آموزش ساخت فایل EXE ساده و کم حجم فقط برای اجرای یک فایل EXE دیگر

RedZed

New Member
سلام دوستان
شاید برای شما هم پیش آمده باشه که دوست داشته باشید برای یه نرم افزار یا بازی خاص یه فایل EXE دلخواه بسازید که فایل اصلی اون نرم افزار یا بازی رو اجرا میکنه اما خب ساختن این فایل EXE ساده با نرم افزار های اتوران ساز مثل AutoPlay Media Studio و حتی Multimedia Builder هم حجم الکی بیشتری به خروجی اصلی این EXE (به خاطر اون همه کتابخانه و DLL آماده که خروجی این نرم افزار ها فراخوانی میکنن) میده و هم سرعت عمل کار رو برای ساختن یه برنامه Hidden که فقط بیاد یه EXE دیگه رو اجرا کنه و بعد خودش رو ببنده کم میشه.

به این منظور من راه خیلی ساده تری برای مواقعی که فایل EXE ما قرار کار های خیلی ساده ای مثل این رو انجام بده پیدا کردم که می خوام برای شما به اشتراک بذارم.برای این کار فقط کافیه دستورات دلخواه خودتون رو در یه فایل BAT. با قالب دستوراتی که در CMD ویندوز میزنید بنویسید می تونید NotePad خود ویندوز رو باز کنید و دستورات رو بزنید و بعد از کادر Save as فرمتش رو روی All Files بذارید و خودتون به آخر اسم فایل یه bat. اضافه کنید.
مثلاً فرض کنید ما این فایل BAT. رو در پوشه اصلی یه بازی که فایل EXE اصلی اون بازی در پوشه BIN خودش قرار داره میذاریم و دستور زیر رو توش می نویسیم:
start BIN\game.exe
حالا این فایل BAT. ساده که ساختیم رو اجرا کنیم می بینیم که فایل اصلی بازی که خواستیم و تو پوشه BIN بود اجرا میشه.
حالا می خوایم این فایل BAT ما به فایل EXE خصوصاً با یه آیکن زیبا (مثلاً آیکن خود بازی) تبدیل بشه.
برای این کار باید نرم افزار کاملاً رایگان Bat to Exe Converter رو از سایت سازنده اش به این آدرس Bat To Exe Converter | F2KO Software دانلود کنیم.
بعد از اجرای این نرم افزار با تصویر زیر رو به رو میشید:
pj0.png

اولین کاری که باید انجام بدید اینه که فایل BAT. ساخته شده خودتون رو با کشیدن و رها کردن با نشانگر موس ببرید روی فیلدی که پشتش نوشته Bath file که تو عکس بالا هم دورش رو قرمز کردم تا آدرس فایل شما در نرم افزار بیاد و خودش هم یه آدرس خروجی فایل EXE پیشنهاد بده.
بعدش اگه مثل من فقط برای اجرای یه فایل EXE. دیگه می خواین گزینه Invisible application رو که تو عکس قرمز کردم رو انتخاب کنید تا برنامه شما به صورت نامرئی اجرا بشه.
بعدش اگه خواستید حجم خروجی خیلی پایینی داشته باشید (البته حجم پیش فرضش هم نسبت به اتوران ساز ها خیلی خوبه ولی باز بهتر هم میشه) تیک گزینه Compress the exe using UPX هم بزنید تا حجم EXE کمتری بهتون تحویل بده.سایر گزینه ها رو اگه نیازی ندارید دست نزنید و بذارید همینطوری روی پیش فرضشون بمونن.
در سربرگ Version Information هم می تونید علاوه بر تعیین یه فایل ICO. برای آیکن فایل EXE خودتون اطلاعات کپی رایت و نام سازنده و ورژن و... هم تو فایل EXE خودتون قرار بدید.برای داشتن فایل آیکن ICO هم راه های مختلفی هست مثلاً با نرم افزار رایگان Resource Hacker می تونید آیکن سایر فایل های EXE مثل فایل EXE بازی ها رو در بیارید یا برای تبدیل سایر تصاویر مثل PNG ها می تونید از نرم افزار Axialis IconWorkshop یا نرم افزار های مشابه استفاده کنید.
راستی اگر فکر میکنید خروجی EXE. شما به پوشه های سیستمی ویندوز مثل C:\Program Files و C:\Windows و... ممکنه دسترسی داشته باشه (مثلاً EXE های برای نصب بازی و نرم افزار حتماً باید داشته باشن) می تونید تیک گزینه Add administrator manifest هم در همون سربرگ اول بزنید.
در آخر اگر کارتون تموم شد روی دکمه Compile برای ساخته شدن فایل EXE. کلیک کنید تا خروجی شما در عرض چند ثانیه تولید بشه.
این نرم افزار امکانات دیگه ای مثل Include کردن سایر فایل ها در خروجی EXE (مثل همون ویژگی Embedded Files نرم افزار MMB)، پسورد گذاشتن روی فایل EXE خروجی و ایجاد خروجی مناسب فقط ویندوز های 64 بیت هم داره که البته این ویژگی ها در بعضی موارد خاص فقط کاربرد داره.

جدیدترین ارسال ها

بالا