آموزش: Macro ها در برنامه CorelDraw

Mahdi

کاربر متخصص انجمن بُرداری
با سلام
در اين مبحث قصد داريم به بررسي و استفاده از Macro ها در نرم افزار CorelDraw و همچنين معرفي تعدادي Macro بپردازيم.
قبل از هر چيز ذكر اين نكته بد نيست كه اين آموزشها بر مبناي CorelDraw X3 تهيه شده و اغلب در Corel هاي با ورژن بالاتر هم قابل اجراست.

موفق باشيد
مهدي
-----------------------------------------------------------------------------------------------​

[highlight]
Macro چیست؟
[/highlight]
همانطور که میدانید، با استفاده از برنامه Visual Basic for Applications شما می‌توانید که برای برنامه CorelDraw پلاگین بسازید. یعنی بسته به نیاز خودتون امکانات بینهایتی رو به کرل ‌درا اضافه کنید. البته برای این کار، آشنایی با زبان VB لازم می‌باشد.
به هرحال کسانی هستند که با استفاده از Visual Basic for Applications برای Corel پلاگین هایی ساخته‌اند.

[highlight]
چگونه Macro ها را نصب كنيم؟
[/highlight]
Macroها در واقع فايلهايي با پسوند gms هستند كه بايد در مسيري مشخص كپي شوند.
Macroها به دو صورت نصب مي شوند :
1. بعضي از آنها به صورت فايل Setup و پسوند exe مي باشند كه با اجراي آنها به صورت اتوماتيك در مسير مورد نظر كپي خواهند شد.
2. Macroهايي كه به صورت فايل gms (باز شده) هستند بايد در مسير مشخص (مسير نصب برنامه CorelDraw كپي شوند) كه بر حسب ويندوزهاي مختلف در مسيرهاي زير بايد كپي گردند:

Windows XP
C:\Program Files\Corel\CorelDRAW Graphics Suite X3-X4-X5\Draw\GMS

Windows Vista
C:\Users\Your Name\AppData\Roaming\Corel\Graphics13\14\15\User Draw\GMS

Windows 7
C:\Users\Your Name\AppData\Roaming\Corel\Graphics13\14\15\Draw\GMS
** توجه داشته باشيد چه در روش نصب اول و چه روش نصب دوم حتما برنامه CorelDraw بايد بسته باشد.

[highlight]
نحوه استفاده از ماكروها
[/highlight]
براي اجراي Macroهاي نصب شده در برنامه از منوي زير وارد مي شويد :
Tools > Visual Basic > Play
كه منوي زير باز خواهد شد:
i370495_Macro01.jpg

از منوي باز شده از ليست Macros in ليست تمام Macroهاي نصب شده ديده خواهد شد كه با انتخاب هر يك ليست اجرايي آن در قسمت Macro name گزينه اي خواهد آمد كه با زدن كليد Run ماكرو اجرا خواهد شد .
به طور مثال با انتخاب <all standard projects> ليستي در بالا خواهد آمد كه پيش فرض Macroها در برنامه CorelDraw قابل مشاهده خواهد بود.
در ميان اين Macroها ، Macro درج شماره صفحه نيز با نام CorelMacros.PageNumbering ديده مي شود كه براي درج شماره صفحه در صفحات يك فايل به كار مي رود .
macros_01.jpg

در آينده و مباحث بعدي به نحوه نصب و اجراي Macro اشاره نمي كنيم و فقط به معرفي Macro ها و قابليت هاي آن اشاره خواهد شد .
** قابل ذكر است در نرم افزار CorelDraw قابليت ضبط و توليد Macro هم گنجانده شده است .

[highlight]توضيح[/highlight] : براي راحت كار كردن با Macroها مي توانيد كليدي در Toolbar بالاي نرم افزار براي اين كار درنظر بگيريد. براي اينكار:
1. كليدهاي تركيبي CTRL+J‌را بفشاريد.
2. از منوي انتخاب شده ستون سمت چپ گزينه Customization و سپس Commands را انتخاب و از ليست Tools را انتخاب و از زير مجموعه گزينه Play را انتخاب نموده و Drag كرده و به Toolbar‌ بالا و در فضايي خالي انتقال داده و سپس كليد OK‌ را مي زنيم .
i370545_Macro03.jpg

با اين كار هر زمان كه به استفاده از Macroها احتياج پيدا شد مي توان به راحتي به آن دسترسي داشت.

Mahdi

ساخت پازل با Jigsaw Puzzle 13

i370568_Jigsaw.jpg

[highlight]توضيح:[/highlight]فايل setup را اجرا كنيد. سپس در برنامه كرل ماكرو را اجرا نماييد . براي بار اول سريال نامبر مي خواهد كه در فايل serial.txt موجود مي باشد.

موفق باشيد
مهدي

پیوست ها

• Jigsaw Puzzle 13.zip
    394.3 کیلوبایت · بازدیدها: 720

Mahdi

زدن هاشور در آبجكت

با اين Macro مي توانيد با فاصله ، ضخامت ، زاويه و رنگ دلخواه داخل هر آبجكتي را هاشورا بزنيد.

i372597_hatchfill.png

موفق باشيد
مهدي

پیوست ها

• HatchFill.zip
    23.2 کیلوبایت · بازدیدها: 336

Mahdi

انداختن Halftone در آبجكت

با اين Macro مي توانيد در آبجكت مورد نظرتون Halftone يا در واقع دايره بندازيد.
البته بعد از اين كار آبجكت تبديل به Bitmap ميشه

i372609_halftone.jpg

موفق باشيد
مهدي

پیوست ها

• CorelHalfTones.zip
    31.1 کیلوبایت · بازدیدها: 260

Mahdi

انتخاب و تغيير رنگ

بعضي وقتها در يك فايل طراحي شده احتياج داريد به طور مثال تمام رنگهاي قرمز را به نارنجي تبديل كنيد . با اين Macro در هر فايل Corel مي توانيد رنگها را يافته و آن را به رنگ دلخواه تغيير دهيد كه اين رنگ هم شامل Fill و هم شامل Outline مي شود . البته فقط در آبجكتهايي كه وكتوري هستند و روي آبجكتهاي Bitmap اثري نداره.

i372610_Color.jpg

موفق باشيد
مهدي

پیوست ها

• ColorSelection.zip
    63.2 کیلوبایت · بازدیدها: 381

Mahdi

انداختن خطوط راهنماي برش در اطراف كار

اونهايي كه كار چاپ كردند با اين خطوط بيشتر آشنا هستند . اما در كل بعضي اوقات لازمه خطوط راهنمايي جهت برش كار بعد از اتمام بندازيم. اين Macro اين قابليت رو به شما مي دهد.
فيلم آموزشي استفاده از اين ماكرو (البته به زبان انگليسي كه كاملا واضحه) را نيز پيوست مي كنم.

موفق باشيد
مهدي

پیوست ها

• cropmarker.zip
    62 کیلوبایت · بازدیدها: 339
  • Tutorial.zip
    909.3 کیلوبایت · بازدیدها: 541

Mahdi

انداختن سوراخ دور كار

با اين Macro مي توانيد در اطراف يك آبجكت با مشخصات دلخواه روزنه يا سوراخهايي بندازيد.

i372620_EyeletMarking22.gif

موفق باشيد
مهدي

پیوست ها

• EyeletMarking2.zip
    18 کیلوبایت · بازدیدها: 397
آخرین ویرایش:

Mahdi

انداختن Highlight روي آبجكت

با اين ماكرو مي توانيد براي نوشته هاي خود حالت Highlight ايجاد نماييد.

i375700_HighLights1.png

i375701_HighLights.gif

موفق باشيد
مهدي

پیوست ها

• HighLights.zip
    22.1 کیلوبایت · بازدیدها: 258

Mahdi

گرد كردن گوشه هاي آبجكت

گاهي اوقات در كشيدن شكل ها و خطوط گوشه كار نوك تيز هست كه لازمه اين گوشه ها را مدور و نرمتر كنيم.
اين Macro اين قابليت رو به شما مي دهد.

i375718_round1.gif

i375719_round2.gif

i375720_round3.gif

موفق باشيد
مهدي

پیوست ها

• RoundCorners.zip
    12.6 کیلوبایت · بازدیدها: 315

Mahdi

اندازه گيري دور حروف و آبجكتها

قبلا خيلي روي اين مطلب در جاهاي مختلف من جمله اين فروم صحبت شده است. به طور مثال در اين تاپيك :

اندازه گیری دور حروف در برنامه Corel Draw

كه يكي از دوستان نقل مي كرد تا 800000 تومان ادعا شده براي اين كار پول پرداخت شده است .
در هر حال كساني كه كار شبرنگ و نئون انجام مي دن ارزش اين Macro رو بهتر مي دونند.
اين Macro مي تونه بعد از انتخاب Object ها و حروف Weld‌شده در فايل كرلي و اجراي Macro‌ به دو واحد سانتي متر و اينچ اندازه دور حروف را مشخص نمايد.

تقديم مخصوص به كاربراي گل مجيد آنلاين

i375787_lenght.jpg

موفق باشيد
مهدي

پیوست ها

• JH_curvelength.zip
    5.7 کیلوبایت · بازدیدها: 511
آخرین ویرایش:

Mahdi

پیوست ها

• ToggleToolBars.zip
    59.4 کیلوبایت · بازدیدها: 155
  • Tutorial.zip
    1.8 مگایابت · بازدیدها: 260

simafereidooni

New Member
با سلام :
من در حال طراحی بنری 1×2 هستم میخواهم که در قسمت پایین آن طرحی مشابه طرح پیوست شده داشته باشم ممکن است در مورد چگونگی طراحی آن من را راهنمایی کنید؟

پیوست ها

• rmsBannerFullSize.jpg
    rmsBannerFullSize.jpg
    155.1 کیلوبایت · بازدیدها: 62

Alex2005

Member
با سلام :
من در حال طراحی بنری 1×2 هستم میخواهم که در قسمت پایین آن طرحی مشابه طرح پیوست شده داشته باشم ممکن است در مورد چگونگی طراحی آن من را راهنمایی کنید؟

دوست عزیز پستت رو بد جایی زدی و باید براش یک تایپیک ایجاد میکردی.
در هر حال براتون یک عکس ضمیمه کردم.
اول دوخط منحنی مثل عکس رو میکشی و بعد با استفاده از ابزار Blend tool دو خط رو بهم متصل میکنی.
فکر میکنم بیشتر از این نیاز به توضیح نباشه و با کمی دستکاری در طرح و بتونی به طرحی که میخوای برسی.
طرحی که فرستاده ادغام دو طرح از چیزیه که برات گذاشتم که دومی کوچتر و در وسط طرح اول هست.
موفق باشی

پیوست ها

• Ab.jpg
    Ab.jpg
    710.1 کیلوبایت · بازدیدها: 59

danial4

New Member
اقامهدي من كرل 4 كار ميكنم لطفا راهنماييم كنين ماكرو متر نصب نوي شود

Mahdi

اقامهدي من كرل 4 كار ميكنم لطفا راهنماييم كنين ماكرو متر نصب نوي شود

دوست عزيز
اين ماكرو ها نصب بخصوصي نداره. اگر طبق تاپيك اول عمل كنيد يعني در مسير درست فايل Unzip شده را كپي كنيد با اجراي مجدد كرل در زير منوي ماكروها ، ماكرو مورد نظر را خواهيد داشت.
يكبار با دقت طبق دستور العمل تاپيك اول انجام بديد. شايد ماكرو رو از حالت زيپ در نمي آريد.
اميدوارم مشكلتون حل بشه.

medad shami

New Member
اگر اشتباه نکنم بحث ماکرو یه جورایی شبیه به مبحث اکشن توی فتوشاپه ، که باعث سریع تر شدن روند ایجاد یک طرح میشه .
حال دو سوال از آقا مهدی دارم که پیشاپیش ازتون بابت راهنمایی تشکر می کنم :
1- دوست من ، برخی از مشتری ها از ما میخوان که رنگ مورد نظرشونو تو شیت عمومی براشون در بیاریم ، که کاری بس دشواره ، اما میخوان تا حد زیادی شبیه به اون باشه مثلا : سرمه ای ایران خودرویی یا قرمز پارسیانی و ... شما با کد رنگ اینها آشنایی دارید ؟
2- دوست من ، به طور دقیق و کاملا حرفه ای می فرمائید که تفاوت های اساسی کرل ایکس 5 و 6 در چیه ؟ که مارو ترغیب به استفاده از آخرین ورژن بکنه ؟
در ضمن عذر میخوام که این سوالات رو اینجا عنوان کردم ، تقصیر خودتونه این ماکرو ایجاد سوراخ به دور آبجکتتون خیلی نظر منو به خودش جلب کرد .

جدیدترین ارسال ها

بالا