[آموزش] آموزش فعال سازی gpu_cuda در افتر افکت 6

شروع موضوع توسط Mohammad.983 ‏20 می 2012 در انجمن نرم افزار افترافکتز Adobe After Effects

1. Mohammad.983

Mohammad.983 Member

امتیاز دستاورد:
    16

خیالتون راحت باشه.نه اگه از سایت معتبری بگیرید این مشکل ویروسی شدن پیش نمیاد.
    نه لزوما احتیاجی نیست از خود سایت ایسوس دانلود کنید. چون چیپسش مهمه نه برند کارت.
    از این سایت فارسی میتونید نسخه های جدید درایور کارت گرافیکتون را دانلود کنید.
    فقط هنگام دانلود به لیست کارتهایی که درایور جدید ساپورت میکنه دقت کنید که کارت شما هم شاملش باشه

نوشته شده توسط Mohammad.983 در ‏26 می 2012
    massomeh1 از این پست تشکر کرده است.
  2. Mohammad.983

Mohammad.983 Member

امتیاز دستاورد:
    16
    چون صحبت از آپدیت کارت گرافیک شد بد ندیدم این آموزش رو هم بگذارم براتون برای راندمان بهتر برنامه افتر.
    به ادرش زیر بروید
    start>control panel> Nvidia Control panel
    قبل از اینکه مراحل از به توجه به عکس زیر شروع کنید. به مرحله سوم برید و لیست موجود رو نگاه کنید و اگر دید برنامه تون جزو لیست نیست
    مراحل رو از شماره یک اجرا کنید.
    مشکلی بود من در خدمتم
    موفق باشید

s.14، hosein0251 و massomeh1 از این ارسال تشکر کرده اند.
  3. massomeh1

massomeh1 Member

امتیاز دستاورد:
    16
    سلام لطفا عکس زیر را ببینید بعد از آپدیت خودکار از طریق دیوایس منیجر و اتصال به اینترنت این مشکل ایجاد شده راه حلش چیه ؟

پیوست ها:

• nvidia.jpg
      nvidia.jpg
      اندازه فایل:
      کیلوبایت 144.5
      نمایش ها:
      58
    نوشته شده توسط massomeh1 در ‏26 می 2012
  4. Mohammad.983

Mohammad.983 Member

امتیاز دستاورد:
    16
    شما درایور کارت گرافیکت رو با آپشن هاش نصب نکردی
    از اینجا آخرین ورژن کارت گرافیکت رو دانلود کن

5. massomeh1

massomeh1 Member

امتیاز دستاورد:
    16
    خیلی خیلی ممنون مراحل نصب درایو جدید انجام شد و مشکلات حل شد و روش بالا هم نیازی نبود چون افتر افکت cs6 درلیست بود.

نوشته شده توسط massomeh1 در ‏26 می 2012
    Mohammad.983 از این پست تشکر کرده است.
  6. farhad8694

farhad8694 Active Member

امتیاز دستاورد:
    28
    ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

محمد جان سلام اگر میشه یه اطلاعاتی راجعبه CUDA بده و بگو که کارش چیه و مزیت هاشو بگو ...
    خیلی ممنون میشم چون من واقعا نمیدونم کار اصلیش چیه و اضافه شدنش به CS6 برای چیه و.....

یه چیزایی تو برخی سایتا دستگیرم شد اما دوست دارم راجعبش یه کم بحث بشه .

نوشته شده توسط farhad8694 در ‏27 می 2012
  7. massomeh1

massomeh1 Member

امتیاز دستاورد:
    16
    بله من هم با ایشون موافقم بهتره شما یک توضیحی درباره cuda و کاربردش و تاثیراتش در افتر افکت cs6 بدین چون من اصلا اطلاعی درباره اون و کارش ندارم . ممون میشم توضیح بدین.:rose:

نوشته شده توسط massomeh1 در ‏27 می 2012
  8. albertoperanc

albertoperanc Active Member

امتیاز دستاورد:
    43
    سلام...
    آقا این فعال سازی cuda فقط در افتر 6؟

آخه من این گزینه که بالا گفته رو تو افتر 5.5 پیدا نکردم...:)

نوشته شده توسط albertoperanc در ‏27 می 2012
  9. Mohammad.983

Mohammad.983 Member

امتیاز دستاورد:
    16
    بله دوست عزیز فقط در 6 هستش
    اونم بخاطر قابلت رندر ray tracing هستش که به افتر اضافه شده

نوشته شده توسط Mohammad.983 در ‏27 می 2012
    albertoperanc از این پست تشکر کرده است.
  10. Mohammad.983

Mohammad.983 Member

امتیاز دستاورد:
    16
    درباره فن اوری cuda

دوستان در مورد Cuda پرسیده بودند
    Cuda مخفف Compute Unified Device Architecture هست که دارای معماری است با عملکرد پردازش موازی.
    این فناوری توسط شرکت nvidia عرضه شد. که البته میشه گفت معادل همین cuda در کارت های ATI اسمش Stream هستش.
    در واقع cuda موتور قدرتمند محاسباتی (پردازش) GPU کارت گرافیک های nvidia به حساب میاد.
    (شاید بپرسید حالا GPU چی هست؟! واسه درک ساده‌ی عملکرد GPU در کارت گرافیک، می‌تونیم اینطوری بگیم که GPU همان CPU کارت گرافیک شما میشه اما با قدرت و توانایی پردازش به مراتب بالاتر از سی پی یو که مسئولیت پردازش محاسبات گرافیکی سیستم رو به عهده داره!)
    در مورد نقش cuda در کارت گرافیک به طور ساده اینطور می‌شه توضیح داد که فناوری cuda باعث میشه GPU بتونه چندین پردازش رو بطور همزمان انجام بده، مانند اینکه چندین هسته داره و هر هسته بطور مستقل توانایی پزدازش اطلاعات رو داره. و همین امر باعث میشه راندمان کارت گرافیک بالا بره. به بیان دیگه cuda باعث میشه برنامه نویسان یک برنامه (مثلا افتر افکت) بتونند کاری کنند که نرم افزارشون دسترسی بیشتری به GPU داشته باشه و بار محاسباتی (مثلا در این جا برنامه افتر یا پریمیر) رندرینگ از دوشCPU به کارت گرافیک منتقل بشه.
    درست اتفاقی که در افتر افکت 6 افتاده. به عکس زیر نگاه کنید.

شما میتونید تعیین کنید که نرم افزارتون موقع رندر از توانایی سی پی یو تون استفاده کنه یا کارت گرافیکتون.
    حالا شاید این سوال پیش بیاد که چرا جی پی یو رو جای سی پی یو انتخاب کنیم. دلیلش اینکه GPU در پردازش اطلاعات به خاطر ساختار و معماریش سرعتش در عملی گرافیکی به مراتب بالاتر از CPU هستش.
    به عکس زیر که تست رندر یک فایل هستش نگاه کنید. ببینید سرعت پردازش GPU که با رنگ سبز مشخص شده چقدر کمتره.

یه دلیل ساده دیگه ش اینکه مثلا شما تصور کنید یه cpu سی‌پی‌یو اینتل ci7 2600 3.4 دارید که نهایتا 4 تا هسته(8هسته مجازی)داره، اما یه کارت گرافیک ساده مثل Geforce 550 ti به کمک CUDA دارای 192 هسته است (به عکس زیر و تعداد هسته های هر کارت گرافیک نگاه کنید) که همونطور که گفتم این مشخصه پردازش موازی رو برای سخت افزار و بطبع نرم افزار سریع‌تر می‌کنه

امیدوارم توضیحاتم در آشنایی با مفهوم CUDA کمکتون کرده باشه
    مشکلی بود من در خدمتم

نوشته شده توسط Mohammad.983 در ‏27 می 2012
    Saeed2vfx، Leoric، unknown_i3oy و 9 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  11. Lord Voldemort

Lord Voldemort Banned

امتیاز دستاورد:
    36
    اقا واقعا ممنون
    حالا یه سوال دارم نمیشه از دوتاش یعنی هم از cpu و gpu استفاده کرد (البته من برای رندر توی مکس می گم) بعد هسته های کارت گرافیک به اندازه ی cpu قوی هستند؟ اگه اره پس چرا این همه پول سی پیو گرون بدیم یه معمولی می خریم با یه کارت گرافیک قوی .
    ؟

نوشته شده توسط Lord Voldemort در ‏31 می 2012
  12. Mohammad.983

Mohammad.983 Member

امتیاز دستاورد:
    16
    سلام دوست عزیز
    اول سوال دومت رو جواب میدم! ببینCPU همچنان جايگاه خودش رو داره و GPU به دليل تعداد هسته‌هاي بسيار بيشتر و مصرف بسيار بسيار كمتر، امكان پردازش‌هاي بسيار همزمان رو فراهم ميكنه، اما اين به اين معني نيست كه هر پردازشي قابل اجرا روي GPU خواهد بود، بلكه پردازشهايي كه امكان چند تكه شدن و موازي سازي رو داشته باشند روي GPU اجرا خواهد شد، چرا كه GPU در پردازشهايي كه قابليت موازي سازي نداشته باشند و حتما نياز به سري اجرا شدن داشته باشند ناكارامد هستند، به زبان بهتر CPU به عنوان يك پردازشگر قدرتمند حضور خواهد داشت و در كنار اون GPU ها با هسته‌هاي بسيار بيشتر (400 هسته و قطعا در آينده بيشتر) و فركانس پايين‌تر، پردازشهايي كه خصوصيات اجرا روي GPU رو داشته باشند اجرا خواهند كرد، CPU هم در كنار فعاليت عادي خود كه با وجود GPU بسيار سبك شده، كار همگام سازي و هماهنگي و كنترل تقسيم پردازشها رو به عهده داره و به اين شكل ميشه سرعت پردازش در پردازشهاي قابل موازي سازي رو تا دهها برابر افزايش داد.
    فقط یه مثال در مورد نحوه معماری و پردازش CPU نصبت به GPU بگم که مطلب بالا روشن تر بشه. cpu به صورت سریالی پردازش میکنه و Gpu به صورت موازی. حالا این یعنی چی؟! فرض کن یک کلمه رو توی یک کتاب ۱۰۰۰ صفحه ای میخوای پیدا کنی. cpu از اول سطر یک کتاب شروع میکنه به بررسی لغتی که میخوای. اما GPU کتاب رو مثلا به ۱۰۰ قسمت ۱۰ صفحه ای و بعد شروع میکنه به بررسی همزمان(موازی) همه قسمت ها.
    فعلا قدرت CPU ها از GPU ها بالاتره(گفتم فعلا!) اما نحوه معماری GPU مخصوصا با استفاده از CUDA کاری کرده که راندمان کارت گرافیک بالاتر بره.

در مورد 3ds max و رندر همزمان. من خودم 3ds max رو تازه شروع کردم و اطلاعات جامعی ازش ندارم . اما اون طور که خوندم با موتور رندر ((منتال ری)) میتونی موقع رندر هم از GPU استفاده کنی و هم از قدرت CPU.

امیدوارم زیاد پراکنده صحبت نکرده باشم

آخرین ویرایش: ‏1 ژوئن 2012
    نوشته شده توسط Mohammad.983 در ‏31 می 2012
    Leoric، sokhan.eshgh، Lord Voldemort و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  13. graphic86

graphic86 Member

امتیاز دستاورد:
    16
    سلام دوستان عزیز
    ممنون از تمام دوستان از مطالب مفیدشون
    یه سوالی داشتم که شاید بیخود به نظر بیاد وشاید با خودتون بگین بابا این دیگه کی
    به هر حال من کارت گرافیکم geforce 8400 512 هستش
    می خواستم بدونم آیا من با این نوع کارت گرافیک میتونم از قابلیت GPU استفاده کنم
    ممنون

نوشته شده توسط graphic86 در ‏27 ژوئن 2012
  14. Mohammad.983

Mohammad.983 Member

امتیاز دستاورد:
    16
    سلام
    دوست عزیز این چه حرفی میزنی
    پرسیدن ایرادی نداره
    اگه کارت گرافیکت اینه
    http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-8400-gs
    نه کودا ساپورت نیست

امری بود من در خدمتم

نوشته شده توسط Mohammad.983 در ‏27 ژوئن 2012
  15. samadionline

samadionline Well-Known Member

امتیاز دستاورد:
    93
    سلام من هم همین مشکل دارم . کارت گرافیکمم Quadro 600 هست . اسم رو اضافه کردم ولی باز غیر فعال هست!!!!

نوشته شده توسط samadionline در ‏1 آگوست 2012
  16. Mohammad.983

Mohammad.983 Member

امتیاز دستاورد:
    16
    نوشته شده توسط Mohammad.983 در ‏1 آگوست 2012
  17. samadionline

samadionline Well-Known Member

امتیاز دستاورد:
    93
    سلام آقا مشکل با گرفتن آپدیت از سایت اصلی حل شد. حالا شد یک کارت گرافیک درست حسابی. خیلی تاثیر داره تو پیش نمایش.

بازم تشکر از شما

نوشته شده توسط samadionline در ‏1 آگوست 2012
  18. Leoric

Leoric Member

امتیاز دستاورد:
    16
    مطلبتون خیلی مفید بود . چیزی که من تو خیلی از سایت های خارجی گشتم و پیدا نکردم .حیفم اومد فقط یه تشکر بزنم . . خیلی خیلی از لطفتون ممنونم . .:rose:

نوشته شده توسط Leoric در ‏2 آگوست 2012
  19. masoud_m

masoud_m New Member

امتیاز دستاورد:
    1
    سلام دوست عزیز
    من کار زیادی با افتر افکت ندارم، ولی کارم با پریمیر زیاده.
    می خوام بدونم که من اگه رندر رو بذارم برعهده کارت گرافیکم سرعتش بیشتره یا کارت گرافیکم
    اینم مشخصات سیستم منه.
    core i7 2600k
    evga gtx 550ti
    8gb ram

نوشته شده توسط masoud_m در ‏10 آگوست 2012
  20. Mohammad.983

Mohammad.983 Member

امتیاز دستاورد:
    16
    میدونم واسه جواب دادن خیلی دیر شده! اما تازه ‍سوالتون رو دیدم
    شما همین اموزشی که گذاشتم رو دنبال کنید راندمان بهتری خواهید داشت

نوشته شده توسط Mohammad.983 در ‏24 نوامبر 2012