آموزش مايا 6.5 توسط سام ----> ( Modeling - Dynamic - Rendering )

samoel_love

Banned
اينطوري فايده نداره بايد از اول شروع كرد اين تاپيك فقط آموزش است و هر چي ميدونم را ميگم طوري كه همه استفاده كنن . اگر هم كسي سوال داشت هم اينجا ميتونه و هم اونيكي تاپيكم .كسي هم چيزي بهتر بلد بود به ما هم اينجا ياد بده و نمونه كارهم فراموش نشه .در اين تاپيك اگر استقبال بشه مسابقه يا همون كل كل هم خواهيم داشت .

:twisted: فعلا

آخرین ویرایش:

samoel_love

Banned
خوب از امروز آموزش شروع ميشه فقط بايد دل به كار بدين و . . .

خوب خوب
از الان ميخوام آموزش را شروع كنم فقط بايد قول بدين تمرينات را انجام بدين ببينم كه كار ميكنين و من بيشتر انرژي بزارم براتون خوب ؟
پس بايد تمرين و تمرين و تمرين
درس اول :
آقا جون بيخيال رندر بشين و متريال دادن به موقع اون را هم بهتون ياد ميدم . پس فقط هر چي ميگم انجام بدين و بس و باور كنيد خودتون را

براي اينكه راحت تر بتونين كار كنين با مايا بايد يه سري hotkey برا خودتون درست كنيد كه سرعت كارتون را نگيره وقتي دارين كار ميكنين . مثلا الان وسط كار است و بايد دستور loft را اجرا كنيد . خوب اگر hotkey نداشته باشين بايد بريد از منوي surface آنرا اجرا كنيد كه همين وقت شما و تمركزتان را ميگيره پس بجاش بريد hotkey تعيين كنيد مثلا بزاريد ctrl + l خوب الان هروقت لازم باشه فقط كافي است همين ctrl + l را بزنيد .
اين نكات شايد خيلي پيش پا افتاده باشه اما خيلي مهم است . وقتي كه سرتون شلوغ بشه همين hotkey ها استند كه بداد شما ميرسند .

پس همين الان از اول بايد عادت كني كه با hotkey ها كار كني . اگر ميخواهي شاگرد من باشي .
الان برو hotkey هاي لازم را براي خودت تنظيم كن بد بيا ؟ باشه ؟

باريكلا
فعلا :twisted:

samoel_love

Banned
مايا مقدماتي بخش اول

خوب شايد خسته كننده باشه ولي بايد بدوني اينها را من ميتونم الان بهت ياد بدم قصر بسازي يا آدم بسازي يا اژدها ولي خيانت است اونطوري چون تو درست ياد نميگيري . پس غر نزن و گوش كن يواش يواش بريم جلو .

مايا شامل بخشهاي زير است :

1: Modeling سه نوع مدل سازي داريم :

Nurbs Modeling : براي ساختن كليه اجسامي كه گوشه تيز ندارند كه همه گوشه هاي آنها گرد هستند يا به قولا نرم هستند مثلا ليوان را در نظر بگيريد . اين روش جزو برترين روشهاي مدل سازي است چون توسط Curve پشتيباني ميشود .

Polygon Modeling : براي ساختن اجسام نوك تيز و سخت از اين روش استفاده ميكنيم . حالا هر كدام را جداگانه تشريح ميكنم .در اين روش از Face and edge استفاده ميشود .

Subdive Modeling : براي ساختن اجسام فوق نرم استفاده ميشود و خيلي روش مشكل و در عين حال ساده ايي است .

2:Animation

3:Rendering (شامل نورپردازي - متريال دهي - حركت دوربين و رندر نهايي )

4: Dynamic : كليه ويژوال افكتها در اين بخش گنجانده شده اند . مثلا افتادن يه سنگ از بالا به پايين خيلي دقيق و تحت قوانين فيزيك در اين بخش براحتي امكان پذير است . يا ساختن كهكشان يا هرچيز ديگر

5:cloth : در اين قسمت شما بايد خياطي كنيد و براي كاركتر تون لباس بدوزيد .

6:live : تلفيق انيميشن با فيلم واقعي در اين قسمت انجام ميپذيرد .

ديدين چه دنياي است اين مايا ؟ اشنباه نكن تو فقط ميتوني يك يا دو تا از گزينه هاي بالا را انتخاب و حرفه ايي كار كني اگر ميخواهي حرفه اي باشي اگر نه كه مثل همه ايراني ها همه را باهم كار كن و آخرش هم هيچي چيز نشو !
من از وقتي با مايا اشنا شدم ديگر سراغ هيچ نرم افزاري نرفتم و نخواهم رفت . چون ميخوام خدا بشم تو مايا و تنها راهش هم همين است .
فعلا خسته شدم همين را بخونين تا بعد . راستي من سطح شما را نميدانم اگر همه اينها را بلدين بگين برم مرحله بعد .
خسته ميشين بخونين و نظر بدين ؟
:razz:

فعلا

آخرین ویرایش:

mamali132002

Active Member
عاليه ادامه بده.
فقط اگر ممكنه زياد مبتدي نباشه‌ كه حوصله آدم سر بره.

samoel_love

Banned
توجه

mamali132002 گفت:
عاليه ادامه بده.
فقط اگر ممكنه زياد مبتدي نباشه‌ كه حوصله آدم سر بره.

دوست عزيز من گفتم سطحتون را براي من معلوم كنيد من فرض را بر اين گذاشتم كه كساني هم باشند كه بخوان از اول شروع كنن و يا اطلاعاتي كلي در اين باره نداشته باشند . باز هم اگر كسي حوصله اش سر ميره بگه من برم يه مرحله بالا تر . هدف اين است كه اول همه چيز گفته شود تا بعد در وسط كار يهو با يه فرمان جديد برخورد نكنيد من كه برايم فرقي نميكنه بجاي اين همه حرف 4 تا دستور ميگم و ميرم .من خودم اينها را بلدم چون بحث اموزش بود خواستم كامل بنويسم . اگر حوصله شما سر ميره خوب خيالي نيست چند پله ميريم بالاتر .

من به همين منوال ادامه ميدم اگر كسي حوصله اش سر رفت بگه كه من شيوه را عوض كنم . هدف آموزش است نه اينكه كسي ناراحت بشه و حوصله اش سر بره .

در ضمن دوست خيلي عزيزم بيشترين احتياج به آموزش را كساني كه مبتدي هستند دارند و گرنه كسي كه خودش اينكاره است كه نميره دوباره ياد بگيره ؟ درسته دوست من ؟اگر برات مقدور است يه نمونه كارت را اينجا بذار كه با كار شما آشنا شوم .

samoel_love

Banned
نمونه كارهاي خودم ( مدلسازي صورت )

چند تا از نمونه كارهام را براتون ميزارم كه ببينيد

اين مدل سازي صورت است .خيلي وقت پيش انجام دادم اما بدك نيست به عنوان نمونه ببينيد .

man02.jpg

مدل فوق با استفاده از روش nurbs modeling ساخته شده است .

samoel_love

Banned
نمونه كارهاي خودم ( مدلسازي صورت 2 )

اين هم همون مدل قبلي است با كمي تغييرات :

oldman03.jpg

samoel_love

Banned
نمونه كارهاي خودم ( مدلسازي صورت3)

اين مدل پيشرفته شده همون مدل قبلي است ميخوام مراحل ساخته شدن اين مدل را ببينيد .از كجا به كجا رسيده است .

war203.jpg

war205.jpg

samoel_love

Banned
ربات ساخته شده با همون مدل صورت فوق !

اين آخرين تغييراتي است كه من بروي اين مدل دادم و در نهايت اين چيزي كه ميبينيد شده است . من خيلي وقت بود كه دوست داشتم يه ربات برا نمونه برا خودم بسازم و فرصتي پيش آمد كه اين ربات را كامل كردم . اين ربات الان آماده براي انيميشن شدن است .
اين ربات نميتونه نمايان گر توانايي من باشه چون من اين رباط را در 7 يا 8 ساعت ساختم بدون داشتن مدل اصلي يعني ساخته ذهن خودم است به قول معروف فلبداهه ساختمش .من دارم ميرم به يه دانشگاه براي ادامه تحصيل در همين زمينه و احتياج داشتم به يه مجموعه كار كه نمايانگر سطح كار من باشه و من مجبور شدم در 1 هفته تمامي اين نمونه ها را بسازم يا باز سازي كنم .

راستي يه سفينه هم براش ساختم كه در پست هاي بعدي براتون ميزارم ببينيد .

warman09.jpg

warman08.jpg

warman07.jpg

warman06.jpg

warman05.jpg

warman04.jpg

warman03.jpg

اگر رندر هاي من با هم فرق ميكنه به خاطر اين است كه من بعضي ها را با منتال ري رندر گرفتم .

نظر فراموش نشه . اين هم براي دوست عزيزم كه حوصلش سر نره .

mamali132002

Active Member
مثل اينكه منظور منو اشتباه متوجه شديد يا اينكه من بد جوري نوشتم:lol:
من تازه 3d رو شروع كردم و با 3d max كار ميكنم اما در كنارش 1 ماهي هست كه با مايا هم كار ميكنم و خيلي كامل تر و قوي تر از 3d max هستش.

به هر حال اين كار شما خيلي جاي تشكر و تحسين داره كه تصميم به آموزش دادن گرفتين. چون خيلي ها حوصله ي اين كار ها رو ندارند.
در آخر به خاطر آموزش هاتون ازتون تشكر ميكنم.:wink:

samoel_love

Banned
باز هم نمونه كار دارم تا دلتون بخواد .

يه نمونه دارم خودم خيلي دوستش دارم .در پست بعدي براتون ميزارم حتما خيلي ناز شده .آدم با اين مايا احساس خدايي بهش دست ميده چون يه جورهايي خالق هستي در اين دنياي مايا .
فعلا شب خوش

mamali132002

Active Member
راستي چرا كيفيت رندر مدل هاي شما اينقدر ضعيفه ؟
من وقتي تو مايا رندر ميگرفتم (با يك سري تغييرات) اينقدر كيفيت پايين نبود. كارهاي عباس عزيز هم همين مشكل رو دارن. حيف نيست مدل سازي به اين قشنگي با يك رندر كم كيفيت كم ارزش بشن؟

samoel_love

Banned
mamali132002 گفت:
مثل اينكه منظور منو اشتباه متوجه شديد يا اينكه من بد جوري نوشتم:lol:
من تازه 3d رو شروع كردم و با 3d max كار ميكنم اما در كنارش 1 ماهي هست كه با مايا هم كار ميكنم و خيلي كامل تر و قوي تر از 3d max هستش.

به هر حال اين كار شما خيلي جاي تشكر و تحسين داره كه تصميم به آموزش دادن گرفتين. چون خيلي ها حوصله ي اين كار ها رو ندارند.
در آخر به خاطر آموزش هاتون ازتون تشكر ميكنم.:wink:

دوست من من هم حرف بدي نزدم كه . من عاشق مايا هستم و هر كاري ميكنم براي بهتر شدن .
من كسي نبود كه كمكم كنه ولي الان ميتونم به خيلي ها كمك كنم .دوست من يا 3دي مكس كار كن يا مايا . يه كدوم را انتخاب كن . دو تا باهم كار كني خيلي كار ضايعي است چپون بايد تا 100 سال بدوي تا هر دو را كامل شوي . اين پيشنهاد من را قبول كن . از بين اين دو يكي را انتخاب و تا آخر برو .
اگر مايا را انتخاب كردي تا آخرش هستم خودم با تو يعني تا جايي كه بتونم .

samoel_love

Banned
خيلي توجه خيلي

mamali132002 گفت:
راستي چرا كيفيت رندر مدل هاي شما اينقدر ضعيفه ؟
من وقتي تو مايا رندر ميگرفتم (با يك سري تغييرات) اينقدر كيفيت پايين نبود. كارهاي عباس عزيز هم همين مشكل رو دارن. حيف نيست مدل سازي به اين قشنگي با يك رندر كم كيفيت كم ارزش بشن؟

اهان مملي جون من خيلي اين موضوع را گفتم كه بحث رندر جدا است . الان من چون از يه سايت مجاني براي آپلود كردن عكسام استفاده ميكنم كيفيت را اين قدر پايين مياره .
2 : من وقتي براي رندر نميزارم چون رندر كاري نيست كه با يه سري تغييرات مشكل حل بشه .
من يه توپ نساختم كه يه متريال بدم بهش و تموم بشه . ميدوني رفيق مدل كارهاي حرفه اي به رندر كاري ندارند چون در كمپاني هاي خارجي هر بخش متخصص خودش را داره . مدل كار ميسازه و رندر كار رندر ميكنه . يه مدل ممكنه 2 روز ساخته بشه ولي 2 هفته طول بكشه رندر كردنش.

براي مثال همين ربات بالا ميدوني چند جز ء داره و من بايد چند متريال به اين بدم كه كامل بشه ؟
ميدوني هر يه متريال كه ميدي حجم رندر را بالا ميبره و باباي كامپيوتر را سرويس ميكنه برا رندر گرفتن ؟
اون هم با اين سيستم هاي ما در ايران ؟
پس يك بايد خيلي چيزها را بيخيال شد . تمامي كارهاي من با يه متريال ساده ولي رندر بالا هستند من بيشتر از شيوه منتال ري استفاده ميكنم كه خيلي خيلي خيلي فرق داره با رندرهاي معمولي كه الان در ايران رايج است .

اميدوارم كه قانع شده باشي .عزيزم
فعلا

سلام دوست عزيز
با اينكه خودم ماياكارم ولي به شما آفرين مي گم وازلطفي كه مي كنين تشكر مي كنم.
چون من يكي تايپ كردن اينا برام از همه چي سخت تره.
در مورد صحبت دوستمون هم بايد بگم كه گاهي اوقات من خيلي ازنكات حرفه اي رو توي همين مطالب پيش پا افتاده پيدامي كنم.
اگه كاري هم از مابربياددرخدمتيم.

samoel_love

Banned
rp_pourebrahim گفت:
سلام دوست عزيز
با اينكه خودم ماياكارم ولي به شما آفرين مي گم وازلطفي كه مي كنين تشكر مي كنم.
چون من يكي تايپ كردن اينا برام از همه چي سخت تره.
در مورد صحبت دوستمون هم بايد بگم كه گاهي اوقات من خيلي ازنكات حرفه اي رو توي همين مطالب پيش پا افتاده پيدامي كنم.
اگه كاري هم از مابربياددرخدمتيم.

خوشحالم دوست عزيزم
اگر ممكنه نمونه كارهايت را بذار البته اگر دوست داشتي و تو هم ميتوني مطلب بذار استفاده كنيم .
فعلا
و نظراتت را در مورد كارهام بگو

samoel_love

Banned
مدلسازي صورت

اين هم از آخرين مدل صورت كه ساختم .
خوب خوب اين مدل را من تازه ساختم و خيلي هم دوستش دارم .نميدوني چه حالي داره يه مدلي بسازي كه باهاش ارتباط برقرار كني .نه ديونه نيستم ولي از وقتي كه اين را شروع كردم به ساختن تا تموم نشود ول نكردم 5 ساعت طول كشيد تا تموم شد .

woman01.jpg

woman02.jpg

woman06.jpg

woman07.jpg

woman08.jpg

woman09.jpg

اين هم رندر آخر با متريال پوست واقعي انسان :

woman03.jpg

samoel_love

Banned
كاخ ------> لوگوي والت ديسني

اين مدل از روي اون لوگوي معروف والت ديسني كه اول همه كارتونهاش است ساختم با بدبختي و بكار گيري تخيليم چون احتمالا ديدين كه فقط از نماي روبرو اين كاخ براي چد ثانيه پخش ميشه و من ساعتخا اين را نگاه كردم تا ساختمش . اين كار مال 7 ماه پيش است و با polygan ساختمش .

oldhouse01.jpg

oldhouse02.jpg

oldhouse03.jpg

oldhouse04.jpg

oldhouse05.jpg

جدیدترین ارسال ها

بالا