آموزش مصور ويژوال بيسيك visual basic در مجيد آنلاين

وضعیت
موضوع بسته شده است.

the_king

مدیرکل انجمن
همراه خود Microsoft Visual Basic یک ابزار جانبی Package & Deployment Wizard هم هست که وظیفه Setup سازی
برای برنامه های VB رو داره که البته به لعنت حق هم نمی ارزه.
اگه از لحاظ حجم فایل Setup خیلی محدود نباشید، یک نسخه جدید از InstallShield توصیه میشه که هم Runtime های
VB و انواع اجزای جانبی مرسوم مانند DAO را در مجموعه اش داره و هم برای ویندوزهای ویستا مناسبه.
اما اگه خیلی از لحاظ حجم فایل نهایی محدود هستید، می توانید با ترکیب WinRar و Regsvr32 و MSVBVM60.DLL و
یک فایل دسته با پسوند BAT، برای هر برنامه ای در یک فایل اجرایی توسط WinRar با حداقل سایز ممکن Setup بسازید.
اما بطور کلی برنامه های ساده VB که از هیچ ActiveX و Component و Library اضافی استفاده نمی کنند، فقط و فقط
به فایل MSVBVM60.DLL احتیاج دارند تا در ویندوز های 98 به بالا اجرا شوند، یعنی اگر این فایل را کنار فایل اجرایی برنامه
قرار دهید و در CD رایت کنید، احتمال اجرا شدن این CD در کامپیوتر های امروزی بالای 99 درصد است.
در ویندوزهای قبل از Vista یک ترفند هم بود تا فایلهای ActiveX با پسوند OCX نیازی به تنظیمات Registry و فایل
Regsvr32 نداشته باشند، آنهم این بود که کنار فایل ActiveX فایل موقت OCA را هم کپی می کردید.
خوبی این روش در این بود که User هایی هستند (مثل کارمندها) که دسترسی کاملی به کامپیوتر ندارند و واسشه نصب
یک برنامه ساده، بایستی مسئول شبکه به آنها دسترسی موقت بدهد بیا خودش برای نصب برنامه اقدام کند.
چون در این ترفند نیازی به دسترسی کامل به Registry ویندوز نیست، مشکلی برای نصب برنامه پیش نمی آمد.
متاسفانه این ترفند در ویندوز Vista جواب نمی ده.

Majid 3D

Member
دستور ()Choose

لطفا یکی واسه من در مورد دستور choose توضیح بده که چی کار میکنه ؟
اگه ممکنه یه مثال از کد اون با توضیح بزنه.
ممنونم.

the_king

مدیرکل انجمن
لطفا در عنوان سوالتون مشخص کنید که مربوط به کدام زبان برنامه نویسی است.
در زبان ویژوال بیسیک، Choose یک اندیس را که از یک شروع می شود به عنوان پارامتر اول دریافت می کند
و بر اساس آن اندیس، یکی از پارامتر های بعدی را بر می گرداند.

مثلا من می خواهم یک عددی بین 1 الی 4 را از کاربر بگیرم و معادل انگلیسی آنرا بدست بیاورم.
چند روش ساده واسه اینکار وجود داره، استفاده از آرایه، استفاده از IF ها پی در پی، استفاده از Select Case و
یا استفاده از Choose :

کد:
Text = Choose(Number, "One", "Two", "Three", "Four")

حالا اگه Number برابر یک بود، Choose مقدار اولین پارامتر بعد از آن را برمی گرداند، یعنی "One"
اگه Number برابر دو بود، Choose مقدار دومین پارامتر بعد از آن را برمی گرداند، یعنی "Two"
و ...

Choose در مورد اندیس هایی که در محدوده کمی مانند 1 الی 5 هستند مناسب است، مقدار پارامتر ها هم محدود
به رشته های String نیست و می تواند از هر نوعی باشد.

i_lover3000

Member
عملیات کپی و پیست در وی بی

با سلام خدمت دوستان عزيز :eek:

من به يه مشکل برخوردم که هر چي باهاش سروکله زدم نتونستم حلش کنم :-?

سوال : من يه فرم با تعدادي Textbox دارم و مي خوام بوسيله سه دکمه عمليات copy , cut و paste رو انجام بدم :cool:

مثلاً با زدن دکمه copy متن انتخاب شده در تکست باکسي که setfocus است ؛؛؛ رو بايد در کليپبرد کپي کند :eek:

(( :... فکر مي کنم که بايد از Tag ها استفاده کنم ، يا يه متغير به عنوان TextBox معرفي کنم اما هر کاري کردم نتونستم مشکل رو حل کنم ...: )) :wink:

حالا تنها اميدم به شما عزيزان است :neutral:

با تشکر .... :oops:

the_king

مدیرکل انجمن
شما می خواهید از دکمه های استاندارد CommandButton استفاده کنید که وقتی رویشان کلیک می شود
Focus را از کنترل قبلی می دزدند، پس وقتی روی آن کلیک کردید دیگر مشخص نیست که کنترلی که قبل از آن
فعال بوده کدام است.

کاری که باید انجام بدبد اینه، شما به یک متغیر از نوع آبجکت (Object) نیاز دارید تا آخرین TextBox فعال شده را
به خاطر بسپارد :
کد:
Private LastTextBox As Object

این متغیر را در ابتدای کد فرم تعریف می کنیم تا در کل فرم قابل دسترسی باشد.
حالا بایستی در هنگام فعال شدن هر کدام از TextBox ها مقدار این متغیر را تنظیم کنیم، مثلا برای TextBox ای
با نام Text1 می نویسیم :
کد:
Private Sub Text1_GotFocus()
    Set LastTextBox = ActiveControl
End Sub

من از ActiveControl استفاده کردم، چون می دانم که وقتی Text1 فعال شده، مقدار ActiveControl همان Text1 است.
این روتین را برای بقیه TextBox ها باید تکرار کنید، مثلا اگر Text2 هم وجود دارد بنویسید :
کد:
Private Sub Text2_GotFocus()
    Set LastTextBox = ActiveControl
End Sub

حالا کافیست که کد مربوط به دکمه ها را بنویسیم.

اول برویم سراغ دکمه ای برای Copy کردن :
من در مورد منظور اصلی شما در فرمان Copy با یک ابهام روبرو شدم،
من ممکن است قسمتی از متن Text1 را انتخاب کرده باشم (Selection)، آیا باز هم باید تمامی متن آن در حافظه کپی شود
یا فقط قسمت انتخاب شده؟ همانند همان حالتی که ترکیب دو کلید Ctrl + C عمل می کند؟

من اینطور برداشت کردم :
اگر قسمتی از متن TextBox توسط کاربر انتخاب شده، فقط آن قسمت کپی شود و اگر هیچ انتخابی صورت نگرفته تمام آن
را در حافظه Clipboard کپی شود.
حالا ما می دانیم که TextBox مورد نظر ما LastTextBox است و فقط باید مشخص کنیم که آیا متنی در آن انتخاب شده یا نه.
تشخیص این وضعیت ساده است، اگر LastTextBox.SelLength برابر صفر بود، یعنی متنی انتخاب نشده ولی اگر بزرگتر از
صفر بود، این مقدار طول متن انتخاب شده را نشان می دهد.
اگر متنی انتخاب شده، ترکیب دو کلید Ctrl + C منجر به کپی متن می شود، پس کافیست که ایندو کلید را به آن ارسال کنیم،
ولی اگر متنی انتخاب نشده، ناچاریم که زحمت کپی کردن را شخصا به دوش بکشیم :
کد:
Private Sub Command1_Click()
    If Not LastTextBox Is Nothing Then
        If LastTextBox.SelLength = 0 Then
            Clipboard.Clear
            Clipboard.SetText LastTextBox.Text
        Else
            LastTextBox.SetFocus
            SendKeys "^C"
        End If
    End If
End Sub
به اولین سطر از روتین توجه کنید، تنها در حالتی کپی انجام می شود که LastTextBox تهی نباشد، چون اگر هیچ TextBox ای
فعال نگردد، مقدار LastTextBox برابر Nothing است و هر عمل اضافه ای منجر به خطا می شود.
در سطر بعدی بررسی می کنیم که آیا متنی انتخاب شده یا نه.
و اگر متنی انتخاب نشده ابتدا حافظه Clipboard را پاک می کنیم (Clear) و سپس متن داخل TextBox را در آن قرار می دهیم.
پاک کردن حافظه Clipboard یک عمل اضافی نیست و حتما باید انجام گیرد وگرنه تغییر مقدار آن با مشکل مواجه خواهد شد.

اگر متنی در داخل TextBox انتخاب شده، کافیست آنرا با SetFocus فعال کرده و سپس ترکیب دو کلید Ctrl + C را ارسال کنیم،
با استفاده از فرمان SendKeys. البته ما می توانستیم این عمل را با به این شکل هم انجام دهیم :
کد:
            Clipboard.Clear
            Clipboard.SetText LastTextBox.SelText
حسن روش دوم در این است که نیازی به فعال کردن TextBox نیست. توجه کنید که SelText مقدار متنی را مشخص می کند
که در داخل TextBox انتخاب شده.

حالا برویم سراغ فرمان Cut کردن :
اگر متنی انتخاب نشده که Cut کردن معنایی ندارد ولی اگر قسمتی از متن انتخاب شده، می توانیم ترکیب دو کلید
Ctrl + X را به آن ارسال کنیم :
کد:
Private Sub Command2_Click()
        LastTextBox.SetFocus
        SendKeys "^X"
    End If
End Sub

اینکار را هم می توانیم بصورت دستی خودمان انجام دهیم تا نیازی به Focus هم نباشد :
کد:
Private Sub Command2_Click()
        Clipboard.Clear
        Clipboard.SetText LastTextBox.SelText
        LastTextBox.SelText = ""
    End If
End Sub

و حالا آخرین دکمه، Paste کردن :
کد:
Private Sub Command3_Click()
        LastTextBox.SetFocus
        SendKeys "^V"
    End If
End Sub
تنها کاری که انجام داده ایم فعال کردن LastTextBox و ارسال کردن ترکیب دو کلید Ctrl + V است.
این عمل را بصورت دستی هم می توانیم انجام دهیم :
کد:
Private Sub Command3_Click()
        If Clipboard.GetFormat(vbCFText) Then
            LastTextBox.SelText = Clipboard.GetText()
        End If
    End If
End Sub
در شرط دوم این روتین ما مقایسه مهمی را انجام می دهیم، اگر GetFormat مقدار True را برنگرداند در داخل حافظه
Clipboard مقدار متنی وجود ندارد و بایستی عملیات متوقف شود. در غیر اینصورت مقدار متن از داخل حافظه
استخراج می شود و به جای SelText می نشیند.

و یک نکته :
من توصیه می کنم که برای اینجور کاربرد ها از کنترلهایی استفاده کنید که Focus نمی گیرند و فعال نمی شوند.
حسن اینجور کنترلها در این است که اولا نیازی به این متغیر اضافه LastTextBox ندارند و ثانیا کاربر آنها را جزئی از
TextBox می بیند.

برنامه کاملی به همراه سه TextBox و سه دکمه مربوطه به همراه فایل اجرایی EXE ضمیمه این پست می باشد.

پیوست ها

• CopyCutPaste.zip
    5.1 کیلوبایت · بازدیدها: 36

Majid 3D

Member
بچه ها من میخوام یه برنامه توی وی بی درست کنم که مثلا کاربر یه عکس رو باز میکنه و بعد میتونه اون رو تغییر اندازه بده و عکسی که تغییر اندازه داده شده رو بتونه ذخیره کنه.
من این رو ساختم ولی وقتی کاربر عکس رو تغییر اندازه میده و روی دکمه ی ذخیره ی عکس کلیک میکنه و عکس رو ذخیره میکنه، عکس اصلی که انتخاب کرده با همون اندازه ذخیره میشه ولی من میخوام عکس ویرایش شده رو ذخیره کنم.

the_king

مدیرکل انجمن
سه نکته رو حتما رعایت کنید تا موردی که خواستید به درستی انجام بشه :
نکته اول
حتما برای تغییر سایز از یک کنترل PictureBox استفاده کنید، از کنترل Image استفاده نکنید چون می تونه با مشخصه
Stretch اش در ظاهر سایز تصویر رو در هنگام نمایش تغییر بده ولی تصویر اصلی رو اصلا تغییر نخواهد داد.

نکته دوم
در PictureBox ای که برای تغییر سایز تصویر استفاده می کنید حتما مشخصه AutoRedraw را True کنید چون شما
بایستی از مشخصه Image آن استفاده کنید، مشخصه Picture همواره همان تصویر اصلی خواهد ماند.

نکته سوم
برای تغییر سایز تصویر از متد PaintPicture که در داخل PictureBox قرار دارد استفاده کنید تا تصویر مورد نظر در درون
مشخصه Image تغییر اندازه داشته باشد.

در این کد به عنوان مثال ما تصویری که در فایل C:\Source.jpg قرار دارد را در درون فایل C:\Resize.bmp در اندازه
64 در 64 پیکسلی ذخیره می کنیم (یک PictureBox با نام Picture1 روی فرم وجود دارد) :

کد:
    Dim Pic As StdPicture
    Set Pic = LoadPicture("[B]C:\Source.jpg[/B]")
    Picture1.BorderStyle = vbBSNone
    Picture1.Width = Screen.TwipsPerPixelX * [B]64[/B]
    Picture1.Height = Screen.TwipsPerPixelY * [B]64[/B]
    Picture1.Refresh
    Picture1.[B]AutoRedraw[/B] = True
    Picture1.[B]PaintPicture[/B] Pic, 0, 0, Picture1.ScaleWidth, Picture1.ScaleHeight
    SavePicture Picture1.[B]Image[/B], "[B]C:\Resize.bmp[/B]"

the_king

مدیرکل انجمن
کد زیر یک نمونه از StdPicture را می سازد. StdPicture می تواند یک تصویر را در حافظه خود نگهداری کند.
کد:
    Dim Pic As StdPicture

کد زیر تصویری را از داخل یک فایل می خواند و در درون Pic قرار می دهد که از نوع StdPicture است.
کد:
    Set Pic = LoadPicture("C:\Source.jpg")

کد زیر کادر دور PictureBox را که بصورت پشفرض وجود دارد حذف می کند، اگر این کادر را حذف نکنیم بایستی یک حاشیه
یک یا دو پیکسلی را در اطراف تصویرمان در نظر داشته باشیم که در محاسبات تغییر اندازه تصویر موثر است.
برای اینکه محاسبات را ساده تر کرده باشیم این کادر را در حالت vbBSNone تنظیم می کنیم یعنی بدون کادر.
کد:
    Picture1.BorderStyle = vbBSNone

کد زیر طول PictureBox را برابر 64 پیکسل قرار می دهد. چون طول Width بر حسب Twips است بایستی آنرا از واحد
vbPixels به واحد vbTwips تبدیل کنیم. Screen.TwipsPerPixelX همواره تعداد Twips در یک Pixels طولی را بر می گرداند.
کد:
    Picture1.Width = Screen.TwipsPerPixelX * 64

کد زیر عرض PictureBox را برابر 64 پیکسل قرار می دهد. چون عرض Height بر حسب Twips است بایستی آنرا از واحد
vbPixels به واحد vbTwips تبدیل کنیم. Screen.TwipsPerPixelY همواره تعداد Twips در یک Pixels عرضی را بر می گرداند.
کد:
    Picture1.Height = Screen.TwipsPerPixelY * 64

کد زیر تصویر داخل PictureBox را از نو تنظیم می کند. چون ما طول و عرض آنرا تغییر داده ایم این عمل را برای بازسازی
حافظه Image آن انجام می دهیم.
کد:
    Picture1.Refresh

حافظه Image در حالتی ماندگار است که AutoRedraw مقدار True داشته باشد، پس مشخصه آنرا تنظیم می کنیم.
کد:
    Picture1.AutoRedraw = True

کد زیر تصویر داخل Pic را در اندازه ای که PictureBox دارد تغییر اندازه داده و در آن نمایش می دهد.
پارامتر اول تصویر منبع ماست یعنی Pic.
پارامتر دوم و سوم مختصات (x,y) نقطه ای است که ترسیم در داخل PictureBox شروع می شود (مقصد ترسیم)
دو پارامتر بعدی طول و عرض کادری هستند که تصویر باید در آن اندازه ترسیم شود. ما آندو را برابر طول و عرض
PictureBox مان در نظر گرفتیم.
کد:
    Picture1.PaintPicture Pic, 0, 0, Picture1.ScaleWidth, Picture1.ScaleHeight

کد زیر تصویری که در داخل PictureBox رسم شده را در داخل یک فایل با فرمت BMP ذخیره می کند.
کد:
    SavePicture Picture1.Image, "C:\Resize.bmp"

Majid 3D

Member
امکان ایجاد شی توسط کاربر

به کمک چه دستوری میشه به کاربر این امکان رو داد تا اشیا مورد نظرش رو روی صفحه ی برنامه بسازه.
مثلا یه کامند باشه که وقتی کاربر روش کلیک کرد یه لیبل با مشخصات از پیش تعریف شده ایجاد بشه، یا مثلا یک تکست باکس.
ممنونم.

the_king

مدیرکل انجمن
در داخل مشخصه های Form یک مشخصه کلکسیون به نام Controls وجود دارد که لیست تمامی کنترلهای داخل فرم
را نگه می دارد.
شما با تابع Add می توانید هر کنترلی که در هنگام اجرا قابل نمایش باشد به آن اضافه کنید.
کد:
Controls.[B]Add[/B] (ProgID, name, [container])
پارامتر ProgID نوع کنترل را تعیین می کند، مثلا برای ایجاد کردن یک CommandButton بایستی از مقدار "VB.CommandButton"
استفاده کنید.
پارامتر name نام کنترل خواهد بود مثلا "Command1"
پارامتر container مشخص کننده شیئی خواهد بود که کنترل روی آن قرار خواهد گرفت. مثلا اگر بخواهیم کنترل جدیدی در
داخل یک فریم Frame1 ایجاد کنیم بایستی مقدار container برابر با Frame1 باشد وگرنه بصورت پیشفرض روی فرم
قرار خواهد گرفت. container یک پارامتر اختیاری است و می تواند ذکر نشود.

مثلا فرمان زیر یک دکمه جدید به نام Command1 را ایجاد خواهد کرد :
کد:
Me.Controls.Add "VB.CommandButton", "Command1", Me
اما این فرمان برای نمایش صحیح دکمه کافی نیست، چون به صورت پیشفرض مقدار Visible آن False است و کنترل
اصلا دیده نمی شود. همچنین مقدار Caption آن تهی است و نوشته ای داخل دکمه وجود ندارد.

با استفاده از کد زیر می توانیم این فرمان را برای نمایش کامل یک دکمه بکار ببریم :
کد:
Private Sub Form_Load()
    Dim Cmd1 As VB.CommandButton
    Set Cmd1 = Me.Controls.Add("VB.CommandButton", "Cmd1", Me)
    With Cmd1
        .Visible = True
        .Move 100, 100
        .Caption = "Cmd1"
    End With
End Sub

اما اگر روی این دکمه کلیک کنید هیچ اتفاقی نخواهد افتاد زیرا برای دکمه ای که در زمان اجرا ایجاد می شود
هیچ رخدادی به تله نمی افتد.
برای حل این مساله کد را بدین شکل تکمیل می کنیم :
کد:
Private [B]WithEvents[/B] Cmd1 As VB.CommandButton

Private Sub Cmd1_Click()
    MsgBox "Click"
End Sub

Private Sub Form_Load()
    Set Cmd1 = Me.Controls.Add("VB.CommandButton", "Cmd1", Me)
    With Cmd1
        .Visible = True
        .Move 100, 100
        .Caption = "Cmd1"
    End With
End Sub

ما یک متغیر سراسری را با ویژگی WithEvents معرفی کردیم که به کنترل جدید ما اشاره می کند.
بدین ترتیب اگر روی این دکمه کلیک شود رخداد Cmd1_Click اجرا خواهد شد.

لیست انواع کنترلهای استانداری که در پارامتر ProgID (پارامتر اول تابع Controls.Add) می توانند بکار بروند عبارتند از :
کد:
    VB.CheckBox
    VB.ComboBox
    VB.CommandButton
    VB.DirListBox
    VB.DriveListBox
    VB.FileListBox
    VB.Frame
    VB.HScrollBar
    VB.Image
    VB.Label
    VB.Line
    VB.ListBox
    VB.OptionButton
    VB.PictureBox
    VB.Shape
    VB.TextBox
    VB.VScrollBar

Majid 3D

Member
از کمکتون واقعا ممنونم ... اگه زحمتی نیست در مورد دستور with و set هم توضیح بدید.
خیلی ممنون.

the_king

مدیرکل انجمن
در مورد With قبلا توضیح داده شده :
بکارگیری With در ویژوال بیسیک

Set در مورد اشیاء کاربرد دارد و یک شیء را به متغیر یا پارامتری ارجاع می دهد.
ارجاع با انتساب (Let) فرق دارد، از این جهت که از شیء کپی گرفته نمی شود، بلکه فقط آدرس آنرا ارجاع می دهد.

مثلا در کد زیر برای فونت بکار رفته در سه دکمه از فونت بکار رفته در فرم استفاده می شود :
کد:
Private Sub Form_Load()
    Set Command1.Font = Me.Font
    Set Command2.Font = Me.Font
    Set Command3.Font = Me.Font
End Sub
این بدان معنا است که اگر تغییری در فونت موجود در فرم ایجاد شود بلافاصله و بصورت خودکار این تغییر در
سه دکمه هم رخ می دهد.
مثلا اگر این کد را به کد قبلی اضافه کنید، با کلیک کردن روی دکمه Command1 فونت هر سه دکمه بصورت همزمان
تغییر می کند، با اینکه که در ظاهر فقط فونت فرم تغییر کرده است.
کد:
Private Sub Command1_Click()
    Me.Font.Bold = Not Me.Font.Bold
End Sub

Peace Dove

Well-Known Member
تابع شرطی switch
این تابع یک لیست از عبارت ها رو جست جو میکنه و یک مقدار variant یا یک عبارتی که با اولین عباراتی که با مقدار ارزیابی شونده یکی است را بر میگرداند.
ساختار این تابع به صورت زیر است:

switch(ebarate 1,meghdare1[,ebarate2,meghdare2[n ebarat,n meghdar]])q

در ساختار تابع سوئیچ قسمتهای زیر وجود دارد:
عبارت اول،عبارت دوم،و... :یک عبارت variant است یعنی اینکه میتواند به مقدار عددی ،رشته یا تاریخ ارزیابی میشود ، همچنین میتواند empty یا null نیز ارزیابی کند.

مقدار اول،مقدار دوم و...:مقدار یا عبارتی است که اگر هبارت ارزبایی شده برابر true باشد برگرداننده میشود
آرگومان تابع سوئیچ حاوی زوجهایی از عبارت ومقدار است. عبارت از چپ به راست مورد ارزیابی قرار میگیرد. به بیانی دیگر عبارت اول ارزیابی میشود اگر عبارت درست بود مقدار اول برگردانده میشود. اگر عبارت اول اشتباه بود وعبارت دوم درست ارزیابی شود، آنگاه مقدار دوم برگردانده میشود والی آخر.

مثال :در برنامه زیر زمانی که نام شهری را در تکس اول بنویسید در تکس دوم نوع زبان در آ« شهر را که صحبت میشود برگرداند.

کد:
private sub text2_click
dim city as string
dim resualt as string
city=text1.text
resualt =match(city)
text2.text=resualt
end sub
----------------------
public function match (city az string)
match=switch(city='londen','english',city = 'rome','italian',city='paris','france')
end function

.match همون نام تابع است.

farhad110

Member
كتاب هاي آموزشي ويژوال بيسيك

سلام. چند تا pdf ويژوال بيسيك گير آوردم، گفتم براي استفاده دوستان هم بذارم.

آموزش ويژوال بيسيك 6 در n+1 روز ، به همراه راهنماي استفاده از Registry در ويژوال بيسيك (فارسي):
http://rapidshare.com/files/105527016/VB6_n_1_and_Registry.rar

توابع رياضي و ويژوال بيسيك (فارسي):
http://rapidshare.com/files/105524655/math_function_in_VB6.rar

saalek110

Well-Known Member
در تاپیک زیر مباحث تکمیلی ویژوال بیسیک که در این تاپیک بحث نشده لیست شده:
مرجع - فهرست - تاپیک های انجمن برنامه نویسی و الگوریتم

===================================

http://www.developercenter.ir/forum/showthread.php?t=4156

a5.gif

a6.gif

برای استفاده باید در فروم عضو شوید.
در عکس اول 4 تا را امتحان کردم. سالم بود.

=======================

این تاپیک را هم ببینید:
یک سری آموزش فوق العاده جالب

شامل:
استفاده از تابع BitBlt در ویژوال بیسیک
گزارش گیری در ویژوال بیسیک
رمزگزاری و رمز گشایی
تبدیل تاریخ سیستم به شمسی و بر عکس
نکات ریز و درشت در مورد فایل
نکاتی در مورد کردن با فرم ها
تکامل تدریجی یک برنامه نویس
دستکاری منو ها با استفاده از توابع ویندوز
طرز استفاده از Ms-Agent در ویژوال بیسیک ( خیلی جالبه البته برای راهنما)
پخش فایلهای صوتی تصویری در ویزوال بیسیک
چند ریسمانی در ویژوال بیسیک
چگونه ActiveX بسازیم؟
استفاده از فایلهای منبع در ویزوال بیسیک
استفاده از محضر خانه ویــندوز
نکاتی در مورد استفاد از چاپگر
بدست آوردن اطلاعاتی در مورد سیستم
طریقه استفاده از DLL های نوشته شده توسط ++C در VB 6.0
استفاده پورت ها در ویژوال بیسیک 6
توابعی برای کار با رشــته ها
آموزش ویژوال بیسک 6 توسط : امیر مراد آبادی
UsingDLLs
ذخیره تصاویر در بانک اطلاعاتی
راهنمای آموزش ساخت گزارش توسط برنامه ACTIVE REPORT 2
معرفی پایگاه داده
آموزش برنامه نویسی توسط QBASIC
آموزش ویژوال بیسیک 6 توسط : Meisam.Mor
یکسری کد مورد نیاز SQL 2000 در ویژوال بیسیک
گزارش گیری در VB 6.0
بانکهای اطلاعاتی رابطه ای ( مفاهیم وتعاریف )
مولفه های Com و DCOM
آموزش Command SQL Server
آشنایی با رکوردست و متد های آن
روش تغییر پایگاه داده Access در VB 6.0
ایجاد ارتباط با پایگاه داده با یک مثال
انواع ارتباط در پایگاه داده
آشنایی کلی با پایگاه داده
استفاده از دستورات SQL در ویژوال بیسیک قسمت اول
استفاده از دستورات SQL در ویژوال بیسیک قسمت دوم
ایجاد ارتباط با پایگاه داده رمزگزاری شده
انتقال اطلاعات از یک پایگاه داده به پایگاه دیگر
طراحی و ایجاد نمودار در ویژوال بیسیک
آموزش دستورات مختصر و مفید SQl بخش اول
آموزش دستورات مختصر و مفید SQl بخش دوم
آموزش دستورات مختصر و مفید SQl بخش سوم
آموزش دستورات مختصر و مفید SQl بخش پایانی
آموزش برنامه Wise Installation System
Net Cat : چاقوی همه کاره
اشیاء داده ActiveX-ADO
ذخیره تصویر در پایگاه داده
جزوه کار عملی پایگاه داده برای استفاده در SQL
گزارش گیری از پایگاه داده در ویژوال
دیتا تایپ تاریخ شمسی برای SQL SERVER 2005
مطالعه موفق با تمرکز ( علت این فایل این است که در صورت مطالعه کتوب برنامه نویسی با حداکثر باز دهی باشد )
آشنایی با ابزارهای مخصوص برقراری ارتباط با پایگاه داده
آموزش ویژوال بیسیک در 1+N
کار با برنامه Word & Eecel در ویژوال
کریستال ریپورت 10 : نحوه Login کردن به SQL Server
کتابخانه توابع شمسی در کریستال ریپورت 10
PCI Express نسل بعدی کارت گرافیک
آموزش Expression Web ( هدف این معرفی طراحی وب و قراردادن برنامه ، دوستان برنامه نویس رو وب )
این هم سرویس پک 6 برای ویژوال بیسیک
آپدیت امنیتی فایل oleaut32.DLL
جزوه آموزشی Microsoft Access
آموزش دیگری از نرم افزار اکسس 2003
آموزش برنامه InstallShield 10.5 ( یکی از بهترینها در قسمت ساختن Setup برای پروژه برنامه نویسی )
مجموعه مقالات آموزسي براي پايگاه داده ---- در 15 فصل
آموزش هاي حرفه ای در مورد TextBox
آموزش حرفه اي منو Menu
راهنماي مقدماتي براي برنامه نويسان پايگاه داده
آموزش OpenGL programming in Visual Basic 6 قسمت اول
مديريت پايگاه داده
آموزش ويژوال بيسيك 6 - نويسنده : Arashps
آموزش كريستال رپورت 10 با مثال عملي
كار با ساختار پايگاه داده
آموزش كنترل هاي اكتيواكس OCX
آموزش ActiveX Data Object =ADO
آموزش كار با List View
آموزش برنامه نويسي چند رسانه در ويژوال بيسيك 6
مجموعه نكات استفاده از چاپگر
مقاله آموزش در مورد Timer
مقاله آموزشي كار با كنترل Treeview
راهنماي ساخت Setup براي برنامه نويسان 6 VB
مقاله آموزشي در مورد كار با فايل در VB
آموزش ساخت DLL ها و آشنايي با آنها
آموزش کامل توابع API
آموزش برنامه نویسی ویژوال بیسیک در پایگاه داده اکسس VBA
مجموعه ای از مثالهای از زبان برنامه نویسی VB

ellisa

Member
یه مشکل در vb خواهشا کمکم کنید وقت ندارم

سلام
من یه سوال دارم و در واقع مشکل در vb ... من چه زوری میتونم نامههای اقلصتص ئتئه شده به حرمهارو در vb تغییر بدم این طور که تمام اونا در فرمها و در سورس برنامه و هر جایی که ان عناوین ذکر شده تغییر کنه ... به عبارت دیگه من یه برنامه آماده دارم که میحوام اسم فرمهای تعریف شده در اون رو تغییر بدم ممنون ....

the_king

مدیرکل انجمن
ابتدا یک کپی از کل پروژه را در جای دیگری ذخیره کنید تا اگر در قسمتی از مراحل اشتباه کردید، اصل پروژه خراب نشود.

اول پروژه را در محیط ویژوال بیسیک باز کنید. سپس یکی از فرمها را در حال کد قرار دهید (View Code).
مهم نیست که چه فرمی باز می شود، منظور اصلی صرفا این است که محیط در حالت ویرایشگر متنی قرار گیرد.

اکنون از منوی Edit آیتم Replace (ترکیب کلیدی Ctrl + H) را انتخاب کنید.
نام فرم مورد نظر را به عنوان Find What به همان شکلی که هست با توجه به بزرگی و کوچکی حروف بنویسید. مثلا Form1
در قسمت Replace With هم عبارت جایگزین را بنویسید. مثلا MainForm
از بکارگیری حروف فارسی و متفرقه و همچنین عبارات رزرو شده ای مثل Form و Show و Date و ... هم اجتناب کنید.
تیک گزینه Find Whole Word Only و همچنین Match Case را بزنید.
قسمت Search را روی Current Project قرار دهید.
حالا دکمه Replace All را انتخاب کنید.

اکنون کافی است برای تکمیل کار در قسمت Project Explorer (ترکیب کلیدی Ctrl + R) روی فرم راست کلیک کرده
و آیتم ... Save ? As کلیک کنید (جای علامت سوال نام فعلی فرم خواهد بود، مثلا Form1.frm) و با توجه به نام جدیدی که برای
فرم در نظر می گیرید تغییرش دهید. مثلا MainForm.frm
پس از ذخیره شدن فرم، می توانید آن فایل قبلی و همچنین نمونه frx اش را در محل فعلی پروژه پاک کنید
(مثلا فایل Form1.frm و Form1.frx)

وضعیت
موضوع بسته شده است.

جدیدترین ارسال ها

بالا