم مورد پیگیری قرار میگیرد. اسامی افرادی که در فیلم حضور دارند و اساتیدی که در تیتراژ آخر فیلم بعنوان تشکر آمده است مورد استفاده قرار میگیرد. این پیگیری همراه با گفتگو تلفنی و اینترنتی برای ارسال اصل فایلها تا نیمه شب ادامه پیدا میکند و بالاخره این فیلم برنده اول این جشنواره انتخاب می شود .

منبع: انیمیشن از نگاه گلپایگانی

animations

Active Member
«آرش كمان‌گير» مجموعه انيميشن و فيلم سينمايي مي‌شود

c7fa.jpg

افسانه «آرش كمان‌گير» در قالب مجموعه انيميشن و فيلم سينمايي در اداره كل پويانمايي صبا به تصوير كشيده مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس، سريال افسانه آرش كمانگير در 52 قسمت 15دقيقه‌اي به كارگرداني عليرضا كاويان‌راد به سفارش اداره كل پويانمايي صبا در حال توليد است.

اين مجموعه انيميشن كه براي آشنايي بيشتر كودكان و نوجوانان با اسطوره‌هاي ايران زمين ساخته مي‌شود، به سفارش صبا توسط عليرضا كاويان‌راد با تكنيك دو بعدي و در دو قالب سريال و سينمايي نود دقيقه‌اي در حال توليد است.

به گفته كاويان‌راد تاكنون كتاب‌هاي زيادي با ديدگاه‌هاي مختلف درباره داستان آرش كمانگير نوشته شده و فيلم‌ها يا انيميشن‌هايي هم ساخته شده است، اما محمدرضا يوسفي، نويسنده اين انيميشن، با ديدگاه متفاوتي اين كار را نوشته است.

در حال حاضر توليد سه قسمت از اين مجموعه به پايان رسيده و وارد مرحله صداگذاري و موسيقي شده‌اند.

animations

Active Member
آرشیو انیمیشن های کوتاه و بلند ایران و جهان

كتابخانه جامع مركز مطالعات و توليدات فيلم انيميشن حوزه هنري به آرشيو فيلم‌هاي انيميشن كوتاه و بلند ايران و جهان مجهز مي‌شود.

به نقل از پايگاه خبري حوزه هنري، علاوه بر تجهيز بخش تخصصي كتابخانه جامع مركز مطالعات و توليدات فيلم انيميشن حوزه هنري به كتاب‌هاي روز انيميشن فارسي و انگليسي، آرشيوي مشتمل بر هزار عنوان فيلم كوتاه، بلند و سريال انيميشن از سراسر جهان نيز گردآوري شده كه در دسترس اعضا و كاربران آن قرار خواهد گرفت.

علاقه‌مندان براي اطلاع از شرايط عضويت مي‌توانند از ابتداي تيرماه به كتابخانه مركز مطالعات و توليدات فيلم انيميشن حوزه هنري واقع در خيابان فاطمي، روبه روي وزارت كشور، خيابان دوم، پلاك 5 مراجعه كنند و يا با شماره تلفن‌هاي 88977602 و 88977603 تماس بگيرند.

منبع : خبرگزاری فارس
ایرانیان انیمیشن

animations

Active Member
فيلم‌هاي انيميشن و كوتاه اسكار 2008 در كانون فيلم منتقدان

presto1.jpg

فيلم‌هاي برگزيده انيميشن و كوتاه اسكار 2008 در قالب چهل و سومين كانون فيلم منتقدان و نويسندگان سينمايي نمايش داده مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري سينمايي فارس، «فيلم‌هاي برگزيده انيميشن و كوتاه اسكار 2008 » برنامه نمايش و نقد و بررسي اين اثر سينمايي، 2 خرداد ماه (شنبه) ساعت 30/17 در تالار اجتماعات خانه سينما برگزار مي‌شود.

حضور اعضاي صنوف سينمايي، دانشجويان و هنرجويان آموزشگاه‌هاي سينمايي در كانون فيلم منتقدان و نويسندگان آزاد است.

animations

Active Member
ارائه بازیهای کامپیتری در جشنواره کتاب

کارگردان انيميشن انتشارات "خاله ستاره" ويژه کودکان گفت: بازي هاي رايانه اي که در نخستين جشنواره رسانه هاي ديجيتال رتبه بهترين بازي را کسب کرده است، براي اولين بار در نمايشگاه امسال کتاب تهران عرضه شد.

2009%5C5%5C13%5Cimg633778207908750000.jpg

"هدا صدر" اظهار داشت: توليدات اين انتشارات به صورت لوح فشرده شامل شعر، کارتون هاي آموزشي،‌ سرگرمي و بازي هاي مهيج توليد و روانه بازار مي شود.

وي افزود: لوح هاي فشرده اي با عنوان "دهکده بازي شماره 1 و 2" براي گروه سني دبستان شامل بازي هايي براساس ادبيات کهن ايراني و داستان هاي مرزبان نامه منتشر شده که به دليل استفاده از داستان هاي اصيل ايراني از ساير توليداتي که در بازار وجود دارد،‌ متمايز شده است.

مدير مسوول انتشارات خاله ستاره ادامه داد: همچنين شش عنوان لوح فشرده با عنوان سياره شامل کارتون هاي دوزبانه که در جشنواره رشد سال گذشته بيشترين اکران را داشت، از سوي اين انتشارات در نمايشگاه کتاب 22 عرضه شد.

صدر افزود: سياره شادي شامل آموزش مهارت هاي زندگي، ‌سياره اعداد آموزش رياضيات و هوش، سياره خوراکي ها شامل آموزش هرم غذايي و تغذيه صحيح، سياره تندرسي شامل بهداشت دهان و دندان، بيماري ها و حفظ سلامت، سياره هنر شامل آموزش هنر کاردستي و موسيقي و ‌سياره حيوانات حيات وحش از عناوين اين شش سياره است.

اين انتشارات با عرضه حدود 30 عنوان لوح فشرده آموزشي براي گروه هاي سني کودک در نمايشگاه کتاب تهران شرکت کرد.

در بیست و دومین نمايشگاه بین المللی 100 ميهمان خارجي در حوزه نشر، 35 انجمن دوستي، 15 کاروان دانشگاهي و برخي شرکت هاي تاثيرگذار در حوزه نشر ازکشورهاي مختلف از جمله اوکراين، برزيل، آرژانتين، پاکستان و روسيه حضور داشتند .

منبع : ایرنا
ایرانیان انیمیشن

animations

Active Member
انيميشن‌هاي ايراني در فرانسه

مدير امور بين‌الملل كانون پرورشي فكري كودكان و نوجوانان از نمايش انيميشن هاي ايراني در فرانسه خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي از جشنواره كن ، مظفر شجاعي در كن اعلام كرد كه پنجمين مجموعه انيميشن هاي ايراني در فرانسه نمايش داده شده و با استقبال خوبي از سوي مخاطبان رو به رو شده است.

انميشن هاي ايراني در طول سال هاي اخير به صورت 5 مجموعه در فرانسه به نمايش درآمده كه سه مجموعه هم در سينماها و هم در حوزه نمايش خانگي ارايه شده اند و 2 مجموعه نيز تنها به صورت دي وي دي عرضه و در اختيار علاقمندان قرار گرفته‌اند.

اين مجموعه ها كه در بازار كن عرضه شده اند عبارتد از : مجموعه اول با عنوان مرغ مادر(شامل سه فيلم شنگول و منگول و ماهي رنگين كمان ساخته هاي فرخنده ترابي و لي لي حوضك ساخته وجيه الله مقدم) مجموعه دوم با عنوان قصه هاي ايراني(شامل چهار فيلم طولاني‌ترين سفر دنيا ساخته محمد مقدم ، سيب ساخته مظفر و امين شيدايي ، بازگشت ساخته وجيه الله مقدم و كشاورز و گاو ساخته فاطمه گودرزي) ، مجموعه سوم با عنوان كوه جواهر (شامل سه فيلم حكايت شيرين ساخته محمدرضا عابدي ، سپيدبالان و كوه جواهر ساخته عبدالله عليمراد) ، مجموعه چهارم با عنوان دنياي كوچك بهادر (شامل سه فيلم بازگشت به خانه ساخته بهزاد فراهت ، همنشين ساخته علي اصغرزاده و بهادر ساخته عبدالله عليمراد) و مجموعه پنجم با عنوان كلاغ و گنجشك شگفت انگيز (شامل سه فيلم گنجشك و پنبه دانه ساخته مرتضي احمدي ، كلاغي كه مي خواست قويترين باشد ساخته محمدعلي سليمان زاده و روزي كلاغي ساخته عبدالله عليمراد)

فيلم بهادر ساخته عبدالله عليمراد از مجموعه چهارم با كلام بوده و به زبان فرانسه دوبله شده است.

چتر سينماي ايران با ارايه محصولات مختلف سينماي كشور در مهم ترين مركز بازار كن (ريويرا) فعاليت خود را آغاز كرده است.

موسساتي و نهادهايي چون خانه سينما، مركز گسترش سينماي مستند و تجربي،كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، موسسه به نگر و بنياد سينمايي فارابي در زير چتر سينماي ايران فعال شده‌اند.

animations

Active Member
نكويي: در انيميشن‌‌سازي، تكنيك تنها راه چاره نيست

«بهنام‌نكويي» يكي از مدرسان و فيلمسازان انيميشن با اشاره به اين كه انيميشن‌هاي اسكار2009 خيلي پيچيده نيستند، گفت: در ساخت انيميشن روايت مهم است، اتفاقي كه براي ايراني‌ها رخ داد، اين بود كه ما علاقه‌مند تكنيك بوديم و بعد‌ها متوجه شديم كه تكنيك تنها راه چاره نيست.

به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، شب گذشته نشست نمايش و نقد «انيميشن‌هاي اسكار2009»در تالار اجتماعات خانه سينما برگزار شد.

بنابراين گزارش پس از پخش 5 فيلم برگزيده مراسم نقد و بررسي باحضور «بهنام نكويي»يكي از مدرسان و فيلمسازان حوزه انيميشن و «كيوان كثيريان» مجري و منتقد آغاز شد.

به گزارش فارس، در اين مراسم ابتدا از «بهنام‌نكويي» در مورد «انيميشن‌هاي اسكار2009» سئوال شد كه وي در پاسخ، گفت: اين 5 فيلمي كه ديديم از لحاظ تكنيك فيلم‌هاي خاصي نيستند. در ادوار گذشته فيلم‌ها تكنيكي‌هاي پيچيده‌اي داشتند اما اين 5 فيلم نشان دادند كه با ساخت فيلم‌هاي ساده هم مي‌توان به اسكار راه پيدا كرد.

در ادامه در مورد ارزيابي از فيلم‌هاي كوتاه سئوال شد و اين كه در نقد اين گونه آثار تكنيك مهم است يا محتوا، كه وي در پاسخ گفت: در مجموع روايت مهم است، اتفاقي كه براي ايراني‌ها رخ داد اين بود كه ما علاقه‌مند تكنيك بوديم و بعد‌ها متوجه شديم كه تكنيك تنها راه چاره نيست.

وي در ادامه افزود: در «اختاپوس» تكنيك فراوان است چرا كه كار دانشجويي است و به هر حال گروه هم تمام توان خود را صرف كرده با تمام محدوديت‌ها بتواند فضاي شادي را براي مخاطبان به نمايش بگذارد.

در مجموع «انيميشن‌هاي اسكار2009» خيلي پيچيده نبودند و از اولين دوره اسكار كه امروز71 دوره از آن مي‌گذرد بخش فيلم‌هاي كوتاه و انيميشن وجود داشت و هفت دوره پياپي «ديزني»برنده جايزه اسكار شد و در ادوار بعد، آدم‌هاي خلاقي آمدند و جوايز متنوعي را از آن خود كردند و تا به امروز اين بخش پرقدرت دارد به كار خور ادامه مي‌دهد.

به گزارش فارس، در ادامه اين نشست از «بهنام‌نكويي» در مورد تعريف انيميشن و نحوه راهيابي آثار به اسكار سئوال شد كه وي در پاسخ، گفت: انيميشن فيلمي است كه تك فريم ساخته شود و انيميشن مستند هم جزو اين نوع انيميشن محسوب مي‌شود.

وي در ادامه افزود: 12 شرط براي حضور در اسكار وجود دارد كه در مرحله نخست بايد درخواست داده شود. اين فيلم‌ها نبايد اكران عمومي شده باشند، يك‌بار بايد در لوس آنجلس پخش شوند، پخش تلويزيوني و اينترنتي نشده باشند، جوايز معتبري را دريافت كرده باشند، در قطعه‌هاي خاص كار شود، در فرمت 16 تا 70 و ديجيتال 180 تا 248 پيكسل باشند، 24 تا 48 فريم باشند، در 35 تا 75 ميلي متري ديجيتال شود و در ادوار قبلي اسكار شركت نكرده باشد.

نكويي ادامه داد: در صورت دارا بودن اين شرايط، بازبيني مي‌شود و امتياز كسب مي‌كند كه امتيازها از 1 تا 10 است كه آثار بايد 7 را بگيرند تا به اسكار راه پيدا كنند و در كشور خود هم بزرگ‌ترين جايزه را كسب كنند.

وي در ادامه افزود: يك بخش جديدا در اسكار راه اندازي شده به نام اسكار دانشجويي كه سكوي پرتاب براي آنان به شمار مي‌رود و به دو بخش فيلم‌هاي آمريكايي و ضد آمريكايي جايزه مي‌دهند و متاسفانه ايراني‌ها نمي‌توانند در اين بخش شركت كنند چون كشور ما جزو آكادمي و انجمن بين‌المللي نيست و در اين بخش رسيدن به جايزه دور از دسترس نيست.

اين كارشناس گفت: در اين 5 فيلم عناصر مشترك وجود داشت و از يك تم مركزي و ايده خاص استفاده شده بود آن هم عشق بود و اينها روي فيلمنامه خيلي كار مي‌كنند و تم طنز در اين آثار خوب پرداخت شده بود اما فيلم‌هاي ساده‌اي بودند و تكان دهنده نبودند. فيلم‌هايي بودند كه بارها ما نظير آنها را ديده بوديم و داستان‌ها تكراري داشتند و از دكوپاژ پيچيده‌اي استفاده نشده بود اما فيلم‌هاي تميزي بودند اما به تماشاگر شوك وارد نكردند و به ايده‌هاي ناب هم نرسيدند. منتقدان اسكار هم با من هم عقيده‌اند. من اسكار را با اسكار مقايسه مي‌كنم، در ادوار گذشته خلاقيت بيشتر بود و اين كه آيا اين فيلم‌ها ماندگار مي‌شوند يا زود فراموش مي‌شوند.

وي در ادامه افزود: در انيميشن اولين چيزي كه وجود دارد، ابزار است و شما به هنر تصويرسازي نياز داريد. در نقد اين نوع آثار تكنيك وجود دارد و اين كه چه مراحلي مي‌گذرد تا به خروجي برسيد. ويژگي كار جزءبه جزء كردن كار است و دقت فراوان و در مرحله نهايي، بحث تاثيرگذاري و بعد بحث نورپردازي، جنسيت و بافت كار مطرح مي‌شود و در مراحل جزئي بعدي قرار مي‌گيرد و زمان‌بندي كار هم خيلي مهم است كه بايد حساب شده كار شود.

به گزارش فارس، در پايان از «بهنام‌نكويي»در مورد نحوه كارگرداني اين نوع آثار سئوال شد كه انيماتور و كارگردان باهم هستند يا جدا؟، كه وي در پاسخ گفت: هميشه اين دو جدا هستند و كارگردان راوي اثر است، فيلمنامه‌نويس داستان را مكتوب مي‌كند و جزو تيم توليد محسوب مي‌شود و هر چه ابعاد پروژه گسترش يابد، مسئوليت كارگردان بيشتر مي‌شود و كارش به مراتب سخت‌تر مي‌شود.

وي در پايان گفت: در مجموع خلاقيت است كه يك اثر را ماندگار مي‌كند.

«نكويي» گفت: خيلي خوشحال هستم كه در جمع شما منتقدان قرار گرفتم و اين فيلم‌ها را با كيفيت عالي ديدم و براي شما آرزوي موفقيت مي‌كنم.

به گزارش فارس، اين مراسم رأس ساعت20 به اتمام رسيد.

animations

Active Member
پنج فيلم پويانمايي ايراني در جشنواره کراکوف لهستان اکران مي شود

img633796332345468750.jpg

پنج فيلم پويانمايي ايراني در چهل و نهمين جشنواره بين‌المللي فيلم کراکوف لهستان به نمايش گذاشته مي‌شود.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا از کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، فيلم‌هاي "بازگشت" کارگروهي به سرپرستي وجيه‌الله فردمقدم،"قصه سيب"به کارگرداني مظفر شيدايي،"نقلي

و بلورهاي برف" به کارگرداني محمدرضا عابدي، "ماه بود و روباه" به کارگرداني بابک نظري،

"گل، پرنده و خورشيد" به کارگرداني بهرام جواهريان در اين جشنواره‌ نمايش داده مي شود.

اين جشنواره در سه بخش مسابقه ملل، مسابقه بين‌الملل و فيلم‌هاي مستند برگزار مي شود و بيش از 50 فيلم از سراسر جهان براي کسب جايزه اژدهاي طلايي به رقابت مي‌پردازد.

در بخش مسابقه بين الملل انگلستان با 10 فيلم، فرانسه با 6 فيلم و آلمان با 5 فيلم در صدر کشورهاي شرکت کننده در اين جشنواره است.

کميته انتخاب فيلم‌هاي برتر در اين بخش به 20 فيلم مستند، 7 فيلم پويانمايي و 4 فيلم کوتاه جايزه اسب طلايي اهدا مي کند.

جايزه اژدهاي جشنواره نيز به پروفسور يرژي کاسيا کارگردان سرشناس لهستاني اهدا مي‌شود و از آثار شاخص او تقدير خواهد شد.

از ديگر برنامه‌هاي اين جشنواره مي‌توان به برگزاري بازار فيلم در موزه ملي شهر کراکوف، سمينار بين‌المللي توزيع فيلم و بخش صنعت و کارگاه يک روزه آموزشي فيلم مستند اشاره کرد.

بازار فيلم اين جشنواره که از بزرگترين بازارهاي فيلم‌هاي مستند و کوتاه در اروپاي شرقي به شمار مي‌رود 400 عنوان فيلم جديد مستند، پويانمايي و کوتاه را از سراسر جهان با هدف تبادل تجربيات و ايجاد زمينه‌اي براي روابط تجاري فيلم‌سازان عرضه مي‌کند.

جشنواره کراکوف فردا (14 خردادماه) به کار خود پايان مي دهد.

animations

Active Member
جايزه ويژه هيات داوران جشنواره «كراتكوفيل» براي انيميشن تنهايي

kratkofil.jpg

جايزه ويژه هيئت‌داوران جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه «کراتکوفيل» به انيميشن «تنهايي» به تهيه‌کنندگي و کارگرداني مهرداد شيخان تعلق گرفت.

به گزارش بخش سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه «کراتکوفيل» 16 تا 20 ژوئن ( 26 تا 30 خرداد ) در شهر «بانجاکوکا» بوسني‌وهرزگوين برگزار شد.

در بيانيه‌ي هيئت داوران اين جشنواره آمده است:«جايزه ويژه هيئت داوران به اتفاق تمام آرا به فيلم ايراني «تنهايي» ساخته مهرداد شيخان تعلق مي‌گيرد.اين فيلم داراي تصوري نيرومند و تکنيکي شگرف در استفاده از تصوير و صدا مي‌باشد.»

انيميشن کوتاه و مستقل «تنهايي» در حال حاضر دربخش مسابقه نهمين جشنواره فيلم مستقل «نيکل» 23 تا 27 ژوئن ( 2 تا 6 تير ) کانادا، چهارمين جشنواره بين‌المللي «فرمولا ماندي» 26 تا 28 ژوئن ( 5 تا 7 تير ) آلمان و چهارمين جشنواره بين‌المللي انيميشن «نف» ( NAFF ( 27 ژوئن تا 2 جولاي ( 6 تا 11 تير ) در شهر«نئوم» بوسني و هرزگوين حضور دارد.

«تنهايي» تاکنون جايزه بهترين فيلم کوتاه جشنواره فيلم اردن 2008، جايزه بهترين انيميشن جشنواره مالسکورتو ايتاليا 2008، جايزه بهترين انيميشن جشنواره زوم لهستان 2009، جايزه بهترين انيميشن و بهترين صداگذاري جشنواره فيلم کوتاه تهران 1387، مقام دوم جشنواره انيميشن ماتيتا ايتاليا 2008 و تنديس طلايي جشنواره پويانمايي تهران 1387 را دريافت نموده است.

«تنهايي» کانديد دريافت سيمرغ بهترين فيلم کوتاه جشنواره فجر 1378 و نيز کانديد مقام نخست جشنواره‌هاي «ازمير» ترکيه 2008 و «سفتون» انگلستان 2008 نيز بوده است.

موسيقي فيلم «تنهايي» اثر استاد حسين عليزاده است. صداگذاري و طراحي افکت‌هاي صوتي توسط بهروز شهامت انجام گرديده است. سرپرستي تيم انيميشن و انيميت را بهزاد رجبي‌پور، مدلينگ و بافت عليرضا رنجبر شورابي، نورپردازي و زمينه سعيد زارعي و طراحي فضا را ليلا دراني بر عهده داشته‌اند.

منبع:
index.php

H.S

Member
داستان‌‌هاي مثنوي در قالب انيميشن روايت مي‌شود مركز صبا قصد دارد مجموعه داستان‌هاي مثنوي را در قالب انيميشن روانه بازار كند.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي مركز صبا، اين داستان‌ها به سفارش صبا از گنجينه ادبي، مثنوي مولوي استخراج و جمع آوري شده است.

بنابراين گزارش، اين مجموعه در قالب 50 اثر براي كودكان و نوجوانان به زبان ساده تهيه و تنظيم شده كه 26 داستان آن از طرف اداره كل پويانمايي صبا به صورت مجموعه تلويزيوني براي تبديل به انيميشن در نظر گرفته شده است.

هر قسمت از اين مجموعه تلويزيوني براي تبديل به انيميشن در نظر گرفته شده و از آنجائيكه اين داستان‌ها مربوط به زمان گذشته است، براي برقراري ارتباط بهتر كودكان و نوجوانان امروزي با اين داستان‌ها تمهيداتي در نظر گرفته شده كه عبارت است از بخش آغازين و پاياني هر قسمت كه به زندگي كودكي در زمان حال مي‌پردازد و اين كودك با خواندن هر يك از داستان‌هاي كتاب و سفر به زماني كه آن داستان اتفاق مي‌افتد، به پند و اندرزهاي نهفته در آن پي مي‌برد و از مقايسه آن با زندگي خود در مي‌يابد كه پندها و راهنمايي‌هاي موجود در داستان‌هاي مولوي به زندگي روزمره او بسيار نزديك است و از آن مي‌تواند درس‌هاي آموزنده زيادي بگيرد.

خلق صحنه‌اي طنز و سرگرم كننده نيز براي ايجاد جذابيت بيشتر داستاني و بصري جزو اركان جدا ناشدني اين مجموعه به شمار مي‌رود و با استفاده از كاراكتر پيرمرد جادوگر كه با شخصيت اصلي داستان دوست مي‌شود، بر اين جنبه از كار هم توجه ويژه‌اي شده است.

از آنجائي‌كه داستان‌هاي مولوي براي هر انساني و در هر گروه سني كه باشد آموزنده و سرگرم كننده است، اين مجموعه تلويزيوني نيز براي كليه گروه‌هاي سني مناسب است و در زمان نوشتن فيلم نامه و كارگرداني آن سعي شده كه به علايق گروه‌هاي سني توجه شود تا براي تمام سنين جذابيت‌هاي خاص خودش را دارا باشد.

شروع اين پروژه از تاريخ 15 فروردين با برنامه‌ريزي زماني براي 7 قسمت نخستين جهت شكل گيري كاراكترهاي اصلي داستان كه در روند اجرايي سريال به صورت متناوب به بيننده معرفي مي‌شوند و به وجود آوردن يك بستر كلي كه در داستان در آن شكل مي‌گيرد آغاز شد و تا 15 خرداد به طول انجاميد. از اين تاريخ تا آغاز مرحله توليد كه يكم تير است، به نوشتن طرح فيلمنامه و طراحي استوري برد و طراحي پس زمينه و طراحي انيمه براي 7 قسمت نخستين اختصاص داده شده. ساخت اولين قسمت با نام شكار اژدها يك ماه به طول انجاميد و تدوين آن در تاريخ 15 مردادماه به پايان رسيد. سپس دو قسمت ديگر از اين مجموعه به صورت موازي از تاريخ 19 مرداد آغاز و در تاريخ معين شده و طبق برنامه در تاريخ 19 شهريور به پايان رسيده است.

براي ساخت هر قسمت 30 روز در نظر گرفته شده كه نوشتن فيلم نامه و طراحي استوري برد و تهيه كليدهاي حركتي و طراحي و رنگ پس زمينه‌ها و همچنين تدوين و صدا گذاري به‌صورت موازي با ساخت پروژه انجام مي‌شود. طبق اين برنامه ساخت 26 قسمت اين مجموعه در تاريخ 30 آبان سال آينده به پايان خواهد رسيد. سعي اين مؤسسه در اين است كه علاوه بر ارائه فيلم‌هايي با كيفيت عالي در انجام تعهدات خود جهت تحويل به موقع فيلم‌ها به مؤسسه فرهنگي و هنري صبا همكاري را داشته باشد.

ساير عوامل اين مجموعه انيميشن عبارتند از: تهيه كننده و مدير توليد: مؤسسه فرهنگي و هنري طاهر، نويسنده و كارگردان: افسون شهرياري، انيماتورها: سولماز قلي‌پور، الهه ابراهيمي و محمد فرهنگ، طراح پس زمينه: افسون شهرياري، رنگ آميزي پس زمينه: الهه بهين

طراح كليد: افسون شهرياري، نظارت بر انيمه: افسون شهرياري و ساسان سليماني و تدوين و مشاور كارگردان: ساسان سليماني

منبع: پيلبان

H.S

Member
جايزه ويژه هيات داوران جشنواره «كراتكوفيل» براي انيميشن تنهايي جايزه ويژه هيئت‌داوران جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه «کراتکوفيل» به انيميشن «تنهايي» به تهيه‌کنندگي و کارگرداني مهرداد شيخان تعلق گرفت.

به گزارش بخش سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه «کراتکوفيل» 16 تا 20 ژوئن ( 26 تا 30 خرداد ) در شهر «بانجاکوکا» بوسني‌وهرزگوين برگزار شد.

در بيانيه‌ي هيئت داوران اين جشنواره آمده است:«جايزه ويژه هيئت داوران به اتفاق تمام آرا به فيلم ايراني «تنهايي» ساخته مهرداد شيخان تعلق مي‌گيرد.اين فيلم داراي تصوري نيرومند و تکنيکي شگرف در استفاده از تصوير و صدا مي‌باشد.»

انيميشن کوتاه و مستقل «تنهايي» در حال حاضر دربخش مسابقه نهمين جشنواره فيلم مستقل «نيکل» 23 تا 27 ژوئن ( 2 تا 6 تير ) کانادا، چهارمين جشنواره بين‌المللي «فرمولا ماندي» 26 تا 28 ژوئن ( 5 تا 7 تير ) آلمان و چهارمين جشنواره بين‌المللي انيميشن «نف» ( NAFF ( 27 ژوئن تا 2 جولاي ( 6 تا 11 تير ) در شهر«نئوم» بوسني و هرزگوين حضور دارد.

«تنهايي» تاکنون جايزه بهترين فيلم کوتاه جشنواره فيلم اردن 2008، جايزه بهترين انيميشن جشنواره مالسکورتو ايتاليا 2008، جايزه بهترين انيميشن جشنواره زوم لهستان 2009، جايزه بهترين انيميشن و بهترين صداگذاري جشنواره فيلم کوتاه تهران 1387، مقام دوم جشنواره انيميشن ماتيتا ايتاليا 2008 و تنديس طلايي جشنواره پويانمايي تهران 1387 را دريافت نموده است.

«تنهايي» کانديد دريافت سيمرغ بهترين فيلم کوتاه جشنواره فجر 1378 و نيز کانديد مقام نخست جشنواره‌هاي «ازمير» ترکيه 2008 و «سفتون» انگلستان 2008 نيز بوده است.

موسيقي فيلم «تنهايي» اثر استاد حسين عليزاده است. صداگذاري و طراحي افکت‌هاي صوتي توسط بهروز شهامت انجام گرديده است. سرپرستي تيم انيميشن و انيميت را بهزاد رجبي‌پور، مدلينگ و بافت عليرضا رنجبر شورابي، نورپردازي و زمينه سعيد زارعي و طراحي فضا را ليلا دراني بر عهده داشته‌اند.

منتع: پيلبان

جدیدترین ارسال ها

بالا