آموزش نصب چند سيستم عامل در كنار هم

آقا عليرضا
لازم نيست که از برنامه های Vm Ware و یا Virtual PC
استفاده کنی با کمی تغییر در نحوه پارتیشن بندی می تونی چند سیستم عامل با هم داشته باشی
البته نه اینکه این برنامه ها مفید نباشند بلکه از تمام قدرت کامپیوتر خودت برای هر سیستم که نصب کنی
استفاده کنی.

alireza82

Well-Known Member
آقا عليرضا
لازم نيست که از برنامه های Vm Ware و یا Virtual PC
استفاده کنی با کمی تغییر در نحوه پارتیشن بندی می تونی چند سیستم عامل با هم داشته باشی
البته نه اینکه این برنامه ها مفید نباشند بلکه از تمام قدرت کامپیوتر خودت برای هر سیستم که نصب کنی
استفاده کنی.

سلام
خدمت هر دو بزرگوار چند تا نكته به نظرم اومد كه گفتن اون خالي از لطف نيست و سعي ميكنم اطلاعات ناقص خودم رو بگم در صورتي كه اساتيد نكته يا نظري دارن خودشون اضافه كنن!!
ببينيد نصب 2 تا سيستم عامل يا چند تا در كنار هم موردي نداره و به راحتي امكان پذيره به شرطي كه:
اول ويندوز و سپس لينوكس رو نصب كنيد. همونطور كه ميدونيد اين هم به اين دليله كه متاسفانه ويندوز موقع نصب MBR رو بازنويسي ميكنه و اين كار بوت لودر ها رو از كار ميندازه و به عبارتي فقط ويندوز ها شناسايي ميشن. در كل لازم نيست دنبال برنامه خاصي بگرديد.
اما در مورد VmWare دليل اصلي ايجاد اين برنامه داشتن چند سيستم عامل در كنار هم نيست يعني من تا حالا نديدم به اين عنوان ازش استفاده بشه!!!
دليل استفاده از اين برنامه اينه كه شما بتونيد ويندوز رو داخل لينوكس بارگذاري كنيد تا بشه از ويندوز و برنامه هاي اون استفاده كرد!!! دقيقا اينگار ويندوزتون يه برنامه اجرايي لينوكس هست و اون اولايل بيشتر براي استفاده از برنامه هاي تحت ويندوز در لينوكس استفاده ميشد و هنوز هم همينطوره اما منابع زيادي از سيستم ميگيره.
در حال حاظر به جاي VmWare معمولا از wine استفاده مسه. اين برنامه dll هاي لازم براي اجراي برنامه هاي ويندوز و همينطور كدگشايي فايل هاي exe ويندوز رو براي لينوكي انجام ميده و در حال حاضر اين پروژه پيشرفت خوبي داشته به نحوي كه خيلي از برنامه ها و حتي تعدادي از بازي هاي تحت ويندوز رو ميتونيد با هاش اجرا كنيد.
پس VmWare در اصل يه سيستم عامل مجازي رو داخل لينوكس بار ميكنه كه همون ويندوزتون در لينوكس ميشه.
ولي در كل نصب لينوكس و ويندوز كنار هم كار سختي نيست.
1-بايد اول ويندوز نصب شه
2-پارتيشن مورد نياز لينوكس حالا swap و ext3 مثلا ايجاد شه
3- از طريق اينستالر هاي جديد و راحت توزيع هاي مختلف لينوكس لينوكستون رو نصب و حال شو ببريد
موفق باشيد

alireza_66

New Member
سلام خدمت دوستان عزيز ، داشتم ايميلم را چك مي كردم كه ديدم در مورد اين برنامه بحث مي كنيد .
مرسي از شما كه به اين موضوع توجه كرديد ، اما يكم هم من توضيح بدهم ( با اجازه از شما دوستان)

1- همانطور كه دوستان مي دانيد از اين نرم افزار قدرتمند استفاده هاي مختلفي مي شود ،‌ اما هدف اصلي من در اين مقاله اين بود كه نشان بدهم مي شود 2 سيستم عامل را به طور همزمان و در كنار هم داشته باشيم .
2- دوست عزيز شما درست گفتيد مي شود به راحتي با پارتيشن بندي صحيح 2 سيستم عامل را در كنار هم داشته باشيم اما نه به صورت همزمان ، و ضمنا اگر شما و يندوز و لينوكس را در كنار هم داشته باشيد اگر ويندوز را مجددا نصب كنيد مي بابست با سي دي بوت لينوكس دوباره بوت لينوكس را ترميم كنيد (‌با دستورات خاص خودش ، اگه خواستيد بگيد تا توضيح بدهم )
3- برنامه wine : من نميدونم شما اصلا با نرم افزار VmWare كار كرديد كه اين حرف را مي زنيد (در حال حاظر به جاي VmWare معمولا از wine استفاده مسه.) ، wine : برنامه اي است كه برنامه هاي تحت ويندوز (خيلي ساده هاش ) رو در لينوكس اجرا مي كنه .
4- از ديگر VmWare : كه مي فرمائيد نيازي به آن نيست و امروزه بيشتر شركت هاي توليد كننده هاي فيلم هاي آموزشي از آن استفاده مي كنند امكان ضبط فيلم و عكس از محيط سيستم عامل مجازي در حال اجرا مي باشد .
ببخشيد پر حرفي كردم :

مرسي و موفق باشيد .

dasrem

New Member
سلام دوستان عزيز
بايد من رو ببخشيد ولي به نظر من VmWare اصلا براي استفاده از 2 سيستم عامل نيست.
VmWare يك نرم افزار تخصصي براي شبكه است.شما با اين نرم افزار مي توانييد با استفاده از يك سيستم چند سيستم درست كنيد و به غير از استفاده آموزش شبكه از امكان ايجاد VPS (سرور هاي خصوصي مجازي ) استفاده كنيد.
مرسي

alireza82

Well-Known Member
سلام خدمت دوستان عزيز ، داشتم ايميلم را چك مي كردم كه ديدم در مورد اين برنامه بحث مي كنيد .
مرسي از شما كه به اين موضوع توجه كرديد ، اما يكم هم من توضيح بدهم ( با اجازه از شما دوستان)

1- همانطور كه دوستان مي دانيد از اين نرم افزار قدرتمند استفاده هاي مختلفي مي شود ،‌ اما هدف اصلي من در اين مقاله اين بود كه نشان بدهم مي شود 2 سيستم عامل را به طور همزمان و در كنار هم داشته باشيم .
2- دوست عزيز شما درست گفتيد مي شود به راحتي با پارتيشن بندي صحيح 2 سيستم عامل را در كنار هم داشته باشيم اما نه به صورت همزمان ، و ضمنا اگر شما و يندوز و لينوكس را در كنار هم داشته باشيد اگر ويندوز را مجددا نصب كنيد مي بابست با سي دي بوت لينوكس دوباره بوت لينوكس را ترميم كنيد (‌با دستورات خاص خودش ، اگه خواستيد بگيد تا توضيح بدهم )
مرسي و موفق باشيد .

سلام
خدمت عليرضاي گل كه هم اسم خودم هم هست
اما من هم با اجازه دوستان كمي صحبت كنم
علي جان من منظور شما رو متوجه شدم اما همونطور كه خودتون گفتيد vm ware بدرد راه اندازي سيستم عاملي در دل سيستم عامل ديگر ميخوره. و جواب دوستان در مورد پارتيشن بندي بر ميگرده به اينكه موضوع تاپيك رو شما بد انتخاب كردي!!1
آموزش نصب چند سيستم عامل در كنار هم
اين تيتر تاپيك هست كه قبول كنيد كمي بي ربط به موضوع فعلي هست.

3- برنامه wine : من نميدونم شما اصلا با نرم افزار VmWare كار كرديد كه اين حرف را مي زنيد (در حال حاظر به جاي VmWare معمولا از wine استفاده مسه.) ، wine : برنامه اي است كه برنامه هاي تحت ويندوز (خيلي ساده هاش ) رو در لينوكس اجرا مي كنه .
4- از ديگر VmWare : كه مي فرمائيد نيازي به آن نيست و امروزه بيشتر شركت هاي توليد كننده هاي فيلم هاي آموزشي از آن استفاده مي كنند امكان ضبط فيلم و عكس از محيط سيستم عامل مجازي در حال اجرا مي باشد .
ببخشيد پر حرفي كردم :

مرسي و موفق باشيد .
.
خوب بايد عرض كنم بله من اين نرم افزار رو نصب كردم اما خودتون مميدونيد اين نرم افزار منابع بسيار زيادي از سيستم ميگيره كه واقعا بايد سيستم نسبتا قوي باشه
من خودم به شخصه با اين كامپيوتر فزرتي بعد از نصب نتونستم ازش كار بكشم چون انقدر سيستم كند شده كه مجبور به ري استارت شدم.
شما خودتون هم ميگيد اين نرم افزار كاربرد زيادي براي تهيه فيلم آموزشي تو شركت ها داره!!!!
اين اصلا خودش يه حرف رو پيش مياره ما يا ميخوايم از لينوكس استفاده كنيم يا نميخوايم!! پس اگر ميخوايم ديگه اين معني نداره كه ويندوز رو تو لينوكس بياريم بالا!!! حالا ممكنه بگيد آقا فلان برنامه من هيچ مشابه درست حسابي اي تو لينوكس نداره اينجا wine بدردتون ميخوره!!
خوب اون شركت هم چه ربطي به كاربر معمولي داره!!! اون ميخواد فيلم آموزشي بسازه اما مگه كاربر هم كارش همينه!!!
پس اگر تو يه شركت يا همه شركت ها هم ازش استفاده بشه دليل بر ارجهيت و قابل قبول بودنش نيست چون كه اون ها مورد كاري شون مجبورشون كرده اين طوري عمل كنند ولي كاربر چنين الزامي نداره و بايد گفت تعداد شركت در مقابل تعداد كاربر خوب طبيعتا پايين تره پس ز همون استفاده نميشه استفاده كنيم بهتره!!! البته براي كاربر معمولي نه شركت!!!
برنامه wine يه زماني خيلي ضعيف بود ولي الان ديگه اين طوري نيست اين صفحه يه سري از برنامه هايي كه توسط اين برنامه اجرا ميشن نشون ميده
http://appdb.winehq.org/
همونطور كه ميبينيد خيلي ساده هاش نيست و حتي بسياري از بازي هاي پر طرفدار هم دارن ساپورت ميشن!!!
و همينطور اين جمله كه:
There are 6876 applications currently in the database with Command & Conquer 3: Tiberium Wars 1.x being the top voted application.
ميگه 6876 اپليكيشن داخل ديتا بيس هست و فلان اپليكيشن برترين از نظر كاربر هاست.
يعني اين wine قادر هست در حال حاضر 6876 برنامه مختلف رو اجرا كنه با همون dll هاي شبيه سازي شده كه خوب با توجه به منابع كمي كه ميگيره براي يه كاربر عادي بسيار گزينه بهتري هست.

اين هم ديتابيس برنامه ها
http://appdb.winehq.org/appbrowse.php
كه ميبينيد خيلي هاشون همچين برنامه هاي ساده اي هم نيستن
تازه اين صفحه توسط كاربران داره هدايت ميشه و نه تيم برنامه نويش پس انتظار نداشته باشيد همه چيز اينجا باشه! در واقع كاربرايي كه عضو شدن برنامه هايي كه موفق به اجراي اونها با اين برنامه شدن رو ليست كردن و يه اسكرين شات براش گذاشتن و بفيه با راي دادن بهش اعلام خرسندي ميكنن كه اين برنامه مثلا راه ميافته تو لينوكس و برنامه نويس ها هم گروه اپليكيشن هاي مورد نياز كاربر ها رو با استفاده از اين راي ها پيدا ميكنن+ اينكه كاربر ها اگر برنامه خاصي رو نتونن اجرا كنن با گفتن اون و رايي كه بقيه ميدن ميتونه تيم رو مجاب به تغيير براي ايجاد پشتيباني از اين برنامه كنه!!!

در كل اين و بهتون بگم كه :
كاربر عادي يا ميخواد داخل لينوكس كار كنه يا ويندوز اما كسايي كه از vm ware استفاده ميكنن كسايي هستن كه يا برنامه اي كه داخل ويندوز ازش استفاده ميكنن پر كاربرد هست براشون و مشابه درست حسابي اي نداره
كه اگر مراجعه و زمان استفاده از اين برنامه براشون زياده يعني از اين برنامه زياد استفاده ميكنن بهتره يا برن تو همون ويندوز و يا با يه برنامه اي كه منابع كمتري ازشون ميگيره استفاده كنن!!!
يا يه جورايي سخت شون هست كه از لينوكس استفاده كنن و فكر ميكنن با اين كار امنيت لينوكس و را حتي ويندوز در كنارشونه!!!
كه بايد بگم اين دسته نميدونن كه امنيت لينوكس رو دارن و لي ضعف هاي ويندوز هم هست نميدونن كه اين جوري هم آسيب ميبينن و ويروس ميگيرن و ... اما با اين تفاوت كه ديگه كل سيستم نميتركه و vm ware و ويندوز از بين ميرن!!!! اين رو يه زماني تو خود سايت vm ware خونده بودم!!
در كل اين كاربر ها به نظر من اگر خودشون و دور نزنن و برن تو خود ويندوز خيلي بهتر هست.
1 بار ديگه هم ميگم شركت و چه ميدونم كار آزمايشگاهي ربطي به كاربر عادي نداره و دليل بر برتر بودن چيزي نيست چرا كه هر كدوم معيار و ضوابطي براي خودشون دارن
ببخشيد پر حرفي كردم
موفق باشيد

alireza_66

New Member
مرسي از شما دوست عزيز ،‌
به نظرم در پست قبل توضيح لازم را دادم و ديگه نياري به توضيح نيست ، اين پست را هم ارسال كردم كه بي احترامي به نظرات شما دوستان نشود و اين كه از توجه شما تشكر كرده باشيم .
وبلاگ من : www.alirezaghorbanali.blogfa.com

سلام
شما ميتوني بر روي هر هاردي 4 تا پارتيشن Primary داشته باشي البته اين مبناي كاره
و همينطور ميتوني 3 تا Primary و يك دونه Extended را نيز تعريف كني
در سيستم عامل 32 بيتي ويندوز دستوري هست به نام Diskpart اگر شما
راهنماي آن را مطالعه كنيد مي بينيد كه با نوشتن يك اسكريپت ساده مي تواني به راحتي
مابين آن پارتيشنها سوئيچ كرده و از هر كدام كه خواستي سيستم را بوت كني و بعد از بوت شدن
هر سيستم عامل كه خواستي نصب كني
اگر به اين روش سيستم هاي مورد نياز را نصب كنيد.
مي توانيد چند مبناي مختلف مثل Windows , Linux , Mac
را به صورت همزمان بدون اينكه به همديگر وابسته باشند را نصب كنيد و از هر كدام كه مايل بوديد
كامپيوتر را بوت كرده و از آن استفاده كنيد
در اين حالت شما به صورت مستقل از اين سيستم ها استفاده و در صورت اشكال پيدا
كردن آنها مي توانيد تنها پارتيشن مورد دار را فرمت كرده و مجددا" سيستم عامل را نصب كنيد
بدون اينكه سيستم هاي ديگر آسيبي ببينند.
البنه مي بخشيد كه من نوشتم همزمان منظور من اين بود كه شما به فاصله چند دقيقه مي توانيد
از يك سيستم به سيستم ديگر رفته و از امكانات مختلف بهره مند شويد مضاف بر اينكه در هر سيستم عامل هم
مي توانيد به پارتيشن هاي ساخته شده كه داراي فرمت فايل متفاوت از همديگر هستند دسترسي داشته باشيد
البته توانايي سيستم عامل هاي مختلف را نبايد از نظر دور داشت كه با اجراي برنامه هاي جانبي بعضي از امكانات
اجرايي پلاتفرم هاي ديگر را يكجا در اختيار شما قرار مي دهند مانند :Wine در Linux و يا Virtual PC و VMWare
در سيستم عامل ويندوز و ياVirtual Machine در سيستم عامل لينوكس. امادر نسخه هاي سيستم عامل هاي جديد
امكانات دسترسي به فرمتهاي فايل مختلف گنجانده شده و يا با اجراي انواع برنامه هاي يوتيليتي شما مي توانيد به
انواع پارتيشن با فرمت متفاوت دسترسي داشته و فايل هاي خود را در بين اين سيستم عامل ها ردوبدل كنيد
شايد ....با اين ترتيب ديگر نيازي به توضيح اين نكته نباشد كه در سيستم لينوكس شما به فايل هاي ويندوز و
پارتيشن ويندوز و يا به فايل هاي مك و پارتيشن مك و اطلاعات آنها و يا در سيستم مك به اطلاعات دو سيستم
ديگر نيز دسترسي داريد.
البته هم اكنون از سيستم عامل Novell Netware ديگر كسي استفاده اي نمي كند ولي با اين روش شما مي توانيد
از امكانات اين سيستم عامل هم استفاده كنيد.
حتي در اين صورت مي توانيد با استفاده از Wine لينوكس برنامه هاي نصب شده در پارتيشن ويندوز را هم اجرا كنيد
براي شما حتما" جالب است بدانيد كه مثلا" برنامه نستعليق چليپا(ويندوز) در محيط لينوكس توسط Wine قابل اجرا است
و يا برنامه فتو شاپ البته امكانات فارسي نويسي در نسخه Me آن براي اجرا در محيط لينوكس نياز به مختصر تنظيمي دارد
كه ..... شايد در فرصتي آن را نوشتم . من مطمئنم كه استادان من حتما" اين مراحل را انجام داده اند و مي دانند كه
چگونه از اين امكانات استفاده كنند.

سالها گذشت تا دانستيم كه هيچ نمي دانيم؟

آخرین ویرایش:

sina_121

New Member
نصب Mac os در كنار Windows XP

با سلام خدمت همه دوستان بويژه مديران محترم اين سايت

راستش من در زمينه كامپيوتر مبتدي هستم و ديروز كه سيستم عامل Mac os Tiger رو از بازار خريدم تازه متوجه شدم كه براي نصب اون در كنار ويندوزم خيلي چيزها هست كه بايد ياد بگيرم

امروز وقتي تو اينترنت دنبال راه حلي براي نصب سيستم عامل جديدم بودم بطور تصادفي با اين انجمن آشنا شدم
ممنون ميشم اگه اساتيد محترم لطفا كنند و تا حد ممكن به زبان ساده در مورد چگونگي نصب مك او اس در كنار ويندوز اكس پي منو راهنمائي كنند و يا حداقل كتاب و يا لينكي رو بهم معرفي كنند

بازم از شما متشكرم و از مطالب بسيار مفيد و جالبي كه در اين انجمن ارائه ميفرمائيد به سهم خودم از شما سپاسگزاري ميكنم
شاد و سر بلند باشيد

جدیدترین ارسال ها

بالا